wmaraci reklam

c# mesajlajma uygulaması yardım?

13 Mesajlar 2.143 Okunma
smmexpress

hsaim hsaim WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / K
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** S**
  • Mesajlar 171
  • Beğeniler 70 / 18
  • Ticaret 2, (%100)
C#, ADO.Net kullanarak basit bir mesajlaşma uygulaması yazın. Uygulamanın özellikleri:
• Kullanıcı(kul_id, kul_adi, sifre), Mesaj(mesaj_id, tarih, mesaj_icerik, kul_id, gon_kul_id,
okundu)
• Mesaj birden fazla kişiye gönderilebilsin.
• Gelen ve Giden bölümleri olsun. Kullanıcı gönderdiği / aldığı geçmiş mesajları
görüntüleyebilsin, silebilsin, ama değiştiremesin!!!
• Mesaj görüntülendiğinde gönderen kullanıcıya okundu bilgisi gitsin.
• Uygulama açıkken mesaj geldiğinde bir uyarı çıksın
arkadaşlar veri tabanı ödevim .yardımcı olabilecek olan varmı mesajlajma kısmını anlamadım

http://www.yazilimgelistiricileri.com/
wmaraci
reklam

Forcerecon Forcerecon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Programlama
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 306
  • Beğeniler 45 / 58
  • Ticaret 5, (%100)
Baya uzun bir ödev :)

www.oyuncumedya.com - Oyun, Haber ve Teknoloji Portalı!

• Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / K
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** S**
  • Mesajlar 171
  • Beğeniler 70 / 18
  • Ticaret 2, (%100)

Forcerecon adlı üyeden alıntı

Baya uzun bir ödev :)

aynen çok uzun ama en azından bir fikir sahibi olsaydım ne yapcağım hakkında :(

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Olay mesaj tablosunda bitiyor aslına bakarsanız. Yardımcı olması açısından algoritma hakkında biraz bilgi verebilirim. Basit bir örnek üzerinden gidelim, daha iyi anlarsınız :)

Kullanıcı Mesaj Gönder sayfasına girdiğinde karşısına şöyle bir form çıksın:

Alıcı(lar): ______________
Mesajınız: ______________

Gönder

Gönder butonuna basıldıktan sonra Alıcı kısmına yazılmış kullanıcı isimlerinin kul_id değerini, kul_adi ile aratarak elde edin.
(Birden fazla alıcı yazılabilir olacağına göre, önce yazılan bu isimleri virgüle göre ayırıp her kullanıcı id'sini tek tek almak iyi olur.)

Daha sonra mesaj tablosuna bir kayıt ekleyin. mesaj_icerik kısmına Mesajınız kısmını, kul_id kısmına gönderen kullanıcının id'sini ve gon_kul_id kısmına mesajın gönderileceğii id'yi yazın. Bu kaydı veritabanına ekledikten sonra mesaj gönderme işiniz tamamlanmış oluyor.

Gelelim Mesajlar sayfasına. Burada yapıalcak işlem aslında oldukça basit. Hatırlarsanız mesajı gönderirken gon_kul_id kısmına mesajın gönderileceği kişilerin idlerini yazdırmıştık. Bu kullanıcımızı mesajlarını görmek isteyen bir vatandaş olarak düşünelim. Bu kullanıcıya kendisine gelen tüm mesajları göstermek istiyoruz. Bunun için bu kullanıcının id'sini (kul_id) gon_kul_id sütununda taratmamız gerekecek. Eğer bu kullanıcının idsi mesajlar tablosundaki bir kayıtın gon_kul_id bölümünde varsa bu mesaj bu kullanıcıya gönderilmiştir, dolayısıyla gösterilebilir.

Yani basitçe özetleyecek olursak Gelen Kutusu'nda gösterilecek kayıtlar, gon_kul_id kısmında kendi idsi bulunan kayıtlar olacak. Giden Kutusu'nda gösterilecek kayıtlarsa aynı şekilde kul_id değeri mesajlat tablosundaki kul_id kısmıyla eşleşen kayıtlar olacaktır.

Mesajlar tablosuna bir de okundu sütunu ekleyin. Kullanıcı mesajı okuduğunda ilgili kaydın okundu değerini true yapın. Daha sonra mesaj gönderen kullanıcıda sayfayı açarken bu değeri de çekin.

Birkaç görsel, diagram, şema, örnek üzerinden anlatmak isterdim ancak bu saatte ancak bu kadar oluyor :) Anlayabileceğiniz kadar net mi bilemiyorum ama faydası dokunacağını umuyorum.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / K
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** S**
  • Mesajlar 171
  • Beğeniler 70 / 18
  • Ticaret 2, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Olay mesaj tablosunda bitiyor aslına bakarsanız. Yardımcı olması açısından algoritma hakkında biraz bilgi verebilirim. Basit bir örnek üzerinden gidelim, daha iyi anlarsınız :)

Kullanıcı Mesaj Gönder sayfasına girdiğinde karşısına şöyle bir form çıksın:

Alıcı(lar): ______________
Mesajınız: ______________

Gönder

Gönder butonuna basıldıktan sonra Alıcı kısmına yazılmış kullanıcı isimlerinin kul_id değerini, kul_adi ile aratarak elde edin.
(Birden fazla alıcı yazılabilir olacağına göre, önce yazılan bu isimleri virgüle göre ayırıp her kullanıcı id'sini tek tek almak iyi olur.)

