wmaraci reklam

Cloudflare cdn.siteadi.com şeklinde subdomain?

19 Mesajlar 1.658 Okunma
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks , Mrtcn teşekkürler. Denemeden vazgeçmek istemiyorum. Mantıksal olarak ekstra döngü oluşturacak fakat dinamik içerikle statik içeriği ayrıştırıp ayrı müdahaleler yapmayı düşünüyorum. Subdomain olayi aslında maske evet ama bir kaç şey test etmek istiyorum. Bir çok şey deneme yanılma ile keşfediliyor. Bosverirsek olduğumuz yerde sayarız.

Cloudflare gibi karmaşık yapılarda alınan sonuçlar çok farklı olabiliyor. Bir kaç yabancı blogda rastladım. Yaptıkları testlerle ciddi hız farkları elde etmişler. Kiminin ttfb si 20 MS kiminin 3 saniye ki hemen hemen aynı şartlarda farklı yapılandırmalarla.

Şuan quic cloud test ediyorum. Ciddi manada hız farkı var. Gerçekten adamlar yapmış dedim. Ama beta olduğu için olsa gerek stabilizasyon sorunu var gibi yada yapılandırmada ince ayar gerekiyor olabilir. Önbelleğe alındığı zaman 100 MS nin altına düştü html süresi. Normalde 400 altını görmüyordu. 100 ms de SSL ayrıştırması. Cloudflaredeki dinamik cache de karşılaşılan sorunlara da rastlamadım. Wordpresse adapte etmişler.

Şuan yan sitede test ediyorum. Stabil sonuçlar alırsam ana siteye uygulucam inşallah.

Bytecheck sitelerinde 1300 MS altına düşmezken şuan 200 MS first byte time.

Gtmetrixde tam yüklenme 1.5 MS civarındaydi ortalama. Şuan 400-500 MS boşluklu halde. Bakalım güzele benziyor. Cloudflareden ciddi anlamda daha hızlı geldi ilk testlerde.

Not: litespeed cache + quic cloud

wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Litespeed Quic cache özelliğini yanlış hatırlamıyorsam sene başında deneyimledim. Quic'in CDN hizmeti kötü olduğu için Cloudflare CDN kullanmıştım. Hızı idare ederdi ama beta olduğu için sorunluydu sunucuları sürekli çöküyor özellikle. İleride ücretli hale gelecek. Ücret ödedikten sonra çok daha güzel hizmetler var MaxCDN gibi. Yine de betadan sonra tekrar denemek gerekir. Bu arada 20ms hiçbir yerde duymadım pek mümkün görünmüyor sadece DNS lookup süresi bile 20ms'yi aşacaktır.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks cloudflarede yapılandırma sonrasında bu süreye ulaşanlar var onları örnek verdim hocam. Redis + cloudflare + litespeed yapılandırmalarıyla bu hızlara varmışlar.

Quic daha önce denemeye çalıştım ama kurulumu yapmamıştım. DNS işleri bide yayılmasını beklemek filan. Şuan eskiye nazaran daha iyi gibi, söylemleri o yönde. Bu arada ücretli sürüme geçilse bile ücretsiz bir plan koymaya karar vermişler. Kotalı olacakmış ama litespeed kullananlara ekstra kota verilecekmis. Şuanda 20 GB kota ilerde de benzer olur herhalde. Altyapı olarak Amazon aws kullanıyorlar. Cacheye aldığında hız hiç görmediğim kadar hızlı. 100 ms html yüklenmesini gördüm. Bunun nerdeyse tamamı SSL ayrıştırmasıydı tabi :)

Fakat ne kadar önbelleğe alıyor bilmiyorum. Süreyi nereden ayarlıcaz onu da biraz kurcalamam gerekecek gibi. Üst üste testlerde toplam yüklenme 400-500 MS civarında bütün sayfa. Ttfb 20-30 MS gördüm. Ama çabuk siliyor önbelleği herhalde. Biraz bekleyip test edince miss yanıtı döndürüyor. O zaman da 5-10 MS de yüklenen statik dosyalar 300-400 MS ye çıkıyor. Statiklerin ömrünü arttırmam lazım.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Mfa test etmek istersen benim bloga bir bak ttfb 8.4ms, cloudflare worker ile static cache yürütüyorum. Başka hiç bir yapı yok cache ile ilgili. Tls hızlandırma için ssl offloading yapılı. Yani bütün her şey cloudflare sunucularından yürütülüyor, böylelikle siteye cf gelmemiş oluyor.

