wmaraci reklam

Kırıkkale Üniversitesi Öğrencileri, Yük Taşıyabilen Drone Geliştirdi

9 Mesajlar 967 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)
Ülkemizin dört bir yanından hem lise hem de üniversite öğrencileri, Teknofest 2018'de hünerlerini sergilemeye hazırlanıyor. Bu ekiplerden biri de Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri. 20-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Teknofest 2019, birçok uluslararası şirketin sponsorluğunda ve ciddi yatırımlarla ziyaretçilerine kapılarını açmaya hazırlanıyor. Teknofest 2019 kapsamında yarışmaya hazırlanan onlarca farklı ekip de yarışma için son hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan bir ekip ve beraberindeki 2 öğretim görevlisi, uzunca süredir yük taşıyabilen insansız bir hava aracı üzerinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Bu drone'u diğerlerinden ayıran en önemli özellik, plastik parçalarının ve plastik parçaları üreten 3D yazıcının bu öğrenciler tarafından üretilmiş olması.

Toplamda 3 kilogram yük taşıyabilen ve 1 saat boyunca havada kalabilen bu drone ile yarışmada derece elde etmeyi planlayan öğrenciler, çalışmalarını daha da geliştirerek ülkemizi yurt dışında temsil etmeyi planladıklarını söylüyorlar. Biz de bu vesileyle hem Kırıkkale Üniversitesi öğrencilerine hem de yarışmaya katılacak diğer ekiplere başarılar diliyoruz.

Kaynak

wmaraci
reklam

zizanet zizanet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek güvenlikçi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** A**
  • Mesajlar 501
  • Beğeniler 159 / 159
  • Ticaret 3, (%100)
Board'ını mı geliştirmişler, motorunu mu, yazılımını mı, kanadınının tenekesini mi?
darknov4

kişi bu mesajı beğendi.

ziza.net | tennar.com | Türk Mantar mantarsatis.com | Gübre gubreler.com | Ziraat zirai.org

jobsfrominternet jobsfrominternet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Ö**
  • Mesajlar 266
  • Beğeniler 60 / 98
  • Ticaret 2, (%100)
zizanet buradaki durumu bilmiyorum ama hemen hemen hepsini kendimiz geliştirebiliyoruz isteyince yapılıyor.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

zizanet adlı üyeden alıntı

Board'ını mı geliştirmişler, motorunu mu, yazılımını mı, kanadınının tenekesini mi?

Bu drone'u diğerlerinden ayıran en önemli özellik, plastik parçalarının ve plastik parçaları üreten 3D yazıcının bu öğrenciler tarafından üretilmiş olması diyor.

3D yazıcıdan plastik parça üretmenin övülecek başarı sayılacak bir yanı yok. Içindeki aksanlar muhtemelen hazır. 1 saat havada kalmasını da pek olası görmüyorum.

Haber değeri olduğunu da düşünmüyorum. Gerekli parçalara sahip her insan bu tür bir drone yapabilir. İnternet derya deniz :) dünyanın en iyi üniversitelerinin ders videolarına dahi ulasabiliyorsunuz.

Dünya tonlarca yük taşıyan dronelar yapıyor. Bu tür başarısız taklitler zaman kaybından öte bir şey değildir. Oğrencilere yenilikçi olmayı öğretmek gerek. 100 şeyi taklit edeceklerine 1 yeni şey üretsinler. Ama tamamen kendileri üretsinler! Emin olsun herkes üretilen 1 yeni şey 100 taklite bedeldir.
darknov4 ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

ASametYildirim ASametYildirim Saygı, Sevgi, Anlayış. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3826
  • Beğeniler 2399 / 1874
  • Ticaret 97, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Bu drone'u diğerlerinden ayıran en önemli özellik, plastik parçalarının ve plastik parçaları üreten 3D yazıcının bu öğrenciler tarafından üretilmiş olması diyor.

3D yazıcıdan plastik parça üretmenin övülecek başarı sayılacak bir yanı yok. Içindeki aksanlar muhtemelen hazır. 1 saat havada kalmasını da pek olası görmüyorum.

Haber değeri olduğunu da düşünmüyorum. Gerekli parçalara sahip her insan bu tür bir drone yapabilir. İnternet derya deniz :) dünyanın en iyi üniversitelerinin ders videolarına dahi ulasabiliyorsunuz.

