Ak Parti'den yeni adım: Klavyelerden bazı tuşlar kaldırılıyor

58 Mesajlar 5.481 Okunma
smmexpress

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

brown adlı üyeden alıntı

Olay çok yanlış yerlere bağlanmış ancak şunu es geçmemeliyiz;

Bilgisayar ve internet global bir yapı. Ne dersek deyelim İngilizce iş ve ekonomi (dolayısıyla dünya) dili olarak oturmuş ve bunu değiştiremeyiz. İngilizce öğrenmemiz gerek. Kullanmamız gerek. Bu sebeple global bir yere ulaşımda temel malzeme olan klavyeyi millileştirmek saçma bir şey olmuş. Siyaset kokusu geliyor.

Hocam F veya Q klavye isteyen istediğini kullanır bu konudakimse bişey demiyor olay baştan (bu Türkiye ilk arama motorunu yapıyordada çıktı) Asla kullanmam denmesi :) XQ gibi harfler çkartılmaz ancak tuşların türkçeleştirilmesi güzel bi durum en azından bilgisayarı yeni öğrenen biri için
En son Dediğinize katılmıyorum istense değiştirilebilir Rusyada Yandex-vk-Rus Sosyal ağları örnek alalım.bize değiştirilemez geliyr ama gelecek ?

wmaraci
reklam

Le10 Le10 İlk bakışta anlaşılan Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Reklam & Pazarlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 29 / 13
  • Ticaret 0, (%0)

tashift00 adlı üyeden alıntı

Talep etmediklerini nerden biliyorsunuz? MEB zaten herzaman F klavyeye destek veriyor. İngilizce kelimelerin Türkçe ye çevrilmesi de çok doğru olmuş. Sanırım siz siyasi taraftan baktığınız için size ters geliyor. Belki bunu Akp değil başkası yapmış olsaydı sizde olumlu karşılardınız.

Eğer MEB'in böyle bir talebi varsa, bu düpedüz saçmalık olur.
Bizler lisede F klavyeler ile daktilo ve bilgisayar dersi gördük. Tabi o dönemde herkesin evinde bilgisayar yoktu ve internet kullanım oranı malesef çok düşüktü. İş hayatına atıldığımızda, daha önce Q klavye kullananlar F klavye kullananlardan hep bir adım önde oldular. Aradaki fark anlaşıldı ve daha sonra okullarda Q klavyeli bilgisayarlar kullanılmaya başlandı. Şimdi tekrar bu konuya dönmek 15-20 yıl geriye dönmek olur.

Teknoloji dilini değiştirmek ile Türkçe'ye destek olunacağına inanmıyorum. Bunun yüzlerce farklı ve daha etkili yolu bulunabilir. Teknoloji dilini değiştirmeye kalkmak cehalete giden yolda bir basamak daha olur kanımca.
MehmetTURK

kişi bu mesajı beğendi.

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

ismail03 adlı üyeden alıntı

Hocam F veya Q klavye isteyen istediğini kullanır bu konudakimse bişey demiyor olay baştan (bu Türkiye ilk arama motorunu yapıyordada çıktı) Asla kullanmam denmesi :) XQ gibi harfler çkartılmaz ancak tuşların türkçeleştirilmesi güzel bi durum en azından bilgisayarı yeni öğrenen biri için
En son Dediğinize katılmıyorum istense değiştirilebilir Rusyada Yandex-vk-Rus Sosyal ağları örnek alalım.bize değiştirilemez geliyr ama gelecek ?

Bahsettiğim şey o değil hocam. Arama motoru vs. farklı olaylar.

