wmaraci reklam

Windows 10 Özellikleri

10 Mesajlar 1.899 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

acarnet acarnet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek İşveren
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 0 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

Kurulduğu 1985 tarihinden itibaren Windows işletim sistemi 30 yıllık birikim ve gelişmiş yazılım işletim sistemleriyle günümüze kadar gelmiş olup ilk piyasaya çıkan Windows 1,0 sürümü şimdi kendini Windows 10 sürümüne bırakmıştır. Gelişen ara yüz ve kullanım açısından kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamasıyla Microsoft, gelişen teknolojiye ayak uyduran ve buna yön veren işletim sistemleriyle, günümüzde geliştirmelerine devam etmektedir. Bilindiği üzere 30 Eylül 2014'te çıkan Windows 9, Windows 8,1 işletim sistemi bilgisayarlarında dokunmatik özelliği olmayan kullanıcılar için bir çözüm niteliği taşımaktaydı. Ayrıca Windows 9 olarak çıkması beklenirken yeni işletim sisteminin Windows 10 olarak tanıtılması, biraz şaşırtıcı olmuştu. Şimdi Windows 10, gelişmiş bir takım yazılım desteği ile piyasaya sürülmüş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Windows 10 işletim sisteminde ne gibi yeni özellikler mevcut?

Windows 8, ilk piyasaya çıktığında metro ara yüzü ismiyle kullanıcılar tarafından olumsuz tepki almış bir yazılım akla gelmektedir. Bu uygulama daha çok dokunmatik özelliği olan bilgisayar ve tabletlere özgü olarak çıkmış olsa da, bu işletim sistemi dokunmatik özelliğe sahip olmayan bilgisayarlar adına kullanım zorluğuna neden olmaktaydı. Windows 10 işletim sisteminde tanıtılan özelliklerde Windows 8'de problem olan metro ara yüzünün giderilmesine yönelik bir çözüm niteliği taşıması ile talebi oldukça arttırmıştır. Ayrıca, Windows 10 işletim sisteminde küçük bir ara yüz bulunmakla birlikte, hepimizin Windows 7 işletim sisteminden alışık olduğumuz başlat menüsünün Windows 10'da gelişmiş bir şekilde düzenlenerek görebiliyor olmamız.

Yani Windows 8'de sıkıntısını çektiğimiz bir başlat menüsü problemi Windows 10 sürümü ile çözülerek bu sorun giderilmiş. Bu beklenen ve sürekli şikâyet durumu yaşatması ile çözüme kavuşturması Microsoft'un kullanıcıların belli başlı sıkıntılarını incelemeye alarak çözüme ulaştırdığını gösteriyor. Bununla birlikte, Windows 7'den ve 8'den uyarlanarak geliştirilen Windows 10 işletim sistemi günümüzün teknolojik ihtiyaçlarını büyük ölçüde geliştirerek bilgisayar ve tablet kullanıcıları için oldukça verimli bir kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Windows 10 işletim sisteminde geliştirilen bir başka yenilik ise WinRAR ve Zıp dosyalarının destek program istemeden direk Windows tarafından açılması yönünde bir geliştirme eklenmiş olması. Bunun yanında Komut İsteminde yapıştırma(Ctrl + V) kısa yolunun, Windows 10 özelliği ile bu kısa yolu yapıştırma işlemleri için kullanabilecek olmaları. Windows 8'de desteklemeyen komut istemindeki, kısa yol yapıştırma özelliği kimi zaman kullanıcılar için sorun oluşturulabilen bir problemdi. Bu sorunun çözümünü Windows 10 sürümünde görebilmekteyiz. Ayrıca başka bir yenilik ise, başlat menüsündeki uygulama simgelerinin, başlat menüsü içerisinde bu simgeleri dilediğiniz gibi büyütebilerek istenilen yere sürüklenebilmektedir. Bunun yanında, en etkili göze çarpan özelliklerden biride telefon uygulamalarını destekleyen oyunların Windows 10 işletim sisteminde STORE Mağazasından bilgisayarınıza indirdiğinizde oyunlar telefonunuz dışında bilgisayarınızda da açılabilmektedir. Fakat genel kapsamında oyunların dokunmatik uygulamalarla oynandığını düşünüldüğünde tabletler için bu uygulama daha kullanışlı olduğunu belirtmekte fayda var. Şuan Windows 10 deneme sürümü ile kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. İlerleyen zamanlarda kullanıcıların taleplerine ve uygulamalar bakımından kalan eksiklikler yeni güncellemelerle giderilecektir. Kullanım açısından kolaylık sağlayan Windows 10 Windows 9 olarak çıkması beklenirken direk olarak Windows 10 olarak çıkmasıyla Windows 7 ve Windows 8 birlemişimin yeni versiyonuyla oldukça gelişmiş olarak kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumdadır. Son olarak değineceğimiz yeniliklerde, Windows 10 işletim sisteminin çıkması ile DirectX uygulaması ile oynanan oyunların DirectX 12 ile performansı arttıran yüksek verim ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu makale Web Tasarım Firması tarafından eklenmiştir..

