wmaraci reklam

CPU Kullanım İzni Ne Derece Doğru Bilgi Veriyor

9 Mesajlar 1.605 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Zargana Zargana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Öncelikle sunucu kurmaktan ve karmaşık sunucu işlemlerinden anlamadığımı belirteyim. Kafama her zaman takılan bir soru var. Paylaşımlı hosting ilanlarında her zaman "% 25 CPU izni" ya da "%40 CPU izni" gibi değerler görüyoruz.

Şimdi bu değerler neyi ifade ediyor? Örneğin sunucuda 3 GHZ hızında 16 çekirdekli bir işlemci varsa tek çekirdekten %25 hakkı mı yoksa tüm bir işlemciden %25 hakkı mı?

Bunu şunun için soruyorum. VPS'ler anladığım kadarıyla (genellikle) bir sunucunun çekirdek sayısına göre bölünüyor ve 16 çekirdekli bir sunucuda 16 VPS oluşturuluyor. Şimdi 16 çekirdekli bir makinede, eğer paylaşımlı hosting tüm çekirdeklerin %25 hakkını kullanıyorsa bu doğal olarak VPS'den daha hızlı olacağı anlamına gelmiyor mu?

İster tek çekirdek isterse tüm çekirdekler olsun nedense tüm satıcılar yalnızca oran yazıyor. Ama 3 GHZ işlemcili bir sunucu ile 2 GHZ işlemcili bir sunucunun % 25 CPU kullanım izni vermesi aynı değil.

Örneğin Radore'un "Paylaşımlı Web Hosting" hizmetinin SSS bölümünde "Bir kullanıcı 1 (bir) işlemci çekirdeğinin tamamını kullanabilir" yazıyor ve karşısında da değer olarak 2 GHZ yazıyor. Ben açıkçası şu an kullandığım paylaşımlı hostingin bana %25 CPU hakkı verdiğini biliyorum. Varsayalım aynı işlemciyi kullanıyorlar. O takdirde Radore'a geçtiğimde 4 kat daha fazla mı CPU kullanım hakkı kazanmış olacağım?

Ne ekersen onu biçersin
wmaraci
reklam

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2760
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
Redoranın yazısına göre öyle görünüyor ama sanmıyorumki oda bir işlemci çekirdeğinin tamamını kullandırsın görmemiz lazımki buna inanalım görmeden inanmam :)

seditio.com.tr - dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 25 tl bakiye hediye

• Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Radore eBiz Hosting

1 CPU / 2 Ghz
1 GB Ram
10 IO (Mb/s)

CPU (İşlemci) Limiti

CPU limiti, bir kullanıcının web sitesinin çeşitli sebeplerle (yanlış kodlama, kapasite aşımı vb.) barındırıldığı sunucunun tüm işlemci gücünü kullanarak diğer müşterilerin web sitelerinin performansını etkilememesi ya da sunucuyu kullanılamaz duruma getirememesi için koyulmuş bir limittir.

Limit: Bir kullanıcı 1 (bir) işlemci çekirdeğinin tamamını kullanabilir.

http://jetdestek.radore.com/hosting/paylasimli-web-hosting-limitleri.html

Şu an kulllandığım paylaşımlı hosting paketinde yukarıdaki sonuçları alıyorum. Son 7 gün böyle ve günlük 1500 sayfa görüntülemesi ile bu sonucu alıyorum.

Bana sağlanan özellikler ise şu şekilde

Radore'un yukarıda bahsettiğim paketinde Entry Process (Giriş işlemleri) limiti 50, Process (İşlem) limiti 100, Input/Output (I/O, Disk okuma/yazma hızı) limiti ise saniyede 10 MB. Yani bana rakamlara baktığım zaman çok daha fazla hit kaldırır gibi geliyor. Ama işte şu an kullandığım hosting paketinin CPU hızını bilemiyorum. Sadece %25 CPU izni yazıyor

Ne ekersen onu biçersin

narinhosting narinhosting narinhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** N**
  • Mesajlar 1390
  • Beğeniler 217 / 455
  • Ticaret 15, (%93)
Tek çekirdek kullanımının yüzdesi kadar izin verilir ve firmadan firmaya değişir.İş cpu ilede bitmiyor Cloudlinux ile birlikte gelen Entry Process (Giriş işlemleri) limiti 50, Process (İşlem) limiti 100, Input/Output (I/O, Disk okuma/yazma hızı) değerler CPU'dan daha çok önemlidir.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)

narinhosting adlı üyeden alıntı

Tek çekirdek kullanımının yüzdesi kadar izin verilir ve firmadan firmaya değişir.İş cpu ilede bitmiyor Cloudlinux ile birlikte gelen Entry Process (Giriş işlemleri) limiti 50, Process (İşlem) limiti 100, Input/Output (I/O, Disk okuma/yazma hızı) değerler CPU'dan daha çok önemlidir.

