lostyazilim

Vatan'ın sağ olsun ama Milletimizin işi rast gelsin mi?

28 Mesajlar 3.439 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

HMAWebHizmetleri HMAWebHizmetleri WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 65
  • Beğeniler 14 / 14
  • Ticaret 2, (%100)
Bodruma gittim, havlu alacağım. O an cebimde de sınırlı para var. Şok da 40-45 TL bir havlu, dışarıda halı satmakla ilgilenen bir abiye gittim, "Burada pazar yeri filan var mıdır?" diye sorduğumda, "niye Şok'dan almıyorsun?" diye sordu. "Kazık geldi." diye söylediğimde, "Bu millet birbirini s..k..se, nasıl kazanacak?" dedi. Devamında da "Bu devirde millet tuttuğunu s..kyr.., sk..cekde." diyerekten milletin birbirini kazıklamasını onaylayan bir millet haline gelmişiz, örnek vermek gerekirse Bodrum'da taksiciler kadar bir illlet esnafla da karşılaşmadım, Istanbul'da taşıma ücreti KM başına 2,5 TL iken, Bodrum'da 4,5 TL. Taksicilerin savunması da iyi, "3 ay kazanıyoruz zaten, onda da yapacak birşey yok." Ancak Bodrum'da korsan taksiler, taksicilerin ücretinin yarısına taşıyorlar. Tamam şimdi size korsan taksi etik gelmeyebilir, isminin başında korsan olması illegal, haram, yasak gibi kelimeleri kafanızda uyandırabilir.

Ancak, taksicilerden daha dürüst ve ücretin yarısına karşılık aynı işi yapıyorlar. Ücretin yarısına karşılık bu işi yapmalarına rağmen, bu adamlar yakıtı ve masrafları çıkardığında ceplerine para kalacak ki bu iş yapsınlar. Yoksa bu ülkede hayır için iş yapmak dahi masraflıyken, kendi geçimini sağlamak için illegal bir iş yapan adamın, para kazanılmayacak bir meslek yapması oldukça saçma ve mantıksız olur.

Bu yaptığım korsan araca binmeyi övmek değil, milletimin esnafı kendi milletini illegal yöntemlere itmesine sitemim, örnek veriyorum korsan araçta yolculuk yaparken taksiciye yakalandığınızı düşünün, o taksicinin yapacağı şeyleri hayal edebiliyorsunuzdur, adamın savunması ne olacak "niye gelipte bana kendini kazıklatmadın?" olacaktır.

Yine aynı durumda, Bodrum'da terlik almak istediğimde, bir terlik satan dükkana geldim. Şans ya o ana kadar bilmiyordum, birtane basit bir sandaleti göstererek fiyatını sordum, arkadaş 90,00 TL dedi. Çok pahalı değil mi diye sorduğumda, "Bodrum sandaleti kardeşim bu." diyerekten tersledi beni, "Sandaletin üzerinde Gezer yazıyor ama." dediğimde adam bana boş boş bakmaya başladı.

Bilen bilir, bilmeyende şimdi öğrenecektir. Bodrum Türkiye'den en çok yerli turist alan bir yerdir, yabancı turisti diğer tatil beldelerine göre oldukça azdır, yani buranın esnafı kendi milletini öpeceğini bile bile hareket etmektedir. Yani postu açan arkadaş, sonuna kadar haklısın benim gözümde.

Haram yemeyi bu kadar seven bir millet kendisini İslamın son savunucusu, İslamın kurtarıcısı olarak görüyor, peki İslamı bizden kim kurtaracak?
LiDYASIZ Marstyson

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)

Backlinkcigeldi adlı üyeden alıntı

Seneye almanyaya gidiyorum. Orada temizlikçi olarak çalışan bir akrabam var. Burada 5 yildizli otelde tatil yapıyor. Kendi ülkemde ben pansiyonda kalamıyorum.

Yunanistana gitsem tatil daha ucuza geliyor. Bilgisayar parcası alacağim bir ekran karti 5 6 bin TL. Amazondan söylüyorum 2.9bin TLye geliyor. Vergisi kargosu her şey dahil. Yani yaşadığımız hayat değil. 2 yaka bir araya gelmiyor zaten. Birde bu fahiş fiyatlar insanı iyiden iyiye ülkeden sogutuyor.

Ekonomik kriz var bu yadsınamaz bir gerçek. Fakat misal dolar 4.80den 4.85e çıkıyor ve ithalatçi firmalar 4.80den ürün almasina rağmen hemen daha fazla kâr elde etmek adına satış kurunu 4.85e çekiyor. Dolar 4.80 altına inse misal 4.75 olsa kuru düşürmüyor ama 4.80de sabit tutuyor. Yani ne koparırsam kârdır düşuncesi hakim.

