wmaraci reklam
lidertakipci

Sizce Fiyat Ne Olmalı?

17 Mesajlar 2.051 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

TazZ TazZ www.ahmetcetintas.com Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Grafiker Yazılımcı
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 795
  • Beğeniler 324 / 323
  • Ticaret 19, (%100)

MrAuTHoR adlı üyeden alıntı

Dostum bu işlerde güven duygusunu bir kenara bırak. Canım ciğerim dediğimiz arkadaşımıza normalin yarı fiyatına web sitesi yaptım, 7 aydır adamın peşinde koşuyorum. Yaptırana kadar ensemde boza pişirdi, şimdi sürekli oyalıyor beni. Aynı şekilde başka birine yaptım, site 6 aydır onun savsaklaması yüzünden bitmedi. Biz aman müşteri kaçmasın diye 500 liralara web sitesi yaparken, bu işi ciddi olarak yapanlar 1.000-1.500 liradan aşağı yapmıyor.

Bende bundan sonra en basit bir siteye dahi 1.000 liradan aşağı fiyat çekmemeyi düşünüyorum çünkü aksi taktirde emeğinin karşılığını almıyorsun. Bizim yaptığımız iş her önüne gelenin yapabileceği bir iş değil ki vasıfsız bir elemanın günlük kazancına eş değer olsun ...

Çok acayip meslektir bizimkisi. Daha dün bir arkadaşıma da söyledim. Ekmek değil ki bu her yerde fiyatı aynı olsun. 4.500 liraya web sitesi yapan gördüm ben. Kodlarını inceledim, Wordpress site. Yani yaptığın işten ziyade müşteriye göre para çekicen. Müşteride para varsa yüksek, para yoksa düşük fiyat çekiceksin. Sende diyorsun ki İstanbul'un en iyi cluplerinden biri. O zaman sadece web tasarıma 2 binden aşağı fiyat çekme derim. Diğer işlere de 1.500 çek. 3.500 iste.

Aynen adamlarda para var club zaten kaç milyon dolarlık. Ben de min.5000 düşünüyorum.

wmaraci
reklam

MrAuTHoR MrAuTHoR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

TazZ adlı üyeden alıntı

Aynen adamlarda para var club zaten kaç milyon dolarlık. Ben de min.5000 düşünüyorum.

Vereceklerine inanıyorsan 10.000 çek. Bizim iş bakkalcılık gibi değil. Bakkal ürünü satar, sonrasını düşünmez. Fakat biz o sitenin 7/24 sorumluluğunu taşırız. Hostingte sorun var mı, site hacklendi mi, host ve domain süresi ne zaman dolacak. Dolaylı yoldan müşteriyle evlilik gibi bir şey. Yaptığın işten çok aldığın sorumluluğa para almak lazım bizim işte. Yoksa bir site kurmak 1 günlük iş. Kim bilir bir daha ne zaman iş alabileceksin. O yüzden seni uzun süre idare edebilecek en yüksek rakamı çekmeye çalış.

Önce bir nabız yokla. Ben çoğu zaman bu nabız yoklamalardan karlı çıktım. Kafamdaki rakam 500'dü ama söylemedim. Önce adamın kafasındaki rakamı öğrenmeye çalıştım. Adam 1.000 lira dedi. Bende o civarda bir şey düşünüyordum dedim. Bu böyle bir kaç kere oldu. Fakat sana gelipte atıyorum, "kafamdaki rakam 5.000" derse sende ona "7.500 düşünüyordum ama siz madem 5.000 dediniz, o zaman orta yolu bulalım, 6.000 olsun size", deki adam hem fazla verdiğini düşünmesin hemde senin ona kıyak yaptığını düşünerek sürekli seninle iş yapmak istesin ;)
TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Vereceklerine inanıyorsan 10.000 çek. Bizim iş bakkalcılık gibi değil. Bakkal ürünü satar, sonrasını düşünmez. Fakat biz o sitenin 7/24 sorumluluğunu taşırız. Hostingte sorun var mı, site hacklendi mi, host ve domain süresi ne zaman dolacak. Dolaylı yoldan müşteriyle evlilik gibi bir şey. Yaptığın işten çok aldığın sorumluluğa para almak lazım bizim işte. Yoksa bir site kurmak 1 günlük iş. Kim bilir bir daha ne zaman iş alabileceksin. O yüzden seni uzun süre idare edebilecek en yüksek rakamı çekmeye çalış.

