wmaraci reklam

Google Analytics Aracını Artık Kullanmayacağım

37 Mesajlar 4.698 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Analytics kullanmak, kişisel bir tercihtir. Site sahiplerine cazip gelen tarafı ise "Google aramalarında ne kadar öne çıkıp, sitenin sıralamaya ne kadar etki" ettiğidir. Bu aslında kendini bilen ve kendine güvenen webmasterların pek itibar etmediği bir uygulamadır. Bir websitesi içeriklerinden dolayı zaten prim yapıyor ve ziyaretçi topluyorsa Analytics e gerek olduğunu sanmıyorum.

Örneğin, Rus tabanlı bir websitesi Google Analytics i ne yapsın.
Aslında iç pazardaki etki mekanizması ile orantılı. Elimizde kullandığımız akıllı cihazlarda ön planda kullanmayı tercih ettiğimiz tarayıcıların kolay erişim etkisi hepsi bunların.

Önemli olan bir web sitesinin kullanıcı "aklında" kalması mı, tarayıcı önbelleğinde kalması mı? kullanıcılar sanırım önce bu soruya cevap bulmalılar.

Web site yapılandırmalarında Analytics+Search Console gibi webmaster araçları kullanım ve yapılandırmaya kolaylık sağladığı için tercih edilmektedir.

Analytics ve Search Console hesaplarından Mülkleri silerek bunlardan kurtulmak çok kolaydır. Tabi veri kaygısı yoksa.

wmaraci
reklam

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

RUM dedikleri olay var. Analitik olmasına gerek yok. Veri setini Chrome ve Chromium üzerinden aynı zamanda kullanıcının google ref üzerinden gelişinden algılar birde sitede adsense varsa zaten cookie üzerinden takip ediyor.

Özetle: Analitik kullanmamak bir şey kaybettirmiyor. :)

Evet kaybettirmez fakat örneğin ben mobilde iphone safari kullanıyorum. Ben bir siteye direkt veya arama motorundan tıkladığımda o sitede kaç dk geçirdim, kaç sayfa gezdim bunları görebildiğini sanmıyorum. Her site analytics kullanacak diye bir şey de yok. Demek geriye sadece chrome kalıyor.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

impjix adlı üyeden alıntı

Evet kaybettirmez fakat örneğin ben mobilde iphone safari kullanıyorum. Ben bir siteye direkt veya arama motorundan tıkladığımda o sitede kaç dk geçirdim, kaç sayfa gezdim bunları görebildiğini sanmıyorum. Her site analytics kullanacak diye bir şey de yok. Demek geriye sadece chrome kalıyor.

Ondada şöyle bir durum var beacon ile takip olayı, sizin gezdiğiniz başka siteler analitik kullanıyorsa oradanda sizin ne yaptığınızı görebiliyor. Javascript kapalı olmadığı sürece her türlü google izleyebiliyor.(sadece size göstermiyor çakallar)

Hatta googleyi geçtim çoğu uygulama bu izlemeyi yapabiliyor. Ortalık çok fena :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

LazCoder53 LazCoder53 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Rize
  • Ad Soyad E** H**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 621 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
Ben Google Analytics + Yandex.Metrica (bazı özellikleri çok güzel) + Jetpack analiz kullanıyorum.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

May the force be with us...
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ontedi ontedi www.ontedi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı, Matematikçi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1119
  • Beğeniler 325 / 324
  • Ticaret 2, (%100)
Kendi sayacinizi yazarsaniz kat ve kat daha ayrıntılı ve daha fazla ziyaretçi bilgisi alabilirsiniz.

Size söyle örnek vereyim. Diyelim ki sitenizde bir makale facebookta yada farklı sosyal mecralarda paylaşıldı. Tabii o paylaşım yapılırken facebook botları sayfayi ziyaret edip sayfa başlık, resim ve özet gibi bilgileri alır.

Paylaşım esnasında uğrayan facebook Botları analtikte görünmez ama sunucu taraflı yazdığınız sistemde ise görünür
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

www.ontedi.com
www.cizgi.site

• Üyelik 14.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Rize
  • Ad Soyad E** H**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 621 / 208
  • Ticaret 0, (%0)

ontedi adlı üyeden alıntı

Kendi sayacinizi yazarsaniz kat ve kat daha ayrıntılı ve daha fazla ziyaretçi bilgisi alabilirsiniz.

Size söyle örnek vereyim. Diyelim ki sitenizde bir makale facebookta yada farklı sosyal mecralarda paylaşıldı. Tabii o paylaşım yapılırken facebook botları sayfayi ziyaret edip sayfa başlık, resim ve özet gibi bilgileri alır.

Paylaşım esnasında uğrayan facebook Botları analtikte görünmez ama sunucu taraflı yazdığınız sistemde ise görünür

Hocam Yandex.Metrica bot ziyaretlerini gösteriyor :)

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

LazCoder53 adlı üyeden alıntı

Ben Google Analytics + Yandex.Metrica (bazı özellikleri çok güzel) + Jetpack analiz kullanıyorum.

Maşallah hocam ziyaretçilere siteyi siz gezdiriyorsunuz herhalde, eşlik ediyorsunuz resmen :D

Şaka bir yana açılış hızını etkiler diye o kadar aracı kullanmazdım en azından birini iptal ederdim.

• Üyelik 14.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Rize
  • Ad Soyad E** H**
  • Mesajlar 893
  • Beğeniler 621 / 208
  • Ticaret 0, (%0)

sworks adlı üyeden alıntı

Maşallah hocam ziyaretçilere siteyi siz gezdiriyorsunuz herhalde, eşlik ediyorsunuz resmen :D

Şaka bir yana açılış hızını etkiler diye o kadar aracı kullanmazdım en azından birini iptal ederdim.

Açıkçası hız problemi yaşamıyorum. Çok derin optimizasyon ayarları yaptım, site akıyor sorun yok yani. :D Ama Jetpack'i komple sitemden kaldırmak istiyorum.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

ontedi adlı üyeden alıntı

Aslında en mantıklısı bu. Çünkü atlatılması imkansız, saf gerçeklikle sunuyor verileri.

Mesela en çok referral nereden geliyor şeklinde bir grafik fena olmaz. Aynı şekilde request time sürelerinin ortalamasını alan bir grafik, hangi sayfalar 404 veriyor onun listesi tamamdır bu iş. :) Hatta ve hatta ileriye gidip; aynı ziyaretçinin yaptığı istekler arasındaki süre farkını (çok zaman farkı yoksa) ortalama olarak hesaplayıp sitede geçirilen süreyi bile (tahmini olarak) görebiliriz. İyi bir yerli proje çıkar bu fikirden :)
LazCoder53

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

LazCoder53 adlı üyeden alıntı

yandex metrika siteyi ciddi anlamda sömürüyor.

Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

webpagetest ile analiz edin siteyi detaylarda görürsünüz.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al