wmaraci reklam

Wordpress Açığı - Battı Balık Yan Gider

48 Mesajlar 5.880 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Evet Wordpress'te son sürümlerde yapılan hack girişimi ve saldırıları kendini göstermeye başladı. Eklenen makaleler editlenebiliyor ve hatta index tarzı yazı yazabiliyorlar.

Wordpress'e hep soğuk bakmıştım ve sanırım haklıymışım. Fakat wordpress'i öve öve bitiremeyenler asıl şimdi konuşmalılar. Temam lisanslı, kullandığım pluginsler lisanslı ve 1 tane bile lisanssız eklentim yok sitede.

"Büyük dev şirketler bile wordpress kullanıyo yaw" diyenler nerede?

Tüm wordpress hayranlarına ve kullananlara geçmiş olsun:)
webemrah

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

zeberus0135 zeberus0135 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** I**
  • Mesajlar 56
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 5, (%80)
hocam her yazılımın açıgı vardır bulanlar affetmezler özel sciprit de yazdırsan elbette bir yerde patlak verir ama wordpressin çok geliştirici vardir microsoft yakında wordpress kendi bünyesine alacaktir
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

JumperTech JumperTech Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 1705
  • Beğeniler 820 / 523
  • Ticaret 19, (%100)
Bu konuda haklı olduğumu tekrar kesinleştirdim.

https://wmaraci.com/forum/geyik/eziksoft-microsoft-390579.html

ErcanDinsel ErcanDinsel E' Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Grafiker. / ercandinsel.org
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 54 / 241
  • Ticaret 1, (%100)
Geçtiğimiz günlerde benimde en son yazım değiştirildi, hacked by bala sniper şeklinde yazı yazılmıştı.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

mehmetbaris mehmetbaris Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Grafik Tasarım & Web Geliştrc
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 30
  • Beğeniler 14 / 17
  • Ticaret 1, (%100)
Şöyle bir yorum getirebilirim.

İyi veya kötü Wordpress kullanan insanlar var.

Burada esas konu şu;
Bir sistemi överken veya bir sisteme gömerken elimize ne geçiyor?
yani o açıkları kapatmak için tutup da iki satır kod mu yazdık?
wordpress'e bir hata mı bildirdik?
insanlara bir çözüm üretmek babında wmaraci'na faydalı bir makale mi girdik?

yok.

sadece eleştirdik. göbeğimizi hoplata hoplata güldük. Bakış açımız böyle oldukça değişen bir şey olmaz.

Wmaraci forum'a da olan heyecanım haftalardır bitmiş zaten.
Zira bu forumda sadece css dosyamı nasıl düzenlerim, adsense'imi nasıl etkinleştirin. yazar dosyama yazarımın adını nasıl echo ederim'den başka bir sorun ve çözüm yok.

Wmaraci forum'da;

bu hack saldırıları gibi ciddi sorunlara gerçekten çözüm üretilmesi veya bilgi paylaşılması gibi bir olay yok, aksine sanki mutlu olmuş gibi sevinmek var.

Helal süper devam. belki bu sayede webmaster'ım diye geçinmeye devam ederiz.

EKLEME:

arkadaşlar saldırıdan sitesinde bir adet post'u editlenip içine content atılmış biri olarak yaptığım bazı şeyleri buradan paylaşayım, sorunu yaşayan ve hala çözemeyen arkadaşlar varsa belki yardımcı olur.

Öncelikle hem Buradan yardımcı olan arkadaşlar hem de wordpress support'ta yer alan topic'lerde yazan konu;
sorun 4.7.1 de bulunan 64adet açıktan kaynaklı deniyor. 4.7.2'de bu 64 açığın giderildiğini ama hala 1 açığın olduğu da yazılıyor.
En azından sitesini 4.7.2 ye güncelleyecek arkadaşların bir daha bu post editlenme saldırısı almayacağı öngörülmekte.

postları bozulan arkadaşlar da yazının sürümünü geri alarak bir önceki haline geri getirebilirler. bunu sürümlerden yapamadıysanız db'nizdeki wp-post tablolarındaki revision'larınızı inceleyerek de bulmaya çalışabilirsiniz lakin en sağlıklısı sürümler kısmından geri almak diye fikir yürütebilirim.

benim sitem de 4.7.1 olarak bu saldırıdan etkilenmiş ve bir adet içerik sağlayıcı yazarın ve aynı zamanda genel olarak sitenin de son yazısı bundan etkilenmişti.