wmaraci
reklam

ntka ntka https://ntka.org Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Agent
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** T**
  • Mesajlar 2760
  • Beğeniler 811 / 810
  • Ticaret 262, (%100)
windows 9 ne zaman çıktı bir çok yazıda windows 9 görüyorum ama öyle bir işletim sistemi çıkmadı yanlış bilgi veriyorsunuz.

seditio.com.tr - dijitalsite.com.tr ister al / ister sat / yeni üyelere 25 tl bakiye hediye

anonymated anonymated Webnoloji.net Kullanıcı
  • Üyelik 01.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Teknoloji ve Psikoloji
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 2005
  • Beğeniler 1489 / 657
  • Ticaret 15, (%100)
Windows 9 hem var diyorsunuz hem yok diyorsunuz. Kendinizi yalanlamışsınız. Windows 9x yani 95, 98 ile uyumlu yazılımlar Windows 9.0 ile sorun çıkarabileceği için Windows 9 çıkmadı. Yok öyle bir şey.

burcingultekin burcingultekin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / K
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 37
  • Beğeniler 0 / 6
  • Ticaret 3, (%67)
Windows 8'ten 8.1 geldi bunu 9 olarak varsaydıkları içinde yeni sürümün adını Windows 10 olarak yaptılar aslına bakarsanız Win 8 berbat ötesi.
Win 10 inşallah kullanıcı için basit olur. Yoksa bilgisayar kullanmasını bilmeyen bir insan için kötü bir deneyimdi win 8.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

NavarinTR NavarinTR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Görsel Tasarım Uzmanı ve Sanat Yönetmeni
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 77 / 36
  • Ticaret 1, (%100)
Microsoft'un Windows 9 ismini atlaması Windows 8'de oluşan kötü algıyı ortadan kaldırmak içindir. Yani anonymated adlı kullanıcının dediği gibi Windows 95 ve 98 gibi eski Windows sürümleriyle herhangi bir uyumsuzluk sorunu oluşması gibi bir durum söz konusu değildir, ayrıca bu yorum mantıksız, olanaksız ve saçmadır. Yanlış bilgi vermeyiniz.

Windows 9 isminin atlanması tamamen taktiksel bir davranıştır.

Windows 8.1'i de 9 olarak düşünmek yanlış olur. Windows 8.1, tıpkı XP ve Vista sürümlerindeki gibi Service Pack (Hizmet Paketi) güncellemesidir. Yani Windows 8'deki güvenlik açıklarını kapatmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için yapılan bir güncellemedir.

Dediğim gibi Windows 9 ismi, insanlar tarafından "Windows 8 kötüydü, 9 da kötü olur" algısını yıkmak için atlanmıştır. Windows 10'un teknik önizleme sürümünü 7 aydır kullanan birisi olarak da işletim sisteminden memnunum. Tasarım ve kullanılabilirlik açısından oldukça geliştirdiler. Temmuz'da çıkacak tam sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.

barisdogaan barisdogaan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 165
  • Beğeniler 38 / 11
  • Ticaret 2, (%100)

NavarinTR adlı üyeden alıntı

Microsoft'un Windows 9 ismini atlaması Windows 8'de oluşan kötü algıyı ortadan kaldırmak içindir. Yani anonymated adlı kullanıcının dediği gibi Windows 95 ve 98 gibi eski Windows sürümleriyle herhangi bir uyumsuzluk sorunu oluşması gibi bir durum söz konusu değildir, ayrıca bu yorum mantıksız, olanaksız ve saçmadır. Yanlış bilgi vermeyiniz.

