wmaraci reklam
lidertakipci

Patentli Bir Firmanın .com uzantısını alsam ne olur ?

36 Mesajlar 4.819 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Morbid Morbid proje.co Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Creator
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** A**
  • Mesajlar 448
  • Beğeniler 22 / 60
  • Ticaret 5, (%80)

ferahi adlı üyeden alıntı

adam o firmanın ismini alıcam bir harfi değişik olcak diyo sadece.İçerikle alakası yok bu işin.Domainle alakası var.Adamlar salakmı görmücekmi bir harfin değiştini.Storm kardeşim almamanı tavsiye ederim.Site yükseldiği zaman elinden alırlar.! kuruşta vermezler.Olan emeğine olur.

Bir harfin değiştiğini görmemişim. Değişikse elinden hiç alamaz. İster inanın ister inanmayın.
ResulCoskun

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ugurcanka ugurcanka Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 561
  • Beğeniler 112 / 90
  • Ticaret 34, (%100)
bence hiç bu işe girme belli olmaz ne yapacakları

Developer

Storm Storm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 23 / 32
  • Ticaret 1, (%100)
Çok kararsız kaldım şimdi büyük firmaların farklı uzantılarını(.sw gibi vs) veya bir harf değiştirip alabileceğim domainlerini tespit ettim ama o kadar yatırım yapıp karşılıksız elimden almalarından korkuyorum.

Ek Olarak:

ferahi adlı üyeden alıntı

adam o firmanın ismini alıcam bir harfi değişik olcak diyo sadece.İçerikle alakası yok bu işin.Domainle alakası var.Adamlar salakmı görmücekmi bir harfin değiştini.Storm kardeşim almamanı tavsiye ederim.Site yükseldiği zaman elinden alırlar.! kuruşta vermezler.Olan emeğine olur.

Sadece domain değil içerikte o firmaya yönelik olacak onların ürünlerini çalışmalarını vs tanıtacağım.

retrospektif retrospektif WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 478
  • Beğeniler 105 / 145
  • Ticaret 7, (%100)
Fikir edinmen açısından;

Yalnızca .com ve .de uzantısı Google'a ait. Diğerleri kapışılmış. Domain ile ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama içerik konusunda aynı şeyi söyleyemem!

wmaraci
wmaraci

OSMANLI OSMANLI Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 1 / 9
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba,

Hukukcu olarak cevap vermek istiyorum :)
Marka tescili yapılmış bir ismin herhangi bir uzantısını alarak tescil edilmiş şirkete rakip (aynı iş kolunda faaliyet göstermek) olursanız ICANN'a yapılan başvuru sonucunda domain'iniz elinizden alınabilir.

Ancak BEREKET DÖNER markasını, www.bereketdoner.com olarak kaydedip, çarkıfelek tarzı bir dönen oyun vs. yapsanız :) hiçbir sıkıntı olmaz. Her türlü elinizden alınır falan filan diyenler neye göre konuşuyorlar merak ediyorum :)

Kolay gelsin.
Atakan retrospektif

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 09.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 23 / 32
  • Ticaret 1, (%100)

retrospektif adlı üyeden alıntı

Fikir edinmen açısından;

Yalnızca .com ve .de uzantısı Google'a ait. Diğerleri kapışılmış. Domain ile ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama içerik konusunda aynı şeyi söyleyemem!

OSMANLI adlı üyeden alıntı

Merhaba,

Marka tescili yapılmış bir ismin herhangi bir uzantısını alarak tescil edilmiş şirkete rakip (aynı iş kolunda faaliyet göstermek) olursanız ICANN'a yapılan başvuru sonucunda domain'iniz elinizden alınabilir.

Ancak BEREKET DÖNER markasını, www.bereketdoner.com olarak kaydedip, çarkıfelek tarzı bir dönen oyun vs. yapsanız :) hiçbir sıkıntı olmaz. Her türlü elinizden alınır falan filan diyenler neye göre konuşuyorlar merak ediyorum :)

Kolay gelsin.

Google sadece bir örnekti alıcağım domain başka bir firmaya ait aynı kolda içerik yayınlayacağımızdan bulaşmamak en iyisi sanırım.Herkese ilgi alakası ve yardımları için teşekkürler.

