wmaraci reklam
lidertakipci

Habercilik için kaynak siteler

25 Mesajlar 1.670 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

seoakcy seoakcy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek HackMORE
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 863
  • Beğeniler 0 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar, bu konuda acil bir yardıma ihtiyaç duyduğumu belirtmek istiyorum. Fakat lütfen sadece anlayanlar cevap versinler.

Haber sitesinde gündemden haber yaparken hangi sitelerden haber alabiliriz. Alıp, haberi özgünleştiricem yani kendim yazıcam fakat kaynak kısmına sadece kaynak ismini yazıcam link vermeyeceğim. Buna izin veren haber siteleri hangileridir.

wmaraci
reklam

KingBlogger KingBlogger Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Editör, Blogger Tema Yayıncısı
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)
Tabi ki her haber sitelerine haber gönderen ajanslardan DHA, İHA, CHA, AA, DİHA ve diğerleri ama bunlarda kaynak vermeniz yetmez bunlara
üyelik şart yoksa sonraki zamanlarda kendinizi mahkemelerde bulabilirsiniz.

• Üyelik 27.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek HackMORE
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 863
  • Beğeniler 0 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
İşte üyelik gerektirmeyen siteler hangileridir. Nasıl bir yol izleyebiliriz. Bir sürü haber sitesi var bunlar nasıl haer yapıyorlar?

sodem sodem WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
DHA, Cihan, Anadolu Ajansı, İHA gibi haber ajanslarının haber bültenlerine aylık veya yıllık abone olarak gelen haberlerin içeriğinde değişikli yaparak veya yapmadan yayınlayabilirsin.
Ama bir haber sitesinin yayınladığı haberi alıp, özgünleştirme adına içeriğinde yapacağın bir kaç cümle veya kelime değişikliğiyle sitende haber yayınlama derim. Çünkü haberi aldığın sitede o haberi bir ajanstan alıyor ve sonuçta bu haberi yapan bir muhabir var ve bu muhabirler gerçekten internet ortamında kendi haberlerini arıyorlar, hangi haber sitelerinde yayınladığını ve bu sitelerin haberi gönderdikleri ajansa üye olup olmadıklarını araştırıyorlar.
Bazı haber ajansları ise bu iş için özel yazılımlar geliştirdiler, sisteme kayıt ettikleri sitelerin içeriğini sürekli tarayıp, kendi haber içerikleriyle, haber resimleriyle, videolarla karşılaştırıp belli oranda benzerlik yakaladıklarında siteyi incelemeye alıyorlar ve tespit ettikleri her haber, fotoğraf, video başına tazminat davası açıyorlar.
Geçen yıl tanınmış bir haber ajansının bu şekilde Türkiye genelinde binlerce haber sitesine tazminat davası açtığını ve sitede yayınlanan haber başına 100 dolar + KDV şeklinde tazminat aldığına bizzat kendi yakın çevremde şahit oldum. Sadece bununla da bitmiyor, işin birde avukat masrafı, mahkeme masrafı, harçlar vb... tarafı var ki onların ücretini de sen ödüyorsun.
Kısacası hocam, 5846 numaralı Fikir ve Sanat Eserlerini koruma kanunu artık Türkiye'de işlemeye başladı.
Benim sana acizane tavsiyem, alıntı veya kopya içerik yayınlanmaktansa, kendin tamamen özgün içerik oluşturup yayınla ve onların internette takibini yap. İzinsiz kullandığını tespit ettiğin internet sitesi olunca hiç uyarı dahi yapmadan mahkemeye ver. Bu şekilde sitedeki reklamların kazandıracağından daha fazla kazanırsın.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)

seoakcy adlı üyeden alıntı

İşte üyelik gerektirmeyen siteler hangileridir. Nasıl bir yol izleyebiliriz. Bir sürü haber sitesi var bunlar nasıl haer yapıyorlar?

İşte bu haber siteleri hepsi bunlardan haber alıyor.

• Üyelik 27.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek HackMORE
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 863
  • Beğeniler 0 / 123
  • Ticaret 0, (%0)

