Sigaraya zam geldi!

42 Mesajlar 4.979 Okunma
smmexpress

724SATINALCOM 724SATINALCOM WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 45 / E
  • Meslek ticaret
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 458
  • Beğeniler 43 / 94
  • Ticaret 0, (%0)

EnderGrafik adlı üyeden alıntı

Başka yerde görmedim bu zam haberini ama keşke 1 değilde 10 TL zam yapsalar. Sigara zamlarını destekliyoruz :)

herhalde içmiyorsunuz

enucuzmagaza.biz
amway.com.tr/user/enucuzmagaza/invite=yes
shop.flptr.com
Trendium.Moda
wmaraci
reklam

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

EnderGrafik adlı üyeden alıntı

Başka yerde görmedim bu zam haberini ama keşke 1 değilde 10 TL zam yapsalar. Sigara zamlarını destekliyoruz :)

Herkesin fikri kendine, ancak sigara içmeyen biri olarak bu tarz yorumlara genel olarak birşeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle, sigara insanlara zarar verdiği için herkes zamlara sevinebiliyor. Ancak insanlara sigara bıraktırma metodu bu değil. Çünkü sigara bıraktırmak için yapılan zamlar (insanlar sigaraya bağımlı oldukları için) insanlar onu almak zorunda olduğu için, insanları daha fazla strese sokuyor ve daha mutsuz bir toplum oluşmasına sebebiyet veriyor. Üstüne üstlük sinir ve gerginlik de çabası.

Bunun yanı sıra yönetimlerin (siyasi bir mesaj değil) kesinlikle sigara ve alkol zamlarını 'bıraksınlar' diye yaptıklarını düşünmüyorum. İnsanlar bunları keyif anlarında almayı alışkanlık yaptıkları veya tamamen bağımlı oldukları için içiyorlar. Ve ne yazıkki insanlar bu sigaraları her durumda içecekler. Olay tamamen (bence) ekonomik kâr.

Son olarak aklıma takılan bir soru, yeşilaya bağlı doktor olan bir hocamız Aydın KYK'da bizlere bir seminer vermişti. Orada hocamıza 'hocam zamlar sigara bırakmayı etkilemiyor. Ancak bir dönem her reklamda çıkan iğrenç reklamlar bırakmaya yönlendiriyordu' demiştim. O da sağolsun bana bu ülkeye sigaranın nasıl girdiğini ve NEDEN Girdiğini, aslında düşündüğümüzden daha fazla şekilde kapitalizmin vazgeçemediği devasa bir silah olduğunu, meclisin 'sigara markaları kar edemez' diyerek paketlerin siyah (ilgi çekici olmaması için) düz paketler olmasını reddettiğini anlatmıştı.

Özetle ne yazık ki sigara zammının sigara bırakılsın amaçlı yapıldığını düşünmüyorum. Biraz geniş çerçeveden bakmak gerekli bence.
Arestr demircanuzer RosenCruz

kişi bu mesajı beğendi.

RosenCruz RosenCruz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Pazarlama ve iletişim uzmanı
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 245
  • Beğeniler 43 / 74
  • Ticaret 0, (%0)
Kaynak soranlar hafta içinde zammı görünce öğrenirler. Kaç gündür haberi var bayiler de biliyor. Benim de arabam yok o halde. Benzine istediği kadar zam bassınlar. Öğrenci değilim, öğrenci kredilerinin faizini katlasınlar. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demeyin. Size dokunacak yılan da döner dolaşır gelir.
buzmavisi

kişi bu mesajı beğendi.

Rastena Rastena WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Dijital Pazarlama
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad F** O**
  • Mesajlar 3776
  • Beğeniler 836 / 1380
  • Ticaret 190, (%100)
Yeter devlet yeter!!!
Asgari ücreti arttırdın el fakirden daha fazlasını alıyorsun!

prestij
wmaraci
wmaraci

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Sigara ve içkiye yapılan zamlar olmasa o vergiler alınmasa devlet de batar eli kanlı terör örgütü PKK da batar, ama bu millete müstehak bunlar. "Sustukça sıra sana gelecek" diye bir laf var. Yüksek vergilerden hem devlet Amarikaya açtığı borcu kapatmaya çalışıyor hemde millet kaçak sigaraya yönlendiriliyor ve terör örgütü ve malum bölge halkı da para kazanıyor, sonra bizim milletten kazandıkları parayla aldıkları mermiyi de tekrar bizim millete sıkıyor o paralarla sağda solda bomba patlatıyor.

Tayyip milletin istediğini yaptı gerçi -Asgari ücrete zam ha! Alın size zam - diyor adam. Tabi birde şu yönü var dinine müthiş derecede bağlı cumhur başkanımız sigara ve alkol den aldıkları vergiyle kendi maaşlarını alıyor, içkiden kazandıklarıyla doyuruyor karnını.

