wmaraci reklam
lidertakipci

C#Form App Cursor Point Konumlandırma Nasıl olur ?

7 Mesajlar 3.046 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

PorFavorDama PorFavorDama WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaslar form app da bir uygulama yaptım bana ıstedıgım kadar satırlı pascal ucgenını cızıyor yanı benım amacım pascal ucgenını ortalayarak yazdırmak yanı sola yaslı degılde mouse u ortaya getırmem gerekıyor nasıl textboxta ortadan baslatabılırım mouse u nasıl konumlandırabılırım yardımcı olur musunuz ?

wmaraci
reklam

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Biraz karışık bir soru olmuş ancak anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

Bir Text Box kontrolünde yazıyı ortalamak için kontrolü seçip Properties penceresinden TextAlign özelliğini Center olarak ayarlamalısınız.(http://prntscr.com/3kwmf5)

Eğer imleci formunuzun tam ortasında konumlandırmak istiyorsanız kullanmanız gereken kod şu şekilde:

Point nokta = new Point( (this.Left + this.Right) / 2, (this.Top + this.Bottom)/ 2);
Cursor.Position = nokta;

Eğer yapmak istediğiniz, imleci form üzerindeki belirli bir nesne üzerinde ortalamaksa o zaman bir satır daha kullanmamız gerekiyor.
Point kontrol = new Point( (textBox1.Left + textBox1.Right) / 2, (textBox1.Top + textBox1.Bottom) / 2);
Point nokta = textBox1.Parent.PointToScreen(kontrol);
Cursor.Position = nokta;

Umarım yardımcı olmuştur :)
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Biraz karışık bir soru olmuş ancak anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

Bir Text Box kontrolünde yazıyı ortalamak için kontrolü seçip Properties penceresinden TextAlign özelliğini Center olarak ayarlamalısınız.(http://prntscr.com/3kwmf5)

Eğer imleci formunuzun tam ortasında konumlandırmak istiyorsanız kullanmanız gereken kod şu şekilde:

Point nokta = new Point( (this.Left + this.Right) / 2, (this.Top + this.Bottom)/ 2);
Cursor.Position = nokta;

Eğer yapmak istediğiniz, imleci form üzerindeki belirli bir nesne üzerinde ortalamaksa o zaman bir satır daha kullanmamız gerekiyor.
Point kontrol = new Point( (textBox1.Left + textBox1.Right) / 2, (textBox1.Top + textBox1.Bottom) / 2);
Point nokta = textBox1.Parent.PointToScreen(kontrol);
Cursor.Position = nokta;

Umarım yardımcı olmuştur :)

Hocam tamamen yanlıs anlasılmıs galiba kusura bakmayın benım hatam yeni olduğum için nasıl anlatacagımıda bılmıyorum o kadar zahmet etmişsiniz çok sağolun fakat sorum şudur ;

Ben bir textbox ' ın multiine özelliğini açtım ve bunun ıcıne pascal ucgenı yazdırıyorum yani şu şekil :

Bu mesela 1 den baslıyor ya ben imleci textbox ın ilk satırında ortalayacagım. Yani en üst satırdaki 1 textbox ın ilk satırının ortasında olacak ve diğer satırlarda bunun altına böyle üçgen oluşturacak şekilde yazılacak :) Umarım sımdı anlatabılmısımdır :)

• Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Text Box üzerindeki yazıyı ortaladıktan sonra içine yazacağınız değerler üçgen şekilde görüntülenebiliyor.

Eğer olmaz diyorsanız sanırım Text Box üzerinde daha fazla özelleştirme imkanınız yok. Boşluklarla bir şeyler deneyebilirsiniz belki.
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

Text Box üzerindeki yazıyı ortaladıktan sonra içine yazacağınız değerler üçgen şekilde görüntülenebiliyor.

Eğer olmaz diyorsanız sanırım Text Box üzerinde daha fazla özelleştirme imkanınız yok. Boşluklarla bir şeyler deneyebilirsiniz belki.

