wmaraci reklam

Yazılım Öğrenmenize Neler Engel Oluyor?

11 Mesajlar 1.762 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

98814 98814 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 04.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,

Yazılıma başlamak veya ileri düzey yazılım konseptlerini öğrenmek isteyen arkadaşlara bir sorum var. Yabancı dil bariyerini saymazsak, bu yolda karşınıza çıkan problemler nedir? Hedefinize ulaşmanızı engellediğini düşündüğünüz veya gelişiminizi yavaşlatan etmenler var mı? Hangi sorulara cevap bulamıyorsunuz? Yoksa motivasyon eksikliği, vaktinizi boşa harcamak gibi sorunlarınız mı var? Aşırı fazla kaynak, dil, framework, kitap, eğitim videoları arasında kaybolup nereden başlayacağınızı mı bulamıyorsunuz?

Kafamda birkaç proje var ancak öncelikle sizlerin gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu anlamak istiyorum. Artık bu sektörün her yerden fırlayan Udemy kurslarından başka çözümlere ihtiyacı var :) Her şeyden önce öğrenmeyi öğrenmek lazım bence. İstediği şeyi (platform/dil/framework) döküman ve kaynak kodu okuyarak kavrayabilmek , en yeni gelişmeleri ve best practiceleri takip edebilmek (Hacker News, Stack Overflow...), doğru bir kariyer planı çizip erken yaşta finansal özgürlüğe kavuşabilmek ve en önemlisi, özgün şeyler üretebilmek ancak bu şekilde mümkün gibi. Yanlış anlaşılmasın, bu sektörde çok yeniyim, bir şeyleri bildiğimi iddia etmiyorum, ama faydalı olabilecek fikirlerim var.

Şimdiden teşekkürler,
Berkay

wmaraci
reklam

bymuratmis bymuratmis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)
Güzel bir soru 👍 bende bir süredir yazılım öğrenme isteklisiyim öğrenmek için bana engel olduğunu düşündüğüm şeyler sıralayacak olursak öncelikle geçim sıkıntısından dolayı mecburen çalıştığım işim ve işten dolayı kafa yoracak kadar vakit bulamamak. Bunların en başında gelir.

Devamında evet dil sorunu,
Sonrasında nereden başlayacağım,
pc yok mobildeyim mobil cihazla video izlesem deneme yanılma veya test etme şansım nasıl olur hangi uygulama, site üzerinden bu işlemleri yapabilirim,

Sağlam ve doğru bilgiyi veren kaynaklar nerede,
bu işte içerik örnek vs ihtiyaçlar için faydalanacağım kaynaklar neler,
Gibi uzar gider aslında bu işe yıllardır çok istekli. Bir şekilde başlamak istiyorum yani severek yapabileceğim ve üretebileceğimi düşündüğüm 10larca fikrim var fakat yukarıda yazdığım sebeplerin dışında bu işi bana severek ve anlayacağım bir dilden anlatacak bir eğitim sistemi bir ders gibi bişey sanırım tamda istediğim şey. Çünkü şuan çalıştığım işten memnun değilim severek yapmadığım bir iş mecburen yaptığım iş ve biliyorum sevmediğim işte başarılı olamam ama mecburiyet. Sürekli bir arayış bir istek içindeyim inşallah hedeflerime ulaşırım.
Aradığınız cevap belki bunlar değildir fakat umarım bir fikir uyandırır aklınızda başarılar dilerim.. 😊

berkaycatak berkaycatak Kendi Çapında Geliştirici Kullanıcı
  • Üyelik 15.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 1242
  • Beğeniler 1278 / 406
  • Ticaret 9, (%100)
Yeni dil öğrenmemi engelleyen şey üşengeçliğim

• Üyelik 04.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

bymuratmis adlı üyeden alıntı

Öncelikle geçim sıkıntısından dolayı mecburen çalıştığım işim ve işten dolayı kafa yoracak kadar vakit bulamamak

Dilerim sıkıntılarınız geçer ve kendiniz dahil sevdiklerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Yazılım öğrenmek için çok fazla kod yazmak gerekiyor, bu da ciddi vakit alan bir iş. Birikim yapıp, işinden ayrılıp bir kaç ay içinde web yazılım öğrenen ve iş bulan tanıdıklarım var ancak tabiki buradan yazması kolay :) Bir yandan ev, aile geçindirip bir yandan sektör değiştirebilmek mümkün mü bilmiyorum. Ama bu çözüm yolları aramayacağım anlamına gelmiyor.

