Ak Parti'den yeni adım: Klavyelerden bazı tuşlar kaldırılıyor

58 Mesajlar 5.692 Okunma
lostyazilim
smmexpress

tashift00 tashift00 WebYapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek SEO & Grafik
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1447
  • Beğeniler 188 / 280
  • Ticaret 62, (%100)

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Göz boyama olarak görüyorum. Siyasi bir reklamdan başka hiç bir hedefi yok. Turk dil kurumu talep etmiyor, yada milli egitim bakanligi; ak parti talep ediyor. Siz biz kavgası böyle reklam yapıldığı sürece hiç bitmeyecek. Mantıklı ama gidiş yolu yanlış. Sonuca puan veren bir hoca değilim; ama bir o kadar da gösteriş beni ilgilendirmiyor.

Talep etmediklerini nerden biliyorsunuz? MEB zaten herzaman F klavyeye destek veriyor. İngilizce kelimelerin Türkçe ye çevrilmesi de çok doğru olmuş. Sanırım siz siyasi taraftan baktığınız için size ters geliyor. Belki bunu Akp değil başkası yapmış olsaydı sizde olumlu karşılardınız.
brk FiberTurkiye msdselim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

FiberTurkiye FiberTurkiye WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 979
  • Beğeniler 83 / 144
  • Ticaret 4, (%100)

olesore adlı üyeden alıntı

Bahsedilen Türkçe Hareketi nasıl hoşunuza gitti anlamadım. Çoğumuz günlük 150-200 kelime konuşuyoruz bunu değiştirmedikten sonra harf değişse ne olur. Kaçımız Facebook ya da diğer mesajlaşma uygulamarında Türkçeyi düzgün kullanıyoruz. Kaçımız dil bilgisi biliyoruz. Bu haberi tamamen göz boyama olarak düşünüyorum. Televizyonda dahi ister spor programı olsun ister başka bir program herkesin ağzında yabancı kökenli kelimeler var. Yabancı konuşunca elit olunuyor ya zaten bizde davarız hani... Bana Türk ve Türkçe demeyin oturur ağlarım.

Bu arada yazdıklarıma atıp tutmadan önce şunları bilmenizde fayda var. Türk oğlu Türküm. Photoshop CS1 dahil birçok programın ve web sitesinin Türkçeleştirme Ekibinde yer aldım. Halen Twitter, Mozilla gibi site ve uygulamaların Türkçe çevirilerini yapıyorum. Wikipedia ve bazı dizinlerde editörlük yapıyorum. Bunların hepsini Türkçe Bilginin ve Türkçenin yaygınlaşması için gönüllü olarak yapıyorum.

Afedersin dediklerinde haklisin ama bu hareket olumlu bir şey ama diğer şekilde kullanmıyor ve hata yapıyorsak bilerek o zaman eşeklik bizde. Kendi suçumuza kendimiz çözüm bulmalıyız. Siz bu uygulamayı neden beğenmediniz anlamadım. Gidip sen ii değilde iyi vs şeklinde yazmazsan ağzına biber sürerim mi demeliler? Önce afedersin kendi salaklığımıza kendimiz çözüm bulmalıyız

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)

tashift00 adlı üyeden alıntı

Talep etmediklerini nerden biliyorsunuz? MEB zaten herzaman F klavyeye destek veriyor. İngilizce kelimelerin Türkçe ye çevrilmesi de çok doğru olmuş. Sanırım siz siyasi taraftan baktığınız için size ters geliyor. Belki bunu Akp değil başkası yapmış olsaydı sizde olumlu karşılardınız.

Siz biz olarak yorumlandigi surece kendi dilimle ilgili gelişme, hareket ve organizasyonlar hakkında kimseyle karşıt yada benzer bir fikir alışverişine girmeyeceğim. Teşekkürler.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

ermaneray ermaneray proje danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek satınalma/proje danışmanlık
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ç**
  • Mesajlar 2627
  • Beğeniler 77 / 644
  • Ticaret 12, (%100)
maşallah ekip çok uzmanmış

wmaraci
wmaraci

tashift00 tashift00 WebYapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek SEO & Grafik
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1447
  • Beğeniler 188 / 280
  • Ticaret 62, (%100)

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Siz biz olarak yorumlandigi surece kendi dilimle ilgili gelişme, hareket ve organizasyonlar hakkında kimseyle karşıt yada benzer bir fikir alışverişine girmeyeceğim. Teşekkürler.