Dünya tonlarca yük taşıyan dronelar yapıyor. Bu tür başarısız taklitler zaman kaybından öte bir şey değildir. Oğrencilere yenilikçi olmayı öğretmek gerek. 100 şeyi taklit edeceklerine 1 yeni şey üretsinler. Ama tamamen kendileri üretsinler! Emin olsun herkes üretilen 1 yeni şey 100 taklite bedeldir.

Çok haklısınız fakat ben emeklemeden koşulamayacağı düşüncesindeyim. Sonuçta böyle küçük çalışmalar yapmadan 227 kilo yük taşıyabilen drone' u yapmak zor olurdu.

Tabi 3D yazıcı ile parça üretmek veya birkaç aparatı değiştirip yeni bir şeymiş gibi tanıtmak biraz saçma olmuş ama en azından bir yerden başlamışlar. Böyle ufak çalışmalar bile beni umutlandırıyor.

zizanet adlı üyeden alıntı

Büyük ihtimalle normal bir drone' nun pervanelerini ve motorunu daha iyisiyle değiştirmiş ve yük taşıyabilmesi için birkaç ekleme yapmışlardır. Sonuçta yeni bir motor üretmek imkansız değil ama günümüzde verilen eğitimle ve imkanlarla bayâ bir zor.

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Hocam size parçaları temin edeyim lütfen yapın.

Dediğiniz doğru yenilkci ve inovatif olmak gerek ama bir şeyi tasarlamak içinde doğasını işleyişini anlamak gerek. Drone dediğimizin mekaniği belli demi bu yeni bir icat değil haklısınız

Fakat taklitcilik olarak nitelendirdiğiniz şeyi onlarca yıllırdır her Araba markasıda yapıyor. Otomobil fuarları "sanayi casusu" ile kaynıyor.

Demem o ki şevk kırmadan, heves bozmadan yönlendirmek gerek. Yoksa "Aman yük taşıyan drone yapmışlar, buda başarı mı?" derseniz bugün yükü taşıtan o öğrenciler yarın (ki buda yapıldı) mayın temizleyen dronu vs geliştirmez geliştiremez.
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

cthax adlı üyeden alıntı

Hocam size parçaları temin edeyim lütfen yapın.

Dediğiniz doğru yenilkci ve inovatif olmak gerek ama bir şeyi tasarlamak içinde doğasını işleyişini anlamak gerek. Drone dediğimizin mekaniği belli demi bu yeni bir icat değil haklısınız

Fakat taklitcilik olarak nitelendirdiğiniz şeyi onlarca yıllırdır her Araba markasıda yapıyor. Otomobil fuarları "sanayi casusu" ile kaynıyor.

Demem o ki şevk kırmadan, heves bozmadan yönlendirmek gerek. Yoksa "Aman yük taşıyan drone yapmışlar, buda başarı mı?" derseniz bugün yükü taşıtan o öğrenciler yarın (ki buda yapıldı) mayın temizleyen dronu vs geliştirmez geliştiremez.

Uzun bir yazı olacak :)
Öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki bu bir oyun LvL LvL gitmek gerekiyor. Hayır hocam buna gerek yok. Yapılanı anlayıp üzerine koymak gerekiyor. Yeni bir şey denenmesi gerekiyor. Sürekli bu şekilde olmalı ki ortaya daha önce üretilmemiş bir yapı ürün çıksın. Elektrikli araba yapabilmek için içten yanmalı motoru anlamanın gereği yok. O eskidi artık eski teknoloji. Bir akılli telefon yapmak için ilk telefona dönmeye gerek yok. Senelerdir pişirip pişirip öne sürülüyor bunlar zerre kadar gelecek vaad etmiyor. Senelerdir sürekli bir şeyler bulunuyor yok şu üniversite bunu yaptı yok bu şunu yaptı sonuç nedir? Bir arpa boyu yol kat edemedik. Elektrikli araba yapabilmek için içten arabalı motoru değil, içinde kullanılan pil sistemini ve bunun dizaynını anlamak gerekir.(Isınınca veya bir yere çarpınca patlamaması gibi) Ağırlık taşıyan drone mu yapılacak? Bunun mantığı belli yeni bir şeyler ekle ne bileyim auto navigasyon bulucu olsun, koordinat tespit etsin ya da x ürününü y koordinatına teslim edebilsin, sadece şu kadar kg lık yük kaldıran drone yaptım demek ve bunu yol kat edilen bir buluş, üretimmiş gibi öne sürmek saçmalıktan öte bir şey değil.