Devamında evet dil sorunu

İngilizce olmadan bir yere kadar bir şeyler öğrenebilir hatta işe bile girebilirsiniz. Ancak buradan herkese sesleniyorum. Arkadaşlar lütfen İngilizce öğrenin. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yoksa kendinizi bu sektörde tek başınıza geliştirmeniz neredeyse imkansız hale gelir...

pc yok mobildeyim mobil cihazla video izlesem deneme yanılma veya test etme şansım nasıl olur hangi uygulama, site üzerinden bu işlemleri yapabilirim,

Ne yapmak istediğinize bağlı. Bazı cloud çözümler browser üzerinden kod yazmanızı sağlıyor ancak dürüst konuşmak gerekirse bu yetersiz olacaktır. Yazılım dillerinin temellerini öğrenirken bir sorun olmaz ancak bir noktadan sonra araçlar kurmak isteyeceksiniz ve burada donanım gerekecek. Hele ki oyun geliştirme veya yapay zeka gibi işlere girmek isterseniz ciddi bir donanıma ihtiyacınız olacak.

https://www.gitpod.io/
https://repl.it
...

Sağlam ve doğru bilgiyi veren kaynaklar nerede,
bu işte içerik örnek vs ihtiyaçlar için faydalanacağım kaynaklar neler,

Türkçe olarak ciddi kaynak eksikliği var. Ama İngilizce bolca mevcut.
Bakınız: https://github.com/ossu/computer-science

Aradığınız cevap belki bunlar değildir fakat umarım bir fikir uyandırır aklınızda başarılar dilerim..

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle bu problemlere kafa yoruyor olacağım.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 04.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

berkaycatak adlı üyeden alıntı

Yeni dil öğrenmemi engelleyen şey üşengeçliğim

Yıllarca sırf üşendiğim için yazılım öğrenmeyi ertelemiştim :) Komik ama ciddi bir problem. Product Hunt gibi sayfaları takip ediyorsanız son zamanlarda üretkenlik amaçlı üretilen çözümlerin (Sass, mobil uygulama vs) ciddi derecede arttığını ve sağlam hasılat yaptıklarını göreceksiniz. İnternetten parayla kendinize "patron" satın alabileceğiniz ve hedeflerinize ulaşmazsanız sizden para alan platformlar bile var :) Bu konuda da çalışmalar yapacağım, teşekkürler.
berkaycatak

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)

BerkayOzturk adlı üyeden alıntı

Dilerim sıkıntılarınız geçer ve kendiniz dahil sevdiklerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz. Yazılım öğrenmek için çok fazla kod yazmak gerekiyor, bu da ciddi vakit alan bir iş. Birikim yapıp, işinden ayrılıp bir kaç ay içinde web yazılım öğrenen ve iş bulan tanıdıklarım var ancak tabiki buradan yazması kolay :) Bir yandan ev, aile geçindirip bir yandan sektör değiştirebilmek mümkün mü bilmiyorum. Ama bu çözüm yolları aramayacağım anlamına gelmiyor.

İngilizce olmadan bir yere kadar bir şeyler öğrenebilir hatta işe bile girebilirsiniz. Ancak buradan herkese sesleniyorum. Arkadaşlar lütfen İngilizce öğrenin. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Yoksa kendinizi bu sektörde tek başınıza geliştirmeniz neredeyse imkansız hale gelir...

Ne yapmak istediğinize bağlı. Bazı cloud çözümler browser üzerinden kod yazmanızı sağlıyor ancak dürüst konuşmak gerekirse bu yetersiz olacaktır. Yazılım dillerinin temellerini öğrenirken bir sorun olmaz ancak bir noktadan sonra araçlar kurmak isteyeceksiniz ve burada donanım gerekecek. Hele ki oyun geliştirme veya yapay zeka gibi işlere girmek isterseniz ciddi bir donanıma ihtiyacınız olacak.

https://www.gitpod.io/
https://repl.it
...