Ahahhaha oldu yani bu da idare eder hiç güleceğim yoktu :D Sabahtan beri imleç konumlandırmaya falan bakıyorum meğer bu kadar basitmiş çözümü :)

Çok teşekkür ederim hocam.

Peki son olarak bır sey daha sorabılır mıyım ben bu pascalın her satırını bir düzensiz diziye aktardım oradan çekip textboxa yazdırıyorum .

Fakat textboxta şöyle bir sorun var mesela 15 satır oldu diyelim sağ tarafta kaydırma çubuğu tarzı bir şey çıkmıyor . Bunu nasıl yapmamı onerırsınız ?

Ya da textbox yerine başka bir şeyde mi deneyeyim mesela listbox tarzı ya da aklınıza gelen bu gibi şeyler...

Ek Olarak: Hocam richtextbox kullandım o sorunu çözdüm fakat şimdide richtextboxta textaling diye bır sey bulamadım :D

• Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)

PorFavorDama adlı üyeden alıntı

Ahahhaha oldu yani bu da idare eder hiç güleceğim yoktu :D Sabahtan beri imleç konumlandırmaya falan bakıyorum meğer bu kadar basitmiş çözümü :)

Çok teşekkür ederim hocam.

Peki son olarak bır sey daha sorabılır mıyım ben bu pascalın her satırını bir düzensiz diziye aktardım oradan çekip textboxa yazdırıyorum .

Fakat textboxta şöyle bir sorun var mesela 15 satır oldu diyelim sağ tarafta kaydırma çubuğu tarzı bir şey çıkmıyor . Bunu nasıl yapmamı onerırsınız ?

Ya da textbox yerine başka bir şeyde mi deneyeyim mesela listbox tarzı ya da aklınıza gelen bu gibi şeyler...

Rica ederim.

Default olarak textboxta kaydırma çubukları görüntülenmiyor. ScroolBars özelliğini Vertical olarak ayarlarsanız dikey kaydırma çubuğu görünür olacaktır. Dikey kaydırma çubuğuna ihtiyaç duyacak kadar büyük bir şey yazdırıyorsanız yatay kaydırma çubuğu da olmazsa olmazlardandır zaten. Onun için de yine ScroolBars özelliğini Both yapmanız yeterli olur. (http://prntscr.com/3kwv75) İhtiyaç olduğunda her iki kaydırma çubuğu da kullanılabilir olur. :)

Ek Olarak:

PorFavorDama adlı üyeden alıntı

Ek Olarak: Hocam richtextbox kullandım o sorunu çözdüm fakat şimdide richtextboxta textaling diye bır sey bulamadım :D

Bana sorarsanız hiç öyle Rich Text Box'dır, List View'dir bu gibi ütopik şeylere gerek yok. Arif olana Text Box kafidir :)
PorFavorDama

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek -
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 511
  • Beğeniler 152 / 44
  • Ticaret 0, (%0)

Rica ederim.

Default olarak textboxta kaydırma çubukları görüntülenmiyor. ScroolBars özelliğini Vertical olarak ayarlarsanız dikey kaydırma çubuğu görünür olacaktır. Dikey kaydırma çubuğuna ihtiyaç duyacak kadar büyük bir şey yazdırıyorsanız yatay kaydırma çubuğu da olmazsa olmazlardandır zaten. Onun için de yine ScroolBars özelliğini Both yapmanız yeterli olur. (http://prntscr.com/3kwv75) İhtiyaç olduğunda her iki kaydırma çubuğu da kullanılabilir olur. :)

Ek Olarak:

Bana sorarsanız hiç öyle Rich Text Box'dır, List View'dir bu gibi ütopik şeylere gerek yok. Arif olana Text Box kafidir :)

Aahahah Haklısınız hocam o konuda o zaman hemen textboxa geri dönüyorum sorunuda çözmüş oldum :) Çok yardımcı oldunuz , zahmet ettiniz , çook teşekkür ederim hocam çok sağolun :)
Batuhan

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al