Daha sonra mesaj tablosuna bir kayıt ekleyin. mesaj_icerik kısmına Mesajınız kısmını, kul_id kısmına gönderen kullanıcının id'sini ve gon_kul_id kısmına mesajın gönderileceğii id'yi yazın. Bu kaydı veritabanına ekledikten sonra mesaj gönderme işiniz tamamlanmış oluyor.

Gelelim Mesajlar sayfasına. Burada yapıalcak işlem aslında oldukça basit. Hatırlarsanız mesajı gönderirken gon_kul_id kısmına mesajın gönderileceği kişilerin idlerini yazdırmıştık. Bu kullanıcımızı mesajlarını görmek isteyen bir vatandaş olarak düşünelim. Bu kullanıcıya kendisine gelen tüm mesajları göstermek istiyoruz. Bunun için bu kullanıcının id'sini (kul_id) gon_kul_id sütununda taratmamız gerekecek. Eğer bu kullanıcının idsi mesajlar tablosundaki bir kayıtın gon_kul_id bölümünde varsa bu mesaj bu kullanıcıya gönderilmiştir, dolayısıyla gösterilebilir.

Yani basitçe özetleyecek olursak Gelen Kutusu'nda gösterilecek kayıtlar, gon_kul_id kısmında kendi idsi bulunan kayıtlar olacak. Giden Kutusu'nda gösterilecek kayıtlarsa aynı şekilde kul_id değeri mesajlat tablosundaki kul_id kısmıyla eşleşen kayıtlar olacaktır.

Mesajlar tablosuna bir de okundu sütunu ekleyin. Kullanıcı mesajı okuduğunda ilgili kaydın okundu değerini true yapın. Daha sonra mesaj gönderen kullanıcıda sayfayı açarken bu değeri de çekin.

Birkaç görsel, diagram, şema, örnek üzerinden anlatmak isterdim ancak bu saatte ancak bu kadar oluyor :) Anlayabileceğiniz kadar net mi bilemiyorum ama faydası dokunacağını umuyorum.

çok teşekkür ederim :) en azından ne yapıcağım hakkında fikir sahibi oldum.Tekrardan teşekkürler :))

dadava dadava WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web Programlama
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 3 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
Allah'tan basit bir mesajlaşma uygulaması şuan ki bilgimle ben bunu yapamam heralde kolay gelsin kardeşim sana :)

• Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / K
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** S**
  • Mesajlar 171
  • Beğeniler 70 / 18
  • Ticaret 2, (%100)

dadava adlı üyeden alıntı

Allah'tan basit bir mesajlaşma uygulaması şuan ki bilgimle ben bunu yapamam heralde kolay gelsin kardeşim sana :)

ya hoca dediki çok basitmiş veritabanını belli aralıklarla timer ile kontrol ettirmek felan gerekiyormuş ama ben anlamadım yine :)

• Üyelik 10.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web Programlama
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 3 / 24
  • Ticaret 0, (%0)

hsaim adlı üyeden alıntı

ya hoca dediki çok basitmiş veritabanını belli aralıklarla timer ile kontrol ettirmek felan gerekiyormuş ama ben anlamadım yine :)

Yani gönderilen mesaj veritabanına kayıt edilecek ve mesajı alacak olan programda atıyorum her 5-10 saniyede bir veritabanından veri çekecek eğer yeni bir veri geldiyse uyarı verecek. sanırım bunu demek istemiş aslında böyle mantığa daha çok yattı zaman alacak bir durum ama çok zor görünmüyor :)

dangerlord63 adında bir kullanıcı vardı sanırım bu forumda üyeliği ve dersleri var yada webmastersitesinde olabilir o anlatıyordu nasıl olacağını

• Üyelik 28.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / K
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** S**
  • Mesajlar 171
  • Beğeniler 70 / 18
  • Ticaret 2, (%100)

dadava adlı üyeden alıntı

Yani gönderilen mesaj veritabanına kayıt edilecek ve mesajı alacak olan programda atıyorum her 5-10 saniyede bir veritabanından veri çekecek eğer yeni bir veri geldiyse uyarı verecek. sanırım bunu demek istemiş aslında böyle mantığa daha çok yattı zaman alacak bir durum ama çok zor görünmüyor :)

dangerlord63 adında bir kullanıcı vardı sanırım bu forumda üyeliği ve dersleri var yada webmastersitesinde olabilir o anlatıyordu nasıl olacağını

youtube da mı bu dersler?

• Üyelik 10.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Web Programlama
  • Mesajlar 114
  • Beğeniler 3 / 24
  • Ticaret 0, (%0)
http://www.youtube.com/watch?v=4NO6FlvoNVg&list=PLgr1-TdQiYeAlGoWJo883UkcbqzsXK5T3

Buyur kardeşim belki yardımı dokunur. Bu arada cw deymiş arkadaş bayağı uzak kalmışım cw den bunu fark ettim :)
hsaim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al