wmaraci reklam

Intel Xeon işlemci satan site?

22 Mesajlar 4.241 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

baranos adlı üyeden alıntı

Önerinize ihtiyacım var araştırma aşamasındayım büyük çapta bir hosting şirketi kuruluşu için.

i7 Extreme shared host sunucusu için daha mı iyidir?

Birde Xeon E3 mu standart i7 mi?

Büyük çaplı olarak düşünüyorsan, iyi araştırman ve düşünmen lazım, fiyat açısından E3 işlemciler i7 lere göre daha düşük olduğu için aynı fiyata bir i7 işlemciden çok daha performanslı bir işlemci alabilirsin. Fakat işin ince noktalarınıda düşünmek lazım örneğin xeon işemciler i7 işlemcilere göre 2 kat daha fazla enerji tüketmekte. Bir hosting şirketinin günümüzde kar marjı için en çok önemsemesi gereken şeylerden biriside enerji tasarrufu bence. Hosting şirketi olarak tecrübeye sahip değilim fakat bir dönem bilgisayar teknik servisliği yaptığım için bir çok çeşitte bilgisayar ve donanımı test etme fırsatım oldu.
Eminim Sunucu ve Server konularında benden çok daha tecrübeli arkadaşlar konuya iştirak edeceklerdir.

wmaraci
reklam

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Gitti Gidiyor dan bulabilirsin.
Ayrıca bir önerim olacak, o işlemciyi istemenin nedeni nedir bilmiyorum ama o fiyatlara çok daha performanslı olan i7 extrem serisini inceleyebilirsin.

Büyük çaplı olarak düşünüyorsan, iyi araştırman ve düşünmen lazım, fiyat açısından E3 işlemciler i7 lere göre daha düşük olduğu için aynı fiyata bir i7 işlemciden çok daha performanslı bir işlemci alabilirsin. Fakat işin ince noktalarınıda düşünmek lazım örneğin xeon işemciler i7 işlemcilere göre 2 kat daha fazla enerji tüketmekte. Bir hosting şirketinin günümüzde kar marjı için en çok önemsemesi gereken şeylerden biriside enerji tasarrufu bence. Hosting şirketi olarak tecrübeye sahip değilim fakat bir dönem bilgisayar teknik servisliği yaptığım için bir çok çeşitte bilgisayar ve donanımı test etme fırsatım oldu.
Eminim Sunucu ve Server konularında benden çok daha tecrübeli arkadaşlar konuya iştirak edeceklerdir.

Hocam iyi demişsiniz güzel demişsiniz enerji tasarrufu önemli ama burada bu işlemci sıradan bir bilgisayarı değil bir server'ı çalıştıracak. Xeon serisi işlemciler iş istasyonları ve sunucular için. i7 Extreme kağıt üzerinde daha performanslı olabilir ancak işler bir servera takınca değişiyor. Xeon serisi işlemciler fiziksel 8 çekirdeğe sahip.

Önerinize ihtiyacım var araştırma aşamasındayım büyük çapta bir hosting şirketi kuruluşu için.

Server için Xeon serisi alınmalı. En azından benim bilgilerim bu yönde. Hosting şirketi işleten arkadaşlar var onlar daha iyi bilirler. Ben sadece işin teknik kısmında okuduklarım kadar bilgiliyim.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

brown adlı üyeden alıntı

Hocam iyi demişsiniz güzel demişsiniz enerji tasarrufu önemli ama burada bu işlemci sıradan bir bilgisayarı değil bir server'ı çalıştıracak. Xeon serisi işlemciler iş istasyonları ve sunucular için. i7 Extreme kağıt üzerinde daha performanslı olabilir ancak işler bir servera takınca değişiyor. Xeon serisi işlemciler fiziksel 8 çekirdeğe sahip.

Server için Xeon serisi alınmalı. En azından benim bilgilerim bu yönde. Hosting şirketi işleten arkadaşlar var onlar daha iyi bilirler. Ben sadece işin teknik kısmında okuduklarım kadar bilgiliyim.

Konuda bahsi geçen işlemci Xeon E3 serisi işlemciler, dolayısıyla E3 serileri 4 çekirdeklidir. E5 serisinde 8 çekirdek vardır ve çekirdek sayısı 2 şer 2 şer artar. 4-6-8-10-12-14-16-18 olarak. Zaten arkadaşın E3 serisini incelediğini sonradan farkettiğim için, aynı paraya i7 den çok daha performanslı bir Xeon işlemci alacağını belirttim. E3 ve E5 ve E7 serileri arasında fiyat farkları çok aşırı derecede farklıdır zaten. E3 serisi işlemcilerin en yüksek modeli 500-600 $ iken E5 serisi işlemcilerin en düşük 4 çekirdeğe sahip modeli 650-700 $ dolar çivarındadır. Tabi bunlar KDV siz fiyatlar. 500 $ a kadar tabiki en mantıklı seçim Xeon E3 serisidir.

