wmaraci reklam

İlerleme mi?-Gerileme mi?

37 Mesajlar 4.029 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Bilo Bilo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)
Herkes söylemiş, bende birşeyler karalayım... katkım olur belki..

- Logo : Hiiiç kafana takma... kim ne derse desin, sadece detay... nasılsa sonra düzeltirsin, şimdi boşuna nakit vakit gitmesin
- Site içeriğinin tamamen alıntı olması konusu.... şehir efsanesi bunlar... bu konuyuda hiç kafana takma... hiç önemli değil... hatta özgünden bile daha iyidir.
- Sayfa tasarımı... fena değil... bence gayet leziz.
- Domain ismi... bence markalaşmak için ideal ve akıllıca bir isim (amatörce verildiğini hiç sanmıyorum)... harf kombinasyonları gayet mantıklı.

"eee, peki ne eksik, ne fazla" diyeceksin...

Ne yaparsan yap, tek şeyi asla unutma. Alıntı çalıntı özgün vs. içerik olmasının hiç bir önemi yok. Ama çok önemli olan bir şey var: "Spesifik olmak".

- Tek bir konuya odaklan... o konudaki tüm içerikleri topla sitene koy... inanki nasıl ilgi gördüğünü görünce "yuh" çekeceksin... Ama tabi spesifik ol derken, işleyeceğin konuyu önceden iyi araştır. Rekabet varmı yokmu çokmu, nedir ne değildir... ve tabi diğer bir önemli soru: "Bu siteyi kurmaktaki amacım ve beklentim ne"... bu iki soru(n) u kendi kendine cevapladığında, reytingler tıkır tıkı gelir...
syg.
baates

kişi bu mesajı beğendi.

Domainog.com | Seobilog.com
wmaraci
reklam

cnkymz cnkymz Araştır Dur ! Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Kimya Mühendisliği
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

- Site içeriğinin tamamen alıntı olması konusu.... şehir efsanesi bunlar... bu konuyuda hiç kafana takma... hiç önemli değil... hatta özgünden bile daha iyidir.

Zaten sana verilecek cevap yok bilo nickli arkadaş. Bir rüzgar olarak gel ve geç :)

Ek Olarak: Ve tabiki sana google support'tan ufak bir yazı gönderiyorum. Net cevabı google verecektir...
Google Support
ve yardımcı olması amacıyla şu link...
Özgün İçeriğin Önemi
grdiyan baates

kişi bu mesajı beğendi.

baates baates WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 21.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 763
  • Beğeniler 215 / 160
  • Ticaret 5, (%100)
Bende cevap yazan arkadaşlarıma teşekkür ederim önce Bilo arkadaşım biraz iyimser ama gerçek olan konulara değinmiş ki sanal alemde %100 özgün olmak çabası rüya gibi birşey bunun için uğraşmak da beyhude bu şekilde kimse ile mücadele edilemez sanırım. Ama özgün olmakta ısrar edip özgünlük yüzdesini her geçen gün artırmalı... Sen almasan başkası senin yazını alıp götürüyor ne yapalım... Gerçekten insanlara faydalı olmaya çalışan arkadaşlarımdan yazı araklamakta çok yanlış işte o hırsızlığın en büyüğü... Affı olamaz.

cnkymz kardeşim logo konusunda haklı bence ilk izlenim için bir logo çalışması yapmam lazım...

Ek Olarak:

Yunusemre adlı üyeden alıntı

Bende sitede karakter sorunu var "�" diye gösteriyor bazı yazıları.

böle bir sorunla karşılaşmadım ama bakıyorum hemen....

• Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
sanal alemde %100 özgün olmak çabası rüya gibi birşey bunun için uğraşmak da beyhude bu şekilde kimse ile mücadele edilemez sanırım

Merak ettiğim, bu düşünce bu sene mi yayıldı. Geçen sene de vardı. Ve geçen sene blog açıp, bu sene adını duyurmuş yeterince blog örneği var. Bence baates, sen önce ne sitesi yapacağına karar ver. Haber sitesi olacaksa eğer, bir zahmet kendi cümlelerine yaz haberlerini. Kendi yorumlarını kat mesela.

Yok kişisel blog ise, bildiğin bir konuyu yada hayatındaki anıları yaz. Senin düşüncelerin, senin yorumların, senin bildiklerin, senin doğru ve yanlışların olsun içeriklerin. Sabır gösterdiğin sürece, senle aynı fikre sahip insanlar toplanacaktır sayfanda. Özgünlükle diğer sitelerde yarışılmaz diye söylenen safsataları geçin. Arama motorlarının elinde senin yazacağın bilgiler var zaten, ama senin cümlelerinle olan bir anlatım yok. O yüzden özgün yazılar iyidir denir.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 763
  • Beğeniler 215 / 160
  • Ticaret 5, (%100)

cnkymz adlı üyeden alıntı

Merak ettiğim, bu düşünce bu sene mi yayıldı. Geçen sene de vardı. Ve geçen sene blog açıp, bu sene adını duyurmuş yeterince blog örneği var. Bence baates, sen önce ne sitesi yapacağına karar ver. Haber sitesi olacaksa eğer, bir zahmet kendi cümlelerine yaz haberlerini. Kendi yorumlarını kat mesela.