Ha ben seneye Almanyaya gidiyorum. Daha rahat bir yaşam süreceğim vs.. vs.. lakin gidemeyenler ne yapacak? Çekilecek çile değil.

Almanya'da temizlikçi olarak çalışan akraban nasıl ve ne şartlarda 5 yıldızlı otelde tatil yapabiliyor hiç konuştun mu dertleştin mi?

Avrupalının parası Türkiye vb. ülkelerde değerli evet ama avrupalının parası avrupa da değersiz. Buradaki bir-iki aylık maaşınla Türkiye ye gittiğinde Krallar gibi bir tatil yapabiliyorsun ama o para nasıl birikiyor? Ayrıca bir de bunu bile yapamayan avrupa Türkleri de var.

Avrupa da ortalama normal işçi maaşları 1100 - 1700 euro arası.

İşsizlik oranı mı? Çok gözükmüyor hesaplara bakarsan çünkü üniversite mezunlarının bile sekreterlik yapabilmek için can attığı bir yer avrupa.

Uçak bileti masraflarının çok gelmesi nedeniyle 2-3 gün araba sürüp kara yoluyla Türkiye ye gelenler var. Bu gün tek kişilik uçak bileti 500-600 euro 4 kişilik bir aile düşün 500*4=2000 euro sadece Türkiye ye gelmek için. Kişi başı bir haftalık otel ücreti de 200 desen çarp 4 le = 800 euro da öyle. Daha yemeye içmeye başlamadan 2 maaştan fazlasını gömdük. Gerisini sen hesapla.

Türkiye de bir ay güzel bir tatil yapabilmek için tüm sene zorlanarak ekonomi yapan insanlar var.

Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu SOSYAL DEVLET sistemiyle işliyor. Çalışanlar, çalışmayanların maaşını ödüyor. Bu devletlerin ayakta durabilmelerinin en büyük nedeni halktan toplanan vergiler.

Çalışmayan/Çalışamayan kişilerin maaşlarını Çalışanlar öder.

Ev sahibi olursa ev vergisi, kirada oturursan kira vergisi.

Alış veriş yaparsın vergi, para kazanırsın vergi.

Yetmez her yıl sonu kazandıklarının için tekrar verginin vergisini ödersin.

Araba almak bedava ama binebilmek için arabanın parasından çok vergi ödersin.

Sağlık sigortası mecburi ve bu senin kazandığın maaş dan kesilir.

Yaşlılar için yine senin maaştan vergi kesilir.

Para biriktirirsin belli bir miktarı geçince birikimin olduğu içinde vergi verirsin.

Ha birde biraz paran varsa bankada istediğin an çekemezsin. önceden haber verip bankanın iznini alman gerek.

Tüm işlemler banka hesabın üzerinden yapılır sen bir şeyi ödemesen bile devlet faiziyle birlikte otomatik çeker.

Bir litre mazot ile 2 adet ekmeğe aynı parayı verirsin.

Kilise için vergi alan bölgeler var. Elin gavur papazının maaşını da sen verirsin.

Normal apartmanlarda oturmak için asgari ücretin yarısını bayılman gerek yoksa GÖÇMENLER için oluşturulmuş mahalle yada apartmanlar daha ucuza oturabilirsin.

Türkiye de kazıklıyorlar mı evet bir kısmı kazıklıyor olabilir fakat avrupada zaruri ihtiyaç haricindeki alışverişlerde Türkiye de kilere şükür edersin.

daha sayacak o kadar çok şey var ki mecalim yetmez.

Evet Avrupa da kazanıp tüm sene biriktirip Türkiye de yersen keyfini sürebilirsin. Ha birde kıllanıp gümrükte sorguya çekile bilirsin cebinde fazla euro ile Türkiye ye para kaçırmakla suçlarlar seni. Bir şey yapamazlar limiti geçmedikçe ama yinede değişik bakarlar.

Güzel yönleri de çok kötü yönleri de ama her halükarda o Türkiye özlemi hiç aklından çıkmaz.

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Almanya'da temizlikçi olarak çalışan akraban nasıl ve ne şartlarda 5 yıldızlı otelde tatil yapabiliyor hiç konuştun mu dertleştin mi?

