wmaraci reklam

Artık Kafanızı Değiştirin!

16 Mesajlar 2.087 Okunma
wmaraci reklam

fikridayi fikridayi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Metin Yazarı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 84
  • Beğeniler 10 / 46
  • Ticaret 6, (%100)

Merhaba dostlar,

Öncelikle bu şekilde bir başlık açtımki, hepiniz konuya girin. Yazdıklarımı okuyunca başlığın neden bu şekilde olduğunu anlayacaksınız.

Ülkemizde her gün binlerce yüzlerce hatta binlerce web sitesi açılıyor. Bu web sitelerinin kimi bir anlık hevesle açılıyor, kimi ciddi projelendirme aşamalarından geçiyor. Ne yazık ki çoğu hüsranla sonuçlanıyor. Bu durumun birçok sebebi olabiliyor. Üzülerek söylemek gerekiyor ki, ülkemizde yapılan işler teknolojinin hep gerisinde kalıyor. Bu gün bu sebeplerden birine belki de açacağınız web sitelerine ışık tutacak bir konuyu sizlerle paylaşacağız. Yurt dışında açılan bir girişim neden hemen tutabiliyor, insanlar nasıl bu kadar fazla etkileşim sağlayabiliyor. Bize göre bunun en büyük sebeplerinden biri Gamification(Oyunlaştırma) diye tabir ettiğimiz bir kavram.
Projenizde kullanıcıların devamlılığını sağlamak, onların sitede geçirdikleri vakitlerini arttırmak, birbirleriyle olan etkileşimlerini arttırmak için kullanılan oyun vari metoda Oyunlaştırma denir.

Bu metot aracılığıyla GERÇEK bir kullanıcı odaklı web sitesine sahip olabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken buna gerçekten inanmak. Bu inancı sağlayabilmek açısından birkaç örnek vermek istiyorum sizlere, Flappy Bird neden tuttu? Periscope neden bu kadar çok kullanılıyor? Neden Crysis daha çok oynandı? Neden insanlar World of Warcraft dururken, League of Legends oynamaya başladı? Neden twitch tuttu? Bu sorulara yüzeysel bakmayın biraz derinlemesine düşünün.

Hepsi insanların psikolojisinden faydalandı. Sadece en çok ne merak ediliyor, hangisinin aranma hacmi daha yüksek diye bakmayın. Birazcık büyük düşünün, aranma hacmini siz yaratın!

Bir web projesini oyunlaştırmak için şu yolları izleyin;

• Projenizi hikayeleştirin: Örneğin bir blog açacaksınız, kendinize hayali bir yol arkadaşı oluşturun. Fikri diye bir köpeğiniz olsun mesela siz blog yazılarınızı yazarken bu yazılarınızı eğlenceli hale getirir. Umarım darılmaz, kızmaz ama mesela Crpytosam nickini kullanan bir arkadaşımız mevcut forumlarda, bilenler bilir. Kendisinin Rıfkı isimli bir hayali dostu var. Tebrik ederim kardeşim yolun açık olsun. Ki oluyor da, bunu takip ederek görüyoruz. Yazılarını okuyan kimse sıkılmıyor, tekrar tekrar okuyor.

• İnsanların psikolojisine seslenin: Özellikle bizim insanımız rekabet dedin mi? Kumar dedin mi? üstlerine yok. Biraz bu duygularına seslenin insanların web sitelerinizde veya diğer projelerinizde.

• GERÇEKTEN sosyalleşin: Sosyalleştirme sadece sitenize var olan ağları bağlamakla sağlanmaz, sitenizin kendisini sosyalleştirin. Kullanıcı girişi ayarlayın, yorum başına puan verin. Skor tablosu oluşturun. Yarışmalar düzenleyin…

• Değişime önce tasarımdan başlayın: Tüm bu anlattıklarımızı öncelikle tasarımlarınızla birleştirin. Tasarımı western yapın, tasarımı uzay temalı yapın, tasarımı çocuk temalı yapın ama en azından tasarımı gören neyle karşılaşacağını içten içe fark etsin.

Bunlardan farklı olarak, lütfen programlı olarak ilerleyin. Biliyorum hepimiz sitelerimizi kurarken ne hayallerle kuruyoruz, ama içtiğimiz çayın hesabına kadar yapmazsak bu iş düzgün ilerlemez.

Yanlış bir cümle kullandıysam, bir gazla yazdım imla kuralları ve cümlelerde hatalarım olduysa, bilmeden birini kırdıysam özür dilerim.