Evet son karar olarak geniş çaplı tam haber değil tam blog değil tarzında ilerlemek istiyorum. Yinede %100 özgün olunmayacağı konusunda düşüncem aynı en azından emekleme safhasında. İleride tabiki kendini kanıtlamış ve kabul görmüş birinin araklaması hiç hoş karşılanmaz...

• Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)
Bakınız arkadaşlar, bazı konular karıştırılıyor.

Eğer bir haber sitesi, sağlık, politika, müzik, moda ve benzeri jenerik başlık veya başlıklarda bir site yapıp yayına sokacaksanız portalları bir inceleyin. Neredeyse bütün haber sitelerinde tüm başlıklar işlenmiştir. Her birisinin içinde moda veya spor (örnekler çoğaltılabilir) yer almasına ve her bir site resmen bir dev olmasına karşın, asla google da birinci gelemez... hatta çoğu büyük site ilk 10 da bile yoktur. Moda denince, sadece moda ilgili siteler gelir. Niye? Çünkü spesifiktir. Tek konuya odaklanmıştır. (Sakın bana cımbızla seçipde, "aha bak varmış" demeyin. genel konuşuyorum)

Başka bir örnek ile daha iyi açılmaya çalışalım.
Genellikle çoğu webmaster arkadaş film sitesi kurar. Aslında çok yanlıştır.
Neden?
Çünkü rekabet çok yukarıdadır ve maça 1-0 yenik başlamış olur.
Oysaki şansını artırmanın bir çok yolu vardır.
Film kelimesi [tam] aranmada 250k dır.
Ama herkes açgözlülükten "film" kelimesine odaklanır. ve tüm kategorilerden içerik koyar.
ve sonuç;
hüsran + giden emek + yıpranma payı = Forumlardan birinde bir mesaj "10 TL ye satılık film sitesi"

Ama, film kelimesi yerine "Aşk Filmleri" başlığına deyince ve sadece aşk filmlerini koysa, "aşk filmleri" konusunda inanın okadar hızlı yükselir, eski ve yüksek PR lı sitelerin önüne okadar çabuk geçerki inanamazsınız. Üstelik "aşk filmleri" seyretmek isteyen herkesi kapmış olur.

Tüm bunları yaparken özgünlük ne kadar önemli?
Tabiki önemsiz demiyorum. Ama şunu net olarak söyleyebilirim ki; Arama motorlarının en çok sevdiği şey; Zengin ama Arabesk bir yapıya sahip sitelerden çok, zayıf ama tek konuya odaklanmış sitelerdir. İçindeki bilgilerin sağdan soldan alınmış olmasının bir önemi yoktur. Yeterki spesifik olsun.

Haaa, bu arada, başkalarının içeriklerini kullanmak yanlış filan değildir. Kimse kusura bakmasın. Adam kendi reklamını yapamıyorsa, ne güzel fırsat oluyor işte o makale sahibine. Ama tabi, metnin sahibinin ismi ve sitesini KESİNLİKLE koymak şartıyla. Bu, hem makalenin gerçek sahibinin hoşuna gider, hemde arama motorlarının. Ziyaretçi için hiç bir şey farketmez. Onun için önemli olan işini görmektir.

Özgün nedir?
Özgün, bir yazının alınıp dötünü başını değiştirerek yeniden yazmak demek değildir. Hedef kitle için bilgi vermektir. Bu makalede olduğu gibi.

Kalın sağlıcakla.
.
baates

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 169
  • Beğeniler 41 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
@bilo: Arama motorları, kaliteli, otoriter ve sürekli güncel olan siteleri taratıp üst sıraya çıkarabilmek için, Panda Güncellemesi gibi algoritma geliştiriyor. Ve sen diyorsun ki zayıf ve spesifikler sitelere ayılıp bayılıyor :)

Konudan sapmaya gerek yok. Yalnız şunun farkında olmalısın, sen bile bir siteye girdiğinde o içeriğe benzer bir yazıyı okumuşsan "öff aynı şeyler" diyerek kapatıyorsun. :) Google'nda söylediği bir şey var ki, "size daha iyi deneyim ve sonuç gösterebilmek için" diye devam eden, yani sen "aynı şeyler" demeyesin diye, onları sana döndürmeyecek algoritmalar peşinde :) Özgünlüğün etkisini sen düşün artık...

@Baates:
Başarılar dilerim...
baates

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 21.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 763
  • Beğeniler 215 / 160
  • Ticaret 5, (%100)
Bilo kardeşim çok doğru bir yazı ile çok doğru bir yol göstermiş oldun...Şimdi görüşlerine daha fazla katılmaya başladım.
Tek bir konuya odaklanmak biraz sıkıcı gelebilir yanlız bu bir handikap olabilir konu darlığı yaşa bilir insan. Çok dağılmak ile tek konu arasında gidip gelmek ama dengeyi iyi ayarlamak lazım bence...

