Giriş Yap / Kayıt Ol

Fransız Bir Adamın 94 Yılında Satın Aldığı France.com Elinden Alındı!

Tarih: 02 Mayıs 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  3560 kez okundu

Alan adı satışlarının “ilk gelen alır” prensibiyle sürdürüldüğü yıllardır biliyoruz. Bilmediğimiz veya gözden kaçırdığımız gerçek, “ilk alanın son sahibi olmayacağı” prensibinin hala geçerliliğini koruyor olması… Fransız asıllı ve bir Amerikan vatandaşı olan Jean-Noël Frydman, bu acı gerçeği yıllar sonra deneyimleyen emsal isimlerden biri. 1994 yılında Web.com aracılığıyla satın aldığı France.com (Fransa.com) alan adı, geçtiğimiz hafta Fransa tarafından Frydman’ın elinden alındı. Üstelik, haber bile verilmeden…

90’lı yılların ortasında Jean-Noël Frydman, France.com’u satın alarak Fransa kültürünü tanıttığı ve çeşitli yasal kanallarla gelir elde ettiği minik bir internet sitesi kurdu. 20 yılı aşkın süredir alan adının sahipliğini elinde bulunduran Frydman, bu süreçte aralarında İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın da yer aldığı onlarca Fransız kuruluşuyla birlikte çalıştı.

Frydman’ın yaşadığı ilginçlikler ise 2015 yılında yaşanmaya başladı. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Frydman’ı Fransa’nın marka haklarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle dava etti ve alan adının bakanlığa devredilmesi talebinde bulundu. Yaşanan olayın ardından Frydman’ın resmi ifadesine rağmen Web.com alan adını kilitleme kararı aldı. Eylül 2017’de ise Paris mahkemesinin verdiği resmi kararla, alan adının Fransa’nın marka haklarına ihlal ettiği iddia edilerek, alan adının Web.com tarafından bakanlığa aktarılmasına karar verildi. Geçtiğimiz Mart ayında da Web.com resmi karar gereğince France.com alan adını, alan adının sahibini bilgilendirmeksizin Fransa Dışişleri Bakanlığı’na teslim etti.

20 yıllık alan adının elinden alınması üzerine Frydman: “Ben muhtemelen Web.com’un en eski müşterilerinden biriyim ve 24 yıldır alan adının sahibiyim. Alan adı üzerinde Fransa’yı kötüleyen hiçbir içerik yayını yapılmamıştır. Buna rağmen haber bile verilmeden alan adım elimden alınmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde bir şirket tarafından bana bu şekilde davranılmamıştır. Bugün bana yaplanlar, yarın herkesin başına gelebilir. Web.com beni bilgilendirmemekte, aynı zamanda attığım Mail’lere de yanıt vermemektedir.” açıklamasında bulundu.

Frydman Kendi Ülkesine ve Dışişleri Bakanlığı’na (Bakan Dahil) Dava Açtı

Alan adı mahkeme kararıyla elinden alınan Frydman, 20 yıllık ve milyonlarca dolar değerindeki alan adını gönül rızasıyla Fransa bakanlıklarına devretmeye razı değil. Federal mahkeme aracılığıyla Fransa Cumhuriyeti’ne, Atout France’e, Dışişleri Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’a davadan açan Frydman, alınan kararın resmi geçerliliği olmadığını ve alan adının kendisine iade edilmesi gerektiğine inanıyor. “Reverse domain-name hijacking” ve diğer suçlamalarla karşı karşıya kalan Fransa hükümetine açılan dava sonucunda Frydman’ın alan adına kavuşup kavuşamayacağı şimdilik merak konusu.

Alan adının Registar’ı konumunda olan Web.com, ilginçtir ki Jean-Noël Frydman’in dava tutanağı arasındaki isimlerden biri değil. Web.com’un CLO’su Matt McClure da olaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Kıssadan hisse: Frydman, koca bir ülke ve birkaç bakanlıkla giriştiği alan adı savaşından sağsalim kurtulur mu bilinmez, ancak marka hakları korunan isimlerin alan adlarını satın alırken tekrar tekrar düşünmemiz gerektiği konusunda Jean-Noël Frydman güzel bir örnek teşkil ediyor.

Sizce Frydman 20 küsür yıllık alan adına geri kavuşabilir mi?