Umarım hepiniz(hepimiz) mükemmel işlere imza atacak, sadece güncel makale değil, güncel teknolojileri de artık kullanacağız.

Saygılar, Sevgiler…

DisOrientedb Bonimax aktuelsoylesi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

EmreGuven EmreGuven emree.net Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1519
  • Beğeniler 470 / 433
  • Ticaret 35, (%100)
Güzel ve doğru bir yazı olmuş tebrik ederim. Birde bizim milletimizin şöyle bir özelliği var; İyi yapılan birşeyi desteklemek varken kopyalamaya, onun üstüne çıkmaya çalışıyor. Örnek: Onedio, Webtekno vs siteler yüzlerce çakması var. Bu sadece site olarakta değil her konuda aynıyız.
leons97

kişi bu mesajı beğendi.

amatoryus amatoryus WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 1531
  • Beğeniler 253 / 293
  • Ticaret 1, (%0)
Yazınızı çok beğendim arkadaşım devamını sabırsızlıkla bekliyorum, teşekkürler ;)

• Üyelik 11.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Metin Yazarı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 84
  • Beğeniler 10 / 46
  • Ticaret 6, (%100)

trankoff adlı üyeden alıntı

Güzel ve doğru bir yazı olmuş tebrik ederim. Birde bizim milletimizin şöyle bir özelliği var; İyi yapılan birşeyi desteklemek varken kopyalamaya, onun üstüne çıkmaya çalışıyor. Örnek: Onedio, Webtekno vs siteler yüzlerce çakması var. Bu sadece site olarakta değil her konuda aynıyız.

Öncelikle teşekkür ederim, bence benzer veya çakma önemli değil, ama en kötüsünü yapabilmek bizim sorunumuz. Bir işin çakması yapılıyorsa en azından zaten önünde hali hazırda bir şablon var eksikler belli, bunu tamamlayarak harika işler başarabiliriz. Ayrıca onedio neyse de webtekno çokta orjinal bir sistem değil bana göre

amatoryus adlı üyeden alıntı

Yazınızı çok beğendim arkadaşım devamını sabırsızlıkla bekliyorum, teşekkürler ;)

Diğer konulara da gaza geldiğimde yazacağım tekrar :) rica ederim, umarım en azından düşünme imkanı sunacaktır insanlara

wmaraci
wmaraci

EmreGuven EmreGuven emree.net Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 1519
  • Beğeniler 470 / 433
  • Ticaret 35, (%100)

fikridayi adlı üyeden alıntı

Öncelikle teşekkür ederim, bence benzer veya çakma önemli değil, ama en kötüsünü yapabilmek bizim sorunumuz. Bir işin çakması yapılıyorsa en azından zaten önünde hali hazırda bir şablon var eksikler belli, bunu tamamlayarak harika işler başarabiliriz. Ayrıca onedio neyse de webtekno çokta orjinal bir sistem değil bana göre

Bence bir işin çakmasını yapmak doğru birşey değil, birisi emek verip yaratıcılığı ile birşeyler yaparken başkalarının onun emeklerıne saygı göstermesi gerekir.Başkalarının emekleri ile prim yapılmamalı. Örnek olarka verdım Webteknodan kastım teması vs piyasada birsürü çakma webtekno teması var. Güzel birsürü tema varken sırf webteknoya benzemek için dandik temaları kullanan zihniyetler var.

TekUmut TekUmut Kişiye Özel Karikatür Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Graphic Designer
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad U** T**
  • Mesajlar 243
  • Beğeniler 70 / 70
  • Ticaret 15, (%100)
tebrik ederim hocam iyi yerlere değinmişsiniz. Fikri dayıya selamlar

• Üyelik 11.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Metin Yazarı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 84
  • Beğeniler 10 / 46
  • Ticaret 6, (%100)

trankoff adlı üyeden alıntı

Bence bir işin çakmasını yapmak doğru birşey değil, birisi emek verip yaratıcılığı ile birşeyler yaparken başkalarının onun emeklerıne saygı göstermesi gerekir.Başkalarının emekleri ile prim yapılmamalı. Örnek olarka verdım Webteknodan kastım teması vs piyasada birsürü çakma webtekno teması var. Güzel birsürü tema varken sırf webteknoya benzemek için dandik temaları kullanan zihniyetler var.

