wmaraci reklam

Faizler Sabit Kaldı!

36 Mesajlar 3.862 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Evet eskiden de yükseliyordu, değişen pek bir şey olmuyor yani. Sadece aniden yükselmesi sorun oluyor.

Ülke hepimizin ülkesi. Eleştirmek de hepimizin hakkı. Eleştirenler sayesinde herşey ortaya dökülür ve gelişme olur. Şurda basit bir site açarken bile "arkadaşlar eleştrilerinize ihtiyacım var sitem nasıl olmuş" diye sorulurken, bahsettiğiniz 'eline koz düşecek olanlar'ı zaten kimse pek umursamaz. Öylelerine cevap vermeye bile gerek yok.

İyi niyetiniz için de çok teşekkür ederim ama iş bulacağımı sanmıyorum artık. Pek ümidim kalmadı şu 15 ayda. O yüzden internet üzerinden umut aramaya başladım. Ya da başka bir seçenek olan meslek değişikliği.

Son bir buçuk yılda sadece 2,5 ay geçici kısa süreli bir işte çalışabildim. İnşaat sektöründe projeciyim ve bir süre daha da iş olmayacağı kesin. Sektör kurudu.
Hakkımızda hayırlısı olsun inşallah...
EmineT

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Faizin sabit kalmasi iş sektorünü bitirdi. Özellikle inşaat kan ağlayacak. Kur düşüşü fazla olmaz. 5 altina ineceğini sanmam. Şubat sonundan itibaren izleyin siz şovu.

Seçim ekonomisi bu. Seçime kadar kuru tutalım da sonra ne olursa olsun deniyor. İnanılmaz zor günler geliyor. Ben demiyorum ekonomistler diyor :)

Sabancı ailesinin Maltadan vatandaşlık alması
Aselsan mühendislerinin toplu toplu göç etmesi
Senede onbinlerce gencin eğitim için yurtdışına gidip geri dönmemesi
Vs... vs... gecici durumlar mı sizce :)

Ahh ahh öyle günler gelecekki bu günleri mumla arayacağız. Konkordato ilan eden şirket sayısına bir bakın isterseniz :) durum o kadar vahim ki ağlanacak halimize gülüyorum.

Seçimden malum sonuç çikarsa ben en geç 1 sene içinde IMF lik olacağını düşünüyorum ülkenin bu da benim görüşümdür. Mckinsey falan seçimden sonra gelecek zaten. Bu seçim kazanılırsa ekonomi komple çökecek. Yatırımcı çok tedirgin. Kur düşüşlerinde bile toplu toplu dolar alıyor halk. Çünkü yandaşı muhalifi kimse zerre kadar bir seylerin iyiye gidecegine inanmıyor. Inanmalari icin bir sebep yok çünkü.

Her konuya yazıyorum yazmaktan yoruldum artık. Arkadaşlar 455 milyar dolar ne demek haberiniz var mı? Bu borcu onlarca sene ödeyecegiz. Hala da artmaya devam ediyor. Genc issizlik %30a gidiyor. Genel issizlik %12.5lara geldi. Bu ülke daha ne kadar dayanir saniyorsunuz?

Kur düşüşleri de sadece alım için bir fırsat en geç 1 aya eski dengesine gelir sonraki aylar da üzerine koyarak ilerler. Trump bir tweet atıyor ekonomimiz kayıyor. Dünya lideriyiz ya öyle de güçlüyüz :)

Trump alenen bizi tehdit etti Dolar artmasin diye CB falan sadece bu açıklamalara üzüldük diyebildiler. Arayıp telle falan görüşüp apar topar arayı yaptılar. Abd şu an santaj yapacak konumda. Ne isterse yapar ve alır. Bu da ayrı bir vahim durum.

