Gss Prim Borcu - Nefes Aldın Vergisi Hakkında

85 Mesajlar 9.887 Okunma
smmexpress

Rekomedya Rekomedya Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)
Malum bir kaç yıl önce çıkardıkları bir yasayla ülke de yaşayan nefes alan herkesi borçlandırdılar. Genel sağlık sigortası adını verdikleri bu sistemle zaten devletin anayasal olarak sağlamakla yükümlü olduğu sağlık hizmetleri için herkese kafalarına göre bir miktar ödeme mecburiyeti getirdiler. Sigortan yoksa ve hane halkından birinin sigortasından faydalanmıyorsan zorla bu ücreti ödemek zorundasın şeklinde bir kanun bu.

Bir kaç kez ertelendi gerçi ama bu sefer son erteleme olduğu, 30 Eylül den sonra bir daha geçmişe yönelik bildirimde bulunmayanların borçlarını en üst tabandan kesilen primin ödetileceği ya da haciz yoluyla alınacağı söyleniyor. Milyonlarca insan hala ödememiş de kayıt da olmamış.

Ne yapmayı düşünüyorsunuz ?
melankolia

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

saltuntas saltuntas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek blog yazarlığı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 985
  • Beğeniler 42 / 391
  • Ticaret 92, (%99)
Ne olursan ol dosdoğru ol diye bir söz var ama bu ülke de doğru olmayacaksın. Bence nasıl yırtabilirseniz o yolu deneyin.
Rekomedya cingan

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

nispet adlı üyeden alıntı

Ne olursan ol dosdoğru ol diye bir söz var ama bu ülke de doğru olmayacaksın. Bence nasıl yırtabilirseniz o yolu deneyin.

;) doğru

saltuntas saltuntas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek blog yazarlığı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** A**
  • Mesajlar 985
  • Beğeniler 42 / 391
  • Ticaret 92, (%99)

LikeSend adlı üyeden alıntı

Devlet öyle bir pozisyona düşürüyor ki sanki başkasının hakkını yiyecekmişim gibi hissediyorum böyle yaptığımda da. Ben bunu da istemiyorum neden yalan söylemek zorunda kalayım ki ?

Ayrıca borcun faizini de alacakmış, ben hayatım boyunca faiz yemedim de ödemedim de sırf bu yüzden kredi kartım bile yok. Şimdi benden bir de faiz ödememi istiyorlar.

Devlet zorla insanları yalan dolana itiyor. Kısacası işin ucu iki ucu boklu değnek misali.
Rekomedya 1SMHMedya

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Guneyy Guneyy se'öcü değilim.. Kullanıcı
  • Üyelik 22.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 781
  • Beğeniler 58 / 199
  • Ticaret 86, (%100)
"Gidip hane geliri kişi başına 427 liradan düşük diyerek yalan söyleyip sildirmeli miyiz ?" Bunu yapamazsınız :)
Gelir testinde babanız anneniz evde yaşayanların üzerinde ne var ne yok görünüyor + memur evinize kadar geliyor bakıyor ne var ne yok (bugün yaşadım) :D
Ama ödemeyecem tabiki.

• Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

Güney adlı üyeden alıntı

"Gidip hane geliri kişi başına 427 liradan düşük diyerek yalan söyleyip sildirmeli miyiz ?" Bunu yapamazsınız :)
Gelir testinde babanız anneniz evde yaşayanların üzerinde ne var ne yok görünüyor + memur evinize kadar geliyor bakıyor ne var ne yok (bugün yaşadım) :D
Ama ödemeyecem tabiki.

Ben bu organizasyona dahil olmak istemiyorum
HidrolikAdam pc332

kişi bu mesajı beğendi.

Guneyy Guneyy se'öcü değilim.. Kullanıcı
  • Üyelik 22.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 781
  • Beğeniler 58 / 199
  • Ticaret 86, (%100)

LikeSend adlı üyeden alıntı

Bir boku göremezler o benim için en basit konu. Kendim eşim ve çocuğum adına hiç bir şey yok, arada araba alım satımı yaptığımdan yıllık 5 hakkı da çoktan doldurduğumdan aracım da arkadaşlarımın üzerine oluyor genelde şimdi ki de arkadaşım üzerine . Annem babam kardeşim de ayrı evde oturuyor. Yaşam tarzımız gereği öyle evimizde de bu gelirin üstünde olduğumuzu gösterecek bir şey yok. Oturduğum ev kira vs. bir bok ispat edemezler ama benim için sorun bunlar değil.

