wmaraci reklam

2 Cümleyi Bir Araya Getiremeyenler Makale Yazıyor

70 Mesajlar 7.297 Okunma
smmexpress

eminezaman eminezaman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
Ne kadar ekmek o kadar köfte meselesi. 100 kelimelik makale karşılığında 1 lira ve altında ödeme yapmayı uygun gören, bunun "emek hırsızlığı" olmadığı iddiasında bulunan kişiler için bahse konu "makalecilerden" aldıkları hizmete şaşırmamaları gerekir.

250 kelimelik doyurucu bilgi içeren bir makale asgari yarım saatte yazılabilirken, söz konusu makale karşılığında yazara 2,5 lira ödemek iyi niyetle bağdaşmaz.

Atalarımızın yüzlerce yıl öncesinde yaptığı "Ucuz etin yahnisi yenmez" tespiti hala deneyimlenerek öğrenilmeye çalışılıyorsa bu durum karşısında yapılacak bir şey yok.

wmaraci
reklam

Beginnertk Beginnertk Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / K
  • Meslek Web Tasarım - SEO
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 170
  • Beğeniler 66 / 66
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam haklısınız ama makale alan kişiler ucuz olsun benim olsun mantığındalar.

Ben çok nadir içerik satışı yapıyorum, yazılarım LSI tekniği ile hazırlanıyor. 100 Kelimesi 3 TL ve minimum 500 kelime yazarım dediğim zaman insanlar gülüp geçiyor.
Bilmezler ki kalitenin ne olduğunu, makalenin en iyi sandıkları SEO paketlerinden bile daha etkili olduğunu.

Ucuz etin yahnisi misali; bırakın 1 TL üzerinden tahsili bile olmayan kişilere yazdırsınlar. Bizde makalemiz ile onları ekarte edip yükseklere uçalım.

Aykut Aykut Yaşa Mustafa Kemal Paşa Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 2184
  • Beğeniler 715 / 772
  • Ticaret 32, (%100)
eminezaman Beginnertk Arkadaşların bazısı olaya farklı yerden bakıyor. Benim demek istediğim, yeteneği olmayan arkadaşlar makale yazmasın. Yazacaklarsa da eğitim alsınlar. Yazma becerisi olmayan birisine 100 kelime 5 TL'de verseniz yazamaz.

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1268
  • Beğeniler 360 / 359
  • Ticaret 170, (%100)
Eğer makale ücretleri bu kadar az olursa elbette makale kalitesi de düşük olacaktır. Tabi yüksek fiyata makale alıp ta makale yazamayan arkadaşlara artık ne diyebiliriz bilmiyorum... Eğer işverenler makale siparişi vermeden önce 3-5 liranın pazarlığını yapmayıp makalecinin istediği fiyattan iş verse eminim kalite artacaktır.

teşekkürler..

wmaraci
wmaraci

eminezaman eminezaman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
Aykut Hocam; ben daha herhangi bir insan evladının "ben bu konuda yeteneksizim, ben bu konuyu beceremiyorum" dediğini işitmedim. Mübalağa bir yana, bu şekilde "kendini bilen" insan sayısı binde biri geçmiyor maalesef. Dolayısıyla söz konusu kişilere piyasada yeri olmadığının gösterilmesi de "makale alıcılarına" düşüyor. Onlar da "üç kuruşa beş köfte" mantığında olunca sizin bahsettiğiniz "makalecilerin" piyasadan silinmesi imkan dahilinde değil maalesef.

Klasik arz-talep mevzusu. Talep olduğu sürece arzın önüne geçemeyiz. Kalitesizlik rağbet gördükçe, kimse "ben bu işi beceremiyorum" demeyecek maalesef.

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Eskiden bu işi üniversite öğrencisi iken yapardım. Makale yazarlığının şu, bu ile alakası yok. Her şeyden önce Türkçe bilmek önemli! Günde 50 sayfa kitap, 20-30 farklı inceleme ve haber okumayan adam gelip de makale yazarıyım demesin. Eğitimsiz, cahil adamlar kolay para diye makale işine girer oldu. Vikipedi'den, Webtekno'dan özgünleştirme yap, hopp al sana makale.

Makale yazarlığının da ikinci kuralı çok çok iyi İngilizce bilgisi gerekiyor. Translate ile olacak iş değil. Makale yazarı bir İngilizce metin okuyup bilgilenebilecek düzeyde bilgi sahibi olması lazım dil üzerinde. Oturup basit seviyede İngilizce içerik oluşturabilecek düzeyde olmalı.

