wmaraci reklam
lidertakipci

E-Ticaret Hakkında Beni Aydınlatın

17 Mesajlar 1.453 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

MehmetFazilK MehmetFazilK - Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 198 / 255
  • Ticaret 30, (%100)
Merhaba arkadaşlar yakın zaman e ticarete giriş yapmak istiyorum ancak kafamda bazı şeyler eksik gibi hissediyorum. Bu yüzden bu işe girmeden önce yapmam gereken hazırlıklılar nelerdir? İşe girdikten sonra ne gibi şeyler yapmalıyım nasıl ilerlemeliyim? Kısacası e ticaret hakkında bilmem gereken şeyler konusunda yardımcı olur musunuz? Kaynaklar olur direk yazarsanız çok makbule geçer. Şimdiden Teşekkürler.

Ayrıca hem fikir alışverişi yapalım hem bilgilendirme olsun bu yüzden farklı ticaret modelleri falan varsa paylaşalım tartışalım çok iyi olur.

wmaraci
reklam

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
10 dk önce aynı konuyu açan bir arkadaşa yazdığım cevabı buraya da yapıştırayım.

Merhaba, şirketiniz olduğunu veya şahsi olarak vergi mükellefi olduğunuzu varsayıyorum dükkanınız olduğu için.

1-) Godaddy den hosting domain ve web sitesi mimarı almayın, naçizane tavsiyem isimtescilden domaini alın, veridyenden hostingi alın. Zaten ücretsiz ssl veriyorlar artık heryerde.

2-) Tam olarak kaç ürününüz olacak binlerce mi yoksa yüzlerce mi bilmiyorum fakat opensource bir e-ticaret sistemi kurarak güzel bir tema satın alıp kurarsanız nefis bir site çıkarabilirsiniz kolaylıkla. Önerilerim;
a)Wordpress - Woocommerce
b)Opencart
c)Magento
d)Prestashop

3) Hazır e-ticaret yazılımları var ücretli. İdeasoft, ticimax vb. Ben bunları önermiyorum. Kötü oldukları için değil gereksiz oldukları için. Bunların yaptığı tüm işlemleri yukarıda saydığım ücretsiz yazılımlar ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Ne derece wordpress veya opencart bilginiz var bilmiyorum fakat kullanmayı biliyorsanız veya çabukca kavrayabilirseniz çok kullanışlılar. Ayrıca bu ücretli yazılımlarda tüm yönetim sizde olmayacağı için manevra kabiliyetiniz çok daha düşük olacak. En ufak değişiklikte sizden ciddi rakamlar isteyecekler. Özgün tasarımınızı yaptırmak isterseniz yine ilave ücretler çıkaracaklar. Ama open source adı üzerinde açık kaynak, hiç bir sınırınız yok.

4) Ödeme yöntemleri. Sanal pos, kapıda ödeme veya havale/eft olabilir. Bunların üçünü de kullanmanız sizin avantajınıza. Kapıda ödeme ile başlayayım muhitinizdeki Aras kargoya veya yurtiçi kargoya gidin. Durumunuzu anlatın ve kargo gönderimleri için güzel bir fiyat teklifi alın. Ayrıca kapıda ödeme için sözleşmenizi imzalayın.
Diğer bir konu sanal pos. Size önerdiğim opensource yazılımlara rahatlıkla sanal pos kurabilirsiniz. Bunu direkt olarak bir banka ile anlaşma yaparak elde edebilirsiniz. Bu süreçte sanal pos komisyonlarınız düşük olacaktır fakat tüm kartlara taksit yapma gibi şansınız olmayacaktır. Birkaç banka ile anlaşmalısınız. Bunun yerine PayU, iPara, HepsiPay, iyzico gibi tüm posları bir arada bulunduran sistemler mevcut, bu markaların çoğunun woocommerce, opencart gibi yazılımlar için entegrasyon modülleri mevcut. Ürün gruplarınızda telefon falan var taksit olmayabilir istisnai bir durumsunuz fakat genel olarak 9 taksite kadar neredeyse tüm kartlara taksit yapıyorlar. Ortalama 7 iş günü içinde para hesabınıza yatmış oluyor bu sistemlerde. Sanal pos kesinti oranı tek çekimde yaklaşık %2,5 - 3 civarlarında olabilir. Cironuz yükseldikçe bu komisyonu düşüreceklerdir.