Gece gece icinizi kararttım ama durum bu. Isteyen olursa analiz verileriyle durumu daha da acik anlatirim. Dayanabilirsenuz tabii
Karikaturname Oguzhnt

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Eski çalışanı olduğum 4 koca bilişim firma, döviz ve faizden battı. Buda böyle bir örnek olsun.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Eski çalışanı olduğum 4 koca bilişim firma, döviz ve faizden battı. Buda böyle bir örnek olsun.

Kur düşünce seviniyorlar ya asıl ben ona yanıyorum. Hazır sizi alıntılamışken yazacağım bir kac sey vardi onlari da ekleyeyim.

İşsizlik oranı. Kasım-aralık verilerinin %14-15 açıklanacağı yönünde ciddi haberler var. Bu yılın yüzde 12.1'lik hedefi de 2009'daki yüzde 13.1'den sonraki en yüksek oran. İşsizlik zaten YEP'e(Yeni ekonomi programına) göre bu yıl da, 2020'de de, hatta 2021'de de tek haneye inmeyecek.

Faizin yüksek kalmasindan dolayı işsizlik ilerleyen dönemlerde çoook daha fazla artacak. Kur belki 5.30larda kalacak(ki sanmam) fakat %1 2 de artan işsizlikle geri dönüş olacak.

Bu da yatirimci verileri. 2017de 100 dolar girişe 40 dolar çıkıyorken 2018 de 100 dolar girişe 63 dolar çıkıyor. Yani yatırımcılar kaçıyor.

Kasım'da sanayi üretimi %6,5 azaldı.
Ciro endeksi eksilerde kalıcı bir hale geliyor(derinleşiyor)

Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılınca sektör cirolarında durum şöyle;
İnşaat % -17,1
Sanayi % -6,3
Hizmet % -2,3
Ticaret % -1,6
Toplam Ciro % -4,6

TÜİK verileriyle ciddi anlamda oynanacak bence yoksa gelecek haberler muhtemelen herkesi krize sokacak(tıbbi anlamda :) )

Çok enteresan bir nokta da şu harika ekonomi bakanimız Berak Albayrak YEPi açıklandıktan sonra işsizlik daha da fazla artmaya başlamış

Bundan sonra issizlik sürekli artacak. Şahsi görüşüm Tüik verileriyle oynayacaklar(Tüik başkanı enflasyonu doğru aciklayinca gectigimiz aylarda apar topar gorevden alinmisti hatirlayin)

2015'te 23,5 milyar TL, 2016'da 29,9 milyar TL, 2017'de 47,8 milyar TL olan bütçe açığı 2018'de önceki yıla göre %51,8 artışla 72,6 milyar TL'ye yükseldi.
Ekonomist Erkin Şahinöz'ün açıklaması da şu yönde: Türkiye çok çaresiz bir durumda, IMF'yle anlaşamazsa tarihinin en nadir krizlerinden birini yaşar!

Bu da sanayi uretimine ilişkin bir veri. 2018 deki ivmeli düşüşe dikkat. Faizin sabit kalmasi bu grafigi iyice yerin dibine sokacak

Seçim sonrası IMF ye gideceğimizi ve halkın bir sekilde zorla veya seve seve ikna edilecegini dusunuyorum. Kim ne derse desin simdiye kadar ne dediysem arkadasindayim bircogu uzulerek söylemekteyim ki gerceklesti bu da gercekselecek

Bu kredi kartlarına yapılandırma vs.. geldi ya o da vergi olarak ve piyasa dışı haksız faiz ile haksız rekabet olarak geri dönecek :)

Kuru soğan ithalatında %49 olan gümrük vergisi sıfırlandı dün neden biliyor musunuz? Soğan kalmadı soğan onu da ithal edecekler.

Daha çok şey yazılır de saat 2 oldu yarın devam edeyim
Kitleservers Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Backlinkcigeldi

Bunları açıkladında benim işsizlik durumum ne olacak çok merak ediyorum, sen çok maaş alıyorsun diyip beni atar yerime 3 adam alır. Demedi deme yaparlar bunu. Çünkü geçen gün yöneticim sen çok para alıyorsun diyip geziyordu ortalıkta.