Saygı anlamı dışındı farklı bir anlamda kullanmadım.

best54 best54 sakaryadan haber Kullanıcı
  • Üyelik 23.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 62 / E
  • Meslek medya sahibi
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 86 / 93
  • Ticaret 0, (%0)
mevcut sistemlerle evrensel bir dil kullanıyoruz böyle bir çalışmanın biz yaptık oldu demekten başka getireceği hiç bir artı yok
Le10

kişi bu mesajı beğendi.

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)
Dileyen kullanılır q klavyeleri toplayacak değiller ya güzel bir adım turkcemiz adına
ismail03

kişi bu mesajı beğendi.

FurkanHisamioglu FurkanHisamioglu Arayüz Çizeri Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)
Ben Q klavyeden vazgeçmem

.

SafakCALiSKAN SafakCALiSKAN lafliyorum.com Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Amele V.2
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ş** Ç**
  • Mesajlar 4640
  • Beğeniler 1124 / 1124
  • Ticaret 7, (%100)
niye ki?

kendileri osmanlıcaya destek verirken osmanlıca klavye çıkartmamaları çok komik olmuş
ayrıca türkçe klavye yapacaklarsa x q w harflerini de çıkarsınlar da görelim

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

TeamScriptim adlı üyeden alıntı

Benimde hoşuma giden bir çalışma ancak tek bir tuşla "â,î.." gibi harfleri nasıl yazacaklar onu merak ediyorum?
hocam bu konuda Q tuşunu örnnek alın a ya shift ile bsınca biri ctrl ile basınca biri çıkar :rolleyes:

Ek Olarak:

depresan adlı üyeden alıntı

niye ki?

kendileri osmanlıcaya destek verirken osmanlıca klavye çıkartmamaları çok komik olmuş
ayrıca türkçe klavye yapacaklarsa x q w harflerini de çıkarsınlar da görelim
amaç çıkartmak değil bunlar çıkarsa kod yazanlar ne olacak diye düşünmüştürler
Osmanlıca konusuna gelince ingilizce fransızca almanca öğrenmek bizleri 1. sınıf insan yapıyor haklı olabilirsiniz! ancak Osmanlıca dersi gelmesi çok yerinde bir karar neden mi?
--> Siz Osmanlı Devleti'nin belgelerini-yazışmalarını eserlerini okumak istemez misiniz
--> Biz Türküz dimi Ama biz bu duruma getiren bugünlere kadar Anadoluyu Türk yurdu yapan Osmanlıdır şimdi Osmanlıca öğrenmek zorumuza mı gidiyor ne kaybedeceksin bir yerde işe başladın ve arap bir misafir geldi arapça bilen yok ne yapacaksınız Bunu yaşadım ve gerçekten faydası oluyor (yardım eden arapça biliyordu)
--> Osmanlıca bilen sayısı sadece üniversitede o dil bilimciler bundan 50 yıl sonra çocuklarınız osmanlıca bilse ne zararı olur? zararı olmaz ancak bu ülkeye faydası olur Kurtuluş savaşı 1.dünya savaşı Osmanlı devleti hakkında bilgiler Ermeni Sözde Soykırımı nasıl alt edilebileceği
-->Osmanlıca Sadece Mezar taşlarında yazan yazı değil bir devletin (osmanlı)geçmişini anlamanıza yardımcı olacak en iyi kaynak
-->Peki Ben niye öğrenmedim <--
-->1sene önce mezun oldum Okul müdürüm bu konuda her zaman bilgi veriyordu ve bize gerekliliğini anlatıyordu
--> Şuan Kpss nedeniyle başlayamıyorum sınava hazırlanıyorum ama sonra mutlaka öğreneceğim
iyice Avrupalı olmuşuz yeminle
30958

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 13 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 13 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al