wmaraci reklam

Geliyoo Türkiye’de neler yaptı? (İnfografik)

264 Mesajlar 44.972 Okunma
smmexpress

teorem23 teorem23 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 45 / 89
  • Ticaret 4, (%100)
Hocam Eleştiriler her zaman olacaktır. Kimseye cevap verme gibi zorunlulukta da değilsiniz. Sonuçta site sizin. İnşaallah Türkiye'de anasayfa olarak görüntülenecek tek arama motoru durumuna gelirsiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Fakat benim aklıma takılan bir şey var. Neden geliyoo? Ariyoo, Buluyoo, Tariyoo vs. Değil de Geliyoo? Bir arama motoru için değil de daha çok ticaret sitesi alan adı gibi duruyor.

Bu arada sitemizi de kaydettik. Hayırlısı bakalım.
BuraySavasANIL FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

kerimguloglu kerimguloglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek işadamı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** N**
  • Mesajlar 97
  • Beğeniler 15 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
hocam herşey süperde mesela kendi sitemi aratınca bulamıyorum
BuraySavasANIL FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

teorem23 teorem23 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 670
  • Beğeniler 45 / 89
  • Ticaret 4, (%100)

kerimguloglu adlı üyeden alıntı

Kaydolup siteni eklet çıkıyor hocam...
BuraySavasANIL FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

teorem23 adlı üyeden alıntı

Hocam Eleştiriler her zaman olacaktır. Kimseye cevap verme gibi zorunlulukta da değilsiniz. Sonuçta site sizin. İnşaallah Türkiye'de anasayfa olarak görüntülenecek tek arama motoru durumuna gelirsiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum. Fakat benim aklıma takılan bir şey var. Neden geliyoo? Ariyoo, Buluyoo, Tariyoo vs. Değil de Geliyoo? Bir arama motoru için değil de daha çok ticaret sitesi alan adı gibi duruyor. Bu arada sitemizi de kaydettik. Hayırlısı bakalım.

Bahsettiğiniz isimlerde güzel ancak bizim bir çok denememiz oldubu yönde rakiplerimizin yaptığı şeyde buydu ara kelimesini kullanarak yada buna benzer kelimeler kullanarak yapılan çalışmalarda vardı. Bizde arama motoru ile anlam taşımasın istedik tıpkı yahoo Google Yandex bing gibi anlamsız olması daha güzldi bu şekilde bir düşünce ile Geliyoo olmasına karar verdik.

Ek Olarak:

kerimguloglu adlı üyeden alıntı

Forum yada blog siteniz var ise bunu ekleyebiliriz hemen index e bir kaç dakika içinde alınır.

Ek Olarak:

teorem23 adlı üyeden alıntı

Kaydolup siteni eklet çıkıyor hocam...

Blog ve forumlar için ayrı bir sistem kullanıyoruz çok daha kısa sürede ekleme sağlayabilirsiniz.
FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

BoluBeyi BoluBeyi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 37 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba hocam öncelikle tebrik ederim, umarım iyi yerlere gelirsiniz. Sadece konudaki ilk mesajınızı okudum, tamamen size ait olup olmadığı hakkında bir yer göremedim. Hazır bir script üzerinden mi geliştirme yapıyorsunuz yoksa sıfırdan mı yazdınız? Ve geliyoo.com un geliştirilmesinde sadece Türk'ler mi çalışıyor, dışarıdan destek alıyor musunuz?
BuraySavasANIL FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

BoluBeyi adlı üyeden alıntı

Merhaba hocam öncelikle tebrik ederim, umarım iyi yerlere gelirsiniz. Sadece konudaki ilk mesajınızı okudum, tamamen size ait olup olmadığı hakkında bir yer göremedim. Hazır bir script üzerinden mi geliştirme yapıyorsunuz yoksa sıfırdan mı yazdınız? Ve geliyoo.com un geliştirilmesinde sadece Türk'ler mi çalışıyor, dışarıdan destek alıyor musunuz?

Merhaba Bolubeyi, öncelikle ilgin için teşekkür ediyorum Geliyoo.com ilk çıktığında hazır script tabanlı bir çalışmaydı, o zamanlar bu hazır script üzerinde geliştirmeler yaparak Hypertable, NoSql ve Hadoop üzerinde yapılan bazı geliştirmeler ile yayına açmıştık. Ancak bu şekilde daha fazla ilerleyemeyeceğimizi gördüğüm anda bu sistemi tamamen kaldırdım. Ve sıfırdan yazılmasına karar verdim. Başka bir altyapı kullanarak farklı bir test daha yaptım, ElasticSearch, MongoDB ve Php ile XML çalışmalarını bir arada kullanarak daha farklı bir altyapı ortaya çıkardım. Bu sayede biraz daha geliştirilebilir bir altyapı oluşturdum. Kullandığımız sistemler açık kaynak kodlu yazılımlardı ve geliştirmeye müsait çalışmalar oldugundan daha hızlı ilerledik. Ardından Rusya, Arjantin, Hindistan ve Amerika'da bulunan arkadaşlarımızın yanı sıra Almanya ve Fransa'dan bazı guruplar ile işbirliği yaparak bünyemizde bizimle çalışmasına karar verdim.

