wmaraci reklam

Fikre yatırım bulmak için ne gerekiyor?

8 Mesajlar 1.084 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, farklı sektörlerde bir çok fikrim var. Bir çoğu daha önce yapılmamış diğerleri de varolanların geliştirilmesi yönünde. Yani hepsi olmayan şeyler. Sıradan bir insanın edilebileceği kadar pazar araştırması da yapmaya çalıştım. Yazılım tasarım vb konularda da başlangıç orta seviye arası bilgim var. 15 yılda çok farklı sektörlerle ilgilendim araştırmayı da severim bir çok alanda az biraz bilgim var. Yani fikri ver aradan çekil gibi bir düşüncem yok bunun da çok etik bulmuyorum. Kendimi gelistirebilirim uğraşırım, elimden geleni da yaparım.

Günümüzde fikir para ediyor evet. Fakat ortaya bir prototip koymak gerekiyor. Gelecek yorumları da az buçuk tahmin ediyorum. Yatırım almak öyle kolay değil, bilmiyorsan başlama, fikir dediğin nedir ki? , Fikir para etse herkes zengin oldurdu vb... Yani bunlara hiç gitmeyin yüzlerce başarı sağlamış insan var. Önemli olan doğru zamanda, doğru insanlarla, doğru şeyi yapabilmek.

Bu işler gerçekten de çok çok zor. Özellikle baştan sona koflayacak beceriniz yoksa imkansız denebilir. Sponsor, ortak vb bulup onlarla çalışmak daha mantıklı ama bulmak ne kadar mümkün?

Daha önce forumda bu şekilde başarı sağlamış kişiler vardı, yorum yapmışlardı. Fikirlerine ortak, sonsor bulup başarı sağlamış insanlar mutlaka var. Ama dediğim gibi çok çok zor.

Bir projem 5-6 yıldır kafamda duruyor, benzerleri az buçuk yapıldı sanırım ama ben daha farklı düşünüyorum. Bir şey sadece tek bir kişinin aklına gelmez tabiki bundan yıllar sonra biri çıkıp yapabilir ihtimal var. Ama kendim değerlendirmek istiyorum. Son 3-4 yıldır girişimcileri, start up projelerini takip ediyorum tedx konuşmalarını dinliyorum, hikayelerini dinliyorum. Zorluklardan haberim var, başarı şansını da mantıksal olarak değerlendirebiliyorum şükür.

Bu konuda neler söyleyebilirsiniz? Mümkün değil, boşver, kimseyle yarışılmaz, fikirle yola çıkılmaz, önce kendin öğren 5-10 yıl sonra kendin yap vb yorumlar atmayın lütfen. Bütün olumsuzlukları düşünüyorum sürekli, yeterince kendimi eleştiriyorum, geliştirmeye çalışıyorum. Yapıcı, geliştirici yorumlarınız varsa bekliyorum.

wmaraci
reklam

GrafAdem GrafAdem WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 389
  • Beğeniler 84 / 201
  • Ticaret 0, (%0)
Fikre yatırım bulmak için , fikrin dinlenmesi gerekiyor. Fikri dinleyen de , yatırımı kendisine yapacaktır. Üzülerek söylemek zorundayım ama bu gibi bir sektörde , fikir gerçekten para etmez. Çünkü , işi yapacak olan kişi fikri üretenden daha önemlidir ve bir şekilde fikir sahibini aradan çıkaracaktır. Kaldı ki , hem aynı fikre sahip olup hemde çok iyi yerlere gelen projeler bile ikili ilişkilerin ve ilerleyen dönemlerde elde edilen gelirlerin ya da ekonomik gücün egosu ile sona eriyor. Bu nedenle , naçizane düşüncem , fikrinizi bir şekilde ( gerekirse çok az sermaye ) ile siz devreye sokun. Çünkü eğer fikir güzelse , zaten çok az sermaye ile size para kazandıracaktır.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
GrafAdem evet hocam durum bu. Günümüzde fikirler çok değerli fakat onu gerçekleştirebilmek daha önemli. Kendi başına bir işe yaramaz bunun farkındayım. İkili ilişkilerdeki sorunlar da evet bu şekilde maalesef açgözlülük hırs vb.

Benim asıl sormak istediğim de, benim bunu bir şekilde prototip olarak hazırlayabilmem gerekiyor. Yani fikir bir işe yaramaz. Elle tutulur bir ürün haline getirmem gerekiyor zaten. İşte konu da bununla ilgili aslında. Ben bir şekilde bir kaç bin liralık bütçe bulsam bile bunu hayata geçirebilirim diye düşünüyorum. Yani yazılım tasarım vb. Çok basit projelerin bile milyon dolarlık yatırım almasının arkasında başka şeyler var reklam, devamlı çalışacak insanlar gibi.