Önce bir nabız yokla. Ben çoğu zaman bu nabız yoklamalardan karlı çıktım. Kafamdaki rakam 500'dü ama söylemedim. Önce adamın kafasındaki rakamı öğrenmeye çalıştım. Adam 1.000 lira dedi. Bende o civarda bir şey düşünüyordum dedim. Bu böyle bir kaç kere oldu. Fakat sana gelipte atıyorum, "kafamdaki rakam 5.000" derse sende ona "7.500 düşünüyordum ama siz madem 5.000 dediniz, o zaman orta yolu bulalım, 6.000 olsun size", deki adam hem fazla verdiğini düşünmesin hemde senin ona kıyak yaptığını düşünerek sürekli seninle iş yapmak istesin ;)

Çok açık sözlü bi yanıt olmuş bu ya :) Bir müşteri yanılıp şaşırıp bu yazdıklarınızı okursa yandınız :)
BiMaster006 TazZ MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

sametweb sametweb WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek software developer
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** M**
  • Mesajlar 615
  • Beğeniler 52 / 196
  • Ticaret 1, (%100)

İkinci paragrafı editleyin bence :)

Hocam sen de 7000 TL fiyat verip aylık 1200 TL bakım ve onarım ücreti isteyebilirsin, normaldir ;)
BiMaster006 TazZ MrAuTHoR

kişi bu mesajı beğendi.

React Dersleri YouTube Kanalı
https://www.youtube.com/c/reactdersleri
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

Almina adlı üyeden alıntı

Çok açık sözlü bi yanıt olmuş bu ya :) Bir müşteri yanılıp şaşırıp bu yazdıklarınızı okursa yandınız :)

sametweb adlı üyeden alıntı

İkinci paragrafı editleyin bence :)

Hocam sen de 7000 TL fiyat verip aylık 1200 TL bakım ve onarım ücreti isteyebilirsin, normaldir ;)

Arkadaşlar ben wmaracı'na bu zamana kadar ticari amaçlı girmedim. Buradan iş almaya da çalışmadım, çalışmıcam da. Buradaki işlere benim çekeceğim fiyatın yarısına fiyat çeken olur. O işi yaptıranda pek bakmıyor bu kişinin deneyimi nedir diye. Ben 8 yıldır bu işe emek vermişim, yazılım uzmanlığı eğitimi almışım, 100'lerce site kurmuşum, o gider fiyat nedeniyle sadece wordpress kurmasını bilen birine yaptırır.

Ben evliyim, sorumluluk sahibiyim, harçlığını çıkarmaya çalışan üniversiteli genç fiyatı veremem. Müşteriler, ucuz fiyat çeken kişi için "bu adam web sitesinde bir sorun çıkarsa ben onu tekrar bulabilir miyim, işi zamanında teslim eder mi, yaptığı işin hakkını verir mi, ... " diye düşünmüyor.

Birisine 1 hafta uğraşıp süper bir site yaptım, hemde çok uygun fiyata, adam bana gelip 1 hafta sonra "bizim bir arkadaş 20 dolara web sitesi yaptırmış, süper olmuş, sen bana bu kadar fiyat çekiyorsun" diye çemkirdi. Benim yaptığım sitenin aynısını web tasarım şirketleri, benim çektiğim fiyatın 10 katını çekerdi. Siteye baktım. Site tek bir sayfa html ve sadece resimlerin yanına yazı konmuş. Bu adam kalkıyor benim yaptığım siteyle, tek sayfalık html siteyi kıyaslıyor ...

Zaten artık kişilerin kafasında ki fiyatı beklemiyorum. Çok fazla web tasarım şirketiyle ortaklaşa çalıştım. O yüzden ben yapılacak işler için fiyatlar belirledim. Kişinin işine gelirse yapıyorum, gelmezse yapmıyorum. Çünkü ben kendimin ve verdiğim hizmetin bilincindeyim. Kalitesiz, sahte mal satan işportacılar gibi verdiğim fiyatın 10'da 1'i fiyatına düşmem.
TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com

Almina Almina WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / K
  • Meslek Genel olarak makaleci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1066
  • Beğeniler 111 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Arkadaşlar ben wmaracı'na bu zamana kadar ticari amaçlı girmedim. Buradan iş almaya da çalışmadım, çalışmıcam da. Buradaki işlere benim çekeceğim fiyatın yarısına fiyat çeken olur. O işi yaptıranda pek bakmıyor bu kişinin deneyimi nedir diye. Ben 8 yıldır bu işe emek vermişim, yazılım uzmanlığı eğitimi almışım, 100'lerce site kurmuşum, o gider fiyat nedeniyle sadece wordpress kurmasını bilen birine yaptırır.

Ben evliyim, sorumluluk sahibiyim, harçlığını çıkarmaya çalışan üniversiteli genç fiyatı veremem. Müşteriler, ucuz fiyat çeken kişi için "bu adam web sitesinde bir sorun çıkarsa ben onu tekrar bulabilir miyim, işi zamanında teslim eder mi, yaptığı işin hakkını verir mi, ... " diye düşünmüyor.