Cry Cry http://www.kolbozuk.net Kullanıcı
  • Üyelik 07.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 870
  • Beğeniler 58 / 170
  • Ticaret 5, (%100)

OSMANLI adlı üyeden alıntı

Merhaba,

Kolay gelsin.

Hocam aslında arkadaşın yapacağı rakip olmak falan değil. Bir nevi onun reklamını yapacak. Tanıtımını yapacak. Bu sorun olur mu?

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Burada biraz daha olayı somutlaştırırsak, siteler aynı veya benzer isimli olduğu için telif sahiplerine bırakılmıyor. Buradaki asıl amaç, haksız olarak pazara dahil olmak denebilir.

Şimdi A isminin marka telifi sizde olduğunu düşünelim.

Birinci aşamada sizin faaliyet gösterdiğiniz alanın ne olduğu önemli. Çünkü aynı ismi taşıyan ama faaliyet kolu farklı olan şirketler ve bu şirketlerin benzer markaları mevcut.

İkincisi ise, sizin A isminizin web sitesinin farklı bir uzantısına farklı bir alanda yayın yapan bir site çıktığını düşünelim. O kişi patent almamışsa bile oda kaydı bulunuyorsa (Türkiye şartlarında değerlendiriyorum) domain veya yayın tarihine dahi bakmaya gerek kalmaz. Çünkü hiçbir sıkıntı yoktur. Eğer siz patenti alınan markanın, patenti alınmadan önce domainini almışsanız ve sonrasında o marka oluşmuşsa, farklı alanda yayın yaptığınız sürece (ve sitedeki gelir modeli de o ismin gerçek sahibinin kullandığı bir alan olmadığı müddetçe) bir sıkıntı yaşamazsınız.

Buradaki incelik çok önemli ama atlanılan bir şey var. B markalı bir arama motoru sisteminin olduğunu varsayalım. B sitesinin bir uzantısı boş hemen bir arama motoru scripti kurayım dediğinizde, siz zaten sıfıra sıfır başlarsınız.

B sitesinin içeriği şu, bende reklamlarla ve SEO ile destekleyerek benzer içeriklerle aynı alanda yarışayım derseniz, haksız rekabet oluşturursunuz. O markanın gerçek sahibinin marka bilinirliğini zedeleyebileceğiniz için domain elinizden rahatlıkla alınabilir.

Yazdıklarımın yanında önemli bir nokta var ki, tüm maddeleri boşa çıkartıyor. Sizin elinizde host etmediğiniz bir domain var. Bugüne kadar hiç yayına almadığınızı varsayıyorum. Facebook.org şeklinde bilindik bir uzantıya sahipse ve Facebook markasının sahibi, ziyaretçilerin yanılıp bu adrese girebileceğini ciddi bir şekilde kurgulayabilirse, aynı şekilde marka bilinirliğini zedelemek ve aynı şekilde sistemin, logonun, ismin, teknolojinin kısacası telifi alınmış o markaya ait her ürünün haklarına tecavüz etmiş gibi görünebilirsiniz. Yani Facebook sisteminin çalışmadığına dair bir izlenim bırakmak bile aslında çok büyük suç. Bu son yazdığım şeyler tamamen marka sahibinin vicdanına kalmış şeylerdir. Yani almak isterlerse çok rahat alırlar. :)

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

• Üyelik 09.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** K**
  • Mesajlar 208
  • Beğeniler 23 / 32
  • Ticaret 1, (%100)

Metin adlı üyeden alıntı

Burada biraz daha olayı somutlaştırırsak, siteler aynı veya benzer isimli olduğu için telif sahiplerine bırakılmıyor. Buradaki asıl amaç, haksız olarak pazara dahil olmak denebilir.

Şimdi A isminin marka telifi sizde olduğunu düşünelim.

Birinci aşamada sizin faaliyet gösterdiğiniz alanın ne olduğu önemli. Çünkü aynı ismi taşıyan ama faaliyet kolu farklı olan şirketler ve bu şirketlerin benzer markaları mevcut.