O halde Radore'nun sunduğu bu paket benim şu an kullandığım pakete kıyasla çok daha iyi. Şu an kullandığım pakete yıllık 120 TL ödüyorum, bu paket yıllık 199 TL ve Rapid SSL dahil bu fiyata

Ne ekersen onu biçersin

narinhosting narinhosting narinhosting.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İnternet Danışmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Ş** N**
  • Mesajlar 1390
  • Beğeniler 217 / 455
  • Ticaret 15, (%93)
Zargana Evet, öyle gözüküyor.Aklınıza takılan sorularınız olursa sorabilirsiniz.

mondschein mondschein WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek sd
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1206
  • Beğeniler 52 / 147
  • Ticaret 5, (%100)
genelde şu şekilde oluyor. %30 cpu ( bir cpunun %30'u anlık %40 cpu) , işte biraz ram ve sınırlamalar.

Sizin siteniz küçükse sistemi yormazsa yeterlidir. Ama çok hit gelmeye başlar cpu yükselir, ram yetmez anlık okuma yazma limitine takılırsınız sonra size vps -vds önerirler. vps ve vds hostingten her zaman daha iyidir. daha güçlüdür.

Vps de cpu ortak, vds de cpu da sadece size aittir. ( 1 vcpu yazar, bu 1 çekirdek değil. toplam 50 ghz olan işlemci gücünün örneğin 1 ghz siizn kullanmanızdır. ) genelde belirleyici ramdir. 32 gb ram olan makinede 25 - 30 tane 1 gb ramlik vds açılıbilir. bu makinenin işlemci gücünün 30 a bölünmesi demektir

Hostazor Hostazor WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Hostazor Founder
  • Konum Kayseri
  • Ad Soyad K** B**
  • Mesajlar 291
  • Beğeniler 36 / 118
  • Ticaret 34, (%91)
Aslında herşeyden önemlisi o cpu miktarına nekadar uyum sağlayacağınızdır. Web sitenizdeki aşırı cpu tüketimi sağlayan sorgulara ve dosyalara çeki düzen vermeniz gerekir. Aksi durumda 10 görüntülenmede bile kasmaya başlayabilir sunucunuz.

• Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Konuya yanıt veren tüm arkadaşlara teşekkürler. Yapılan açıklamalar dahilinde benim anladığım şunlar:

a) Paylaşımlı hostingte verilen CPU kullanım hakkı tüm CPU için değil yalnızca bir çekirdek üzerindendir.

Örnek: 16 çekirdekli 2500 MHZ bir sunucu 16 parçaya bölünmüştür. Toplamda 40.000 MHZ kapasitesi vardır. Sizin CPU kullanım hakkınız %25 ise:

(40.000/16) x % 25= 625 MHZ size ayrılan işlem gücüdür.

b) Çekirdek bölümlemesi illa fiziksel sayıyla eşit olmayabilir. Örneğin 16 çekirdekli bir sunucu sanal olarak 32 parçaya bölünebilir ve size bu parçadan % 25 kullanım izni verilebilir. Böyle bir sistemde ise

(40.000/32) x % 25= 312 MHZ size ayrılan işlem gücüdür.

Tüm bunlardan anladığım kadarıyla artık benim için % 25 ya da %40 CPU kullanım hakkı fazla bir şey ifade etmiyor. Önemli olan bizim kullanımımıza sunulan MHZ cinsinden hakkımız. Zira yukarıdaki örnekten yola çıkarsak bir firma 16 çekirdekli işlemciyi 64 parçaya bölüp %25 kullanım hakkı sunarken diğeri 16 parça üzerinden % 25 kullanım hakkı sunabilir. Bu nedenle her ikisi de % 25 kullanım hakkı yazsa da gerçekte ikinci firma 4 kat daha fazla işlem gücünü size sunuyor.

Yani paylaşımlı hosting satın alırken MHZ cinsi değerlere ulaşabiliyorsanız sizin yararınıza olacaktır (entry process, bellek miktarı eşit kabul edilirse).

Şu anda TURHOST 500 MHZ, Radore ise 2000 MHZ kullanım hakkı veriyor paylaşımlı hosting paketlerinde. Diğer firmaların MHZ cinsi değerlerine ulaşamadım

Ne ekersen onu biçersin
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al