Geçenlerde 18 19 yaşında bir genç yerli anakart yaptı dediler, konu açtık ************** dedik mümkün değil dedik bazı arkadaşlar karalama yapıyorsun dediler bazıları yerli üretimi desteklemiyorsun dediler sonuç? ************** çıktı. 2 parçayı alıp birleştirmek yenilikçi bir şey geliştirmek anlamına gelmez. Tekerleği yeniden bulmaya gerek yok. Tekerlek zaten icat edildi. Siz üzerine bir şey koyarsanız bu yenilikçi bir hareket olur. Bu gençlerin yaptığı droneları avrupada ve dünyada hobi amaçlı yapan insanlar var. Hatta bu işi abartıp neler neler yapan var. Kaç tane youtube kanalını sitesini ya da bu konuda bir şeyler geliştiren insanı takip edebiliyorsunuz?

Doğasını inceleyecekse yenilikçi bir ürün çıkarması gerekir. Bugün zıplayan robot yapabilmek için zıplayan örümcek türleri tek tek inceleniyor, yapıları gözleniyor bu yenilikçi bir harekettir.

En sevdiğim argüman göndereyim sen yap, ya da bir eleştiri yapınca hadi yap. Ben bunu yaptım diyelim o zaman hangi argümanı sunacaksınız bana? İnternette aşama aşama gösteriliyor zaten. İç dizaynı tamamen hazır. 3D Yazıcı kısmı en basit olanı youtube a 3D printed drone yazın binlerce video var.

Elektrik aksanı dışında her şeyini 3D yazıcı ile basabilirsiniz.
Ne gibi?
Propellers
FrameLanding gear
Landing gear
Camera mounts
Antenna holder.
Protective equipment..
Remote casing
Battery pack casing.

Gibi. Ortalama bir makine ya da elektronik mühendisi öğrencisi zaten bunun geriye kalan iç aksanını yapamıyor(birleştiremiyorsa) yazıklar olsun. Hayalgücü yok ülkede. Yani ek bir şey katamıyorlar. Hadi koçum yaparsın koçum demekle olmuyor bu işler. Devlet kaynaklarıyla birine destek verecekse, Tübitak'ın reddettiği fakat Oxford Harvard gibi üniversitelerden teklifler alan Türk projelerine destek versin. Eldeki dehaları avrupaya verip bu tür klişe yapımları bir yenilikmiş gibi sunmak bana ironik geliyor doğrusu.

Katılırsınız katılmazsınız bu benim şahsi fikrim, oyalanıp oyalanıp duruyoruz. Bir kere bu eğitim sisteminden yenilikçi üretim zaten beklemiyorum. Sorgulama, merak aykırı düşünme yok. Tamamen sıradan taklit üzerine kurulu. Ülkede çok değerli 2 3 üniversite var teknoloji ve yenilik çıkarabilecek onların da üretenlerini avrupa ve amerika hemen kapıyor.

Şevk kırmak konusuna girince bunları geçiniz lütfen. Yapılacak bir şey varsa yapılır olacaksa bir şey varsa olur. Akacak kan damarda durmaz. Alan Turing tüm baskılara rağmen Enigmayı çözmedi mi? Ya da Telefon kaçıncı denemede bulundu? Kimler kimler sen bunu yapamazsın dedi? Newton üniversite sınavinı başaramayınca ahırda fizik çalışmadı mı? Tüm buluşlarını burada yapmadı mı? Daha neler neler. Bunların tamamı şevk kıracak birçok faktöre göğüs gerdi başarmalarının tek sırrı uslanmaz merakları ve durmak bilmeyen sorgulama yetileriydi.