Ben kendi bilgimle çok uzun sürede çok az bir ilerleme kaydedebilirim ama işin profesyonel kısmını ehil insanlar yapmalı. Orada da güven problemi çıkıyor. Birine bu projeyi yapması için bütçeden versem bu sefer fikrin çalınma ihtimali olacak. Fikirlerdeki en büyük sorun bu aslında sadece sözde olması, söz uçar. Projeye katılacak yazılım ve tasarımcıların aşırı güvenilir olması gerekiyor. Bu aşamada ya pay isterler (ortaklık) ya fikri kendileri yapmaya başlayabilirler doğal olarak. Sorun ilk adımda aslında, yoksa ortada elle tutulur birşey olunca sponsor ikna etme aşaması başlar

VoSToK VoSToK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 641
  • Beğeniler 80 / 113
  • Ticaret 40, (%100)
Önce yatırımcıya ne kadar pay verecekain bunu düşünmelisin. Ülkemizde malesef melek yatırımcı bulmak çok zor. Ortaya fiziksel bir ürün vb şeyler ortaya çıkacaksa arıkovanı gibi platformlarda şansınızı deneyebilirsiniz. Ama öncelikle fikrinizin düzgün bir şekilde tanıtımını yapmanız gerekiyor.

Er kişiysen görevin neyse başar,
Zevke, eğlenceye hayvanda koşar. ATSIZ
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Mesela örnek veriyorum. Elimden gelen herşeyi orta koyup fikrimi hayata geçirmek için çalışsam örnek olarak
bir web projesi için tasarımını yapsam psd olarak, html ve CSS leri de giydirsem. Mesela başlangıç için wordpress gibi bir altyapıya gömmeye çalışsam. Görünüş olarak elde olan ama işlevi olmayan (PHP ve javascript kısmı eksik) bir taslak çıkarsam bu yeterli olur mu? Yani yatırım bulmak için ne yapmak lazım derken bunu kastediyorum.

Kağıda bir taslak çizsem yeterli mi? Yoksa psd tasarım hazırlamak mi gerekir? Yoksa tasarimdan ziyade altyapı kodlarının yazılması mı lazım? Onedio gibi siteler zamanında 250.000-1.000.000 dolar yatırım alabiliyor daha ortada pek bişey yokken. Yani yatırımcı en en en az ne istiyor? Mutlaka bu olmazsa olmaz, şunlarda olsa daha iyi olur denilen şeyler nelerdir? Sorum biraz bu yönde

miyondemli miyondemli WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 423
  • Beğeniler 129 / 137
  • Ticaret 30, (%100)
@mfa Onedio kurucusunun yaşadıklarını bir araştırın hocam. Adamlar önceden savunma sanayi de ürün üretiyordu. Know how konusunda çok iyiler. Geçmişten gelen, zamanla oluşan bir çevreleri var. Buzzfeed'i alıp Türkiyeye getiriyolar. Daha önce tasarladıkları çevreden birine de anlatıyolar bam bam bam yatırım. Faaliyet olmadan hiç bir düşüncenin değeri yoktur. Bir geçmişe sahip olmalısınız, network genişletmelisiniz sonra tek derdiniz yatırımcı olsun.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Yurt dışında olup Türkiye de olmayan güzel bir fikri aynen kopyalayın bu millet sever bu tür şeyleri. Yatırıma dahi gerek kalmaz o zaman :) Özgün bir iş yaparsanız kaybedersiniz

charset charset WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad T** G**
  • Mesajlar 370
  • Beğeniler 190 / 50
  • Ticaret 5, (%100)
Benimde fikirlerim vardı😎 hala var.Öncelikle fikrinle ilgilenen kişilere ulaşman gerekiyor.Ben iki şirkete ulaştım(birine sosyal medyadan diğerine bir platform aracığı ile ulastım fakat ulaşmak o kadar kolay değil belki 50 tane yere yazdım 2 tane bulabildim)İlk bulduğum şirket 5 milyona kadar yatırım sağlayabilecek büyük bir şirketti fakat şirketin fikri dinlemesi için görevli kişiyi ikna etmen gerekiyordu 2 şans verdi fakat ben mi anlamadım o mu anlamadı ne oldu anlayamadan bitti gitti.Ben 2 yazı attım o iki yazı attım bitti daha fikri bile anlatmadım yani fikirden önce sana bakıyorlar.İkinci şirket ise küçük bir şirketti benim anladığım başarısızlıkları üst üste gelmiş ve güzel para kazandıracak bir fikir bulup kaybettikleri paraları çıkarmak isteyen bir şirketti.Yani fikre yatırımcı bulmak zor.Ortak konusunda 3 projede ortaklar ile çalıştım.1 bana diğer ikisi başkalarına aitti.Sonuçta ortak bir süre sonra ortaklık uçtu gitti😂 Sonuç olarak şuan bir çok imkan var elimde ama tek başına bir şe olmuyor.Her tarafı kurcalayıp öğrenmeye devam ediyorum.Belki bir gün gerekli herşeyi öğrendikten sonra projelerimi tamamlayabilirim.Size tavsiyem fiziksel olarak kolaylıkla temas kurabileceğiniz bir ekip oluşturmanız ve ekibin çalısmaya başladığı andan itibaran karnını doyurmanız(umut,para vb.) yoksa çok zor.

200$ Google Cloud kodları için profilimi ziyaret edebilirsiniz.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al