Aynı zamanda ben db'den bu revisionu heyecanla sildiğim için kimin düzenlediği bilgisine bakmayı da akıl edemedim.

aramızda bir arkadaş bunu kontrol edip bu konuya yorumlarsa belki buradan da faydalı bir şey çıkarabiliriz. Nasıl derseniz, makalelerimizi her farklı kullanıcı(editör, yönetici vs) ile güncellediğimizde son düzenleyen kısmında onun display name'ini görüyoruz.

yani bu content atan saldırganın da kullandığı bir name varsa belki orada çıkar ve buna göre de bir inceleme yapılabilir. zira benim sitemde bu şahıs bir hayalet, register olmadığı için yeni bir kullanıcı bile açmamış, varolanlardan yürümüş olabilir ve işte ben o revisionu kontrol etmeden sildiğim için bunu artık göremiyorum.

şimdilik aktarabileceklerim bunlar. saygılarla.
HidrolikAdam birsevda kdrucr

kişi bu mesajı beğendi.

JumperTech JumperTech Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 02.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** O**
  • Mesajlar 1705
  • Beğeniler 820 / 523
  • Ticaret 19, (%100)
En az 180.000 site hack edilmiş ki bu da sadece saldırgan yüzlerce hacker içinden bir kişi tarafından.

Google'da bunu aratın ve bu açıktan hack edilen siteleri görün.

intext:HaCkeD By SA3D HaCk3D

aMCaoGLu aMCaoGLu Antalya Kullanıcı
  • Üyelik 07.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek aquarium
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 188
  • Beğeniler 36 / 36
  • Ticaret 8, (%100)
bu kişi sunucu patlatsa elinde 1000 site olsa.. en az 300 tanesi wordpress olsa.. onlara direk index basacağına böyle yapsa herkes açık var zanneder.. :rolleyes: bence büyük reklam yapma şekli..

Bana Müsade.. Sana Rastgelsin ! Budur Hikayemiz..

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Profilimdeki açtığım konularda wordpress üzerinde ne kadar durduğumu ve wordpress üzerinde dururken "adsense alamıyorum, css düzeltemiyorum" vb. basit konulardan ziyade, bu sistemin geliştirilmesi, beyin fırtınası yapılması ve daha derin bilgilerle geliştirip kullanışlılıkta kalite simgelemesi için yazılar yazdım. Belki yazdıklarım 2 satır yazı değil 1 sayfa dolusuydu. Evet bu yüzden birçok kişi okumaya üşendi hatta kimisi hiç okumadı girdi baktı çıktı. Okuyanlarsa düşünmek zor geldiği için cevap bile yazmadı beyinciğini yorma gereği duymadı.

İşte bu yüzden şimdi böyle bir konu açtım. Ha bu konuya da burun kıvıracak onlarca hatta yüzlerce kişi. Aslında önemli de değil. Dikkate alanlar zaten ne demek istediğimi anladı çoktan. Gerisi bir hevesle "adsense, reklam vs. para kazancam" ayağına site açıp tanıtıp sağda solda biraz gösterip 3-5 ayen fazla 1 yıl içinde kapatacak sitesini zaten:) Sonra neymiş efendim "tüm hevesi gitmişmiş" Harbiden yazık ya. Kimlerin eline düşmüş bu sektör.

Hadi eyvvallah.

demircanuzer demircanuzer Yazılım Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 29.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama & SEO Uzmanı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 1320
  • Beğeniler 270 / 414
  • Ticaret 24, (%100)
İlk binde dolu wordpress site var. 1inde bu problem yok bende dahil.
O yüzden wordpress açıgının yanında bir nedeni daha vardır körükleyen bir eklenti vs.
GokhanKara onureroglu

kişi bu mesajı beğendi.

Dijital Pazarlama ve SEO Uzmanı: Demircan Uzer - demircanuzer.com

SizinWeb SizinWeb . Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yönetici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ş** K**
  • Mesajlar 3626
  • Beğeniler 1459 / 1458
  • Ticaret 135, (%100)
Wp ye pek ısınamadım ve yazılımcıların da sitelerinde bu alt yapiyi kullanması tuhafıma gitmiştir hep

Bugün Bizim Yarın Çocuklarımızın.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al