wmaraci reklam
lidertakipci

Pascal mi c# mı?

13 Mesajlar 2.577 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

analogfikir analogfikir Osmanlı İmparatorluğu Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 888
  • Beğeniler 224 / 118
  • Ticaret 11, (%100)
Java,C#,Python vede eskiden ortalığı kasıp kavuran c++ önerimdir.

wmaraci
reklam

analogfikir analogfikir Osmanlı İmparatorluğu Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 888
  • Beğeniler 224 / 118
  • Ticaret 11, (%100)

ŞizofrenikDev adlı üyeden alıntı

C# vs Java yada C# vs Python gibi karşılaştırmalara denk gelmişizdir hepimiz, fakat C# vs Pascal karşılaştırmasına ilk defa denk geldim. Pascal aslında döneminin efsaneleri arasındadır fakat günümüz standartlarında işe yarayan bir dil değildir. Hala üniversitelerde eskiden kalma hocaların (kendini update etmeye üşenen) Programlamaya Giriş derslerinde anlattıkları dil. Fakat piyasada özellikle Türkiye ortamında kullanımının %1 bile olmadığı bir dil.

Neden C# kısmına gelirsek, C# ile bir çok türde yazılım geliştirilebilir. Web, Windows, WebService, WebApi, Native Mobile app vb. Yıllardır C# ve Java ile yazılım geliştiren biri olarak, C# ile yapılamayan bir Proje ile karşılaşmadım aynı şekilde Java ile de. C# için tek olumsuz konu .Net Framework bağımlılıklarıydı, (Cross Platform) bunuda Mono Project ile aştılar, aşıyorlar, aşacaklar.

Neden Pascal değil kısmına gelirsek, Standart pascal programlama için görsel arayüzler hazırlayamaz, C# kadar esnek bir yapı kuramazsın. Görsel taraf için Delphi tarafına geçmen gerekir ki, Hali hazırda Delphi ortamında Pascal ile geliştirilmiş muhteşem yazılımlar mevcut. Fakat bu seni ne kadar piyasaya hazır hale getirir, tartışılır.

Demem o ki, eğer ömrünün sonuna kadar kod yazacağını düşünüyorsan, ve programalama dili seçip karar vereceksen, C#, Java, Python 3lüsünden 1ini seçip uzmanlaş, bu süreçte diğer 2 dili sakın göz ardı etme, her fırsatta diğer 2 dil için eğitim, seminer vs kovala.

Son olarak, Herkes kod yazabilir, proje yapabilir, bu işten para kazanabilir, fakat Herkes Yazılımcı olamaz.

Ek olarak arkadaşada katılıyorum. Çok güzel açıklamış

ydmez6 ydmez6 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Yazılım uzmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 28
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
c# Daha yüksek seviyeli dil. c# da yapacağın herşeyin bir kolay yolu var.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al