Avrupalının parası Türkiye vb. ülkelerde değerli evet ama avrupalının parası avrupa da değersiz. Buradaki bir-iki aylık maaşınla Türkiye ye gittiğinde Krallar gibi bir tatil yapabiliyorsun ama o para nasıl birikiyor? Ayrıca bir de bunu bile yapamayan avrupa Türkleri de var.

Avrupa da ortalama normal işçi maaşları 1100 - 1700 euro arası.

İşsizlik oranı mı? Çok gözükmüyor hesaplara bakarsan çünkü üniversite mezunlarının bile sekreterlik yapabilmek için can attığı bir yer avrupa.

Uçak bileti masraflarının çok gelmesi nedeniyle 2-3 gün araba sürüp kara yoluyla Türkiye ye gelenler var. Bu gün tek kişilik uçak bileti 500-600 euro 4 kişilik bir aile düşün 500*4=2000 euro sadece Türkiye ye gelmek için. Kişi başı bir haftalık otel ücreti de 200 desen çarp 4 le = 800 euro da öyle. Daha yemeye içmeye başlamadan 2 maaştan fazlasını gömdük. Gerisini sen hesapla.

Türkiye de bir ay güzel bir tatil yapabilmek için tüm sene zorlanarak ekonomi yapan insanlar var.

Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu SOSYAL DEVLET sistemiyle işliyor. Çalışanlar, çalışmayanların maaşını ödüyor. Bu devletlerin ayakta durabilmelerinin en büyük nedeni halktan toplanan vergiler.

Çalışmayan/Çalışamayan kişilerin maaşlarını Çalışanlar öder.

Ev sahibi olursa ev vergisi, kirada oturursan kira vergisi.

Alış veriş yaparsın vergi, para kazanırsın vergi.

Yetmez her yıl sonu kazandıklarının için tekrar verginin vergisini ödersin.

Araba almak bedava ama binebilmek için arabanın parasından çok vergi ödersin.

Sağlık sigortası mecburi ve bu senin kazandığın maaş dan kesilir.

Yaşlılar için yine senin maaştan vergi kesilir.

Para biriktirirsin belli bir miktarı geçince birikimin olduğu içinde vergi verirsin.

Ha birde biraz paran varsa bankada istediğin an çekemezsin. önceden haber verip bankanın iznini alman gerek.

Tüm işlemler banka hesabın üzerinden yapılır sen bir şeyi ödemesen bile devlet faiziyle birlikte otomatik çeker.

Bir litre mazot ile 2 adet ekmeğe aynı parayı verirsin.

Kilise için vergi alan bölgeler var. Elin gavur papazının maaşını da sen verirsin.

Normal apartmanlarda oturmak için asgari ücretin yarısını bayılman gerek yoksa GÖÇMENLER için oluşturulmuş mahalle yada apartmanlar daha ucuza oturabilirsin.

Türkiye de kazıklıyorlar mı evet bir kısmı kazıklıyor olabilir fakat avrupada zaruri ihtiyaç haricindeki alışverişlerde Türkiye de kilere şükür edersin.

daha sayacak o kadar çok şey var ki mecalim yetmez.

Evet Avrupa da kazanıp tüm sene biriktirip Türkiye de yersen keyfini sürebilirsin. Ha birde kıllanıp gümrükte sorguya çekile bilirsin cebinde fazla euro ile Türkiye ye para kaçırmakla suçlarlar seni. Bir şey yapamazlar limiti geçmedikçe ama yinede değişik bakarlar.

Güzel yönleri de çok kötü yönleri de ama her halükarda o Türkiye özlemi hiç aklından çıkmaz.

Ben avrupada yaşayıp da dertlenen bir akrabamı duymadım hocam. Hollanda da almanya da ingiltere de akrabalarım var hepsi de gayet hayatlarindan mutlular. Temizlikçi zaten olaya öyle bakın. Türkiyede bir temizlikçi ne yapıyor avrupadaki ne yapıyor. Elbette eksi artı yönleri vardır dünyanin hiçbir yeri toz pembe değil lakin Türkiyeden iyi olduğu da kesin.
Mesleğinizde iyiyseniz kültürlü birikimli biriyseniz avrupa ülkelerinde gayet iyi bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Yurtdışında yaşayıp da seçim zamanları Türkiyede yaşadıkları hayatın zıtlarinı savunan göçmenleri de bana savunmayın hocam. Orada çalışıp burda 2 3 daire alan tanıdıklar var. Her şey para değil elbet fakat avrupada yaşam standartı da yüksek.