Windows 9 isminin atlanması tamamen taktiksel bir davranıştır.

Windows 8.1'i de 9 olarak düşünmek yanlış olur. Windows 8.1, tıpkı XP ve Vista sürümlerindeki gibi Service Pack (Hizmet Paketi) güncellemesidir. Yani Windows 8'deki güvenlik açıklarını kapatmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için yapılan bir güncellemedir.

Dediğim gibi Windows 9 ismi, insanlar tarafından "Windows 8 kötüydü, 9 da kötü olur" algısını yıkmak için atlanmıştır. Windows 10'un teknik önizleme sürümünü 7 aydır kullanan birisi olarak da işletim sisteminden memnunum. Tasarım ve kullanılabilirlik açısından oldukça geliştirdiler. Temmuz'da çıkacak tam sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.

Katılıyorum hocam. Dediğiniz gibi win9 uygulama uyuşmazlığı falan alakası yok. Microsoft taktiği bu
NavarinTR

kişi bu mesajı beğendi.

mail: barisdogaan@gmail.com

cankural06 cankural06 www.cankural.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 11 / 73
  • Ticaret 15, (%93)
Bir kaç yıl boyunca işletim sistemleri üzerine yaptığım çalışmalar ve yazılımlardan sonra bilgilerimden yola çıkarak bir kaç yorumda bulunmak istiyorum. Yorumlarımın hepsi benim fikirlerimdir ve %100 doğruluk payı içermez.

1) Windows Kendini Geliştiriyor mu?
Windows XP sürümüyle beraber büyük bir patlama yaşadı. Dönemin işletim sistemine bakış açısını değiştiren Windows XP tasarımsal açıdan bambaşka bir boyuttaydı. Yazılımsal açıdan çok gelişmiş ve ayrıntılıydı ayrıca kapalı kaynak kod sistemine sahipti. Windows XP platformuyla beraber Bankalara, kurumsal firma ve şirketlere hatta ülkelere milyonlarca satış yaptı. Windows XP bomba gibi piyasaya çıktı. Bir çok ülke alt yapısını XP 'ye kurdu. Windows XP 'den sonra ( 8 'e kadar ) pek bir gelişim sağlayamadı. Gelişim büyük oranda tasarım üzerine kuruluydu. Onun yanında yazılımsal anlamda gelişmeler oluyordu ancak büyük bir değişiklik söz konusu bile değildi.

2) Windows Satışı Yok

Dünya'da Windows XP senesinden sonra Windows sürümleri satılmıyor. Kısaca kimse Windows işletim sistemine para vermiyor. Peki neden dünyanın en yaygın kullanılan işletim sistemi Windows? Normal bir kullanıcı bilgisayar satın alırken Windows 'un en üst sürümü kurulu bilgisayarı satın almak ister. Freedos ( İşletim sistemi olmayan ) bilgisayarların alıcısı çok daha azdır. Çoğu insan bilgisayar satın alırken işletim sistemi olan Windows 'un bedava geldiğini sanır. Bu çok normal çünkü hiçbir satış firması 1.500 TL 'lik bilgisayarın aslında 1.200 TL olduğunu ve Windows 'a 200 - 300 TL kadar para ödediğini söylemez. Böylece her bilgisayar satın aldığında ( dünya piyasasını baz alırsak ) Windows hiç satılmadığı halde çok satılıyor.

3) Windows Almak Zorunlu

Ubuntu, Linux Mint gibi ücretsiz ve tamamen özgür dağıtımları çok kullanmak istesem de %100 kullanamamanın sebebi Windows'un zorunlu olması. Dünyadaki oyun şirketlerinin %90'ı Windows ve iOS dışında bilgisayar oyunu üretmezler. ( Bu konunun nedeni hakkında saatlerce konuşabilirim :) ) Her ne kadar özgür işletim sistemi kullanmaya çalışsam da gerek eğitimim ( verilen görevler ) gerek kurumlar arası programlar gerekse bilgisayar oyunları nedeniyle mecburen Windows sistemine geçiş yapıyorum ve kullanmak zorunda kalıyorum. Çoğu insan için bu durum geçerli.

