wmaraci reklam

Hız için cloudflare kullanmalı mıyım?

9 Mesajlar 775 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleyküm, cloudflare hep tartışma oluşturuyor biliyorum ama sormak istedim. Türkiye hedefli bir sitede cloudflare kullanmak ne kadar artı sağlar?

Genelde hıza hiç bir etkisi yok güvenlik için kullanıyoruz diyor herkes ama cloudflare yardım sayfasına bakınca ücretsiz sürümde güvenlik hizmeti olmadığı yazıyor. En azından her hosting firmasının sağladığından daha fazlası değil.

Hız için performans için cloudflare kullanmali miyim? DNS değişikliği gerektiği için önce iyice karar vermek istiyorum. Performans benim için çok önemli. Cloudflare Türkiyede sunucu açmıştı yıllar önce şuan durum nasıl? Veridyen kullanıyorum site hızı fena degil, daha da artabilir mi?

Resimleri cdn ye alıyor mu cloudflare emin değilim. Hızı ve performansı ciddi anlamda artiracaksa kurmayı düşünüyorum.

CSS ve js dosyaları en az 200 -300 MS gibi bir sürede yükleniyor. 100 MS altına düşebilir mi? Resimler şuan 50 MS civarında yükleniyor. Çok optimizasyon yaptım en mükemmeli arıyorum.

Bu arada quic.cloud da var kafamda litespeed in servisi ama Türkiye sunucusu yok onun için cloudflare daha ağır basıyor gibi.

wmaraci
reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Site türkiye üzerinde bir sağlayıcıda barınıyorsa CloudFlare bir halta yaramayacak ülkede ************* adam gibi yönlendirme yapmadığı için kullanmayın daha iyi

Siteyi Almanya tarafına taşırsanız o zaman iş değişir.

xsafa xsafa Developer Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar Müh. Öğr.
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 1534
  • Beğeniler 1234 / 463
  • Ticaret 19, (%100)
Avrupa ve ABD merkezli hit alıyorsnaız kesinlike taşıyım rocket loader hizmeti var kesinlikle öneririm

Yazılım işleriniz için -> contact@safayasar.com

Fearlessleon Fearlessleon Yak ! Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 206
  • Beğeniler 18 / 50
  • Ticaret 6, (%100)
Cloudflare'nin ücretsiz sürümde verdiği güvenlik hizmeti şudur:

Birisi sizin alan adınıza Ddos atağında bulunduğu zaman bu doğrudan sunucunuza gider. Ancak cloudflare kullanıyorsanız sorgular cloudflare sunucusuna takılır. Cloudflare sitenizin ip adresini gizleyerek saldırıların sizin sunucunuzun ip adresine gönderilmesini engeller. Bunun yanında "under attack" gibi çok ağır saldırı aldığınızda kısa vadeli çözüm niyetine uygulayabileceğiniz bir kaç özelliği daha mevcut.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Hız için cloudflare kullanılmaz.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Mertcan , xsafa sadece Türkiye'ye yönelik Türkçe site. Avrupa sunucular burada Türkiye sunuculardan daha hızlı değildir herhalde değil mi? Sunucu gücü kadar yakınlığın da önemi var diye biliyorum.

Fearlessleon hocam bu özellikler büyük hosting firmalarında da var diye biliyorum zaten. İp adresini gizlemek dışında. Cloudflare hızlandırıyorsa yavaşlatıyordur. Bunlar sitenin yavaşlaması uğruna yapılmalı mı?

yilmaz70 hocam ne önerirsiniz? Büyük bir site değil şuan. Geçenlerde bakmıştınız ihtiyaç yok demiştiniz ama ben performansı en üst seviyeye taşımak istiyorum uygun maliyetle. Ücretsiz böyle bir cdn hizmeti yok galiba hız için? En azından kullandığın kadar öde gibi uygun maliyetli bir cdn var mıdır Türkiye için? Cdn fiyatlari çok fazla. Kullandığım paylaşımlı hosting fiyatından bile fazla. Uygun bir şey arıyorum. Google cloud nasıl sizce cdn için? Sanal kartımı kabul etmemişti ama performansı arttiracaksa bir çözüm arayabilirim.

AtaTekin AtaTekin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 301 / 269
  • Ticaret 7, (%100)
Türkiye'ye yönelik Türkçe sitede hız için cloudflare kullanmanın bir anlamı yok diye düşünüyorum.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Mfa Öncelikle yanlış algılanan bir şeyi de belirtmek isterim; CDN hız için kullanılmaz. Cdn farklı lokasyonlarda sitede bulunan görsellerin aynı oranda açılmasını sağlar.

Performans için:

İyi bir sunucu ( özellikle Avrupa lokasyon )

Optimize edilmiş görseller ( tema özelliklerine uygun ebatlarda olmalıdır aynı zamanda )

Sunucu alt yapısı ve kullanılan tema olmak üzere en uygun cache eklentisini kullanmak.

Bunların haricinde pek bir şey yapmaya gerek yoktur.

Saldırı durumlarında Cloudflare kullanabilirsiniz. Farklı lokasyonlarda yayın için Cdn kullanabilirsiniz. Ama şu an zaten ihtiyacınız yok bunlara.

Bu vesile ile bir noktayı da belirtmekte fayda var; Cdn kullanan site sahiplerinin en büyük yanlışı resimleri optimize etmeden yüklemeleridir. Bu şekilde resimler maalesef daha geç açılmaktadır. Bu durum Cloudflare için de geçerli maalesef.

Bir de hosting konusu önemli aslında. Bazı firmalar ucuz olsun diye Amerika lokasyon hizmet vermekte. Türkiye hedefli bir site için maalesef iyi değil.

Türkiye lokasyonda alt yapısı iyi olan çok firma da yok bu arada. Bu yüzden ben her zaman Avrupa lokasyon öneriyorum. Kendim zaten İngiltere lokasyonda barındırıyorum mesela sitelerimizi. Hız açısından en fazla 30 - 40 ms geç yükleniyor ancak uptime süresi çok iyi durumda oluyor. Zaten 40 ms hiç önemli değil.

Google efendi 200 ms üzeri sakıncalı görür mesela. Ve Türkiye hedefli olup Amerika sunucularında barındırılan sitelerin geneli 200 ms üzerinde geç açılmaktadır.

Cloudflare mesela bu durumda faydalı olabilir mi? Veya Cdn? Maalesef olamaz.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

88644 88644 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 13.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 397
  • Beğeniler 150 / 149
  • Ticaret 4, (%100)
Cdn firması olarak Bunnycdn'yi önerebilirim. Kullandığın kadar ödüyorsun ve ayrıca bazı kıtaları devre dışı bırakarak tasarruf sağlamış da oluyorsun.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al