sodem adlı üyeden alıntı

DHA, Cihan, Anadolu Ajansı, İHA gibi haber ajanslarının haber bültenlerine aylık veya yıllık abone olarak gelen haberlerin içeriğinde değişikli yaparak veya yapmadan yayınlayabilirsin.
Ama bir haber sitesinin yayınladığı haberi alıp, özgünleştirme adına içeriğinde yapacağın bir kaç cümle veya kelime değişikliğiyle sitende haber yayınlama derim. Çünkü haberi aldığın sitede o haberi bir ajanstan alıyor ve sonuçta bu haberi yapan bir muhabir var ve bu muhabirler gerçekten internet ortamında kendi haberlerini arıyorlar, hangi haber sitelerinde yayınladığını ve bu sitelerin haberi gönderdikleri ajansa üye olup olmadıklarını araştırıyorlar.
Bazı haber ajansları ise bu iş için özel yazılımlar geliştirdiler, sisteme kayıt ettikleri sitelerin içeriğini sürekli tarayıp, kendi haber içerikleriyle, haber resimleriyle, videolarla karşılaştırıp belli oranda benzerlik yakaladıklarında siteyi incelemeye alıyorlar ve tespit ettikleri her haber, fotoğraf, video başına tazminat davası açıyorlar.
Geçen yıl tanınmış bir haber ajansının bu şekilde Türkiye genelinde binlerce haber sitesine tazminat davası açtığını ve sitede yayınlanan haber başına 100 dolar + KDV şeklinde tazminat aldığına bizzat kendi yakın çevremde şahit oldum. Sadece bununla da bitmiyor, işin birde avukat masrafı, mahkeme masrafı, harçlar vb... tarafı var ki onların ücretini de sen ödüyorsun.
Kısacası hocam, 5846 numaralı Fikir ve Sanat Eserlerini koruma kanunu artık Türkiye'de işlemeye başladı.
Benim sana acizane tavsiyem, alıntı veya kopya içerik yayınlanmaktansa, kendin tamamen özgün içerik oluşturup yayınla ve onların internette takibini yap. İzinsiz kullandığını tespit ettiğin internet sitesi olunca hiç uyarı dahi yapmadan mahkemeye ver. Bu şekilde sitedeki reklamların kazandıracağından daha fazla kazanırsın.

Mahkeme falan uğraşmak istemiyorum. Ama kendim nasıl özgün haber yapabilirim ki? Yani canlı haber kanallarında anlatılırken bende yazsam tamamen özgün bir şekilde. Böyle bir sorun olur mu? Kaynak olarakta kanalın ismini veririm

deeprock2 deeprock2 runApp Kullanıcı
  • Üyelik 07.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mobil ve Web Geliştirme
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** M**
  • Mesajlar 1096
  • Beğeniler 271 / 270
  • Ticaret 12, (%100)
Ben de aynı konuyu araştırıyorum arkadaşım. Rastgele bir ajans sitesine bakmıştım. Yerel haber sitesi açmaya kalksak sanırım en az 250 TL aylık hizmet bedeli istiyordu. Ulusal haber sitesi olursa aylık 500 TL gerekiyor. Ajansa üye olmadan biraz hit yapsak dava açılması an meselesi gibi görünüyor. Ne kadar hitle aylık masrafını karşılayacak kim bilir. Sermayesiz yapılacak iş değil bu.

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)

sodem adlı üyeden alıntı

Kesinlikle katılıyorum bende bir yerel haber sitesi açmak istedim ama bu haber işleyişi ve sonrasındaki bu sakat durumdan dolayı vazgeçtim şuan bir yerel haber sitesinde editörlük yapıyorum en azından işleyişin ajans aboneliğine bağlı olduğuna şahit oluyorum bunun dışında her ne kadar başka sitelerden alınan haber özgün yapılmaya çalışılsa da haberin çıkış noktası önemlidir. Bildiğim kadarıyla 7 bin TL gibi izinsiz haber alma cezası var ve işin tuhaf tarafı şikayeti sadece ajanslar değil herhangi bir bir sitede yapabilir mesala hürriyet bu ajanslara üyedir ve üye değilsiniz sizin yayınladığınız haber ilk sıraya geçerse rakibiniz kıçık kapıp araştırırsa üyeliğiniz yoksa durumu anında ajans bildirme hakkına sahiptir ve araştırmada pek yapmasına da gerek yok bu ajanslara üyeliği bulanan siteler bu ajanslara üye olduğu sitede herhangi alan ekliyorlar.

• Üyelik 27.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek HackMORE
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 863
  • Beğeniler 0 / 123
  • Ticaret 0, (%0)

deeprock2 adlı üyeden alıntı

Ben de aynı konuyu araştırıyorum arkadaşım. Rastgele bir ajans sitesine bakmıştım. Yerel haber sitesi açmaya kalksak sanırım en az 250 TL aylık hizmet bedeli istiyordu. Ulusal haber sitesi olursa aylık 500 TL gerekiyor. Ajansa üye olmadan biraz hit yapsak dava açılması an meselesi gibi görünüyor. Ne kadar hitle aylık masrafını karşılayacak kim bilir. Sermayesiz yapılacak iş değil bu.

Bana 2 aylık kadar bir bilgi gerekiyor. Bunun için araştırmalar yapıyorum ama bahsettiğim şey olabilir mi ? Yani canl ıyayın bir kanal açsak ve oradan kendimiz yazsak kaynak olarakta kanalın ismini versek olur mu diye düşünüyorum da.

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 1107
  • Beğeniler 240 / 251
  • Ticaret 35, (%100)

seoakcy adlı üyeden alıntı

Bana 2 aylık kadar bir bilgi gerekiyor. Bunun için araştırmalar yapıyorum ama bahsettiğim şey olabilir mi ? Yani canl ıyayın bir kanal açsak ve oradan kendimiz yazsak kaynak olarakta kanalın ismini versek olur mu diye düşünüyorum da.

Hocam biliyorum içiniz kararıyor ama Kanallarda bu ajanslara üyedir. İşte ülkemizde ekmeğin aslanın ağzında olduğunu gösteren açık bir durum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al