wmaraci reklam

Pascal mi c# mı?

13 Mesajlar 2.570 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

burakunal burakunal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ü**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar, internette araştırdığımda detayli cevap bulamadim. Pascal mi daha yüksek seviyeli bir dil c# mı? Neden?

wmaraci
reklam

onur1989tc onur1989tc Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek WordPress
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 35
  • Beğeniler 8 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Dostum benim bildiğim Pascal siyah beyaz ekranda yazılan DOS dili. C# hakkında çok iyi bilgi sahibi değilim, ancak siyah beyaz ekranda yazıldığını düşünmüyorum.

XnCN XnCN Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 56 / 109
  • Ticaret 1, (%100)
burakunal bildiğim kadarıyla , c# daha yüksek seviyeli bir dil pascal ise düşük seviyeli bir dil , makine diline yakın diller düşük seviyeli diller olarak anlandırılıyor.

Ek olarak bunlarıda okumalısın:
https://ekin.pw/programlama-dillerindeki-seviyeler-ne-anlama-gelir/
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39876.0

Derslerini iyi dinle ve sınıftaki eray arkadaşından yardım al iyi günler.

zekaigulin zekaigulin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bu yolun yolcusu
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad Z** K**
  • Mesajlar 362
  • Beğeniler 63 / 65
  • Ticaret 0, (%0)
burakunal bak usta :) C# ve asp.net ile bir senedir çok ilgilim , sana soyle soyliyim 1,5 ay sonra amatörde olsa kendi iş yerimin günlük satış ve girdi çıktılarını kontrol edicek sistemi yazdım

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

burakunal burakunal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad B** Ü**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Bir cok sitede araştırma yaptim pascal daha yuksek seviyeli bir dil yaziyor ama nedeni yazmiyor

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
nereye yazıyor..

c# mikisoft teknolojileri arasında outlook uygulamasından sonra sevdiğim ikinci ürünü/geliştirme dili

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
İnsan diline ne kadar yakınsa o kadar yüksektir, uzaksa düşüktür. (Basitçe yorumlarsak detayları elbette mevcut, stackover'da sorabilirsin)

no time for caution

SizofrenikDev SizofrenikDev WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** B**
  • Mesajlar 187
  • Beğeniler 8 / 49
  • Ticaret 2, (%100)
C# vs Java yada C# vs Python gibi karşılaştırmalara denk gelmişizdir hepimiz, fakat C# vs Pascal karşılaştırmasına ilk defa denk geldim. Pascal aslında döneminin efsaneleri arasındadır fakat günümüz standartlarında işe yarayan bir dil değildir. Hala üniversitelerde eskiden kalma hocaların (kendini update etmeye üşenen) Programlamaya Giriş derslerinde anlattıkları dil. Fakat piyasada özellikle Türkiye ortamında kullanımının %1 bile olmadığı bir dil.

Neden C# kısmına gelirsek, C# ile bir çok türde yazılım geliştirilebilir. Web, Windows, WebService, WebApi, Native Mobile app vb. Yıllardır C# ve Java ile yazılım geliştiren biri olarak, C# ile yapılamayan bir Proje ile karşılaşmadım aynı şekilde Java ile de. C# için tek olumsuz konu .Net Framework bağımlılıklarıydı, (Cross Platform) bunuda Mono Project ile aştılar, aşıyorlar, aşacaklar.

Neden Pascal değil kısmına gelirsek, Standart pascal programlama için görsel arayüzler hazırlayamaz, C# kadar esnek bir yapı kuramazsın. Görsel taraf için Delphi tarafına geçmen gerekir ki, Hali hazırda Delphi ortamında Pascal ile geliştirilmiş muhteşem yazılımlar mevcut. Fakat bu seni ne kadar piyasaya hazır hale getirir, tartışılır.

Demem o ki, eğer ömrünün sonuna kadar kod yazacağını düşünüyorsan, ve programalama dili seçip karar vereceksen, C#, Java, Python 3lüsünden 1ini seçip uzmanlaş, bu süreçte diğer 2 dili sakın göz ardı etme, her fırsatta diğer 2 dil için eğitim, seminer vs kovala.

Son olarak, Herkes kod yazabilir, proje yapabilir, bu işten para kazanabilir, fakat Herkes Yazılımcı olamaz.
analogfikir

kişi bu mesajı beğendi.

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
Pascal derken sanırım Object Pascaldan bahsediyorsun.Object Pascal ismi Delphinin 7. sürümü çıkana kadar kullanıldı.Delphi 7 ile birlikte artık dilin adı Delphi Language oldu.Bu değişikliği yapan ise dilin sahibi Borland firması oldu.Bence oldukça güçlü bir dil.Microsoft bu kadar güçlü bir dile rakip olmaması için Borland firmasının bir kısmını satın almıştır.Entity Framework de C# üstüne Borland tarafındaki mühendisler tarafından geliştirilmiştir.Yani C# kadar güçlü ve kimi yönleriyle daha iyilerini kullanayım dersen Java ve Delphi sana alternatif olabilir :)

gr3g0r gr3g0r Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 421
  • Beğeniler 44 / 75
  • Ticaret 0, (%0)
Pascal diyorsan delphi 7 oluyor ki, o da makina diline çok yakın bir dil.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al