wmaraci reklam

Cloudflare statik subdomain oluşturabilir miyiz?

13 Mesajlar 1.470 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, yeni şeyler test ediyorum onun için lazım lütfen yardımcı olun.

Cdn önbelleğinden sunulan statik dosyaları cdn.siteadi.com şeklinde subdomainden çağırmak istiyorum. Yani Geleneksel cdn hizmetleri gibi. Bunu nasıl yapabilirim?

İngilizce kaynaklara baktım bunu soranlar var ama net bir cevap bulamıyorum.

wmaraci
reklam

Kuaza Kuaza paylaşımcı ol ;) Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Coder
  • Konum Belçika
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 296
  • Beğeniler 99 / 98
  • Ticaret 5, (%100)
kendi cdn hostundaki icerikleri cdn.site.com olarak gostermek mi istiyorsun ?

https://sorucevap.com #sorucevap

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
dediğiniz şekil mümkün değildir. cloudflarenin cdn mantığı yanlış hatırlamıyosam, sub domain oluşturup ona cdn yapmak yerine, tüm siteyi cdn olarak kullanıyor.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
CNAME veya A kaydı oluşturarak yapılabilir fakat yararı olmayacağı gibi sadece zararı olur siteye.
alperi SENibrahim Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Evet statik içerikleri aynı domainden değil, klasik cdn hizmetleri gibi cdn.siteadi.com şeklinde yapmak istiyorum.

Ne gibi bir zararı olur hocam? Amacım bunu uygulamak değil kafamda bir kaç şey var onları test edeceğim. Bu şekilde kullanmayacağım.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Mfa Cloudflare sunduğu proxy ile zaten CDN hizmeti de sağlamış oluyor aynı zamanda. Siz cdn.siteadi.com şeklinde linkleri değiştirirseniz katkısı olmayacağı gibi gereksiz yere cdn.siteadi.com istekleri yüzünden siteye her bağlanan kullanıcı için ekstra DNS bağlantı süresi eklemiş olursunuz. Milisaniye bazında site açılışını geciktirirken hiçbir şekilde katkı da sağlamaz.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks hocam aklımda bazı şeyler var onları test edicem bunlar sorun değil şimdilik. Deney yapicam yani. Subdomaini nasıl bu şekilde kullanabilirim? Hiç bir bilgi buladim.

Bu şekilde kullanmayi düşünmüyorum sadece aklımdaki şeyleri test edicem

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Subdomain oluşturacaksınız ve bu subdomaini WP'nin kurulu olduğu ana dizine işaretleyeceksiniz. Sonrasında tıpkı www'de olduğu gibi CNAME yardımıyla subdomaini ana siteye göre kaydedeceksiniz. En son eklenti yardımıyla sitedeki sabit istekleri cdn.siteadi.com şeklinde değiştireceksiniz.

Tam olarak ne tür bir test yapacaksınız bilmiyorum. Eğer düşündüğünüz şeyi söylerseniz belki alternatif için öneride bulunabilirim daha sağlıklı bir yöntem varsa tabii... Bu yöntemle GTMetrix'de görünen serve from cookieless domain uyarısını kaldırıp siteyi 100 puana çıkartmaya çalışacağınızı tahmin ediyorum. Sadece not düşmek isterim ki hiçbir zaman 100/100 puana sahip sitenin hızından tam verim alamadım. Genellikle 90 civarında puana sahip olunca site daha hızlı oluyor. Bunun sebebi GTMetrix üzerindeki bazı uyarıların gereksiz yere kullanıcıyı yanlışa yönlendiriyor olması.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks teşekkürler hocam. Aslında dün kafamda şimşek gibi 3 farklı test canlanmıştı ama unuttum :) hatırlarsam yazarım. PC başına geçince denemeyi düşünüyordum keşke not alsaymisim.

Cookiless durumunu cloudflare ile sunmak mümkün değilmiş. Ters proxy olduğu için bunu kaldırmanın imkanı yok diyor cloudflare. Ancak ücretli sürümlerde bir seçenek varmış. Bunu boş yere denemeyin diyor yabancı bloglar zaten.

gtmetrix pagespeed puanlarının gereksiz olduğunu söylüyor çoğu kişi ama ben az da olsa önemsiyorum. Sonuçta google algoritması diğer Google hizmetleriyle bağlantılı çalışıyor. SEO ve site kalitesi ölçümlerinde pagespeed değerlerini kesinlikle kullandığını düşünüyorum. Tamam bunlar performansa direk etki etmez diye not düşmüşler zaten ama sonuçta Google bu hizmet için bir yatırım yapıyor, eleman çalıştırıyor geliştirmek için. Bunu tamamen görmezden geldiğini söylemek mümkün değil. Zaten orada bir sorunum yok Google analitik ve otomatik reklamlar (adsense) kullanmadığım sürece %98-100 arasında değerler alıyorum mobilde.

Benim geliştirmek istediğim şey Google in da en çok önemsediği (bütün yabancı kaynaklarda bu söyleniyor ve analizlerde de bu çıkıyor) first byte time süresi. Bunun dışında html in yüklenme, DNS araması gibi şeyler. Cloudflare TTFB süresini çok kötü etkiliyor. Herşey hızlı yüklense de 400-800 MS arasinda bir wait değeri alıyorum. Mesele burada aslında.

