wmaraci reklam
lidertakipci

devletin sunucuları neden çok adi

41 Mesajlar 4.888 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

teknoburgers teknoburgers Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1013
  • Beğeniler 651 / 259
  • Ticaret 0, (%0)
Günlük 10.000 kişi giren site için 100.000 kişilik sunucu almaya ne gerek var? O dünkü yoğunluk normaldir.

wmaraci
reklam

teknoburgers teknoburgers Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1013
  • Beğeniler 651 / 259
  • Ticaret 0, (%0)

Tantüni adlı üyeden alıntı

Kaç lira vergi veriyorsun? Üniversitede hangi bölümü okudun? Kaç yabancı dilin var? Yurt dışına kaç kez çıktın? Kaç kişiye istihdam sağladın? Kaç işçi çalıştırdın? Özetle bu dünyada web sitesi açmak dışında neler yaptın?

Yanlış anlama küçümsemek amacıyla söylemiyorum. Çünkü bunlar bende de yok. Ama kusura bakmada hazır yiyipte ''dövlöt bözü bökmir'' demek ne kadar doğru? Hala hizmet ile zorunluluk kavramlarını birbiri ile karıştırıyorsan bir şey diyemem. Devlet mecbur değildir bu hizmeti sunmaya. Ama sunmuş bak. Öğrenin demiş. Vergi diyorsun. Öğrenmişsiniz bir vergi alınıyor yapabilirler diye. Ülke yönetmek o kadar kolay ve bir kişiye bağlı sanki.

Son mesajımdır. İyi forumlar.

Hala böyle düşünenler var ya, helal olsun! Hak...

ogzhnbaygul ogzhnbaygul WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 283
  • Beğeniler 31 / 71
  • Ticaret 0, (%0)
Devletin sunucuları adimi yapmayın arkadaşlar araştırmadan bir şeyler yazmayın sadece e-devlete sağlanan sunucu kapasitesi sınırlı. Ülkenin eğitim sistemi için özel olarak döşediği ulakbim internet ağı ve bu ağa özel sunucular var. Ayrıca sadece bilimsel araştırma yapmak için kullanılan süper bilgisayar olarak adlandırabileceğimiz güçte sunucu tarlaları var.

InFlamesPhoenix InFlamesPhoenix Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 76
  • Beğeniler 15 / 15
  • Ticaret 1, (%100)

alperenyld adlı üyeden alıntı

Yok o anlamda demedim , yani site bir şey kazandırmıyor demek istedim.

Evet kazandırmıyor ama bu kadar vergi ödüyoruz bi' site için adam akıllı sunucu alamıyorlar mı -_-

wmaraci
wmaraci

alperenyld alperenyld Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1302
  • Beğeniler 331 / 227
  • Ticaret 34, (%97)

InFlamesPhoenix adlı üyeden alıntı

Evet kazandırmıyor ama bu kadar vergi ödüyoruz bi' site için adam akıllı sunucu alamıyorlar mı -_-

Her gün bu şekilde yoğunluk olsa neyse dicem alınır fakat böyle yoğunluklar yılda bir kaç defa olur bunun için boşuna masraf yapmak gerekmez .

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)

Kaç lira vergi veriyorsun? Üniversitede hangi bölümü okudun? Kaç yabancı dilin var? Yurt dışına kaç kez çıktın? Kaç kişiye istihdam sağladın? Kaç işçi çalıştırdın? Özetle bu dünyada web sitesi açmak dışında neler yaptın?

Yanlış anlama küçümsemek amacıyla söylemiyorum. Çünkü bunlar bende de yok. Ama kusura bakmada hazır yiyipte ''dövlöt bözü bökmir'' demek ne kadar doğru? Hala hizmet ile zorunluluk kavramlarını birbiri ile karıştırıyorsan bir şey diyemem. Devlet mecbur değildir bu hizmeti sunmaya. Ama sunmuş bak. Öğrenin demiş. Vergi diyorsun. Öğrenmişsiniz bir vergi alınıyor yapabilirler diye. Ülke yönetmek o kadar kolay ve bir kişiye bağlı sanki.

Son mesajımdır. İyi forumlar.

Sizin eğitiminiz nedir? Kaç yabancı diliniz var?

