lostyazilim

‘Siyonist’ WhatsApp’a Yasak Şoku

9 Mesajlar 1.124 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

baran1905 baran1905 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)
İran, yasadışı içerik barındırdığı ve ABD'ye istihbarat sağladığı gerekçesi ile popüler kısa mesaj servisi Whatsapp'a erişim engeli getirdi. İnternet suçlarından sorumlu dairenin başkanı Abdulsamed Hurremabadi, WhatsApp’ın bir diğer sosyal medya ağı olan Facebook tarafından satın alınmasını karara gerekçe olarak gösterdi. Hurremabadi, Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in ‘Amerikalı bir siyonist’ olduğunu iddia edip WhatsApp yasağını savundu. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yönetimi ise yasağa karşı çıkıyor.

Yasak kararı, reformcuların iktidarda olduğu hükümette de yankı buldu. İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan İran İletişim Bakanı Mahmud Mehr, “Hükümet, WhatsApp yasağına tamamıyla karşıdır” açıklamasında bulundu.
Geçen yıl göreve gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, internet sansürüne karşı mücadele edeceğini açıklamıştı. Ancak Ruhani’nin vaatlerine rağmen sosyal medya ağları İran’daki yerleşik otoritelerce ' ABD ’nin istihbarat ağı' olarak görülüyor. Whatsapp üzerinden başlayan tartışma, İran’daki yerleşik devlet düzeni ile reformcu iktidarı bir kez daha karşı karşıya getirdi. Hurremabadi, Whatsapp’la birlikte şu an herhangi bir siteyi yasaklamayı düşünmediklerini ancak ileride duruma bağlı olarak başka sitelerin de yasaklanabileceğini duyurdu. Ruhani’nin konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Sosyal paylaşım devi Facebook, WhatsApp’ı iki ay önce 19 milyar dolara satın almıştı.İran`da Facebook, Gmail, Youtube, Twitter gibi sitelere de hükümet tarafından yasak uygulanıyor.

Kaynak: Hürriyet,Radikal

wmaraci
reklam

Harunokumus Harunokumus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** O**
  • Mesajlar 481
  • Beğeniler 145 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Çok farklı değil ülkemizde de.

• Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)

Harunokumus adlı üyeden alıntı

Biraz ağır bir görüş bence ülkemizde en azından geçte olsa mahkemelerle sorun çözülüyor ama İran'da öyle bişey yok.

Percus Percus Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Coder
  • Konum ABD
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 879
  • Beğeniler 0 / 112
  • Ticaret 47, (%100)
Neler oluyor

wmaraci
wmaraci

Freezby Freezby IMZA YASSAKK :) Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tamsurum.net
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 88 / 287
  • Ticaret 5, (%100)

Harunokumus adlı üyeden alıntı

Hocam sizi 7 gün irana göndersem geri döndüğünüzde öpecek toprak ararsınız. Ben gittim gördüm bizzat şahidiyim hiç alakası yok.

• Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)

Freezby adlı üyeden alıntı

Hocam sizi 7 gün irana göndersem geri döndüğünüzde öpecek toprak ararsınız. Ben gittim gördüm bizzat şahidiyim hiç alakası yok.

Hocam şeriat ile yönetilen bir ülke ve tam anlamı ile olmasa da demokrat bir ülkeyi kıyaslamak bence bir hatadır. Hatırlayan Twitter kapatıldığında ülkemizde neler olmuştu sonra AYM bireysel başvurular olmuştu ve Twitter tekrar açılmıştı ama İran'da siz ülkemizde verilen tepkileri veremez ve benzer başvurular yapamazsınız.
Freezby

kişi bu mesajı beğendi.

Freezby Freezby IMZA YASSAKK :) Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Tamsurum.net
  • Konum Kırklareli
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1359
  • Beğeniler 88 / 287
  • Ticaret 5, (%100)

baran1905 adlı üyeden alıntı

Hocam şeriat ile yönetilen bir ülke ve tam anlamı ile olmasa da demokrat bir ülkeyi kıyaslamak bence bir hatadır. Hatırlayan Twitter kapatıldığında ülkemizde neler olmuştu sonra AYM bireysel başvurular olmuştu ve Twitter tekrar açılmıştı ama İran'da siz ülkemizde verilen tepkileri veremez ve benzer başvurular yapamazsınız.

Twitter ve Youtube'un kapatılması hayati bir olay değil ve çoğu kişi bu 2 siteye rahatlıkla girebiliyordu. Siyasi konulara forumda girmek istemiyorum ki zaten yasak ama olay twitter youtube olayından çok iktidara yönelik bir tepkiydi. Yoksa çoğu insanın inanın umrunda bile değil youtube ve twitter. İran'da böyle birşey yok adamlar resmen Local network Area kullanıyorlar ve Dns vps falan da çözüm olmuyor.

Düşünün bu yasaklamaları getiren bir yaptırım, bizim Dns veya Vps yoluyla bu 2 siteye erişebileceğimizi düşünemiyormu ? elbetteki bunu biliyorlar ve burda bir tavizde var, amaç amatör ve bilinçsiz kullanıcıyı bu 2 siteye sokmamak yoksa IP bloklardan istenen siteyi bir ülkeden kalıcı olarak kazıyabilirsiniz.

Ben şahsen kendi dandik platformumda bile Çin IP bloklarını yasaklayıp çinden kimseyi siteme sokmuyorsam bu durumun terside yapılabilir.

Pek farklı olmayan (!) 2 ülkeyi kendimce kıyaslayayım dedim. ;)

• Üyelik 16.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 522
  • Beğeniler 49 / 58
  • Ticaret 0, (%0)

Freezby adlı üyeden alıntı

Twitter ve Youtube'un kapatılması hayati bir olay değil ve çoğu kişi bu 2 siteye rahatlıkla girebiliyordu. Siyasi konulara forumda girmek istemiyorum ki zaten yasak ama olay twitter youtube olayından çok iktidara yönelik bir tepkiydi. Yoksa çoğu insanın inanın umrunda bile değil youtube ve twitter. İran'da böyle birşey yok adamlar resmen Local network Area kullanıyorlar ve Dns vps falan da çözüm olmuyor.

Düşünün bu yasaklamaları getiren bir yaptırım, bizim Dns veya Vps yoluyla bu 2 siteye erişebileceğimizi düşünemiyormu ? elbetteki bunu biliyorlar ve burda bir tavizde var, amaç amatör ve bilinçsiz kullanıcıyı bu 2 siteye sokmamak yoksa IP bloklardan istenen siteyi bir ülkeden kalıcı olarak kazıyabilirsiniz.

Ben şahsen kendi dandik platformumda bile Çin IP bloklarını yasaklayıp çinden kimseyi siteme sokmuyorsam bu durumun terside yapılabilir.

Pek farklı olmayan (!) 2 ülkeyi kendimce kıyaslayayım dedim. ;)

Neyse hocam dediğiniz gibi forumda siyaset yapmayalım. Hocam görüşünüze saygı duyarım fazla cevap verip konuyu uzatmayalım. ;) İyi çalışmalar.
Freezby

kişi bu mesajı beğendi.

Harunokumus Harunokumus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** O**
  • Mesajlar 481
  • Beğeniler 145 / 114
  • Ticaret 0, (%0)
Yukarıda konuya yazmış olduğum mesaj, hiçbir siyasi anlam taşımamaktadır, bilginize...

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al