wmaraci reklam

Sorun TTnet temi? Modemde mi?

7 Mesajlar 1.497 Okunma
smmexpress

bjlkl bjlkl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)
size 4 gündür yaşadığım problemi anlatıcam umarım sorunçözülür.

kablosuz modem evin bir ucunda telefon hatları nedeniyle ve benim bulunduğum yer öbür uca yakın

daha geçen gün öbür uçtaki odadan internetten 14mbps hızla indirme işlemi yaptımama bugün hızım 1-2mbps arasında seyrediyor bu odaiçerisinde.
modemin bulunduğu odada hız 14mbps göründü denediğimde ama normalde pcyi kulandığım odada 1-2 ve 5-6mbps arasında değişen değerler var. hatta bazen sitelere hiç giremediğim dahi olmakta. daha önce uzakta olmama rağmen internet sorunsuzçekiyordu hatta şu anda laptopun wifi alıcısı 5 üstünden 4 gösteriyor ama hız neredeyse 0 anlayamadım. daha önce sorun yokken şimdi neden sorun var anlayamadım. ayrıca driverda güncel. sorun benimmodemdemi *****temi anlayamadım. artık evin salonundan internete girmek haram oldu. yardımlarınızı beliyorum şimdiden teşekkürler

modem zyxel çift anten
dün bi ara şifreyi değiştirdim ve sorun geçici olarak çözüldü bugün yine aynı. acaba şifre mi kırıldı diyorum ama ağda bağlı benim bilgisayar ve telefondan başka cihaz göstermiyor 192.168.1.1 de

zyxel p-1302-t10b modem

wmaraci
reklam

demirelplus demirelplus Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 217
  • Beğeniler 7 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
sorun şifreylemi ilgili bilemem ama sana kendi modemim üzerinden bir şey söyliyeyim belki biliyorsundur
Modemim airties bak şimdi mac var mac engellemeye gir tek kullanıyorsan daha iyi eğer çoklu kullanıyorsanız herkese söyle o an internete bağlansın mac aktif et sadece senin belirlediğin ağlar interneti kullanabilsin.

Yani şifreyi bulan bir kişi internetine bağlanır ama hiç bir siteye bağlanamaz

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)

demirelplus adlı üyeden alıntı

sorun şifreylemi ilgili bilemem ama sana kendi modemim üzerinden bir şey söyliyeyim belki biliyorsundur
Modemim airties bak şimdi mac var mac engellemeye gir tek kullanıyorsan daha iyi eğer çoklu kullanıyorsanız herkese söyle o an internete bağlansın mac aktif et sadece senin belirlediğin ağlar interneti kullanabilsin.

Yani şifreyi bulan bir kişi internetine bağlanır ama hiç bir siteye bağlanamaz

bi deneyeyim hocam

modem modeli aynı zamanda: zyxel p-1302-t10b

Ek Olarak: usta mac adresini kendim mi belirleyeceğimnereden bulabilirim
00:00:00:00:00:00 yazıyoşuan

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Sorun enterferans olabilir. Bildiğiniz gibi kablosuz modemler çeşitli frekans bandlarında (Ülkemizde 14 kanala kadar çıkabiliyor) yayın yaparlar. Sağlıklı bir ağ yapısında ortam içerisinde bulunan her cihazın farklı kanallarda yayın yapması beklenir, ancak her AP bunu sağlayamayabilir. Örneğin 1. ve 6. kanallar modemlerin varsayılan olarak yayın yaptığı birkaç kanallardandır, bazıları otomatik olarak frekansları tarar ve kendini boş bir kanala ayarlarken pek çoğu bundan acizdir. Sonuç olarak eğer modeminizin yayın yaptığı kanalda birkaç cihaz daha bulunuyor ve onlar da bu kanallarda yayınlarını sürdürüyorsa performansta düşüş yaşanabilir.