Emeğe saygı duyulması tabi ki şart, lakin bir işe benzer bir sistem yapılabilir. Webtekno kendisi zaten çakma. Ama bakın insanların ne kadar hoşuna gidiyor. Fakat size bu konuda katılıyorum. Ne yazık ki insanlar cebimden az çıksın da bu olsun mantığıyla iş yaptıklarını sanıyorlar :) Ama bu konu derin mevzu, bir ara bunu da yazacağım

tekumut adlı üyeden alıntı

tebrik ederim hocam iyi yerlere değinmişsiniz. Fikri dayıya selamlar

teşekkürler, Fikri dayı'da size selam söylüyor :)
EmreGuven

kişi bu mesajı beğendi.

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
Güzel düşünceler fikridayi bizim de bir Bay M diye arkadaşımız var. Tanışmanı isterim. Senin hoşuna gider. Hemde insanlara örnek olur.

Dediğin gibi yüzeysellik bizi başarısızlığa götürüyor. Adamlar penaltı kullanmanın bile bilimsel araştırmalarını yaparken biz bunu topa vur gitsin mantığıyla bakıyoruz. Aslında web sitesi projeleri de alt yapısında gerçekten bir şeyler barındırması gereken projeler.

Mesela bizim mecburlar projemizde;
İnsan denen yaratılmışın altını oymaya çalışan ne kadar cinvari fikir varsa reddediyoruz. Benimsediği yaşama biçimini, başkalarına kabul ettirmeyi çok önemli zanneden girişimci kafalara kafa atıyoruz. İst’le biten kimlik kalkanlarını kaldırıyor, istasyonu, İstanbul’u, istavriti seviyoruz ama istismar etmiyoruz. A harfine cı ile bağlanıyor. Sağa, sola takılmadan başka türlü bağlanmayı boyacılara, dürümcülere, ayakkabıcılara bilcümle esnaf kardeşlerimize bırakıyoruz. O iyi insanların dönmelerini bekliyor, muhacir kızının artık inanmasını arzu ediyoruz. Basit yaşamaya çalışıyor, alengirli görünmek için kendimizi yırtmıyoruz. Esir Şehrin İnsanları’na komşu, Küçük Ağa’ya destek kuvvet olmayı istiyoruz. Bir eserin güzelliği karşısında gıpta ediyor, tepkimizi aramıza giren karlı dağlara gösteriyoruz. Bir gün bu ülkede sanatın sadece insan yüreğine özgü olduğuna inananların çoğunluğu oluşturması için mücadele ediyoruz. Zaman aleyhimize işlese de umut ediyoruz, hayal ediyoruz, devam ediyoruz. Hepimiz mecburuz, yaşadıkça mecbur kalacağımızı biliyoruz.

böyle bir düşünsel alt yapı mevcut. Sitemiz nerelere gelirse gelsin biz özgün olduğumuz, fikirsel bir alt yapıyla hareket ettiğimiz ve insanlara bir şeyler kattığımız için çok mutluyuz.

Başarılar dilerim.
fikridayi

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 11.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Metin Yazarı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 84
  • Beğeniler 10 / 46
  • Ticaret 6, (%100)

BCanKARA adlı üyeden alıntı

Güzel düşünceler fikridayi bizim de bir Bay M diye arkadaşımız var. Tanışmanı isterim. Senin hoşuna gider. Hemde insanlara örnek olur.

Dediğin gibi yüzeysellik bizi başarısızlığa götürüyor. Adamlar penaltı kullanmanın bile bilimsel araştırmalarını yaparken biz bunu topa vur gitsin mantığıyla bakıyoruz. Aslında web sitesi projeleri de alt yapısında gerçekten bir şeyler barındırması gereken projeler.

Mesela bizim mecburlar projemizde;

böyle bir düşünsel alt yapı mevcut. Sitemiz nerelere gelirse gelsin biz özgün olduğumuz, fikirsel bir alt yapıyla hareket ettiğimiz ve insanlara bir şeyler kattığımız için çok mutluyuz.

Başarılar dilerim.

Umarım dilekleriniz yerine gelecek ve umduğunuz sonuçları alacaksınız, Bay M'e selamlar, sizin aracılığınızla kendisiyle en yakın zamanda iletişime geçeceğim. Ama önce yazılarını okumak istiyorum kendisinin. Bu vesileyle sitenizi de baştan aşağıya bir inceleyeceğim. Teşekkür ederim yorumunuz için.
BCanKARA

kişi bu mesajı beğendi.

BCanKARA BCanKARA Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum -
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 168 / 255
  • Ticaret 2, (%100)
fikridayi Beğeneceğinizi umuyorum. İyi dilekleriniz için teşekkürler. Kim hangi güzelliği temenni ediyorsa elde etmesi dileklerimle. Ben teşekkür ederim...
fikridayi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al