Sonuç: ölümden öteye köy yok, çorbamız şuan için şükür kaynıyor.

Elf gözlerim pahalılık görüyor...
Kreatorn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Backlinkcigeldi

Bunları açıkladında benim işsizlik durumum ne olacak çok merak ediyorum, sen çok maaş alıyorsun diyip beni atar yerime 3 adam alır. Demedi deme yaparlar bunu. Çünkü geçen gün yöneticim sen çok para alıyorsun diyip geziyordu ortalıkta.

Sonuç: ölümden öteye köy yok, çorbamız şuan için şükür kaynıyor.

Elf gözlerim pahalılık görüyor...

Faizi sabit tutmaları işsizligi cok fena tetikleyecek. Sizinki kuruntu değil olma ihtimali çok yüksek bir şey. Cevremde çok iyi konumlardaki insanlar bile issiz kaldi bir kisminin maddi durumu iyiydi avrupaya gitti bir kismi gitmeye calisiyor bir kismi da depresyona girdi ne yapacagim diye dusunuyor. Uzun bir süredir calisiyorsaniz haklarinizi alamayasiniz diye uzerinize binip sizi istifa ettirebilirler buna da cok sahit oldum.

Acıkcası ben elde ne varsa satıyorum su an gitmeye hazirlanıyorum. Halk sokaklarda cinnet halinde bakmayın siz. Bu para yardimlari vs.. de malum kitleden kesilsin o zaman gorecem ben şenliği. Geçen markete gittim 300tl harcadim inanın 2 poset dolmadı. Avrupada ingilterede almanyada 40 50 euroya bir koca alısveris arabasi doluyor. Alim gücü o kadar düştü ki normal ücret almayan( asgari ucretin 2 3 kati kadar) alan sahsim bile gecinme derdine dusmeye basladim.

Inanilmaz bir gelecek kaygim var su anda. Buradan gitmeyene kadar da olmaya devam edecek. Birileri bolluk içinde yaşarken bizim ilerleyen günlerde canımızdan can gidecek. Bundan sonra devletin aciklayacagi hicbir resmi rakama da inanmayacagim. Cunku durum cok vahim oynamalar olacaktir. Seçim sonrasi IMF de gelecek Mckinsey de gelecek...

Bu kenevir mevzu neden cikti saniyorsunuz? Lübnan krizinde Mckinsey Lübnana esrar ekmelerini öneriyor anca böyle aşarsiniz krizi diyor. Kenevir normal faydali amaçla kullanilacaksa 10 milyar bile gelir getirmez. Fakat esrar olarak yapildigi takdirde 100 milyari aşan bir gelir getiriyor.

Kur 5.30a inince adam seviniyor yahu gecen sene yaz öncesi 4.30du ondan önceki sene 3.50ydi gün gelecek 7den 6.50ye indi diye sevinecekler. Ben böyle cins bir kitle görmedim.

Ne eve bir şey alıyorum ne kendime. Son 6 aydir sadece birikim yaptim. Ben bu günleri geçen yazdan gördüm. 2001 krizi ile alakası yok bunun cünkü 2 3 misli daha beter. Ecevitin önüne yazar kasa firlatan halk kahramani şimdi nerelerde acaba?

Çevremdeki zenginler bile tedirgin ya. Parasi olanda korkuyo olmayanda enteresan bir ülke olduk

Aksini iddia edenler varsa yarin cok daha detayli verilerle usulunce burada tartisabiliriz. Tek ricam var analizle akıl ve mantıkla argüman üretsinler. Dış güçler abd mbd dedin mi benim hatlar gidiyor

tayfuntemel tayfuntemel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Rize
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 517
  • Beğeniler 65 / 145
  • Ticaret 7, (%100)
seçimde istanbul ve ankarayı diyelimki farklı bir parti aldı. inermi düşermi faizler :)

https://3dprinter.blog

• Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

tayfuntemel adlı üyeden alıntı

seçimde istanbul ve ankarayı diyelimki farklı bir parti aldı. inermi düşermi faizler :)

