wmaraci reklam

Domain İsim Hakkı

10 Mesajlar 995 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Plain Plain Freelancer Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 64 / 241
  • Ticaret 42, (%100)
Merhaba,
örneğin kitap parkı anlamına gelen kitaparki.com alan adı 5 yıldır size ait ve aktif bir şekilde hizmet veriyorsunuz. Bir kişi on yıl sonra kitapparki.com adresinden aynı sektörde bir site kurma hakkına yasal olarak sahip mi?

Böyle bir durum olması durumunda ne gibi işlemler yapılabilir?

wmaraci
reklam

drmd drmd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 441
  • Beğeniler 125 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
Ben de bu konuda çok tereddütler yaşadım. Yanılmıyorsam birisi marka tescili yaptığı zaman domaini bizden alabiliyor. Kısa bir süre önce şöyle bir şey okudum :

france.com sahibi, Fransa'yı pek iyi temsil edemediği için domain elinden alındı. Geri verilmedi (yeni gelişmeleri bilmiyorum tabi)

Yani domainin sahibinden alındığına dair örnekler var.

Oysa denir ki domain; ilk gelen alır mantığına göre işler...

Edit : https://wmaraci.com/blog/fransiz-bir-adamin-94-yilinda-satin-aldigi-france-com-elinden-alindi-1055 yazıyı burada okumuşum, ufak bir araştırma yaptım ve buldum.

Yazı ağırlık tema arıyorsanız PM.

• Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 64 / 241
  • Ticaret 42, (%100)

drmd adlı üyeden alıntı

Ben de bu konuda çok tereddütler yaşadım. Yanılmıyorsam birisi marka tescili yaptığı zaman domaini bizden alabiliyor. Kısa bir süre önce şöyle bir şey okudum :

france.com sahibi, Fransa'yı pek iyi temsil edemediği için domain elinden alındı. Geri verilmedi (yeni gelişmeleri bilmiyorum tabi)

Yani domainin sahibinden alındığına dair örnekler var.

Oysa denir ki domain; ilk gelen alır mantığına göre işler...

Bu örnekteğe göre kitaparki bana ait. Birinin beş yılı aşkın süredir hizmet verdiğim siteyle tamamen aynı işi yapan bir siteyi tek harf farkla kurması gerçekten sinir bozucu ve takipçileri yanıltacak nitelikte ancak marka tescilim bulunmuyor. Şu anda marka tescili yaptırsam bir sonuç elde edebilir miyim bilginiz var mı?

drmd drmd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 441
  • Beğeniler 125 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam marka tescili tabiki de sizin lehinize olacaktır ama yanlış bilgilendiripte sizi de yormak istemem. Dilerseniz bir avukat ile konuşun, size daha fazla yardımcı olacaktır.

Ek : http://markatescilsiniflari.blogspot.com.tr/2016/02/marka-tescilinin-faydalari-marka-tescil-belgesi-ne-ise-yarar.html yazıyı bir okuyun, google'da buldum.

Yazı ağırlık tema arıyorsanız PM.
wmaraci
wmaraci

daniel1336 daniel1336 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 1338
  • Beğeniler 587 / 525
  • Ticaret 36, (%100)
İsin yasal boyutunu bilmem ama hocam domain secimi ancak bu kadar kotu olabilir. Ozellikle ticarette eksik harfi olan domain ile site kurulurmu. Kitapparki.com orjinal siz onin taklidi gibi duruyorsunuz domainlere bakinca. Ve evet zaten muhtemelen ziyaretcilerin cogu google bunu mu demek istediniz diye duzeltecegi icin yeni siteye giderler google aramalarinda.

• Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 64 / 241
  • Ticaret 42, (%100)

daniel1336 adlı üyeden alıntı

İsin yasal boyutunu bilmem ama hocam domain secimi ancak bu kadar kotu olabilir. Ozellikle ticarette eksik harfi olan domain ile site kurulurmu. Kitapparki.com orjinal siz onin taklidi gibi duruyorsunuz domainlere bakinca. Ve evet zaten muhtemelen ziyaretcilerin cogu google bunu mu demek istediniz diye duzeltecegi icin yeni siteye giderler google aramalarinda.

Google aramalarında yakınıma bile yaklaşmaları mümkün değil. Domain seçimi 2012 yılında yapıldığı için o zamanlarda bu tarzda alan adları popülerdi. Kitaparki com sadece bir örnek.

daniel1336 daniel1336 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 1338
  • Beğeniler 587 / 525
  • Ticaret 36, (%100)
Evet hocam baktımda adres o değilmiş boşta görünüyor kitaparki peki diğer adres doğru mu rakip site? Eğer doğru değilse o isimde bir site var gerçekten adamların boşuna kötü reklamını yapmayalım diye sormak istedim.

• Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Freelance
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 799
  • Beğeniler 64 / 241
  • Ticaret 42, (%100)

daniel1336 adlı üyeden alıntı

Evet hocam baktımda adres o değilmiş boşta görünüyor kitaparki peki diğer adres doğru mu rakip site? Eğer doğru değilse o isimde bir site var gerçekten adamların boşuna kötü reklamını yapmayalım diye sormak istedim.

Kitaparki tamamen örnekti aklıma ilk geleni yazdım. Konunun o siteyle bir ilgisi yok, öyle bir site olacağını düşünmemiştim :D Sadece aynı şekilde bir kelime oyununuyla kurulmuş iki site var, notebookkapisi notebookapisi veya bunun gibi yüzlerce örnek gibi.

AdaletinSesi AdaletinSesi ... Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 602
  • Beğeniler 224 / 166
  • Ticaret 4, (%100)
Marka olarak kullanılamayacak isimler domain olarakta kullanılamaz. Örneğin usa.com diye bir domain alırsanız bu domain elinizden alınabilir. Veya thy.com şeklinde olursa. Ama örneğin x.com diye bir domain aldınız. Daha sonra bir vatandaş x diye bir markanın patentini aldı. Sizin elinizdeki x domainini kafasına göre alamaz. Bu domain üzerinde ilk tescil ettiren kişinin hakkı saklıdır. Ama örneğin tanınmış bir markayla ilgili domaini alırda ticari amaçla kullanırsanız bu her halükarda sizin elinizden alınabilir. Kişisel düşüncem com, net, org veya diğer uzantılı domainler tanınmış isimler içinde kullanılabilir. Örneğin kalem.com diye bir domain aldınız, daha sonra bir kişi kalem (marka olarak tek başına kullanılamaz örnek olsun diye söylüyorum) isminin patentini aldı. kalem.com.tr dururken kalkıpta kalem.com'u sizden almaz.

Penunbra Penunbra <?web Geliştiricisi Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 218 / 117
  • Ticaret 4, (%100)
Merhabalar

Bildiğimiz kadarıyla site olarak, marka koruması ve tescili yoksa, isteyen açabilir. Lakin bu isim şirket/dükkan veya işletme isminiz ile aynı ise, siteniz tescilli olmasa dahi kısmende olsa karşı dava açma ve kazanma şansınız var.

İyi çalışmalar

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al