Şu da var ki her devlet sigara illetinin zaaf olduğunu bilerek sonuna kadar sömürmüştür, sömürecektir de. İçki değil ama sigara konusu batıda da çok farklı değil örneğin Fransa da bu gün en ucuz sigara 7.5 euro dur ve günde 7 saat sıradan bir işte çalışan bir kişi ortalama 1.100-1.300 euro arası kazanır.

modernhoca modernhoca WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web Tasarım/Yazılım/Bilişim
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** U**
  • Mesajlar 352
  • Beğeniler 28 / 53
  • Ticaret 16, (%100)
Sigara fiyatı gayet normal maaş ile doğru orantılı olarak artıyor fiyatı. Mesela eskisen sigara 5 tlyken asgari ücret 600tl ydi şimdi sigara 10 tl asgari ücret 1300 tl farkettiyseniz iki taraftada 2 kat artış var nerdeyse

Sent from my iPhone using Tapatalk

₪ #GRAFİK TASARIM #WEB TASARIM #YAZILIM #DONANIM #WORDPRESS ₪

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)

ErdemDnmz adlı üyeden alıntı

Daha bunlar iyi günlerimiz yakındır bir devrin çöküp tekrar yürüdüğü yer yavaş yavaş bitiyor...

Elektrik faturası 50 tl kullan 100 TL vergi..
Su 15 tl kullan 50 tl öde.
Doğal gaz 30 tl kullan 70 öde..

Tüm sigaralar 2001-2016 arası fark sadece 8-9 tl.

Sigaraları önce den 4.5'dan fazla ödemezdin şimdi...

Sigarayı önemsemiyorum ama aşağıdaki saydıklarınız çok kötü gerçekten.

Elektrik faturası 50 tl kullan 100 TL vergi..
Su 15 tl kullan 50 tl öde.
Doğal gaz 30 tl kullan 70 öde..

knbz knbz #KANBAZ Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 58
  • Beğeniler 17 / 3
  • Ticaret 9, (%100)
Aynen bizim burdada 1tl zam gelmiş :)

Software Developer - Webicro Yazılım

ufukozdemir ufukozdemir Biraz Vicdan Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek .
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad U** Ö**
  • Mesajlar 385
  • Beğeniler 72 / 160
  • Ticaret 17, (%100)
Bu zam neye göre geliyor bilen varmı ?

EnderGrafik EnderGrafik Profesyonel Grafik İşleri Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 1340
  • Beğeniler 618 / 619
  • Ticaret 231, (%100)

Oğulcan adlı üyeden alıntı

Herkesin fikri kendine, ancak sigara içmeyen biri olarak bu tarz yorumlara genel olarak birşeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle, sigara insanlara zarar verdiği için herkes zamlara sevinebiliyor. Ancak insanlara sigara bıraktırma metodu bu değil. Çünkü sigara bıraktırmak için yapılan zamlar (insanlar sigaraya bağımlı oldukları için) insanlar onu almak zorunda olduğu için, insanları daha fazla strese sokuyor ve daha mutsuz bir toplum oluşmasına sebebiyet veriyor. Üstüne üstlük sinir ve gerginlik de çabası.

Bunun yanı sıra yönetimlerin (siyasi bir mesaj değil) kesinlikle sigara ve alkol zamlarını 'bıraksınlar' diye yaptıklarını düşünmüyorum. İnsanlar bunları keyif anlarında almayı alışkanlık yaptıkları veya tamamen bağımlı oldukları için içiyorlar. Ve ne yazıkki insanlar bu sigaraları her durumda içecekler. Olay tamamen (bence) ekonomik kâr.

Son olarak aklıma takılan bir soru, yeşilaya bağlı doktor olan bir hocamız Aydın KYK'da bizlere bir seminer vermişti. Orada hocamıza 'hocam zamlar sigara bırakmayı etkilemiyor. Ancak bir dönem her reklamda çıkan iğrenç reklamlar bırakmaya yönlendiriyordu' demiştim. O da sağolsun bana bu ülkeye sigaranın nasıl girdiğini ve NEDEN Girdiğini, aslında düşündüğümüzden daha fazla şekilde kapitalizmin vazgeçemediği devasa bir silah olduğunu, meclisin 'sigara markaları kar edemez' diyerek paketlerin siyah (ilgi çekici olmaması için) düz paketler olmasını reddettiğini anlatmıştı.

Özetle ne yazık ki sigara zammının sigara bırakılsın amaçlı yapıldığını düşünmüyorum. Biraz geniş çerçeveden bakmak gerekli bence.

Zamların ne amaçla yapıldığı çokta önemli bir nokta değil. 25-50 TL arasında fiyatlarla sigara satışı yapılan Norveç'te sigara kullanma oranı ciddi şekilde azaldı. Sigarayı bırakırkende strese girmiyor mu insan zaten? %30-45 vergi alınan bir otomobil satışından büyük kapitalizm mi var? Devlet neden otomobil üretmiyorsa(zaten kazanacağı para araç fiyatının %40'ı), sigara satmaktanda vazgeçmeyecek ve bu zamlar her zaman olacak. He fakir kesim alamayacak, belki sövüp bırakacak mecburiyetten yada yemeğinden, çocuğundan kesecek yine alacak. Ama üst tabaka insanlar zevklerine devam edecek. Belki bu fiyatlar sayesinde sigaraya başlama yaşı 7 değilde 15-20 olacak. Çok gördüm markete gelip koliyle sigara alıp götürenleri, kar marjı bu kadar yüksek olan birşeyin dediğin gibi ülkelere ve Dünya'ya neden ve nasıl yayıldığı da apaçık biliniyor.

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al