Ben bu organizasyona dahil olmak istemiyorum, ne yalan söyleyip başkalarının hakkını yeme niyetim var, ne doğru söyleyerek hastaneye para ödediğim dönemler için borç ödeme niyetim var. Gelirim xxx lira altı diyip yalan söyleyip bedava sağlık hizmeti aldığımda bu parayı ödeyenlerin hakkını yemiş olacağım ve bunu istemiyorum, yok gerçek gelirimi bildirip borcu kabul ettiğimde de haybeye bir kaç bin lira para + aylık sabit xxx lira ödeme yapmam gerekecek ben bunu da istemiyorum. Devlete böyle havadan verilecek kuruşum yok, soydukları yetip artıyor zaten. Aylık sigara yakıt masrafım 1000 lira, bunun 700 800 lirası direk vergi zaten daha gözlerini toprak doyursun, mutfak masrafım diğer harcamalarım internet telefon giderlerim derken her ay 1000 1500 lira vergi veriyorum. Karşılığında aldığım bir hizmette yok götü boklu 40 yıllık köprüden bile para vermeden geçemiyorum.

Katılıyorum hocam söylediklerinize bu zamana kadar hiç hastaneye gitmemiş biri olarak 2bin küsür borç çıktı 800 e düşürdüler.
Askerde olduğum süreyi bile eklemişler nasıl bir mallıktır ki askerde prim borcu devam ediyor.
Bunu sıfıra çekecem öyle böyle yada ödemeyecem.

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Benim de bayağı borcum çıkmıştı 1,5 sene önce. Gidip başvurdum ve memurla aramızda geçen konuşma aynen şöyle:

Ben: Merhaba, işten ayrıldım ve hizmet dökümüne bakarken borcum olduğunu gördüm.
Memur: Evet, 18 yaşını doldurduğun zaman gelir testi yaptırman gerekiyordu. (Böyle şeyleri aksatmayın v.s. diye fırça da kayıyor arada)
Ben: Ne yapabilirim peki? Şu anda çalışmıyorum ve bu parayı ödemek istemiyorum.
Memur: Al şu kağıtları doldur hemen. 15 gün sonra gel durumuna bakalım.

Kağıdı alıp zarfın içine koydu ve bu süre içinde durumumun araştırılacağını söyledi. 15 gün sonra gittiğimde ise işimin halledildiğini öğrendim. Yani borcum tamamen silinmiş. Eve de kimse gelip gitmedi.

Ek olarak: Lise döneminde 5-6 defa hastanede muayene olmuştum. Babamın maaşından kesiliyor diye tahmin ediyordum ama 6 ay sonra İstanbul'da eczaneden ilaç alırken muayene ücreti ödedim. Adam bana şu seneden borcun var ödemek ister misin dedi 30-35 lira ödedim.
Rekomedya

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad C** Ş**
  • Mesajlar 1930
  • Beğeniler 1527 / 1150
  • Ticaret 25, (%100)

İsa adlı üyeden alıntı

Benim de bayağı borcum çıkmıştı 1,5 sene önce. Gidip başvurdum ve memurla aramızda geçen konuşma aynen şöyle:

Ben: Merhaba, işten ayrıldım ve hizmet dökümüne bakarken borcum olduğunu gördüm.
Memur: Evet, 18 yaşını doldurduğun zaman gelir testi yaptırman gerekiyordu. (Böyle şeyleri aksatmayın v.s. diye fırça da kayıyor arada)
Ben: Ne yapabilirim peki? Şu anda çalışmıyorum ve bu parayı ödemek istemiyorum.
Memur: Al şu kağıtları doldur hemen. 15 gün sonra gel durumuna bakalım.

Kağıdı alıp zarfın içine koydu ve bu süre içinde durumumun araştırılacağını söyledi. 15 gün sonra gittiğimde ise işimin halledildiğini öğrendim. Yani borcum tamamen silinmiş. Eve de kimse gelip gitmedi.

Ek olarak: Lise döneminde 5-6 defa hastanede muayene olmuştum. Babamın maaşından kesiliyor diye tahmin ediyordum ama 6 ay sonra İstanbul'da eczaneden ilaç alırken muayene ücreti ödedim. Adam bana şu seneden borcun var ödemek ister misin dedi 30-35 lira ödedim.

Bu muayene ücreti de ayrı konu zaten. Hem sigortalısın hem muayene ücreti ödüyorsun, şimdi gss ödersem hem gss ödeyeceğim hem de her muayene de yine ücret ödeyeceğim eczanede :) mantık terk
1SMHMedya

kişi bu mesajı beğendi.

Androman Androman IRC... Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 464
  • Beğeniler 177 / 178
  • Ticaret 15, (%100)
Yeni Türkiye.
Rekomedya HidrolikAdam nettebilgi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al