Serverless güzel şey bu gibi durumlar için

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Mrtcn hangi blog hocam incelemek isterim. Ttfb değeri çok iyi ama herşeyi önbellekle yaptınız herhalde?

Workerlar hakkinda hiç bilgim yok sayfa kurallarına biraz aşinayım sadece.

Herşey cf sunucularında yürütülüyor demişsiniz o zaman dinamik içerik kullanmak zor olmaz mı? Açıkçası klasik bir blog kullanıyor olsam siteyi kusursuz hızlandırabilecegimi düşünüyorum. Fakat yapmak istediğim şey biraz farklı. Daha dinamik bir site düşünüyorum yakın zamanda. Bu dinamik yapıdaki siteyi olabildiğince hızlandırma niyetindeyim.

İçerikleri sadece ben giriyor olsam ve sadece blog yazıları paylaşıyor olsam her şeyi önbelleğe alır kurtulurum ki ciddi manada hızlandırma oluyor. Ama dinamik bir site düşünüyorum inşallah. Dinamik sitelerde hız faktörlerini oturtmak çok zor.

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Mrtcn hangi blog hocam incelemek isterim. Ttfb değeri çok iyi ama herşeyi önbellekle yaptınız herhalde?

Workerlar hakkinda hiç bilgim yok sayfa kurallarına biraz aşinayım sadece.

Herşey cf sunucularında yürütülüyor demişsiniz o zaman dinamik içerik kullanmak zor olmaz mı? Açıkçası klasik bir blog kullanıyor olsam siteyi kusursuz hızlandırabilecegimi düşünüyorum. Fakat yapmak istediğim şey biraz farklı. Daha dinamik bir site düşünüyorum yakın zamanda. Bu dinamik yapıdaki siteyi olabildiğince hızlandırma niyetindeyim.

İçerikleri sadece ben giriyor olsam ve sadece blog yazıları paylaşıyor olsam her şeyi önbelleğe alır kurtulurum ki ciddi manada hızlandırma oluyor. Ama dinamik bir site düşünüyorum inşallah. Dinamik sitelerde hız faktörlerini oturtmak çok zor.

https://mertcangokgoz.com/ adresinden bakabilirsin, Bütün site cloudflare üzerinde yeni bir değişiklik olduğunda cloudflare üzerindeki cache yenisi ile otomatik değiştiriliyor.

Dinamik olsa bile fark etmez. Değişiklikler anlık senkronize oluyor.

workers = https://www.cloudflare.com/products/workers-kv/

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Mrtcn first time güzel hocam ama diğer bütün puanlar aşırı düşük. tabi çok bir değeri yok ama insan görmek istiyor :) worker ları araştırayım biraz. Resmi sitedeki yazıların dili ağır. Şuan quic.cloud deniyorum bu değerlerin üstüne çıkabiliyor. Tabi yenileme süresini kontrol etmeye çalışıyorum.

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Mrtcn first time güzel hocam ama diğer bütün puanlar aşırı düşük. tabi çok bir değeri yok ama insan görmek istiyor :) worker ları araştırayım biraz. Resmi sitedeki yazıların dili ağır. Şuan quic.cloud deniyorum bu değerlerin üstüne çıkabiliyor. Tabi yenileme süresini kontrol etmeye çalışıyorum.

RUM(Real User Monitoring) dışında hiçbir kriteri dikkate almıyorum, almamda.

RUM = https://www.pingdom.com/product/performance-monitoring/

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Mrtcn teşekkürler hocam ben de böyle bir sistem arıyordum ne olarak arayacağımı bulamamıştım iyi oldu. Ama ücretli sanırsam (14 gün demoyu saymazsak) ücretsiz bir araç bulursam iyi olur inşallah.

Açıkçası verilen puanların olması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum. Tabi son kullanıcı açısından değil de geliştiricilere yönelik bir şey bunlar. Gelistiricilerin dikkat etmesi gereken şeyler diyebiliriz. Mesela şahsen çok takıntı yapıyorum. Biliyorum pek bir anlamı yok ama el mahkum.

Geliştiriciler bile dikkat etmiyor tabi bu duruma. Google kendisi bile uymuyor ki :) ama bazı uyarılar gerçekten önemli. Gerisi biraz da keyfiyete kalmış gibi

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al