Kendi alanımdan örnek vereyim, atıyorum yapay zeka geliştirilecek çok iyi derecede santranç oynayan bir yapay zeka geliştirmemin bir anlamı var mı? Bu zaten yapıldı. Geçmişteki bütün çalışma ve örnekleri sistematik bilgi birikimlerini tek tek tarıyorum. Almam gerekenleri alıyorum. Ortaya yeni bir şeyler çıkması için bu yeterli olmuyor elbette. Derin bir sorgu süreci var. Biyoloji fizik matematik kullanman gerekiyor yetmiyor. Felsefeye de el atmak gerekiyor, etik ahlaki konuları bile derinlemesine incelemem gerekiyor, Deep Mind gibi harika rakipler var. Onlara göz atmam gerekiyor. Yetiyor mu? Yetmiyor, insanı ve yapısını incelemem gerekiyor nörolojiden sinir sistemine kadar inmem gerekiyor, teknoloji insanın birbirini taklit etmesiyle değil, bir insanın hayalini gerçekleştirmesiyle geliştirir. Hep üzerine koya koya ilerlemek gerekir. Ben isterdim ki kendilerinden bir parça olsun bir hayalleri olsun kusursuz yapmak zorunda değiller ama en azından deneyebilirler. Otomobil firmaları elbet birbirini taklit eder pazar payı kapmak için kıyasıya bir yarış var öyle ki Elon Musk misal çoğu zaman bu olayı abartıp PR çalışmaları için asıl amaçlarından uzaklaşarak saçma sapan hareketler dahi yapabiliyor. Sürekli gelişen durmaksızın ilerleyen bir dünya var, bu dünyaya ayak uydurmak için taklit etmek yetmiyor üzerine koyup geliştirmek gerekiyor.

3kg ee
10kg ee
100 kg ee
1000 kg eee biz tonlarca yük taşıyan droneları yapana kadar onlar yapay zekalı ülkede devriye gezen askeri ve polisiye robotlar yapacak. Sonra biz onları taklit edeceğiz onlara yaklasana kadar hep bir adım önümüzde olacaklar. Bu sekilde olmaz hocam. Bir patlama yapmak lazim şu gençleri bir salmak lazım. Geleceği özgürlüğü sorgulamayı sonuna kadar dayayacaksın limitleri zorlayacak, gelişime açık olacak ki geliştirebilsin.

Harika süper bir proje diyene de saygı duyuyorum. Benim şahsi fikrim bu. Fikirlerin en sevdiğim yanı asla zincir tutmamaları.

Kilit vurulmuş zihinlerde, cesaretle kırılan her zincir, özgürlüğe ve yeni bir dünyaya açılan kapının ilk adımıdır. Derim hep. Bu sözü lise zamanlarında boş bir ders vakti oluşturup sıraya yazmıştım. Bilmiyorum belki de bu bakış açım bana dayatılan hiçbir fikri baskıyı kabul etmeyişimden ötürüdür.

Bu projeyi şu an ülkede bulunan Mekanik ve elektronik alanındaki ortalama her üniversitenin yapabilmesi lazım. Asıl garip olan ne biliyor musunuz? Benim beğendiğim ve şaşırdığım her Turk projesinin avrupa veya dünyanın herhangi bir ülkesi tarafindan kapılmış olması. Birçoğu ülkede haber değeri bile görmüyor.

Fikriniz budur saygı duyarım fakat aynı şeyi sizden de beklerim.
Mastermeido ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Webtekno PR çalışmalarında hangi ajans aracılığı ile reklam alıyor? Bilelimde bizde bu gibi işlerde kullanırız.

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
Hocam maalesef uzun yazınca matah bir şey anlatıyormuşsunuz gibi olmuyor. Bende beyin göçüne karşıyım bende istiyorum ilk okula giden çocuklarım resim yapınca güneşi sarı değilde hayal gücünü kullanıp oraya marsı yerleştirsin ama maalesef sistem buna izin vermiyor.

İzin veren sistemde (değindiğiniz gibi) göç veriyor.

Ama iyi ozaman 100- 1000 eee diyelim dönelim sırtımızı,bu kadar basite indirgemektense öğrenciler bak koçum 276 kilo kaldırtıyorsan şunu şöyle yap da orjşnal birşey çıksın demek lazım.

Demem o ki aslında aynı şeyden bahsediyoruz ama ben 0-100 den gidiyorum siz ise hemen "bunlar aşılsın artık mantığı ile" 50-100 e çıkalım diyorsunuz. elektrikli motoru anlamak için atmosferliği incelemeye gerek yok demeniz "bence" çok yanlış (aslında doğru çünkü ikisi tamamen farklı ama siz kavram olarak diyorsunuz) zira ülkede ki ehliyet sahibi insanların adım kadar eminim %90 sürdüğü araba nasıl çalışıyor bilmiyor. Demem o ki elinizde kinin nasıl çalıştığını bilmezseniz üzerine koyamazsını.
Saygılarımla
ASametYildirim

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al