Son olarak, her işi alayımcılar var. Ben Bilgisayar Öğretmeni olduğum için, eğitim, teknoloji işleri ağırlıklı aldım hep. Fakat edebi yönüm, edebiyatla ilgili hobilerim olduğu için edebiyat hakkında da incelemeler, araştırmalar yazdım. Fakat biri bana gelip "gel sağlık yaz" dese ben bunun uzmanlığını bırak, hiçbir bilgim olmadığı için bu işi teklif edersem, 100 kelimesine 4 lira istemezdim. Ha 100 lira 4-5 lira olur mu diyen yüzlerce insan oldu, yeri geldi iş alamadım fakat ben ne olursa olsun kazandığım parayı aptal Skype kavgaları ve niteliksiz işlerle değil, hak ederek kazanmış oldum.

Yani özetle demek istediğim sırf serbest piyasa diye en ucuzuna en kalitesizine kaçmamak lazım. Kendi ticari konusunu iyi satabilen adam sizin içeriklerinizi de iyi oluşturur. Mesela bir yazar vardı, konu başlığı "yazıyorum" bu kadar iyi ve nitelikli pazarlıyor kendisini. Bir de, "100 KELİME 75 KURUŞ GEL VATANDAŞ GEL" pazarcıları var. 3 gün içinde çöp olacak içerikleri alabildiğimiz.

Ek Olarak: Makale yazarlığına üniversite şartı getirilsin :P
Aykut

kişi bu mesajı beğendi.

cnrsgr cnrsgr Caner Sağır Kullanıcı
  • Üyelik 04.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ajans Direktörü
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** S**
  • Mesajlar 738
  • Beğeniler 58 / 463
  • Ticaret 46, (%98)

eminezaman adlı üyeden alıntı

Aykut Hocam; ben daha herhangi bir insan evladının "ben bu konuda yeteneksizim, ben bu konuyu beceremiyorum" dediğini işitmedim. Mübalağa bir yana, bu şekilde "kendini bilen" insan sayısı binde biri geçmiyor maalesef. Dolayısıyla söz konusu kişilere piyasada yeri olmadığının gösterilmesi de "makale alıcılarına" düşüyor. Onlar da "üç kuruşa beş köfte" mantığında olunca sizin bahsettiğiniz "makalecilerin" piyasadan silinmesi imkan dahilinde değil maalesef.

Klasik arz-talep mevzusu. Talep olduğu sürece arzın önüne geçemeyiz. Kalitesizlik rağbet gördükçe, kimse "ben bu işi beceremiyorum" demeyecek maalesef.

Bu konuda size katılıyorum. Tüm sektörlerde olduğu gibi, makale sektöründe de her şey arz-talebe dayalı. Hiçbir zaman 100 kelimesini +2 TL isteyenler neden +2 TL istediklerini bunu soran insanlara kanıtlamayacak. Her zaman da 1 TL civarında makale yazanların önüne geçemeyeceğiz.

Hepsinin sonucunda; Google çöp dolmaya devam edecek. :)
Aykut eminezaman

kişi bu mesajı beğendi.

kramper kramper <?php echo "hi world!" ?> Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yazılım &amp; SEO
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 1197
  • Beğeniler 56 / 168
  • Ticaret 37, (%100)
Saygıdeğer üyeler, çok yanlış bir bakış açınız var. Burası bir ticaret platformu (bahsettiğiniz kategoriler için konuşuyorum) ve ticarette alıcı ve satıcı memnunsa eleştiri yapmak yersizdir. Memnun kalmayan bir daha alış veriş yapmaz zaten.
birsevda Aykut

kişi bu mesajı beğendi.

JumperTech JumperTech Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 1705
  • Beğeniler 820 / 523
  • Ticaret 19, (%100)

furkan35 adlı üyeden alıntı

Makalede açık, anlaşılır, ciddi bir dil kullanılır.
Makaleler öğretici yazılardır. Bu nedenle yazar tutarlı, tarafsız, bilimsel bir üslûp kullanır.

Bir cümle içerisinde eğer ikiden fazla virgül kullanılıyorsa, sonuncu eleman için virgül değil "ve" kelimesi kullanılması daha doğrudur.

Makalede açık, anlaşılır ve ciddi bir dil kullanılır.
Ayrıca makaleler öğretici yazılardır. Bu nedenle yazar tutarlı, tarafsız ve bilimsel bir üslûp kullanır.
Aykut

kişi bu mesajı beğendi.

Teveccuh Teveccuh Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek CEO
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 0 / 343
  • Ticaret 2, (%100)
Bir de 19, 20 yaşındaki çocuklar seo hocası, php developer olmuş :)
Aykut 70826

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al