Onur Onur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek N/A
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 0 / 297
  • Ticaret 65, (%98)
Q klavye içinde olursa çok iyi olurdu. Olsun sonuçta bir yenilik başlatılmış. Hayırlısı olsun. :)

wmaraci
wmaraci

idm27 idm27 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 50 / 66
  • Ticaret 6, (%100)
Klavyeleri F yaparlarsa, ben ayarlardan Q yapar, yine Q gibi yazarım. Zaten klavyeye bakmadan yazıyorum, sıkıntı yok benim için.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)

msdselim adlı üyeden alıntı

Sizin dediginize gore her zaman iktidar partisi reklamini yapmak icin icraat yapar
Ulkenin % 51 ni alan bir partinin pekde reklama ihtiyaci yoktur gibi

Algıda seçicilik böyle bir şey sanırım, lafım yok. Wm platformunda siyasi içerik uzerinden sohbet erişimi olursa bunlar olabiliyor. Gayet normal karşılıyorum.
Servet USLUER

kişi bu mesajı beğendi.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

tashift00 tashift00 WebYapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek SEO & Grafik
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1447
  • Beğeniler 188 / 280
  • Ticaret 62, (%100)

Le10 adlı üyeden alıntı

Eğer MEB'in böyle bir talebi varsa, bu düpedüz saçmalık olur.
Bizler lisede F klavyeler ile daktilo ve bilgisayar dersi gördük. Tabi o dönemde herkesin evinde bilgisayar yoktu ve internet kullanım oranı malesef çok düşüktü. İş hayatına atıldığımızda, daha önce Q klavye kullananlar F klavye kullananlardan hep bir adım önde oldular. Aradaki fark anlaşıldı ve daha sonra okullarda Q klavyeli bilgisayarlar kullanılmaya başlandı. Şimdi tekrar bu konuya dönmek 15-20 yıl geriye dönmek olur.

Teknoloji dilini değiştirmek ile Türkçe'ye destek olunacağına inanmıyorum. Bunun yüzlerce farklı ve daha etkili yolu bulunabilir. Teknoloji dilini değiştirmeye kalkmak cehalete giden yolda bir basamak daha olur kanımca.

Hocam 15-20 yıl değil şuan hala ilk ve orta okullarda F klavyenin zorunluğu olduğunu biliyorum.

MehmetTURK MehmetTURK Kronik Depresif Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)

RadiKaL adlı üyeden alıntı

Dileyen kullanılır q klavyeleri toplayacak değiller ya güzel bir adım turkcemiz adına

Amacım eleştirmek değil ancak insanlar Türkçe'yi düzgün yazmadıktan sonra altın suyuna batırılmış F klavye de olsa bir şey düzelmez.

aslanates aslanates deli olmak varmış.. Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad T** F**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 16 / 28
  • Ticaret 1, (%100)
Bir yanda dünya ile entegre olmaya mecbur bir ülke diğer yanda da özgünlük isteyen bir hükümet var.

Hayli enteresan bir adım bu açıdan bakınca. Tüm sistemlerin kaynağı İngilizce'yken sen tut "delete", "enter" gibi tuşların Türkçe'sini yaz. Zaten bilişim fakiri bir ülkeyiz; hepten karmaşık hale gelecek demek ki bu işler. Evde Q klavye, okulda veya başka yerlerde F klavye...

Elbette yerli sistemler, her şekilde tercih sebebi olmalı ama bir değişikliğin bir çok farklı duruma etkisi olacağını düşünmeden, düz mantık ile hareket ederek "iyi olmuş" demek yeterli değil bence.

Bazı arkadaşlarımızın da dediği gibi günlük konuşma ve hatta yazma dilindeki yanlış kullanımların yanında düzgün yazmak isteyenlerin bile beceremediği bir Türkçe var ortada. Bence önce okulda düzgün öğretilsin sonra giriş aygıtlarını düşünürüz.

Yani tek başına yeterli olacaksa evet iyi olmuş, güzel olmuş.. Ama kazın ayağı öyle değil maalesef. Umarım ki 4+4+4 tarzında; içi boş, az düşünülmüş bir proje değildir. Yoksa olmaması daha faydalı olur..

Hiçbir şey istedigim yok senden felek, ama yine de ucuz olsun ekmek, ve pahalı olsun insan hayatı..

ilginciz ilginciz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Ceyrancı
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 520
  • Beğeniler 76 / 123
  • Ticaret 1, (%100)
İngiliçcenin Türkçe yazılması iyi ancak F klavye ve Q klavye ülkemizde satılıyor bu tercih meselesidir.
Bunu zorla dayatmak yanlış. Yurt dışı ile iletişime geçtiğimiz de yabancı alfebe gerekiyor.

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al