İkincisi ise, sizin A isminizin web sitesinin farklı bir uzantısına farklı bir alanda yayın yapan bir site çıktığını düşünelim. O kişi patent almamışsa bile oda kaydı bulunuyorsa (Türkiye şartlarında değerlendiriyorum) domain veya yayın tarihine dahi bakmaya gerek kalmaz. Çünkü hiçbir sıkıntı yoktur. Eğer siz patenti alınan markanın, patenti alınmadan önce domainini almışsanız ve sonrasında o marka oluşmuşsa, farklı alanda yayın yaptığınız sürece (ve sitedeki gelir modeli de o ismin gerçek sahibinin kullandığı bir alan olmadığı müddetçe) bir sıkıntı yaşamazsınız.

Buradaki incelik çok önemli ama atlanılan bir şey var. B markalı bir arama motoru sisteminin olduğunu varsayalım. B sitesinin bir uzantısı boş hemen bir arama motoru scripti kurayım dediğinizde, siz zaten sıfıra sıfır başlarsınız.

B sitesinin içeriği şu, bende reklamlarla ve SEO ile destekleyerek benzer içeriklerle aynı alanda yarışayım derseniz, haksız rekabet oluşturursunuz. O markanın gerçek sahibinin marka bilinirliğini zedeleyebileceğiniz için domain elinizden rahatlıkla alınabilir.

Yazdıklarımın yanında önemli bir nokta var ki, tüm maddeleri boşa çıkartıyor. Sizin elinizde host etmediğiniz bir domain var. Bugüne kadar hiç yayına almadığınızı varsayıyorum. Facebook.org şeklinde bilindik bir uzantıya sahipse ve Facebook markasının sahibi, ziyaretçilerin yanılıp bu adrese girebileceğini ciddi bir şekilde kurgulayabilirse, aynı şekilde marka bilinirliğini zedelemek ve aynı şekilde sistemin, logonun, ismin, teknolojinin kısacası telifi alınmış o markaya ait her ürünün haklarına tecavüz etmiş gibi görünebilirsiniz. Yani Facebook sisteminin çalışmadığına dair bir izlenim bırakmak bile aslında çok büyük suç. Bu son yazdığım şeyler tamamen marka sahibinin vicdanına kalmış şeylerdir. Yani almak isterlerse çok rahat alırlar. :)

Yazınız için çok teşekkürler hocam her şeyi açıklığa kavuşturdu ve aklımda ki tüm soru işaretlerini giderdi.

TahsinCetinkaya TahsinCetinkaya WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğretmenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Ç**
  • Mesajlar 1072
  • Beğeniler 251 / 257
  • Ticaret 1, (%100)
şunu söyleyeyim.benim bildiğim kadarıyla ve mantıksal olarak alamayacagı sadece com,org, tan sonra .tr uzanntısının alınamayacagıdır. ki bu da alınabilir farklı bir ürün adına tescillettirmişse... çünkü daha 6 ay öncesine kada Zara yurtdışında bir firma vardı büyük..Türkiyedeki firma ile davalık oldu.galiba domaini ilk alan ve tescillettiren kazandı..gene bir araştırın...

'Zarakol ile 'Zara' arasındaki marka tescili davasındaki 'Zara' kelimesinin kullanımına ilişkin anlaşmazlık nedeniyle açılan davada karara varıldı.

Zarakol Halkla İlişkiler A.Ş'nin şirket ünvanındaki ''Zarakol'' adının marka olarak tescili için yapılan başvuruya Industria De Diseno Textil S.A'nın (INDITEX S.A) ''Zara'' kelimesinin marka benzerliği oluşturduğu iddiasıyla yaptığı itiraz üzerine ortaya çıkan anlaşmazlık nedeniyle açılan dava karara bağlandı.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Ankara 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davacı Zarakol Halkla İlişkiler A.Ş'nin avukatı İlker Akanlar, davalı Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) avukatı Zeynep Üyümez ve davalı Industria De Diseno Textil S.A'nın avukatı Necmiye Bayrakçeken katıldı.

Davacı avukatı Akanlar, dava kapsamında hazırlanan rapora ilişkin daha önce beyanlarını bildirdiğini hatırlatarak, asıl davanın kabulüne, karşı tarafın açtığı ve bu dosya ile birleştirilen davanın ise reddine karar verilmesini isteğini bildirdi.

Davalı şirket avukatı Bayrakçeken de, rapora ilişkin itirazlarını daha önce bildirdiğini belirterek, yeni bir heyetten yeni bir rapor alınmasını istediğini kaydetti.

