wmaraci reklam

Wordpress'te yazıları ileri tarihte yayınlayacak şekilde zamanlama | Eklentisiz

9 Mesajlar 1.292 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)
Wordpress üzerine pratik kullanım bilgileri serisinde yeni bölüme hoş geldiniz!

Web sitenizde içeriklerinizi üretirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus "istikrar"dır. Bir gün 3 tane içerik yayınlayıp 1 ay hiç içerik yayınlamamak özellikle arama motorları gözünde pek iyi izlenimler doğurmaz.

Sadece bu sebepten dolayı değil aynı zamanda boş vakitlerinizde biriktirdiğiniz içerikleri belli aralıklarla yayınlayıp sitenizi sıcak ve aktif tutmak isteyebilirsiniz. Ya da kışın bol bol yazdığınız ve depoladığınız yazıları yaz tatilinde denize girerken birer birer yayınlamak isteyebilirsiniz.

Tam da bu noktada işinizi görebilecek şahane bir konuyla karşınızdayım. Bu konuda Wordpress'in az bilinen harika bir özelliğini daha gün yüzüne çıkarıyoruz: Zamanlanmış yazılar.

Wordpress'te yazılarınızı nasıl zamanlayabilirsiniz?

Lafı hiiiiç uzatmayalım. Hemen Wordpress tabanlı web sitenizde içeriklerinizi nasıl ileri bir tarihte yayınlanacak şekilde zamanlayacağınıza göz atalım. Adımlar oldukça basit.

İşte o adımlar:

1. Adım: Yazınızı yayına hazır bir şekilde yazın.

2. Adım: Yazı düzenleme ekranında sağ tarafta yer alan "Yayımla" bölümünden "Hemen yayımla" ifadesinin yanındaki "Düzenle" butonuna tıklayın.

3. Adım: Düzenle butonuna tıkladıktan sonra yazınızın yayınlanmasını istediğiniz günü, ayı, yılı hatta saat ve dakikayı seçebilmeniz için tarih belirleme alanı açılacaktır. Bu alandan istediğiniz tarihi ve saati seçip "Tamam" butonuna tıklayın.

4. Adım: "Tamam" butonuna tıkladıktan sonra başlangıçta "Hemen yayımla" olarak görünen ifadenin " Zamanla: 2 Eki 2018 @ 19:40" gibi bir ifadeye dönüştüğünü göreceksiniz. Şimdi son olarak "Yayımla" bölümünün sağ alt köşesindeki mavi "Zamanla" butonuna tıklayın ve keyfinize bakın. Bu yazınız belirttiğiniz gün ve saatte siz sitenizde giriş yapmış olmasanız bile otomatik olarak yayınlanacaktır.

Hadi gelin tüm bu işlemlere bir de GIF olarak göz atalım:

İşte bu kadar! Siz de biriktirdiğiniz yazıları zaman yayarak otomatik olarak paylaşmak ve hem iş yükünüzü hafifletmek hem de sitenizi canlı tutmak için Wordpress'in bu enfes özelliğinden mutlaka yararlanın!

Hepinize mutlu bloglamalar!
onurkaplan BurakGamsiz snahmetkaya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

onurkaplan onurkaplan Bilgi Paylaştıkça Çoğalır Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Senior Email Marketing Special
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 2209
  • Beğeniler 100 / 548
  • Ticaret 4, (%100)
Tebrik ederim çok güzel içerikler paylaşıyorsunuz

appiah5454 appiah5454 Web ve Desktop Yazılımlar Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web ve Masaüstü programlama
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 502
  • Beğeniler 118 / 163
  • Ticaret 0, (%0)
siteye giren kullanıcı sayısı az ise wp cron gerekli zamanda tetiklenmeyeceği için özellikle cache kullananlar için sıkıntı olacaktır. bunun yerine wp cron iptal edip oto cron yani 15 dakikada bir sunucu üzerinden cron.php dosyasını çalıştırmak en iyisi olacaktır hemde gereksiz sunucu yükünü düşürecektir. ayarladığınız zaman dilimine göre yazı saatlerini vermeniz lazım örneğin 15 dakikada bir oto cron.php çalışıyorsa yazı zamanlama saatiniz 15 dakikalık bir dilim olmalıdır örnek vermek gerekirse 14:15, 14:30, 14:45, 15:00 gibi :)

Her Türlü Stabil Bot! | İnstagram, Twitter, Whatsapp ve daha fazlası için PM!

hozcelik hozcelik i was here Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 1778
  • Beğeniler 776 / 777
  • Ticaret 23, (%100)
Çok sık kullanıyorum bu özelliği. Şunlarıda ekleyebilirsen çok iyi olur aslında.
1) Genel wordpress ayarlarından tarih saati yapılandırma. (İstanbul saatine göre)
2) Wordpressde sık görülen zamanlama kaçırıldı hatası.