• Üyelik 31.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Sanat Direktörü
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 121
  • Beğeniler 63 / 77
  • Ticaret 0, (%0)

baates adlı üyeden alıntı

Bilo kardeşim çok doğru bir yazı ile çok doğru bir yol göstermiş oldun...Şimdi görüşlerine daha fazla katılmaya başladım.
Tek bir konuya odaklanmak biraz sıkıcı gelebilir yanlız bu bir handikap olabilir konu darlığı yaşa bilir insan. Çok dağılmak ile tek konu arasında gidip gelmek ama dengeyi iyi ayarlamak lazım bence...

"Tek bir konuya odaklanmak biraz sıkıcı gelebilir" demişsiniz.

Kime sıkıcı gelir? : Tabiki hazırlayan kişiye.
Kime sıkıcı gelmez? : Ziyaretçiye.

Bencil düşünmeye gerek yok. Ben site hazırlarken bana sıkıcı gelmesi umurumda bile değil. Yeter ki kazandırsın.

Burada sorulacak altın soru şudur;

Kime oynamak istiyorsunuz? Kendinize (yani egonuza) mi, yoksa müşteriye (ziyaretçiye) mi?

Kendinize oynamak sizi mutlu eder, ama ziyaretçiyi değil.

Ziyaretçiye oynamak sizi mutlu etmeyebilir. Ama sonuçta kesinlikle kazandırır.
.

Ek Olarak:

cnkymz adlı üyeden alıntı

@bilo: Arama motorları, kaliteli, otoriter ve sürekli güncel olan siteleri taratıp üst sıraya çıkarabilmek için, Panda Güncellemesi gibi algoritma geliştiriyor. Ve sen diyorsun ki zayıf ve spesifikler sitelere ayılıp bayılıyor :)

Konudan sapmaya gerek yok. Yalnız şunun farkında olmalısın, sen bile bir siteye girdiğinde o içeriğe benzer bir yazıyı okumuşsan "öff aynı şeyler" diyerek kapatıyorsun. :) Google'nda söylediği bir şey var ki, "size daha iyi deneyim ve sonuç gösterebilmek için" diye devam eden, yani sen "aynı şeyler" demeyesin diye, onları sana döndürmeyecek algoritmalar peşinde :) Özgünlüğün etkisini sen düşün artık...

@Baates:
Başarılar dilerim...

Ben çöp sitelerde gezmem... Ziyaretçide gezmez... Arama motorları güncel içeriği sevmez demiyorum. Spesifik konulara odaklanmış siteleri daha çok sever, ister kopya içerik, ister özgün, hiç farketmez diyorum.

Arama motorlarında sitelerin öncelikleri şöyledir.

1. Öncelik : Özgün + Tek konuya odaklanmış siteler (mesela sadece spor)
2. Öncelik : Kopya + Tek konuya adaklanmış siteler (mesela sadece spor)
3. Öncelik : Özgün + Geniş içerikli siteler (spor + haber + moda + finas +...)
4. Öncelik : Kopya + Geniş içerikli siteler (spor + haber + moda + finas +...)
5. ....

Bakınız, dikkat ediniz. 3 ncü madde, özgün olmasına rağmen, kopya içerikli olan 2 nci madde, aramalarda daha önce gelir.

Tabiki burada her madde kendi içindede bölümlere ayrılır.
- Güncelleme sıklığı
- Sosyal medyayı kullanış yüzdesi
- Siteye olan doğal trafik vs.

NEYE DAYANARAK YAZIYORUM BUNLARI:
İşkembeden atmıyorum, uzun yılların deneme yamulma metodlarının sonuçlarıdır. Benim için şehir efsaneleri yoktur. Dener yamultur yada yamulurum. Ama sonuçları görürüm. Başkasının bişeysiyle gerdeğe hiç girmedim. ve girmeyin derim.
Örnek veriyorum.
Sitelerimden bir tanesinin %100 ü kopyadır. (haber portalı)... Ama yıllık getirisi en az 10.000 TL civarında... ve gelirin %95 i reklam vermek isteyen kişilerden oluşuyor. Üstelik bir tanesini bile ben aramam. Hepsi kendi gelir.
baates

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 21.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek güvenlik
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 763
  • Beğeniler 215 / 160
  • Ticaret 5, (%100)
Arkadaşlar konuyu gergin bir mecraya çekmeyin lütfen... ben anlıcamı anladım bu konuda özgün olmak iyidir güzeldir ama emek ve zaman açısından uzun zaman da başarı getirir. Tek bir konuya odaklanmak zordur ama başarı için azıcık empati kurmak karşındaki gibi düşünmek gerekir. Zaten hangi limanda duracağını bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar yardım etmezmiş.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al