20 Yorum
ntka avatar
ntka • 1 yıl önce
bence geri alacaktır Adalet bir bayan adından ibaret değilse tabi smile
fortehk avatar
fortehk • 1 yıl önce
Türkiye'de olsa adamı döver üstüne birde gündemde olan herhangi bir sebepten suçlar içeri atarlardı.:D Bide hakkını arıyacaksın he seni anarşik straight face:D
mexnet avatar
mexnet • 1 yıl önce
Ne saçmalıyorsun sen ya ? Türkiyede böyle bir olay olmaz.
Devlet verir parasını hakkını alır.Sen 90larda kaldın galiba.
fortehk avatar
fortehk • 1 yıl önce
Sana, buraya şu an Türkiye'de hak hukuk konusunda 3 sayfalık bir cevap yazarım ama değmez. Çünkü sen daha 2 satırlık Türkçeyi bile doğru yazamazken. Türkiye'de ki de ayrı yazılır, bunu bile bilmez ve önem vermezken. Hadi git sosyal medyada yaran birilerine buradan görmezler. wink
mexnet avatar
mexnet • 1 yıl önce
Hemen kendinden kucuk gormeye insanlari gor gormeye baslarsiniz soylecek soz bulamayinca.Bu kadar basiretsiz yoruma kullanacagim sozlere incelik bekleme istersen.Senin gibiler yuzunden bu ulke gelisemiyor ileriye gidemiyoruz.Umarim dogruyu gorursun.
Sakulta avatar
Sakulta • 1 yıl önce
Adolf Hitler boşuna
'Dünyada tek bir ülke olsaydı, sanayisi almanlardan, ordusu Türklerden, fahişesi fransızlardan olurdu" dememiş.
sworks avatar
sworks • 1 yıl önce
Türkiye'de olsa; aynı şekilde alan adını geri alırlardı. Şahış hakkını aramak için mahkemeye başvurduğunda ise terörist olur içeri girerdi heralde.
mexnet avatar
mexnet • 1 yıl önce
Türkiyede böyle bir olay olmaz. Kendi yaşadığı ülkeye , yani yediği kaba pisleyen başka bir millet yoktur heralde.
sworks avatar
sworks • 1 yıl önce
Amacım ülkemizi kötülemek değil fakat ekonomi geriye giderken yaptığı açıklamalarıyla ülke dört dörtlükmüş gibi halkı uyutan, ülkenin futboluna bile müdahale eden, vergileri fakire ödetip zenginin refahını artıran bir kesim var maalesef. Ve en kötüsü bu kesimi destekleyenler, yeri geldiğinde hatalar yaptı, kusurları da var bu insanların diyemiyor.
mexnet avatar
mexnet • 1 yıl önce
Bu söylenenleri nerelerden duyuorsunuz acaba ? Ekonomi biraz oynayınca hoşunuza gidiyor , halkın uyuduğu falan yok. Halk aslında uyandı internet bu sayede bulunmaz nimet artık biri çıkıyor geçmişi kimin neyi yaptığını araştırıp öğreniyor.Siz batı ağzıyla konuşuyorsunuz.Yediğin kaba çatır çatır da pisliyorsun allah hidayet etsin sizin gibileri.
Hukato avatar
Hukato • 1 yıl önce
Aynısı benim başıma geldi. Kolombiya hükümeti tek kelimelik jenerik .co alan adımı, kendi kullanacağını söyleyerek elimden aldı. Bakalım belki bu mevzu bi yere çıkarsa ben de peşine düşerim meselenin.
hsntngr avatar
hsntngr • 1 yıl önce
co kolombiya ? ben onu cooperation'un kısaltması diye biliyordum. co.uk domainleri var malum.
ajanszero avatar
ajanszero • 1 yıl önce
Geri alamaz, alabilecek bir durumu olsaydı haber verilmeden değilde haber vererek bu iş yapılırdı. Hani bi deyim vardır, güle güle s* adam lazım bana der iş sahipleri o gibi işte.
kelebek avatar
kelebek • 1 yıl önce
Büyük ihtimalle bir fiyatta anlaşıp durumu çözeceklerdir.
Pawn avatar
Pawn • 1 yıl önce
Benim içim acıdı bu nedir arkadaş. Bari satın alsalardı da böyle saçma sapan nedenler uydurmasalardı.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
Bencede geri alır
Hamsi55 avatar
Hamsi55 • 1 yıl önce
20 küsür uyuyan koca bi devlet 2015 temi uyanıp aklı başına gelmiş üstelikte yıllarca bu kişi ile bir takım çalışmalar yapmışlar domain satışı yasal bir sektördür ve vergiye tabidir eğer gerçekten adalet var ise bu vatandaş 20 küsür yıldır sahibi olduğu alan adına tekrar kavuşur vede onu mağdur eden başta fransa devletine ve alan adını satan ve müşterisine haber vermeden başkasının malını başkasına devreden web.com'a milyonlarca liralık tazminat davası açar vede kazanır bu yazdıklarımı bi kenara not edin.sen yıllarca uyuyacaksın sonra uyanıp marka değeri 8-10 milyon dolar olan alan adını hoop bu benim deyip el koyacaksın yok öyle yağma hasanın böreği
TNT avatar
TNT • 1 yıl önce
İntihar sebebidir açık ve net. Turkey.com domainini zamanında reglemediğim için kendimle bir kez daha gurur duydum smile
ishana avatar
ishana • 1 yıl önce
alan adı sahibini gönülden destekliyorum. keşke adalet kavramının içini bütün ülkeler doldurabilse. bununla birlikte alan adlarını ilk gelen alır sisteminin tekrar değerlendirilmesi taraftarıyım. Tüketici Hakem Heyetleri gibi Domain Hakem Heyetleri bu alan adları ile ilgili uzlaşma senaryoları üretebilir. Sitenizin .com uzantılı domaini başkası tarafından alınmış ama kullanılmıyor. En azından aktif halde olsa tamam ama değil. bu konuda hakem heyetleri uzlaşmayı sağlayabilir.
Ali avatar
Ali • 1 yıl önce
Bakanliktaki biri yada birileri köşeyi dönecekte olabilir soyle derin dusununce
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

SerpTakip
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.