Teşekkürler.

💯 Jenerik ve Projelik Domainler | Tıkla Tüm Domainleri İncele

🥳 Yandex Kurumsal Mail Hizmeti | Sınırsız Süre Kullanım | Tıkla Detayları Öğren

"Bu dünya öyle ki karanlığı aydınlığından fazla,
Herkes daha fazla ister, azla yetinmez asla."
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)

onurkaplan adlı üyeden alıntı

Tebrik ederim çok güzel içerikler paylaşıyorsunuz

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim :)

appiah5454 adlı üyeden alıntı

siteye giren kullanıcı sayısı az ise wp cron gerekli zamanda tetiklenmeyeceği için özellikle cache kullananlar için sıkıntı olacaktır. bunun yerine wp cron iptal edip oto cron yani 15 dakikada bir sunucu üzerinden cron.php dosyasını çalıştırmak en iyisi olacaktır hemde gereksiz sunucu yükünü düşürecektir. ayarladığınız zaman dilimine göre yazı saatlerini vermeniz lazım örneğin 15 dakikada bir oto cron.php çalışıyorsa yazı zamanlama saatiniz 15 dakikalık bir dilim olmalıdır örnek vermek gerekirse 14:15, 14:30, 14:45, 15:00 gibi :)

Mutlaka birisi bunu yaşayacak ve soracak, sormadan cevabını bulmuş olmasına sevindim :) Katkınız için teşekkürler.

Pawn adlı üyeden alıntı

Çok sık kullanıyorum bu özelliği. Şunlarıda ekleyebilirsen çok iyi olur aslında.
1) Genel wordpress ayarlarından tarih saati yapılandırma. (İstanbul saatine göre)
2) Wordpressde sık görülen zamanlama kaçırıldı hatası.

Teşekkürler.

Varsayılan olarak saat ayarının doğru yapıldığını düşünerek oraya hiç girmedim. Takılanlar olursa o konuda da bilgilendirme yaparım mutlaka :) Konuyu çok uzatmadan ana temayı vermeye ve sizleri sıkmamaya çalışıyorum. O yüzden de karşılaşılabilecek hataları konuya dahil etmedim. Ancak zamanlama kaçırıldı hatası ile ilgili şurada paylaşılmış bir anlatım var takılanlar bakabilirler: Medium.com - Mustafa Şafak

Katkılarınız için teşekkürler :)

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
WpÖmerFaruk

Merhaba

Bende zaman kaçırması olanlar için fix vereyim. Cron dosyasını kurcalamak istemeyenler kullansın

5 dakikada bir cron çalıştırıp eklentisiz php ayarsız halledebilirsiniz. (Hosting ise cron limitlerinize göre ayarlayın.)

*/5 * * * * wget -q -O - https://siteadresi/wp-cron.php >/dev/null 2>&1

Detaylı bilgi: https://developer.wordpress.org/plugins/cron/

• Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

WpÖmerFaruk

Merhaba

Bende zaman kaçırması olanlar için fix vereyim. Cron dosyasını kurcalamak istemeyenler kullansın

5 dakikada bir cron çalıştırıp eklentisiz php ayarsız halledebilirsiniz. (Hosting ise cron limitlerinize göre ayarlayın.)

Detaylı bilgi: https://developer.wordpress.org/plugins/cron/

Güzel bir katkı daha :) Teşekkürler Mertcan :)

BurakGamsiz BurakGamsiz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 46 / 29
  • Ticaret 0, (%0)
bilmeyenler için güzel paylaşım olmuş tebrik ederim

• Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)

BurakGamsiz adlı üyeden alıntı

bilmeyenler için güzel paylaşım olmuş tebrik ederim

Teşekkürler :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al