Bayrakçeken, eğer rapor alınmayacaksa asıl davanın reddine, kendilerinin açtığı davanın ise kabulüne karar verilmesini talep ettiğini bildirdi.

Davalı TPE avukatı Zeynep Üyemez ise, raporda aleyhlerine olan hususları kabul etmediğini belirterek, asıl davanın reddini istedi.

Asıl dava ile Ankara 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi birleşen dosyası yönünden davanın kısmen kabulüne karar veren hakim, TPE Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (YİDK) kararının 41. ve 42. sınıf hizmetler yönünden iptaline, 35. sınıf yönünden davanın reddine hükmetti.

Hakim, Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nin birleşen dosyası yönünden ise davanın reddini kararlaştırdı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Zarakol Halkla İlişkiler A.Ş'nin avukatı İlker Akanlar, TPE Markalar Dairesi Başkanlığı'na 11 Mayıs 2005 tarihinde başvurarak, 35, 41 ve 42. sınıflar için ''Zarakol'' isminin tescilinin talep edildiğini, söz konusu sınıfların Zarakol'un yaptığı işlerle örtüşen mal ve hizmetlerin yer aldığı sınıflar olduğunu kaydetti.

''Zara'' markasını kullanan şirketin buna itiraz ettiğini ancak TPE Markalar Dairesi Başkanlığı'nca itirazın reddedildiğini belirten Akanlar, şöyle dedi:

''Zara, TPE içindeki bir üst merci olan Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu'na (YİDK) tekrar itiraz etti ve YİDK 41. ve 42. sınıflara dokunmayıp 35. sınıftaki bir kısım mal ve hizmetleri çıkartarak Zara'nın itirazını kısmen kabul etti. Zara da 35, 41 ve 42. sınıfların tamamının iptali, Zarakol isminin ticaret sicil ve bilumum resmi mercilerden çıkartılması ve hiçbir yerde kullanılmaması için bize karşı dava açtı. Bu dava ülkemizde Fikri Mülkiyet Hakları Yasasının yürürlüğe girmesinden sonra açılmış olan ilk dava. Belki de tek dava. Aslında dünyada da pek az benzeri var. Biz mahkemeye kendi kanıtlarımızı sunduk ve adalet yerini buldu.''

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Zarakol İletişim Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, büyük markaların ününden yararlanmak isteyen fırsatçı küçük şirketlerin bulunabileceğini, kurumların markalarına yıllarca yaptıkları yatırımları korumaya çalışmalarının doğal hakları olduğunu kaydetti.

Ancak bu yapılırken içinde bulundukları ülkenin koşulları ve değerleri ile karşılarına çıkan şirketlerin kimliklerinin iyi anlaşılması gerektiğini belirten Zarakol, şunları kaydetti:

''Bizim, şirket olarak 2005 yılı Mayıs ayında Türkiye Patent Enstitüsü'ne yaptığımız başvuru, sadece kendi iş alanlarımızda adımızın marka olarak tescili ile ilgiliydi. Zara için çalışan hukuk bürosu bu başvurumuza karşı çıkarken bir araştırma yapabilir ve kullandığımız ismin, benim 1976 yılından bu yana evlilik dolayısıyla kullandığım soyadım olduğunu bulabilirdi. Bu konuya ilişkin yüzlerce kanıtı hem TPE'ye, hem mahkemeye sunmamıza karşılık hala davada ısrar etmelerini ve TPE'ye ve mahkemeye verdikleri dilekçelerde şirketime ve şahsıma hakaret içeren beyanlarda bulunmalarını anlamış değilim. Beş yıl süren bu gereksiz ve anlamsız dava bir sürü masrafın yanında şirketimin ticari itibarına zarar vermekle kalmadı, iş kaybına da yol açtı. Küresel kriz öncesinde bir yabancı şirketle sürdürdüğümüz hisse devri işlemleri bu yüzden sonlanamadı. Bu sorun olmasaydı, 2007 yılında şirketimi satmış ve belki de emekliliğimin tadını çıkarıyor olacaktım. Şimdi ben Zara hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağım.''

Kaynak: AA
hakantopuzoglu

kişi bu mesajı beğendi.

https://pirilancer.com/freelancer-ara
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al