wmaraci reklam

Google Analytics Aracını Artık Kullanmayacağım

37 Mesajlar 4.673 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Son yıllarda Adblock kullanımı ciddi oranda yükselişini sürdürüyor. Pek çok Adblock eklentisi aynı zamanda Analytics ve ziyaretçi etkinliğini kaydeden diğer popüler araçları da engelleyebiliyor.

Bu aralar ise Apple'ın MacOS için tanıttığı Big Sur versiyonunda dikkat çeken bir özellik; artık Safari'de de bu tür izleme araçlarının kolaylıkla engelleneceği yönünde.

Peki bu son mu? Tabiki hayır. Hem ülkeler hem teknoloji firmalarının bir kısmı her geçen gün gizlilik adına farklı iyileştirmeler yapmaya başladı. Yakın zamanda bu tür engellemelerin artacağını düşünüyorum.

Bu yüzden Google Analytics'i birkaç sitede aktif olarak kullanırken tamamen iptal etmeye karar verdim. Artık sunucu loglarına dayalı olarak veri analizi yapıp sunan sistemler haricinde gerisi yalan olacak gibi. En azından sunucu loglarına takılmamaları gibi bir durum yok, botların bile. :)

Sizler ne düşünüyorsunuz böyle giderse eğer Analytics kullanımına devam edecek misiniz? (İşin içerisinde eksik veri bile olsa.)
yilmaz70 enerjiveguc kresendo

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Karansa Karansa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 13 / 19
  • Ticaret 0, (%0)
Google çare bulmadan bıraktırmaz Analystic programını...
mimarcan

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Karansa Aksine Analytics verileri tarayıcı üzerinden alıyor. Google ne kadar çabalarsa çabalasın ziyaretçi istemedikçe veriyi toplayamayacak. En fazla Chrome üzerinde iyileştirmeler yaparak aracın sağlıklı çalışmasını garanti altına alabilirler diyeceğim bu sefer yine eksik veri toplanmış olur. Chrome dışındaki ziyaretçilerin bilgileri toplanamaz.

En iyi çözüm farklı verileri farklı yerlerden takip etmek gibi görünüyor yani; sunucu loglarından gelen tüm ziyaretçileri ve tüm istekleri görebiliriz, Search console üzerinden Google'dan gelen ziyaretçileri aynı şekilde görürüz. Sosyal medyadan gelenleri ise -örn. Twitter- Twitter'ın kendi istatistikleri üzerinden görebiliriz, Instagram ise yine Instagram üzerinden... Gidişat bu yönde.

En azından Analytics kodları site performansını etkilememiş olur. :)
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

Karansa Karansa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2019
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Tekniker
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 13 / 19
  • Ticaret 0, (%0)

sworks adlı üyeden alıntı

Karansa Aksine Analytics verileri tarayıcı üzerinden alıyor. Google ne kadar çabalarsa çabalasın ziyaretçi istemedikçe veriyi toplayamayacak. En fazla Chrome üzerinde iyileştirmeler yaparak aracın sağlıklı çalışmasını garanti altına alabilirler diyeceğim bu sefer yine eksik veri toplanmış olur Chrome dışındaki ziyaretçilerin bilgileri toplanamaz.

En iyi çözüm farklı verileri farklı yerlerden takip etmek gibi görünüyor yani; sunucu loglarından gelen tüm ziyaretçileri ve tüm istekleri görebiliriz, Search console üzerinden Google’dan gelen ziyaretçileri aynı şekilde görürüz. Sosyal medyadan gelenleri ise -örn. Twitter- Twitter’ın kendi istatistikleri üzerinden görebiliriz, Instagram ise yine Instagram üzerinden... Gidişat bu yönde.

Ben normalde de böyle yapıyorum, beni pek etkilemeyecek o yüzden. :) İndirme linklerimi zaten pCloud sağolsun istatistiksel olarak veriyor. Diğer durumlarda ise dediğin gibi her istatistiği kendi sayfasından takip edebiliriz. Bakalım sonuç ne olacak?
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Ben de bu konudan bahsedecektim ama kimse kulak vermez diye boşvermiştim.

Senin açıklamaların daha aydınlatıcı oluyor :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

kresendo kresendo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 56 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Daha geçenlerde ben de kaldırmıştım. Bunun yerine sunucu tabanlı analitik uygulamaları (Koko analytics ve Matomo) denedim ve sonra onları da kaldırdım. Bir süre daha direndikten sonra tekrar Google Analytics kullanmaya başladım. Her ne kadar verilerin doğru olmadığı söylense de (Matomo,Google Analytics ziyaretçilerin belirli bir yüzdesinin raporlandığı iddia ediyor) alışkanlıktan sanırım kullanmaya devam ediyorum. Belki yakın zamanda tekrar kaldırırım.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Sunucu log larına dayalı bir analiz yaparak, google analytics gibi ayıklama yapılamaz diye düşünüyorum.

Doğru mu anladım emin değilim ama mesela cloudflare analizi ile google analizi birbiriyle uyuşmaz. Zaten bunun amacı farklı amaçlara göre kullanılmalı.

Açıkçası ben özellikle adsense olan ya da eticaret olan bir siteye gireni, çıkanı takip etmek isterim.

Fakat mesela yerel bir elektrikci/taksi durağı ve benzeri sitem varsa burada kullanmayı tercih etmem. Kullanıcının aradığı zaten telefon numaram olacağı için gereksiz olur.

Fakat ben az bir kitle hesaplansa bile kullanıcının davranışını analiz etmeyi tercih ederim.
sworks XPloiters

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Countly kullanıyorum ben, analitikten 500 kat daha iyi sonuç veriyor.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Ben de statcounter + analytics kullanıyorum fakat bir sorum olacak. Google hani sıralama faktörü için sayfada geçirilen süre, sayfa gezinme sayısı gibi verileri de göz önünde bulunduruyor ya, analytics ekli olmayan sitelerde nasıl topluyor acaba? Sadece chrome verileri mi?

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

impjix adlı üyeden alıntı

Ben de statcounter + analytics kullanıyorum fakat bir sorum olacak. Google hani sıralama faktörü için sayfada geçirilen süre, sayfa gezinme sayısı gibi verileri de göz önünde bulunduruyor ya, analytics ekli olmayan sitelerde nasıl topluyor acaba? Sadece chrome verileri mi?

RUM dedikleri olay var. Analitik olmasına gerek yok. Veri setini Chrome ve Chromium üzerinden aynı zamanda kullanıcının google ref üzerinden gelişinden algılar birde sitede adsense varsa zaten cookie üzerinden takip ediyor.

Özetle: Analitik kullanmamak bir şey kaybettirmiyor. :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al