lostyazilim

Programlama Öğrenme adımları neler olmalı?

5 Mesajlar 917 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Lorko Lorko WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 37 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar html-css öğreniyorum.Web programlaması ama tam bir amacım yok yani sadece iyi bir website yapabilecek şekilde öğrenmek istiyorum.
Ondan sonra daha çok masaüstü programları oluşturucak bir dil daha öğrenmeyi planlıyorum tabi bu ileri hedefim.
Adımlarım sizce ne olmalı burda dillere hakim insanlar vardır diye düşünüyorum, deneyimleriniz gereği öğrenirken nelere dikkat ederek adım atmalıyım?
Şuan için youtubeda Selman Kaya adlı Uber Yazılım Mühendisinin çizdiği çizgide gidiyorum.Gerçekten html konusunda temelden giden bir YakınKampüs kanalına yönlendirdi güzel gidiyor.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

wmaraci
reklam

mjr2018 mjr2018 Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 93
  • Beğeniler 1 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
ingilizce öğren
Lorko MertTpz

kişi bu mesajı beğendi.

ulas ulas C# & ASP.NET Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
Eğer sadece masaüstü programı geliştirmek istiyorsanız, Windows Form C# dersleriyle başlayabilirsiniz. En azından görsel açıdan hızlıca bir kaç program ortaya koyabilirsiniz. Bu yöntem sizi kod yazmaya daha fazla teşvik eder.

Fakat temel programlama bilgisini windows form üzerinden sağlıklı bir şekilde alabileceğinizi düşünmüyorum. Olayların nasıl meydana geldiğini az çok gözlemleyip denedikten sonra, algoritma nedir, ne değildir iyice öğrenin. Çünkü geliştirdiğiniz her projede ihtiyacınız olan en temel şey algoritmik düşünme yeteneğidir.

Daha sonra C# Console derslerine başlayın, bu kısımda Windows Form'da üzerinde fazla durulmamış teknik konuları görme imkanınız olacak.

Windows form derslerini tamamen bitirdiyseniz, bitirmeyi amaçlıyorsanız muhakkak veritabanlarını da görmüş olacaksınız. Ama yine yetersiz bir bilgi söz konusu olacağı için, ayrıca veritabanı derslerini izlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Veritabanınada aşina olduğunuzu düşünüyorsanız OOP(Nesne Yönelimli Programlama) derslerine başlayın. Aslında tüm bu serüvenin başında öğrenilmesi gereken bir kavram fakat, çok fazla(zor değil çok fazla!) teorik bilgi içerdiği için yazılımdan soğumanıza neden olabilir. Ama bu işe ilginizin olduğunu keşfettikten sonra bu konuyu araştırıp öğrenirseniz, öğrenmesi en keyifli konulardan biri olduğunu çok geçmeden anlayacaksınız :)

Bunun dışında benimde yeterli bilgiye sahip olmadığım, yarım kalan ve henüz öğrenmeye fırsat bulamadığım konular şunlar;

ADO.NET, ENTITY FRAMEWORK, MVC

C# ile kodlamaya başladığım için yol haritasını da buna göre çizmeye çalıştım. Eksiklerim ve yanlışlarım illaki vardır, görüpde uyarmazsanız darılırım. :)

Not: Eğer masaüstü programları dışında dinamik web siteleri geliştirmek istiyorsanız JavaScript'ten sonra ASP.NET Web Form - ASP.NET MVC'yi de araştırabilirsiniz.
Lorko

kişi bu mesajı beğendi.

technovenue.com

Lorko Lorko WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 87
  • Beğeniler 37 / 7
  • Ticaret 0, (%0)
ulas2016
hocam ben daha yeniyim

Youtuber bir Yazılım mühendisinin videolarından yola çıkarak cesaret edebildim başlamaya yoksa başlıyacam deyip öğrenmekten kaçıyordum.
O Amerika Silikon vadisinde yahoda ve uberde çalışmış.Uberde çalışıyormuş.
HTML+CSS+Java kullandığı ve öğrenmemiz için bir harita çizmiş.
Şuan HTML+CSS öğreniyorum ama Javaya başlamadım.

İlk hedefim proje odaklı programlama anladığım kadarıyla HTML+CSS+JAVA hakkında biraz bilgim olursa bir websitesi hazırlayabilirim.İlk projem bu eğer derslerden bir süre sonra ben yapabilirim dediğimde hemen host ve domain alıp ilk kendi sitemi oluşturucam.

Ama söylediğiniz gibi 2-3 alan daha var.Masaüstü programlaması C# bu dili çok fazla duydum seneler içerisnide tabi ancak kullanıldığını bildim.

C# mı yoksa Python diye bir dil varmış onu mu öğrenmeliyim?Python ile ilgili birçok yazı duydum herkes onu kullanıyormuş diye yazan, burdada masaüstü programı olarak kafamda çok program var bu konuda çok şey yazılabilir ama adım adım ilerliyorum en başta hangi yönde ilerleyeceğim konusu önemli o yüzden burda sizlere tam olarak istediğim şeyleri danışıyorum.

Bu arada okuduğum bölüm İşletme Fakültesi, ama '' OOP(Nesne Yönelimli Programlama) '' nesnelerin iletişimi konusu çok geçiyor buna merak sarmak belki benim diğer dilleri öğrendikten sonra olabilir ama dediğiniz gibi bu geleceğimizin teknolojisi bunuda belki ilerleyen zamanlarda öğrenebilecek seviyeye gelirim.

Youtube-İnternets sitesi vbz kaynak ve öğretici yapısı basit olan öneri link veya başka birşey öneriniz varsa öğrenmek isterim.

wmaraci
wmaraci

ulas ulas C# & ASP.NET Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Full Stack Developer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 1403
  • Beğeniler 404 / 404
  • Ticaret 18, (%100)
Ben kendi öğrendiğim dil ve edindiğim tecrübeler üzerinden tavsiyeler vermeye çalıştım. Her dilin kendine göre dezavantajları ve avantajları vardır. Bu sebeple şu dil şundan üstündür demem yanlış olabilir.

İnternet üzerinde yabancı veya Türkçe çeşitli kaynaklardan yararlandığım için, isimlerini tek tek vermem mümkün değil.

Başarılar...

Ufak bir not daha: Galiba bahsettiğiniz dil Java değil, Javascript.

technovenue.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al