Türkçe olarak ciddi kaynak eksikliği var. Ama İngilizce bolca mevcut.
Bakınız: https://github.com/ossu/computer-science

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Kesinlikle bu problemlere kafa yoruyor olacağım.

İlginiz için teşekkür ederim hocam sıkıntılar bittiğinde inşallah daha bol vakit bulucam.
Bir pc gerektiğinin farkındayım hocam bu ihtiyacımı karşılayana kadar bile birşeyler öğrensem sürekli olmasa bile bazen boş vaktimi oyunlara sosyal medyalara haracamak yerine bana karlı olacak şeylere harcamak bana daha iyi düşündürür 😊
Zaman en değerli şeydir gerçekten bir çok insan umursamıyor ama oyun başında sosyal medya başında harcanılan zamanın yarısı kadar mesela yazılım öğrenme veya iş öğrenme proje geliştirme gibi daha yararlı şeylerde harcansa inanin boş dönülmez bir süre sonra neler başarırsınız. Önce inanmak gerek. Ve değerli zamanı boşa harcamamak gerek..

118baran 118baran WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 21 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 471
  • Beğeniler 127 / 126
  • Ticaret 9, (%100)
Hali hazırda php bilmeme rağmen ekstra dil öğrenemek istiyorum ama engel olan şeyler;

12.sınıf olduğumdan aile baskısı, okul, üniversite sınavı, öğretmenlerin baskısı, her hafta sonu günde 9 saat ders görmek, ilerideki hayatımda ne olacağım endişesi, her deneme çıkısı acaba iyi yaptım mı diye strese girmek, okul idarenin gereksiz disiplin uygulamaları, üstte tutmam gereken not ortalamam, okulda gereksiz ama gereksiz dersler,

Bunları saymazsak fazla engel olan bir şey yok 😒😒😞😞😕

• Üyelik 04.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

İlginiz için teşekkür ederim hocam sıkıntılar bittiğinde inşallah daha bol vakit bulucam.
Bir pc gerektiğinin farkındayım hocam bu ihtiyacımı karşılayana kadar bile birşeyler öğrensem sürekli olmasa bile bazen boş vaktimi oyunlara sosyal medyalara haracamak yerine bana karlı olacak şeylere harcamak bana daha iyi düşündürür ��
Zaman en değerli şeydir gerçekten bir çok insan umursamıyor ama oyun başında sosyal medya başında harcanılan zamanın yarısı kadar mesela yazılım öğrenme veya iş öğrenme proje geliştirme gibi daha yararlı şeylerde harcansa inanin boş dönülmez bir süre sonra neler başarırsınız. Önce inanmak gerek. Ve değerli zamanı boşa harcamamak gerek..

Madem öyle, ibretlik bir hikaye paylaşayım :) Bilgisayar mühendisliği mezunu değilim. Öğrencilik hayatımda boş vakitlerimi gereksiz şeylere harcadım. Özellikle son senemde Amerika'da bir kariyer kurma hayalim için mülakatlarda sorulan algoritma ve veri yapıları konularına hazırlanmak istiyordum. "Sektörle alakası olan bir diplomam bile olmayacak, CV'me baktıkları gibi kenara atarlar." diye düşünüp erkenden vazgeçtim.

Üniversite son sınıfta şans eseri 2 tane yapay zeka dersi aldım seçmeli olarak. Hayatımda ilk kez Python ile kod yazmayı öğrendim ve dönem sonunda sahte haberleri 96% tutarlılıkla tahmin edebilen bir proje geliştirdim, akademik makale yazmaya başladım ve o süreçte ümitsizce CV yolladığım birkaç Amerika temelli şirket olumlu dönüş yaptı. Ama bir sorun vardı! Mülakatlarda bilin bakalım ne soruyorlar? Veri yapıları ve algoritma :) O kadar kısa sürede hazırlanmam imkansız olacağından mülakatlara katılmadım ve Amerika hayalim tabiri caizse aptallığım yüzünden ertelenmiş oldu.