Bu problemi çözmek için öncelikle etrafınızdaki ağı taramanız gerekli, bunun için Windows üzerinde inSSIDer yazılımını kullanarak hangi kanalların kullanıldığını ve modeminizin kaç dB sinyal ile yayın yaptığını görebilir, kablosuz modeminizi daha sakin bir kanala taşıyablirsiniz.
bjlkl

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Sorun enterferans olabilir. Bildiğiniz gibi kablosuz modemler çeşitli frekans bandlarında (Ülkemizde 14 kanala kadar çıkabiliyor) yayın yaparlar. Sağlıklı bir ağ yapısında ortam içerisinde bulunan her cihazın farklı kanallarda yayın yapması beklenir, ancak her AP bunu sağlayamayabilir. Örneğin 1. ve 6. kanallar modemlerin varsayılan olarak yayın yaptığı birkaç kanallardandır, bazıları otomatik olarak frekansları tarar ve kendini boş bir kanala ayarlarken pek çoğu bundan acizdir. Sonuç olarak eğer modeminizin yayın yaptığı kanalda birkaç cihaz daha bulunuyor ve onlar da bu kanallarda yayınlarını sürdürüyorsa performansta düşüş yaşanabilir.

Bu problemi çözmek için öncelikle etrafınızdaki ağı taramanız gerekli, bunun için Windows üzerinde inSSIDer yazılımını kullanarak hangi kanalların kullanıldığını ve modeminizin kaç dB sinyal ile yayın yaptığını görebilir, kablosuz modeminizi daha sakin bir kanala taşıyablirsiniz.

kanal sayısı 1 ile 11 arası gösteriyor 7 yi işaretleyip deneyeyim

Ek Olarak: kanalaı 7 yaptım. şu an yeniden eskiden girdiğim odada internete rahat bir biçimde giriyor. umarım sorun tekrarlamaz. tekrarlarsa başka bir şeylerdenmi kuşkulanmalıyım?

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

bjlkl adlı üyeden alıntı

kanal sayısı 1 ile 11 arası gösteriyor 7 yi işaretleyip deneyeyim

Ek Olarak: kanalaı 7 yaptım. şu an yeniden eskiden girdiğim odada internete rahat bir biçimde giriyor. umarım sorun tekrarlamaz. tekrarlarsa başka bir şeylerdenmi kuşkulanmalıyım?

Yakın zamanda sorun çıkacağını sanmıyorum, yine de tekrarlanrısa her şeyden önce daha uygun bir kanal seçmeyi deneyin. Güvenlik konusuna gelince, herhangi birinin ağınıza erişiminin olması dB değerinizi genellikle etkilemez, internet bağlantınız yavaşlayabilir tabii. Belirli aralıklarla modeminizin istemci listesine bakabilir tanımadığınız bir cihaz varsa şüphelenebilirsiniz fakat işini bilen birini durdurmanızın pek fazla yolu yok. Bunu söyleyince kimse pek inanmak istemiyor ama ister WPA2/PSK kullanın, isterseniz MAC filtresi, isterseniz de SSID'nizi gizleyin ağınıza erişim sağlamak 10 dakika ya alır, ya almaz.
bjlkl

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Yakın zamanda sorun çıkacağını sanmıyorum, yine de tekrarlanrısa her şeyden önce daha uygun bir kanal seçmeyi deneyin. Güvenlik konusuna gelince, herhangi birinin ağınıza erişiminin olması dB değerinizi genellikle etkilemez, internet bağlantınız yavaşlayabilir tabii. Belirli aralıklarla modeminizin istemci listesine bakabilir tanımadığınız bir cihaz varsa şüphelenebilirsiniz fakat işini bilen birini durdurmanızın pek fazla yolu yok. Bunu söyleyince kimse pek inanmak istemiyor ama ister WPA2/PSK kullanın, isterseniz MAC filtresi, isterseniz de SSID'nizi gizleyin ağınıza erişim sağlamak 10 dakika ya alır, ya almaz.

mahalle sakinlerinin karakteri düzgün. girmeyi deneyeceklerini zannetmiyorum. bir de buna karşın habire bakıyorum başka giren var mı diye benim cihazlar dışında başka bir cihaz bulunmamakta. yardım için teşekkürler inş. uzun vadede çözüm olur

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al