Birisine 1 hafta uğraşıp süper bir site yaptım, hemde çok uygun fiyata, adam bana gelip 1 hafta sonra "bizim bir arkadaş 20 dolara web sitesi yaptırmış, süper olmuş, sen bana bu kadar fiyat çekiyorsun" diye çemkirdi. Benim yaptığım sitenin aynısını web tasarım şirketleri, benim çektiğim fiyatın 10 katını çekerdi. Siteye baktım. Site tek bir sayfa html ve sadece resimlerin yanına yazı konmuş. Bu adam kalkıyor benim yaptığım siteyle, tek sayfalık html siteyi kıyaslıyor ...

Zaten artık kişilerin kafasında ki fiyatı beklemiyorum. Çok fazla web tasarım şirketiyle ortaklaşa çalıştım. O yüzden ben yapılacak işler için fiyatlar belirledim. Kişinin işine gelirse yapıyorum, gelmezse yapmıyorum. Çünkü ben kendimin ve verdiğim hizmetin bilincindeyim. Kalitesiz, sahte mal satan işportacılar gibi verdiğim fiyatın 10'da 1'i fiyatına düşmem.

Yanlış anlaşılmasın, ben eleştirmek için yazmadım, gerçekten çok içten, doğal yazmışsınız hoşuma gitti. Ama burada diğer web işleriyle uğraşan arkadaşları düşündüm bir an, burda yazılanları sadece buradakiler okumuyor sonuçta, kurumsal site yaptıracak olan kişiler de bu sizin yazdığınızı okuyup, fiyatı düşürmeye çalışırlar mı acaba diye bir düşünce geçti içimden. Yoksa burda zaten hepimiz, birbirimizin konusuna cevap yaza yaza arkadaşlık ortamı yarattık gibi hissediyorum. Ben kesinlikle sizin işinize kötü demek istemedim yanlış anlaşılmasın; demek istediğim buydu
TazZ

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 29.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Master
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 72 / 145
  • Ticaret 1, (%100)

Almina adlı üyeden alıntı

Yanlış anlaşılmasın, ben eleştirmek için yazmadım, gerçekten çok içten, doğal yazmışsınız hoşuma gitti. Ama burada diğer web işleriyle uğraşan arkadaşları düşündüm bir an, burda yazılanları sadece buradakiler okumuyor sonuçta, kurumsal site yaptıracak olan kişiler de bu sizin yazdığınızı okuyup, fiyatı düşürmeye çalışırlar mı acaba diye bir düşünce geçti içimden. Yoksa burda zaten hepimiz, birbirimizin konusuna cevap yaza yaza arkadaşlık ortamı yarattık gibi hissediyorum. Ben kesinlikle sizin işinize kötü demek istemedim yanlış anlaşılmasın; demek istediğim buydu

Sende benim cevabımı yanlış anlamışsın :) Ben senin kötü niyetli olduğunu düşünerek o cevabı yazmadım. Yazsam zaten mesajını beğenmezdim :) Sadece doluyum bu konularda. Etrafınızda da bu işlerden anlayan kişi sayısı az olunca, bu işlerden anlayanların olduğu bir ortamda yazı veriyorum açık sözlülükle.Bizim sektörde müşteri içinde sayılabilinecek bir dünya olumsuz şey yazarım, bu işi yapanlar içinde bir dünya olumsuz şey yazarım. Kimse sadece web tasarımcılar suçludur yada sadece müşteriler suçludur diyemez.

Zaten ufak bir araştırma yapan bu sektörle ilgili benim anlattıklarımın doğruluğunu görebilir. Ben her zaman diyorum zaten; Size piyasa standartlarının altında fiyat çekenlerden korkun. Çünkü web sitesini yapacak olan kişi, o işi ya adam gibi yapmaz yada yaptıktan sonra bir daha o kişiyi bulamaz. Benim müşterilerim 7/24 beni ne zaman arasalar bulabiliyorlar ve yaptığım işlerde de bu zamana kadar sorun çıkmadı.

Ucuz etin yahnisi hesabıdır bizim iş. Basit bir örnek vereyim, geçen gün çalıştığım kişilerden biri bana web sitesi yaptırma teklifinde bulundu. Daha önceden başka birine yaptırmış, site çökmüş. Web sitesini yaptırdığı kişiye 2 hafta ulaşamamış. En sonunda ulaşmış, eleman web sitesinin yedeğini almamış. Hosting bilgilerini de vermemiş. Adam şimdi müşteriye rezil olma durumunda, çözüm olarak bana yeniden web sitesi yaptıracak. Bunun gibi daha bir sürü örnek sayabilirim.

Bunları açık sözlülükle anlatıyorum ki, ucuz fiyata iş yapanları müşteriler görsün ona göre davransın. Ucuz fiyata web sitesi yapanlar aslında aldıkları sorumlulukların bilincine varsın, ona göre fiyat çeksinler. Yoksa piyasa çok karışıyor ve müşteriler web tasarımcılara ************** gözüyle bakıyor.
TazZ Almina

kişi bu mesajı beğendi.

SanalTespit.Com
TemaDownload.Com
ETicaretBul.Com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al