Şu an Türk bir şirketin yapay zeka Ar-Ge ekibinde çalışıyorum, ciddi derecede yatırım alması beklenen bir proje için ilk büyük "proof-of-concept" uygulamamı geliştirdim bile! Eğer çok çalışırsanız hayat size fırsatlar sunabiliyor. Umarım bu yazdıklarım birileri için ilham kaynağı olmuştur! Buradan öğrencilere sesleniyorum. Lütfen benim yaptığım gibi vaktinizi boşa harcamayın. Mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra boş vakit bulamayacaksınız. Öğrencilik zamanı kendinize yatırım yapmanız için en büyük fırsatınız, bu treni kaçırmayın lütfen!
bymuratmis

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 04.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 9
  • Beğeniler 1 / 4
  • Ticaret 0, (%0)

118baran adlı üyeden alıntı

Hali hazırda php bilmeme rağmen ekstra dil öğrenemek istiyorum ama engel olan şeyler;

12.sınıf olduğumdan aile baskısı, okul, üniversite sınavı, öğretmenlerin baskısı, her hafta sonu günde 9 saat ders görmek, ilerideki hayatımda ne olacağım endişesi, her deneme çıkısı acaba iyi yaptım mı diye strese girmek, okul idarenin gereksiz disiplin uygulamaları, üstte tutmam gereken not ortalamam, okulda gereksiz ama gereksiz dersler,

Bunları saymazsak fazla engel olan bir şey yok 😒😒😞😞😕

Şuna emin olabilirsin ki, 12. sınıfta gördüğün matematik yazılım kariyerinde çok işine yarayacak! Özellikle üniversitede Calculus 1/2 ve lineer cebir derslerini yalayıp yutmaya bak. Yapay zeka veya oyun geliştirme yapmak istersen hayatını kurtaracak bilgiler öğrenmiş olacaksın :) Web yazılım konusunda ne kadar işine yarar bilemem tabi :D

Elinden geleni yaptıktan sonra gerisi teferruat, stres yapmamaya çalış o yüzden. Umarım her şey dilediğin gibi olur, başarılar dilerim!
118baran Arwenn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek web yazilim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 454
  • Beğeniler 64 / 116
  • Ticaret 16, (%100)

BerkayOzturk adlı üyeden alıntı

Madem öyle, ibretlik bir hikaye paylaşayım :) Bilgisayar mühendisliği mezunu değilim. Öğrencilik hayatımda boş vakitlerimi gereksiz şeylere harcadım. Özellikle son senemde Amerika'da bir kariyer kurma hayalim için mülakatlarda sorulan algoritma ve veri yapıları konularına hazırlanmak istiyordum. "Sektörle alakası olan bir diplomam bile olmayacak, CV'me baktıkları gibi kenara atarlar." diye düşünüp erkenden vazgeçtim.

Üniversite son sınıfta şans eseri 2 tane yapay zeka dersi aldım seçmeli olarak. Hayatımda ilk kez Python ile kod yazmayı öğrendim ve dönem sonunda sahte haberleri 96% tutarlılıkla tahmin edebilen bir proje geliştirdim, akademik makale yazmaya başladım ve o süreçte ümitsizce CV yolladığım birkaç Amerika temelli şirket olumlu dönüş yaptı. Ama bir sorun vardı! Mülakatlarda bilin bakalım ne soruyorlar? Veri yapıları ve algoritma :) O kadar kısa sürede hazırlanmam imkansız olacağından mülakatlara katılmadım ve Amerika hayalim tabiri caizse aptallığım yüzünden ertelenmiş oldu.

Şu an makine öğrenmesi ünvanı ile Türkiye'de bir şirkette çalışıyorum, ciddi derecede yatırım alması beklenen bir proje için ilk büyük "proof-of-concept" uygulamamı geliştirdim bile! Eğer çok çalışırsanız hayat size fırsatlar sunabiliyor. Umarım bu yazdıklarım birileri için ilham kaynağı olmuştur! Buradan öğrencilere sesleniyorum. Lütfen benim yaptığım gibi vaktinizi boşa harcamayın. Mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra boş vakit bulamayacaksınız. Öğrencilik zamanı kendinize yatırım yapmanız için en büyük fırsatınız, bu treni kaçırmayın lütfen!

Gerçekten ibretlik hikaye hocam umarım birileri ibret alıp birşeyler anlar ve farkına varır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al