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Konuda bahsi geçen işlemci Xeon E3 serisi işlemciler, dolayısıyla E3 serileri 4 çekirdeklidir. E5 serisinde 8 çekirdek vardır ve çekirdek sayısı 2 şer 2 şer artar. 4-6-8-10-12-14-16-18 olarak. Zaten arkadaşın E3 serisini incelediğini sonradan farkettiğim için, aynı paraya i7 den çok daha performanslı bir Xeon işlemci alacağını belirttim. E3 ve E5 ve E7 serileri arasında fiyat farkları çok aşırı derecede farklıdır zaten. E3 serisi işlemcilerin en yüksek modeli 500-600 $ iken E5 serisi işlemcilerin en düşük 4 çekirdeğe sahip modeli 650-700 $ dolar çivarındadır. Tabi bunlar KDV siz fiyatlar. 500 $ a kadar tabiki en mantıklı seçim Xeon E3 serisidir.

8 çekirdekten fazla çekirdek yok bildiğim kadarıyla. Henüz öyle bir teknoloji oluşturulmadı. Haklısınız ancak burada kilit nokta server olması. Serverda barındırılacak site sayısına, sitelerin ağırlığına göre mantıklı seçim değişebilir diye düşünüyorum.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

brown adlı üyeden alıntı

8 çekirdekten fazla çekirdek yok bildiğim kadarıyla. Henüz öyle bir teknoloji oluşturulmadı. Haklısınız ancak burada kilit nokta server olması. Serverda barındırılacak site sayısına, sitelerin ağırlığına göre mantıklı seçim değişebilir diye düşünüyorum.

Araştırmanızı tavsiye ederim, hatta bir kaç Türk Hosting sağlayıcıları bile 16 çekirdeğe geçiş yapmış durumda.
Sizinde söylemiş olduğunuz gibi ihtiyaç ve talebe göre seçimler farklılık gösterecektir.

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Araştırmanızı tavsiye ederim, hatta bir kaç Türk Hosting sağlayıcıları bile 16 çekirdeğe geçiş yapmış durumda.
Sizinde söylemiş olduğunuz gibi ihtiyaç ve talebe göre seçimler farklılık gösterecektir.

Hocam bana lütfen bir örnek verir misiniz ? Baktım sadece AMD'nin 12 çekirdekli bir işlemcisinden söz ediliyor o da prototip gibi bir şey. 16 fiziksel çekirdek çok büyük bir durum farkındasınız değil mi ? Bunu üretmek basit bir adım değil. Kaldı ki daha yeni yeni 8 çekirdek oturmaya başladı, 16nm üretime yeni geçildi.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Örnek olarak Xeon E7 8890 işlemcisini inceleye bilirsin 7174$ olarak intelin websitesinde belirtilen fiyat Türkiye'ye getirdiğinizde 9000$ a kadar çıkabilmektedir. Bu işlemci fiziksel 18 çekirdek sanalda ise 36 çekirdeğe sahiptir. 45MB önbelleği ve 1.5 TB RAM kapasitesine sahiptir.

http://ark.intel.com/tr/products/84685/Intel-Xeon-Processor-E7-8890-v3-45M-Cache-2_50-GHz

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

Örnek olarak Xeon E7 8890 işlemcisini inceleye bilirsin 7174$ olarak intelin websitesinde belirtilen fiyat Türkiye'ye getirdiğinizde 9000$ a kadar çıkabilmektedir. Bu işlemci fiziksel 18 çekirdek sanalda ise 36 çekirdeğe sahiptir. 45MB önbelleği ve 1.5 TB RAM kapasitesine sahiptir.

http://ark.intel.com/tr/products/84685/Intel-Xeon-Processor-E7-8890-v3-45M-Cache-2_50-GHz

Renderfarm'larda ya da süper bilgisayarlarda çok daha güçlü işlemciler, RAM'ler kullanılıyor bunu biliyorum ama bunlar über şeyler. Ben birinci kullanıcı tarafında olduğundan bahsettiğinizi düşünmüştüm yanlış anlamışım kusura bakmayın. Maliyet açısından mümkün olmadığını söylemiştim. Sonuçta düşününce bundan 10 yıl önce de bu işlemcilerin yerinde bizim kendi bilgisayarımızda kullandığımız teknoloji vardı, o zaman bizse çok daha kötüsünü kullanıyorduk. Yani sonuçta biz 2-3 MB'lık cache bellek kullanırken bu 45 MB kullanıyor, transformers gibi bir şey.

hosunn hosunn Kendin Ol Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek IT Administrator
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 33 / 67
  • Ticaret 13, (%100)

Hocam I7-3770 = E3-1220v2 diyebiliriz Eğer site barındıracaksanız I7 serisinden 3770 olabilir Xeon serisinden ise E3-1220v2 olabilir sanallaştırma için ise E3 kesinlikle önermem E5 veya X serisi olabilir.

baranos baranos WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Journalist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 1621
  • Beğeniler 419 / 197
  • Ticaret 5, (%80)

hosunn adlı üyeden alıntı

Hocam I7-3770 = E3-1220v2 diyebiliriz Eğer site barındıracaksanız I7 serisinden 3770 olabilir Xeon serisinden ise E3-1220v2 olabilir sanallaştırma için ise E3 kesinlikle önermem E5 veya X serisi olabilir.

Hocam şuradaki http://www.exa.com.tr/dell/sunucular/dell_pet203-392-22313.html sunucu'nun işlemcisi nasıldır ve sadece bu işlemcinin fiyatı nedir acaba?

Ek olarak bunu alıp shared host barındırmayı mı önerirsiniz yoksa toplama yaptırmayı mı? Ek olarak fiyat olarak da belirtin lütfen, teşekkürler.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al