Kalitesiz donanımsız bir insan her yerde zorlanır. Ben mesleğinde iyi olup da yurtdışında maddi zorlukta kalan birini görmedim duymadım. Vergi işleri, sağlık sistemi vs.. problemli olabilir lakin emin olun Türkiyede de berbat bunlar. Bir hastane randevusunu 6 ay sonraya veriyorlar. Oturup eksileri artıları tartışırsak sizin cennette benim cehennemde yaşadığımı fark edersiniz.

Hiç gerek yok bunlara benim görüşüm budur. Size görüşünüze de saygım var. Sonuçta burada hiçbir şey sahibi olamayacak tipler avrupada bir şey sahibi olabiliyor bu bile aradaki dengesizliği uçurumu göstermeye yeter.
İrkçılık dişlanma vs.. problemleri ise kişisine göre değişiyor bence. Ünlü bir gezgin tanıdığım misal almanlar çok iyi insanlar diyor. Sen onlara nasıl davranırsan öyle geri tepki alırsın diyorlar. Dunyanın her yerinde böyledir. Oralara gidip milliyetçilik taslayanlara da hoşgörü gösterecek değiller elbette. Bakalım. Benim hayalim dünyayı dolaşmak zaten bir yere bağımlı kalamıyorum. Her yere gidip deneyimleyip göreceğim
cihaneken LiDYASIZ

kişi bu mesajı beğendi.

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Hollanda vergi yönünden en beter ülkelerden biri bu arada.

Ama tabi geçim anlamında Türkiye ye göre daha rahat tabi ki Gıda burada ekonomiye göre daha uygun.

wmaraci
wmaraci

Gglog Gglog bloglara frm kurmayın! Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** Ö**
  • Mesajlar 861
  • Beğeniler 167 / 264
  • Ticaret 1, (%100)

webisyo adlı üyeden alıntı

Milletimizin kazıkçı olduğu konusunun tartışılamayacak derecede net olduğunu düşünüyorum.

Katılıyorum arkadaşım ayakkabıcı 320₺ lik ayakkabıyı 200₺ ye verdi bana. Tahminen 150₺ ye geliyordur. Çoğu sektörde böyle. Normal müşteri yine 320 veriyor.

Little things affect little minds.

hkccrn hkccrn Nope Kullanıcı
  • Üyelik 11.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Hakkari
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 1526
  • Beğeniler 1318 / 738
  • Ticaret 35, (%100)
Şahsen bir arkadaşımın memlekette littlebig ve koton mağazası var. Ürünlerden en az %100 kar ettiğini biliyorum. Birader de yanında çalışıyor. Bunu %100 yerine %50 yapsın sürümden kazansın vatandaş da kazanır hem. Suriyeliler böyle yaparak kazanıyor. Ülkemizde olmalarını tasvip etmiyorum hicbir şekilde ama olan oldu bir kere. Bizim esnafımız da böyle yapsa iyi olurdu diyorum. O yüzden arkadaşa katılıyorum.

Gaintagram Gaintagram "Kazandıkça Öde!" Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Instagram Web Otomasyon
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad F** İ**
  • Mesajlar 591
  • Beğeniler 116 / 190
  • Ticaret 24, (%100)
Memlekette 1 DOLAR =4,90 TL
TURİSTİK MEMLEKETTE 1 TL = 4 TL

AYNI ÜLKE SINIRLARI İÇERİSİNDE AYNI PARA BİRİMİNİN ALIM GÜCÜNÜN DÜŞMESİ ÇOK İLGİNÇ GERÇEKTEN.

Marstyson Marstyson WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1186
  • Beğeniler 491 / 321
  • Ticaret 1, (%100)
Bizim burada yer altı şehri var . Tanıdıklardan iki kişi esnaflık yapıyor . Yani turistik eşyalar satıyorlar . Toptancılardan saçma sapan üstünde Cappadocia yazan yolda görseniz “ aman bu ne kadar adi “ diyeceğiniz tişörtleri , çantaları taş çatlasa 10 20 liraya alıyorlar . Peki ne kadara satıyorlar . Bir çantayı 50 ye de satanı gördüm 100 e de 200 e de . Yani bırakın %100 karı , %1000 kar bile yapanları oluyor .peki bu ürünleri sadece yabancılara mı bu kadar paraya satıyorlar . Tabi ki hayır . Yabancı veya yerli , hiç önemi yok . neden pahalı diye sorunca da yoksa geçinemiyoruz , almak istemeyen almaz gibi laflar ediyorlar . Sonuç olarak dediğiniz gibi bizim esnaflarımız kadar elalemi düdüklemeyi seven bit başkası daha yoktur diyorum

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al