wmaraci reklam

WordPress 4.2 İle Gelecek Yenilikler

14 Mesajlar 2.086 Okunma
wmaraci reklam

isousluer isousluer Usluer Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)
WordPress 4.1 sürümünün yayınlanmasından sonra sıradaki sürümün geliştirilmesi tüm hızıyla devam etmekte. WordPress 4.2 2015 yılının ilk büyük sürümü olacak ve Nisan ayının sonuna kadar dağıtımına başlanılması bekleniyor. Bu yazıda da sizlere WordPress 4.2 ile gelen yenilikleri ekran görüntüleri ile birlikte anlatmaya çalışacağım.

Yeni ve Geliştirilmiş Emoji Desteği

Çoğunlukla Twitter, Facebook ve Whatsapp gibi platformlarda kullandığımız emojileri artık WordPress’te de kullanabileceğiz.

Emoji insanları duygularını ifade etmek için kullandığı en kolay yollardan biridir. Daha önce çeşitli eklentiler aracılığıyla kullanılabilen emojilee kullanılabiliyordu. Fakat WordPress’in çekirdek yapısı bunu desteklemiyordu.

WordPress 4.2 ile artık yerleşik emoji desteği sağlanabilecek. Eğer bir mobil cihaz kullanıyorsanız yazılarınıza, yorumlarınıza ve birçok yere emoji ekleyebileceksiniz.

Tema Özelleştirme Bölümü Üzerinden Tema Değiştirmek

WordPress 4.2 ile tema özelliştme bölümüne de yenilikler gelecek. Tema özelleştirme bölümü üzerinden diğer temalara geçiş yapılabilecek ve tema etkinleştirme mümkün olacak.

Ayrıca Yeni Ekle butonu ile yeni temalar yüklenebilecek.

Daha Hızlı Eklenti Kurulumu ve Güncellemeler

WordPress 4.2 ile eklenti yüklemek artık daha hızlı olacak. Arama sonuçlarından doğrudan eklenti yüklemek mümkün olacak.

Eklentiler sadece yüklenmekle kalmayıp aynı zamanda anında aktif olabilecek. Bu sayede fazladan sayfa açıp eklentiyi aktifleştirmeye gerek kalmayacak. Tabi bunun için bir ayar sayfası olacak. İsterseniz eklenti yüklenir yüklenmez aktif et seçeneğini pasif yapabileceksiniz.

Aynı zamanda eklenti güncellemelerini eklentiler sayfasından ayrılmadan güncellemek mümkün olacak.

Yenilenen ve Gelişmiş Press This

Her ne kadar WordPress’te az kullanılan bir özellik olsa da WordPress 4.2 ile iki büyük güncelleme alıyor.

İlki bu düğmeyi tarayıcınızın yer imlerine ekledikten sonra eğer internet üzerinde incelemekte olduğunuz bir konuyu sitenize göndermek isterseniz bu ime tıklayıp basitçe incelemekte olduğunuz konuyu sitenize gönderebiliyorsunuz. İme tıkladıktan sonra bir pop-up içerisinde WordPress editörü açılacak ve otomatik olarak sayfa başlığı, görüntü ve orjinal kaynağa bağlantı ile sayfadan bir alıntı eklenecek.

Eğer bu düğmeyi YouTube, Twitter, Vimeo, Instagram gibi yerlerde kullanırsanız otomatik olarak embed kodu eklenecek.

İkincisi ise mobil tarayıcınızın yer imlerine bu düğmeyi ekleyip kullanabileceksiniz.