Cb alınana kadar zor :) hiç sanmıyorum. Her yeri muhalefet alsa da çok bir şey değişmez. Sadece yatirimci biraz olsun umutlanir süreç yavaşlar yıkımın altında kalmayız kaçmaya ve dusunmeye firsat olur. Onun harici her ihtimalde dibi boylariz. Yürütme vs.. hepsi CB bağlı şu an yani CB ülkenin kendisi olarak görülüyor o yüzden yerel seçim meçim tırıvırı bana göre. Ki göreceksiniz çok da bir şey değişmeyecek. Muhalefet muhalefet olsa bu durumda olmazdik zaten. 24 haziranda bitti o iş.

tayfuntemel tayfuntemel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Rize
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 517
  • Beğeniler 65 / 145
  • Ticaret 7, (%100)
koyu akp li olan akrabalarım esnaf ve tır şöförü gibi kişiler ya sandığa gitmeyecek yada altarnetif partiye oy verecek. ben ise büyük ihtimal oy kullanmayacağım. issizlik, kredi faizleri, zamlar, poşet ücreti gibi ilave masraflar bu seçimin ana etmeni. bence bunlar daha bir başlangıç. ekonomi üzerinde rahatlatıcı ve uzun vadeli reformlar yapılmazsa ne doviz kuru kalır nede siyasi partiler.

https://3dprinter.blog

davison davison Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 15.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek cafe çalışanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 220
  • Beğeniler 58 / 45
  • Ticaret 0, (%0)
hükümet beceremiyor tamamda muhalefet ne iş yapar biri anlatabilir mi son dönemdeki mhp dışında hepsi düşmanlık peşinde armağan çağlayanın sunduğu hepsi bugün oldu programında teve2 de yayınlanıyordu chpli yetkiliye avrupada yatırımların %40 muhalefet önerisiyle yapılmış siz neden hiç bişey yapmıyorsunuz diye sorulan soruya cumhuriyeti savunmaktan fırsat olmamıştır diye yanıtladı dalga geçercesine kiminle içli dışlılar sürekli %40 sonra %30 oy alamassa chp istifa ederim diyen muhterem hdp meclise girdi diye dediklerini unuttu demokrasi kazanmış bir muhabirin istifa edecekmisiniz ısrarlı sorusunada liderler böyle laflar eder dedi tıpkı 15 temmuzda tankların önüne neden çıkmadınız diye sorulan soruya tank nerdeymiş tank getirselerdi bari demesi gibi hdp meclise girdikten sonra ki ölen asker sayısınıda uzman arkadaşlar ayrıntılı yazabilir ince cumhurbaşkanı olsaydı demirtaş yardımcısı olacaktı taktir sizin bu zihniyetten mi fayda bekliyorsunuz düşmanlık yerine tüm partiler el ele verip bütünlesse herkes el ele verip bu ülkeyi kalkındırsa olmaz mı hani türk kürt kardeşti hani nerde abd deyince deliriyorum diyen arkadaş anlatsın o zaman bizi birbirimize kim düşman ediyor ortadoğuyu kim karıştırıyor bir abd papazı neler etti bu ülkeye katara neler etti abd nerde bi sorun var abd ajanları ordan çıkıyor mu bi baksın sayın arkadaş rakam tamamda o rakamlara kim neden oluyor önce ona bakın inanın hristiyan olsak abd nin her lafına ok desek hiçbir sorunumuz olmaz beyin var beceri var ama cesaret ve imanda var orda kaybediyoruz işte cesaret ve iman özellikle iman büyük babaların işine gelmiyor aslında bütün mesele din savaşı ne demek istediğimi uzman arkadaşlar açabilirler rakam vermek kolay birde bunu anlatın ki bütünmesele aydınlansın cennetin krallığı bütün olay bu

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al