Kardeşimi Hangi Alana Yönlendirmeliyim?

42 Mesajlar 4.915 Okunma
smmexpress

buduncu buduncu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 18 / 25
  • Ticaret 12, (%75)
ben ara eleman olsun demedim. bir webmaster forumunda sabit maaşlı çalışma önermek bence doğru değil. siz de webmaster iseniz anlarsınız internetten para kazanmak için illa bir diplomaya ihtiyaç olmadığını. yazılımla uğraşan birine niye 4 yıl kaybettirip kötülük yapayım ki ? üstelik kendim de aynı hataya düşmüşken ?
ozgurgezen

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
- konu guncellegini yitirdigi icin guncelleme

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)

buduncu adlı üyeden alıntı

BakalimBilelim youtube da dersler var oradan başlayabilir ücretsiz kursa para vermesine gerek yok. codecanyon gibi sitelere üye olup ucuz yollu kaynak kod alıp onları düzenleyerek başlamasını tavsiye ederim. şansı varsa admob ekleyip iyi paralar da kazanabilir. android studio gibi programları kullanmayı öğrenmeli play store hesabı açmalı vs.

Hmm önerileriniz için teşekkürler. Bunları da ileteceğim kardeşime... Aslında kendini hevesli adlediyorsa internette kaynak çok hakikaten.

buduncu buduncu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 18 / 25
  • Ticaret 12, (%75)

ozgurgezen adlı üyeden alıntı

Merhaba,
Mesajim genel idi. Yazilim ayri muhendislik ayri. Yazilim yazip iyi para kazanan cok kisi taniyorum teknopark icinde. Diger yandan 50 tane de bildigim yazilimi sirketi sayabilirim, hepsinin de sahibi muhendis, aradaki fark acik sanirim! Amac playstore da 3 5 uygulama yapip bikac bin kazanmaksa evet denenebilir, o tutmazsa 10 tl den makale satma isine girer. sansi varsa 1 2 sene de seo isleri ile ugrasir. olmadi hosting satar. para var hepsinde, hicbirinde para yok degil.

4 senelik muhendisligi bitirip aradan da 10 sene gectikten sonra gel oturalim konusalim tekrar.

Merhaba,
Hocam bakın ben de bilgisayar mühendisliği 1. sınıftayım daha yazılıma dair bir şey kazandırdığını görmedim. 1 satır kod yazdırıyorlar onu bile yapamıyor zaten çoğu. Bu insanlar mezun olduğunda bırakın yazılım şirketi açmayı asgari ücretle bir yerlere girseler yine iyi. zaten yazılımın temel kısmını öğretip bırakıyorlar gerisi matematik , fizik ıvır zıvır. bu adam fizikçi mi olacak matematikçi mi niye uğraşsın bunlarla ? zaten arkadaş matematikle ilgili bir bölüm istemiyormuş. Bu kadar seneyi boşa harcayacağına o yılda 4-5 dili çok iyi seviyede öğrenebilir freelance bile çalışsa aylık yüz binlerce dolar kazanır rahatlıkla. Diploma gerektiren birşey olsa size %100 hak vereceğim ama yazılım şirketi açmak için bir diploma gerektirmiyor. Yine sizin verdiğiniz örnekle gidecek olursak bugün büyük şirketlerin sahiplerinin çoğu ilkokul mezunu iken üniversite mezunları bu kişilerin yanında modern köle gibi çalışmıyor mu ?
wmprx

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Eğitim seminerlerine, kurslara gitsin ve bilişimin geleceği olan en yaygın alan üzerinde(bunu ben bilmiyorum) odaklansın. Matematiği olmadığı için biraz zorlanabilir çünkü bu beceri sonradan çok zor elde ediliyor.

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)
- konu guncellegini yitirdigi icin guncelleme

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
UNKEF Kardeşimin en büyük sorunu nereden başlayacağını bilememesi. Bir de bir şey önerdiğimde yapabilir miyim ben bunu diye kaygılanıyor. Lan daha yaşın 17, sanki yapamadığında hayatın mı kayacak, geçeceksin hemen başka ilgi duyduğun bir alana. Haksız mıyım bu noktada?

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)

BakalimBilelim adlı üyeden alıntı

UNKEF Kardeşimin en büyük sorunu nereden başlayacağını bilememesi. Bir de bir şey önerdiğimde yapabilir miyim ben bunu diye kaygılanıyor. Lan daha yaşın 17, sanki yapamadığında hayatın mı kayacak, geçeceksin hemen başka ilgi duyduğun bir alana. Haksız mıyım bu noktada?

Eğer şu anda okuduğu bölümde dersleri iyiyse(alan dersleri), kişisel olarak web üzerinde güzel çalışmaları ve geliştirmeleri yapabiliyorsa bu alandan hiç korkmasın.
Ancak bu söylediklerimin tersi bir durum varsa zaten mantığı bu alanı kabul etmiyor demektir hocam.

serkandinc serkandinc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 158
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Yapılan önerileri tek tek okumadım ama ben sıfırdan başlayacak olsaydım kendime şöyle bir yol çizerdim;

1. Endüstri mühendisliği okurdum.
2. Ek olarak bilgisayar programcılığında özel ders alırdım. C#, C++'ta kendimi geliştirirdim.

Bu şekilde bir kişi yazılım firmalarında çok rahat bir şekilde çalışır ve diğer firmalarda kendini müdürlüğe kadar taşıyabilir. Kariyer için çok önemli bir şey bu. Ben ilk başlarda müdürlük falan gözüm yoktu ama işin içine girince sürekli aynı maaş ve terfi olmaması sizin motivasyonunuzu çok etkiliyor.

Eğer bilgisayar program yada web programcılığını seçerse sadece kamu kuruluşlarında mutlu olabilir. 40 yaşından sonra iş bulması, bulduğu işten mutlu olması çok zor olur. Çevremde bunun canlı kanlı örnekleri mevcut.
ozgurgezen

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
serkandinc Yorumlarınız için teşekkürler hocam. Kardeşim ağ işletmenliği bölümünü okuyor lisede. Alan derslerini seviyor ve en çok alan derslerinde iyi olduğunu belirtiyor.

Bende diyorum ki acaba iki yıllık bir bilgisayar bölümü okuyup temelini sağlamlaştırsa ve bir yandan da dediğiniz gibi yazılım vs. alanlarda kendini geliştirse olmaz mı?

Ek Olarak:

UNKEF adlı üyeden alıntı

Eğer şu anda okuduğu bölümde dersleri iyiyse(alan dersleri), kişisel olarak web üzerinde güzel çalışmaları ve geliştirmeleri yapabiliyorsa bu alandan hiç korkmasın.
Ancak bu söylediklerimin tersi bir durum varsa zaten mantığı bu alanı kabul etmiyor demektir hocam.

Alan dersleri iyidir hocam, keyif de alıyor. Misal ben onun wmaraciya girmesini sağlayacağım. Burada birçok şeyin sisteminin nasıl yürüdüğünü öğrenir hem de fikir alışverişi falan derken kendini hızlı geliştirir diyorum, sizce doğru olur mu bu?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al