Yan sitede testler yapıyorum. Güzel sonuç alırsam ana siteye uyguluyorum. Onun için cloudflareyi hizlandirmanin yolunu bulursam uygulucam. Forumda genelde bunun imkansız olduğunu söyleyip kestirip atıyorlar maalesef. Kimse test yapmıyor, daha iyisi için çabalamiyor.

Yabancı forumlarda da bu gecikme büyük sorun olduğu yazıyor. Bazıları çözmüş işi (dinamik önbellek yapmadan) 100 MS civarında yüklenme alıyorlar html de. Benimki neden 400-800 MS arasinda?
Çok fazla sebep var ama deneme yanılma ile çözmeye çalışıyorum. Bu yöntemle bir çok şey keşfettim optimizasyon konusunda. Tabi bazılarını paylaşıyorum ama bizim millet optimizasyona hiç değer vermiyor. Görüntüsü güzel olsun sitenin tamam onlar için.

Ben kaynak kullanımı, sorgu sayısını azaltmak, sayfa boyutunu küçültmek, yüklenme süresini hızlandırmak vb gibi kullanıcı yararına düşünüyorum. Aslında fazla titiz ve takıntılıyim bu konuda ama sebeplerim var. İskeleti hizlandirabilirsem ekstra özelliklerle ortalama bir değer elde edebilirim. Onun için 100 MS bile aşırı önemli benim için şuan. Optimizasyon için bazı özelliklerden taviz verdim. İskelet hızlandırsa bazılarını aktif edicem.

Bu arada cname kısmı sorun değil onu yaptım ama yönlendirme kısmı, statik verileri cdn subdomaininden çekme kısmını başaramadım. Litespeed cache kullanıyorum. Nasıl halledebilirim? Harici eklenti olmadan
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Litespeed'den CDN sekmesine girip subdomain adresini oraya yazacak ve CDN'yi aktif edeceksiniz. Yapmanız gereken tüm işlem bu.

Optimizasyon konusu çok derin bir konu ve her geçen gün tarayıcılara eklenen çıkarılan özellikler yüzünden değişiklik gösterebiliyor. Eğer yabancı kaynaklara da başvurduysanız optimizasyon işi takıntının da ötesine geçebilir.

Bende geçmişte siteyi sadece 1 ms hızlandırabilmek için bile saatlerini feda edebilecek seviyeye ulaşmıştım. GTMetrix testlerinde şaka değil 270 milisaniyede tüm sitem yükleniyordu hemde çoğu sitenin sunucu yanıt süresi bile bu süreye ulaşamıyorken. Kısacası daha ötesi yoktu.

Eğer optimizasyon konusunda gelecekte ücretli hizmetler vermeyi düşünmüyorsanız, bütün bu uğraşın tamamen anlamsız bir vakit kaybı olduğunu ve bütün olayın iyi bir tema ve iyi eklentiler seçilmesine bağlı olduğunu anlıyorsunuz.

Site hız skorları/dereceleri (Pagespeed Insight dışında) tamamen aldatmacadan ibaret. Bunun altına imza atabilirim veya size bunu şöyle kanıtlayabilirim. Açın Pagespeed Insight aracını ve kurumsal siteleri test edin. Mesela Cloudflare şirketinde harika mühendisler çalışıyor peki ya puanları ne durumda? Veya moz.com, yoast.com gibi hani SEO konusunda en çok bilgili diyebileceğimiz siteleri test edin. İsterlerse mobilde 100 puanına ulaştırabilecek kadar başarılı çalışanlara sahip olan bu siteler niye mobilde 60-70 bandında geziyorlar?

Alttaki 60ms sunucu yanıt süresi olan bir site örneği var mesela. Nginx sunucuya taşımıştık önceden. Site hatrı sayılır seviyede ziyaretçisi olan bir forum sitesi, Cloudflare aktif ve Cloudflare tarafından html cachelenmemiş durumda. Yanıt süresinin bu derece olması tabiki sunucu network gücü, redis kullanılması, doğru lokasyondan test edilmesi gibi unsurlara dayanıyor fakat sitede SSL'in olmaması da önemli bir etken. SSL olsaydı muhtemelen kat ve kat artacaktı. Tabii bunun için SSL'i kaldırmak büyük hata olur.

Halbuki puanlara aldanan birisi sitede Adsense olmasına rağmen, site çok yavaş diyerek yanılacaktır. Örneği anlatma sebebim, eğer kendinizi geliştirip bu alanda uzman olmak istiyorsanız özel sunucular üzerinde denemeler yapmanız daha sağlıklı olur. Paylaşımlı hostingler siz çok başarılı olsanız bile dönemsel olarak yavaşlık sorunları doğabileceği için sizi yanıltabilir. Ek olarak öncelikle tarayıcıların istekleri nasıl ele aldığına odaklanmanız öğrenme hızınızı artıracaktır.

Dediğim gibi geçmişte bu işler ile uğraşacağım diye ufacık bir siteye 1 yıl boyunca bir türlü iki satır bile içerik yazamadığımı bilirim. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var, çünkü Google bizden tüm bu şeylerin yarısını bile istemiyor. :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al