4) Yeni Windows Dönemi

Windows 8 ile işletim sistemini büyük bir değişime uğratmak satışları tavan yaptırmak rekorlar kırmak isteyen Windows büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Modern arayüz getirilip başlat menüsü yavaş yavaş değilde birden kaldırınca kullanan normal kullanıcılar büyük oranda afalladı. Windows 10 sürümünde başlat menüsünün getirilmesinin tek nedeni. Çoğu kullanıcı Windows 8 'e sistemini yükseltmedi.

5) Neden Windows 9 Yok?

Gayet açık; direk olarak Windows 10 sürümünün çıkmasının tek nedeni Windows'un bundan sonra uzuun yıllar boyunca başka işletim sistemi çıkarmayacağının nedenidir.
Windows 11, Windows 12 çıkmayacak. Belki 5 - 10 hatta 15 sene sonra çıkar ama uzun yıllar boyunca Windows 10 kullanılacak. Tabiki de Windows 10 'dan sonra sistem gelişmeye devam edecek ama bu gelişmeler Windows 7 'yi kaldır at Windows 8'i kur gibi olmayacak direk (misal) Windows 10 yapı 1.0101.138 güncellemesi indirilebilir! gibi olacak.

6) Windows 10 Kullanılır mı?

Benim gibi Windows 'dan nefret eden yeri geldiğinde söven birini bile ikna edecek bir sistem gelecek. ( En azından vaadleri bu şekilde ). Windows 10 evrensel platform olacak. Bu kelime benim için çok huzur verici ve bir o kadar ürpertici. Bilmeyenler için Windows 10 'un evrensel platform hareketi; Bilgisayar, Tablet, Telefon aynı işletim sistemi kaynak kodunu ( Windows Kaynak Kodu ) kullanacak. Yani bilgisayarınızda oynadığınız oyunu sokağa çıktığınızda Cep Telefonunuzdan veya Tabletinizden kaldığınız yerden oynamaya devam edebileceksiniz. İnternette dolaşırken hop kaldığınız yerden cep telefonunuzdan devam edeceksiniz.

Windows 10 bunun gibi diğer vaatlerini de gerçekleştirebilir ve %100 stabilize edebilirse bu senenin sonunda Windows 10 patlaması olacak.

NavarinTR NavarinTR Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 17.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Görsel Tasarım Uzmanı ve Sanat Yönetmeni
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 77 / 36
  • Ticaret 1, (%100)

cankural06 adlı üyeden alıntı

Windows 11, Windows 12 çıkmayacak. Belki 5 - 10 hatta 15 sene sonra çıkar ama uzun yıllar boyunca Windows 10 kullanılacak.

Bu kısım hariç diğer yorumlarınızda bence haklısınız. Yanıldığınız veya yanlış anlattığınız yerler yok. Fakat Windows 10'dan yaklaşık bir buçuk sene sonra Microsoft yeni bir işletim sistemi çıkartacak.

Adobe'nin CS serilerinden sonra CC sürümünü çıkarması gibi. Yani Windows 10 aslında evrensel işletim sistemi mantığına geçiş yöntemi olarak kullanılacak. Windows 10'dan sonra gelecek yeni işletim sistemi de tıpkı Adobe CC gibi bulunduğu yılın kodunu alarak güncellemeler çıkartacak. Örneğin Windows CC 2016 tarzı.

İsmi konusunda herhangi bir açıklama henüz yapılmasa da, 2017'nin Aralık ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. CNET'in haberine göre de 2018'in yılbaşında piyasaya sürülecek.

OmerGunay OmerGunay https://omergunay.net Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1206
  • Beğeniler 374 / 380
  • Ticaret 16, (%100)
Windows 9 olmamasını şöyle biliyorum. Almanca da 9 nein (nayn) hayır demek yok demek olduğu için olumsuz algılanacağı için 9 yokmuş.

Herkes yediğinden ikram eder..(Yavuz Sultan Selim)

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Hemen hemen herkesin mesajında yanlış bilgi mevcut. Teker teker herkese cevap vermek istemiyorum ama Windows 8'i sevmeyenler kadar sevenlerde mevcu. Biri de benim. Ayrıca Windows satılmadan satıyor, insanlar para verdiklerinin farkında değil falan da bence kocaman bir yalan. Çünkü ben bilgisayar alıpta içinde işletim sistemine de para verdiğini anlayamayan tek bir insan bile görmedim çevremde. Açık söylemek gerekirse artık Apple'ın fanboylarından gına geldi. Teknolojiyi sadece Apple geliştirebilir sanıyor bazı insanlar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al