6) Reklam, pazarlama kanalları. Sektörünüz çok zorlu bir sektör. Devasa rakipleriniz var. Bu yüzden google'da seo ile ön sıralarda gelmeniz neredeyse imkansız. Bu süreçte Adwrods Merchant reklamları vermeniz gerekiyor. Web sitenizi adwordse uygun hale getirebilir bot tarafındna devamlı sitenizdeki stoğu, fiyatları google alışveriş ile senkronize edebilirsiniz.

7) Site yaptırırken ücretli destek isterseniz yıllardır bu işler ile ilgileniyorum, dilerseniz pm gönderebilir veya canacar940@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.
MehmetFazilK RecepDemirel

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 198 / 255
  • Ticaret 30, (%100)
impjix Hocam peki kargo firması ile aylık mı anlaşılıyor yoksa gönderme başına mı yoksa başka bir şekilde mi? Birde asıl sormak istediklerim bu işe birden girip işin içindeyken yönlenmek mi yoksa henüz girmeden ince ince plan mı yapmalı?

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Gönderim başına tabikide hocam. Aylık ortalama gönderiniz öok fazla ise size gönderim başına daha uygun fiyat çıkarıyorlar. Örneğin 1-5 desi / kg arası gönderileri 6tl ye yolluyorsunuz anlaşmalı iken. Anlaşma yoksa 20 liradan fazla alır kazıkçılar.

wmaraci
wmaraci

teknoxxk teknoxxk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Bilgisayar Leptop mağazası
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 93
  • Beğeniler 27 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Yorumunuz için teşekkür ederim,Anladığım kadarıyla domain,hosting,ssl yeterli oluyor eticaret sistemi için.toplam 100-200 çeşit ürün olacak fazla değil.Peki kurumsal hosting mi alıyim yoksa normal hostingmi.

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Veridyenden aylık 15 tl olan reseller paketi alın. İlerde paravan siteler veya yan bloglar açmak isterseniz. Hem hostları harika kaliteli hem de 15 site birden ekleyebiliyorsunuz.

• Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 198 / 255
  • Ticaret 30, (%100)

impjix adlı üyeden alıntı

Gönderim başına tabikide hocam. Aylık ortalama gönderiniz öok fazla ise size gönderim başına daha uygun fiyat çıkarıyorlar. Örneğin 1-5 desi / kg arası gönderileri 6tl ye yolluyorsunuz anlaşmalı iken. Anlaşma yoksa 20 liradan fazla alır kazıkçılar.

Şöyle bir şey var mı örnek veriyorum tamam anlaşalım ama senin aylık 200 tane kargo göndermen gerekli göndermezsen anlaşma yok tarzında

Stores Stores WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)

teknoxxk adlı üyeden alıntı

Yorumunuz için teşekkür ederim,Anladığım kadarıyla domain,hosting,ssl yeterli oluyor eticaret sistemi için.toplam 100-200 çeşit ürün olacak fazla değil.Peki kurumsal hosting mi alıyim yoksa normal hostingmi.

Sizin kararınız olacak tabi sadece bir öneri niteliğinde söyleyim. E-ticarete ilk adımlarınız olacak ise bana göre 200 ürün bile çok olur. İlk adımı 1-5 ürün sayısı ile girmenizi öneririm. Sadece tavsiye tabi ki

• Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Evet var. Sen yaklaşıl bir taahhütte bulunuyorsun ki aylık 100 parça satacaksan 200 parça de herkes şişiriyordur. Sen 200 dersen onlar 50-100 tane yollayacağını anlar zaten :)

Ama noldu 200 dedin 50 tane yolladın diyelim senden geçmiş kargoların ücretine ilave birşey istemiyorlar sadece anlaşmayı revize edebilirler. Aranı o kargo şubesi ile iyi tut, mümkünse tanıdık bul öyle git iyi teklif alırsın. Çok kargo yollamasanda hiç problem olmaz yani.
MehmetFazilK

kişi bu mesajı beğendi.

Yaman Yaman Yazıyor... Kullanıcı
  • Üyelik 31.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 741
  • Beğeniler 127 / 240
  • Ticaret 16, (%100)

MehmetFazilK adlı üyeden alıntı

Şöyle bir şey var mı örnek veriyorum tamam anlaşalım ama senin aylık 200 tane kargo göndermen gerekli göndermezsen anlaşma yok tarzında
Teyit etmiş olduğunuz sayıya ulaşamazsanız yapmış olduğunuz sözleşmeyi askıya alabilme durumları var hocam.
MehmetFazilK

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al