Sistemin ana yapısı ve temel oluşumları tarafımca yapıldı sonrasında geliştirme kısımlarında bir çok personelimiz destek oldu.

Bu sistem 2011 ylından 2013 yılına kadar iyiydi ancak Crawler yani Spider çalışmamız ardından sistemin artık belli konfigürasyonları yuksek kapasiteli ancak düşük hacimli sunucularda etkili olmadığını gördük. Nedir yüksek kapasiteli? 256 ila 512 GB ram olan 2 ila 4 CPU desteği olan ve 5TB HDD ye sahip olan Raid 50 ile birlikte normalde 1TB lık 12 disk bulunuyor her bir sunucuda ancak Raid 50 kullandığımız için bu rakam 5 TB a kadar düşüyor. Sonuç olarak bu sisteminde hataları be birbirine uyuşmayan uyumsuz yanları oldu.

2013 yılının ilk aylarında 9 yıllık tecrübe ve 3 yıllık online deneyim sonrasında kesin bir karar alarak tüm sistemleri değiştirmeye karar verdim. Online yayında olan çalışmamız artık yeterli desteğe ve güce sahip değildi, iyiydi ama kullanıcıyı tatmin edebilecek kadar kalitei değildi. Sonuç olarak bu sistemi baştan sona değiştirmek için kolları sıvadım ve tamamen benim olan ve hiç bir kişi kurum ve kuruluş tarafından dokunulmamış hatalarını, yanlışlarını direkt olarak görebileceğim ve analiz sırasında tüm ayrıntılarını fark edebileceğim bir sistem yazmaya başladım.
http://fr.slideshare.net/BuraySavasANIL/basic-ystemdesign

Buradan sistem altyapısını görebilirsiniz. 2013 yılının Mart ayında başlayan bu sistem şu sıralarda bitmek üzere. Yukarda görmüş oldugunuz dosya 2013 yılında yazılarak arşivlendi ancak şu anda yayına açıyorum.

Bu dosya tarafımca yazılmış ve tescillenmiştir. Bu sistem 2013 yılı mart ayında başladığım sistem şu anda bu yolda devam ediyorum. Artık kesin olarak biliyorum ki Türkiye'de bu sistemi halihazırda yazabilmiş olan kimse yok. Elbetteki olamaz diye bir kaide de yok, ancak tek kişilik bir çalışma ile günde 22 saat harcanarak elde edilmiş bir altyapıdan bahsediyorum.

Şu anda sadece Rusya ve Hindistan da bulunan persnellerimiz var. hemen her alanda personelimiz bulunuyor Türkiye'de bu personel sayısı 3 zaman içerisinde bunu çoğaltacağız inşallah.

Teşekkür ediyorum.

İyi forumlar
BoluBeyi FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

BoluBeyi BoluBeyi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 37 / 42
  • Ticaret 0, (%0)
Detaylı cevap için çok teşekkür ederim, kolay gelsin
BuraySavasANIL FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)

BoluBeyi adlı üyeden alıntı

Detaylı cevap için çok teşekkür ederim, kolay gelsin

Rica ederim iyi forumlar

Olric Olric WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Reklam
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1178
  • Beğeniler 0 / 247
  • Ticaret 42, (%100)
Tekrar merhaba. Acaba 2014'ün tam olarak hangi tarihinde bahsettiğiniz büyük güncelleme gelecek? Bu konu hakkında da 20 platformda açıklama yaptıysanız kusura bakmayın görmedim. Merakımdan soruyorum. Şirketlerinizi arayıp çalışanlarınızdan öğrenebilirdim biliyorum tamam ama sizden öğrenmek istedim. İyi çalışmalar :)
BuraySavasANIL

kişi bu mesajı beğendi.

DrDizzy DrDizzy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek aşçı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 70
  • Beğeniler 12 / 6
  • Ticaret 5, (%100)
Temennim ve içimden geler inşallah google'nin önüne geçersiniz hatta türkiyede artık kullanılmaz google

- Çünkü herkezi esir almış gibi google olmasa wep yok sanki google efendiye sanki borçluyuz hepimiz ve buna sinir oluyorum
BuraySavasANIL FathArsln

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al