Hood İyileştirmeleri

WordPress yönetici alanı için varsayılan renk düzeninde bazı küçük değişiklikler. ( # 31234 )

wp.a11y.speak() fonksiyonu ile ekran okuyucularının JavaScript tarafından oluşturduğu yanıtı okumak mümkün olacak. ( # 31368 )

Kaynak: http://usluer.org/wordpress-4-2-ile-gelecek-yenilikler/
cuneytsonmez

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

HeroTurk HeroTurk Ne Mutlu Türküm Diyene!!! Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Cnc programcısı
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad Ö** Ç**
  • Mesajlar 3962
  • Beğeniler 315 / 705
  • Ticaret 47, (%100)
İlki bu düğmeyi tarayıcınızın yer imlerine ekledikten sonra eğer internet üzerinde incelemekte olduğunuz bir konuyu sitenize göndermek isterseniz bu ime tıklayıp basitçe incelemekte olduğunuz konuyu sitenize gönderebiliyorsunuz. İme tıkladıktan sonra bir pop-up içerisinde WordPress editörü açılacak ve otomatik olarak sayfa başlığı, görüntü ve orjinal kaynağa bağlantı ile sayfadan bir alıntı eklenecek.

yazı çalma daha hızlı olacak yani :)

https://www.ozgurblog.net/

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

HeroTürk adlı üyeden alıntı

yazı çalma daha hızlı olacak yani :)

Aslında bu Press This (Türkçesi basın veya direkt yazı) uzun zamandır WordPress'in bir özelliği fakat neredeyse hiç kullanılmıyor.
cuneytsonmez

kişi bu mesajı beğendi.

bitirimci bitirimci Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1170
  • Beğeniler 216 / 214
  • Ticaret 0, (%0)
Öne çıkarılmış görselleri başka url den alma olayını da halletseler artık
cuneytsonmez

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci

iskifogl iskifogl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad A** İ**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 139 / 152
  • Ticaret 7, (%100)
Emoji işi ve eklenti kurulum hızı güzel olmuş onun dışında arkadaşın dediği öne çıkarılmış görseller kısmınada değinseler iyi olurdu aslında.

KTB KTB xxxx Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 133 / 331
  • Ticaret 249, (%100)
wordpress 4.2 çıktı güncelledim ancak classipress temasında ilan eklerken kategori seçmek için olan açılır menü çalışmıyor bunun sebebi nedir? Bulamadığım için eski versiyona döndüm yahu :(

• Üyelik 05.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Konya
  • Ad Soyad İ** U**
  • Mesajlar 4900
  • Beğeniler 1419 / 2962
  • Ticaret 45, (%100)

omerknet adlı üyeden alıntı

wordpress 4.2 çıktı güncelledim ancak classipress temasında ilan eklerken kategori seçmek için olan açılır menü çalışmıyor bunun sebebi nedir? Bulamadığım için eski versiyona döndüm yahu :(

Tema ile uyumsuz kodlar vardır hocam. Henüz ben de güncellemedim daha.

KTB KTB xxxx Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad Ö** K**
  • Mesajlar 1233
  • Beğeniler 133 / 331
  • Ticaret 249, (%100)

isousluer adlı üyeden alıntı

Tema ile uyumsuz kodlar vardır hocam. Henüz ben de güncellemedim daha.

Aynen ama ben bulamadım adamlar baya bir dosyayı modifiye etmiş classipress'te benim gibi aynı sorunu yaşayanlar için 3.4.1 teması olarak güncelleme geldi ve sorun çözüldü.

https://docs.appthemes.com/classipress/classipress-version-3-4-1/

RadiKaL RadiKaL WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Çiftçi
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 1304
  • Beğeniler 281 / 398
  • Ticaret 8, (%100)
Emoji özelliğini kapatmanın bir yolu var mı arkadaşlar. Kaynak kodlarına yığınla satır ekledi sevmedim ben bu işi :)

Dileyenler temalarında functions.php dosyasına şunları ekleyerek kaynakta kapatabilir.

remove_action( 'wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7 );
remove_action( 'wp_print_styles', 'print_emoji_styles' );

FiberTurkiye FiberTurkiye WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Aksaray
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 979
  • Beğeniler 83 / 144
  • Ticaret 4, (%100)
Bende wordpress.org dan indirip kurdum ama bahsedilen tıklayınca kurma olayı yok bende mobil/PC tıklayınca sayfa yenileniyor orada kuruyor eskiden olduğu gibi. Hatta gelmesi gerekenlerin hiç biri yok neredeyse. Neden acaba? Dün tr.wordpress.org dan 4.2 indirdim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al