Bahsettikleriniz hepsini yaptım ve devletime vergimi ödüyorum. Devletin ne demek zorunluluğu yok? Somalide mi yaşıyoruz? Kaldı ki üniversite okumasam, istihdam sağlamasam bile devletimin bana elinden gelen tüm hizmeti vermesi gerekli.
Bak elin almanyası bizim işsiz Türklere bile orada işsizlik maaşı veriyor. Bizim mersinli kalkmış ne saçmalıyor burada.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
yazılımcıların salaklıklarını donanıma yıkmakta ne kadar mantıklı bilemedim şimdi? yazılımcı günü kurtarmak için yazılımını yazarken bunlar gayet normal

Donanıma suç atmakta saçmalıktan başka hiçbir şey değildir.

Bayro Bayro Opencart e-ticaret PRO Kullanıcı
  • Üyelik 02.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek e-ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** D**
  • Mesajlar 1084
  • Beğeniler 305 / 304
  • Ticaret 27, (%100)

Facebook ile resmi kuruluşları karşılaştırmak nasıl bir mantık anlamıyorum. Facebook senden, benden, ondan çatır çatır para kazanıyor. Bu yüzden hiç bir şekilde sistemi aksatmıyorlar. Çünkü biliyorlar ki en ufak kapanışta '' Yeaahhh bu nasıl sistem!!! '' tarzında tepkiler geleceğini biliyor. Devlet - resmi daireler ise sadece hizmet odaklı çalışıyorlar. Sadece Türkiye ye özgü değil bu işleyiş. O hackerlıkla övünen Rusların devlet siteleri şu anda dünyanın en zayıf siteleri arasında yer alıyor.
Mantık biraz.

Devlet vatandaşına hizmet etmek için vardır, senden benden ondan bundan aldığı vergiler ile yol, su elektrik ve resmi temel ihtiyaçları karşılamak için alır.
Fakat bu hizmet ücretsiz olması gerekirken zamanında 10 TL ye insanlara şifre sattılar ve en önemlisi şifreni unutunca da gidip 4 TL ye tekrar aldırdılar.

Şimdi hesap yapmaya kalsak devlet sadece bu e-devlet için vatandaşından aidat alır gibi milyarlarca lira kazanç elde etti.

SONUÇ İSE 110.000 SORGUYU KALDIRMAYAN B*KTAN PÜSÜRDEN BİR İNTERNET SİTESİ.

Coldcraftings Coldcraftings WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek C# , SEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 209
  • Beğeniler 16 / 54
  • Ticaret 1, (%100)
Bende ekleme yapayım.Bursa'dayım şuan Bursa belediyesinde çalışan arkadaşım var.Yıllık tasarım ve sunucu giderleri toplamı 35bin TL olarak gösteriliyor.Yıllık 35Bin TL gibi bir rakamı 1 siteye harcasalar sitenin durumu ne olur tahmin edebiliyorsunuzdur.Anlayacağınız devlet kurumlarında çalışan çoğu programcı , tasarımcı sadece para yemek için duruyor..Bu durumda ne kadar iyi olması beklenir.Devleti ne kadar sömürürsek iyi olarak düşünen insanlar olduğu sürece teknoloji yatırımı beklenemez.
Cumhurbaşkanımız Tubitak ödüllerinde gençlerimiz internet bağımlılığına kurban oldular diyor..Sosyal medya açısından öyle ama bu işten para kazanan insanları , ev geçindirenleri düşünmeden teknoloji yatırımı gelmiyor..RTÜK'ün internet ortamına müdahale etmesi gibi bir olay bu.

hakanbodurlu hakanbodurlu WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 05.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Bilgisayar, Emlak
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 10
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 2, (%100)
e devlete 40 yılda bir soyagacı muhabbetinden dolayı yüksek oranda giriş oldu diye bundan sonra sonsuza kadar her ay gereksiz yere hazineden milyarlarca lira daha fazla sunucu, elektrik vs. Parası vererek daha yüksek sunucular mı kullanılsın. Tamam. Türkiye kamu bilişim hizmetleri yönünden çoğu gelişmiş Avrupa ülkelerinden dahi daha ileride şu an.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al