wmaraci reklam

SSL Kurulumu, Yüklenmesi

9 Mesajlar 1.106 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

SuhaMete SuhaMete SEO Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

İlk olarak SSL İsim Tescil'den alındı. Reseller'ım Megatrhosting'tedir. SSL aldığım firma İsim Tescil kurulumu hosting firması yapmalıdır diyor. Hosting aldığım firma SSL'i nereden aldıysanız onların yapması gerekir dedi. http://prntscr.com/m7x6tl ki kendilerine CSR kodu nereden alınıyor ve domainde www olması gerekiyor değil mi çünkü www'lu kullanacağım siteyi dedim. Destek birimlerinin klasiği sorduğun soruya tam da cevap alamadan böyle kaldım.

Sonra csr ve özel anahtar kodlarını aldım cpanel'den.
İsim tescilden sertifikayı tamamladım, admine email geldi onayladım. Sertifika zip dosyası geldi.

Şimdi sorularım şunlar:

1- SSL ve hosting firmasının ayrı yerlerde olması gibi muhteşem bir hata mı yaptım ben?
2- Zip dosyasından sonra araştırdığım kadarıyla SSL sertifikasını yükleme kısmı kaldı ve burada yardımınıza ihtiyacım var. Cpanel'de şöyle bir uyarı çıkmaktadır yükleme bölümünde: http://prntscr.com/m7x8n5 bunun olmaması mı gerekiyor ne yapmam gerekir?
3- Zip dosyası ile yapmam gerekenler nelerdir?

Bu kurulumu ben whm ve hosting yöneticisi olarak yapabiliyorum değil mi? Ekstra bir yere başvurmadan oluyor mu yoksa hosting firması mutlaka dahil oluyor mudur?

Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

wmaraci
reklam

MuhammedArslan MuhammedArslan Msa Web Tasarım Kullanıcı
  • Üyelik 19.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 933
  • Beğeniler 136 / 276
  • Ticaret 11, (%100)
Siteye ait Cpanel adresinden;

Güvenlik -> SSL/TLS -> SSL sitelerini yönetin

sayfasına gidin. Buradan, Bir SSL Web Sitesi Yükle bölümüne sertifikanızı yapıştırın. Zip ile size gelen dosyada bu sertifika var, notepadd++ tarzı editörlerle dosyaları açıp içeriğini buraya yapıştırman yeterli :)
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

YakupYLDZ YakupYLDZ Minnet eylemem. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)
İlk olarak yaptığınız hata {EV SSL} değilse SSL'e para vermeniz bence :D

Let's encrypt varken freessl sağlayan siteler varken SSL'e para vermeyin bundan sonra hocam. Hem onlar daha kolay cPanel'den otomatik kuruluyor.

Üssteki hocam sorununuzun çözümünü anlatmış bende öneri yapayım dedim.
Kolay gelsin.

GELİRLİ SİTELERİNİZİ SATIN ALIYORUM. PM ATABİLİRSİNİZ.

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

MuhammedArslan adlı üyeden alıntı

Siteye ait Cpanel adresinden;

Güvenlik -> SSL/TLS -> SSL sitelerini yönetin

sayfasına gidin. Buradan, Bir SSL Web Sitesi Yükle bölümüne sertifikanızı yapıştırın. Zip ile size gelen dosyada bu sertifika var, notepadd++ tarzı editörlerle dosyaları açıp içeriğini buraya yapıştırman yeterli :)

Teşekkürler hocam, aynen bu kadar bir işlemmiş. Yaptım yardımınızla ve oldu. Sorum şu peki sizce bu kadar cahili oynamaları şu linkte anlatım yapılıyor veya sizin şu yazdığınız gibi yarım dakika sürecek cümleyi hosting veya ssl alınan yetkilinin yazması sizce çok mu zordur? Merak ediyorum ben şu anda başka bir siteye kurdum ve hızlıca bitti. Bir firmada 15 domainim mi ne var. Diğer firmada da 3-4 senedir müşteriyim ve senelik 200 lira civarı bir şey veriyorum en son 300 liralık bir pakete yükselttim. Ama bu cümle sanki kerametmiş gibi saklamalar filan, anlamıyorum.

YakupYLDZ adlı üyeden alıntı

İlk olarak yaptığınız hata {EV SSL} değilse SSL'e para vermeniz bence :D

Let's encrypt varken freessl sağlayan siteler varken SSL'e para vermeyin bundan sonra hocam. Hem onlar daha kolay cPanel'den otomatik kuruluyor.

Üssteki hocam sorununuzun çözümünü anlatmış bende öneri yapayım dedim.
Kolay gelsin.

Ya her yerde görüyordum senelik 60 70 lira vs. İsim tescilde 10 lira mı ne görünce alayım dedim planlarım vardı. Birkaç tane aldım. Let's encrypt i duydum tabi senelerdir ama bir iki ufak eksiği veya dezavantajı var diye kalmıştı aklımda. Var mı siz biliyor musunuz?

Yoksa kalan sitelerim için onu da deneyebilirim.
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

YakupYLDZ YakupYLDZ Minnet eylemem. Kullanıcı
  • Üyelik 16.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 637 / 287
  • Ticaret 6, (%100)
Hocam bütün sitelerimde onu kullanıyorum sıkıntı yok.

GELİRLİ SİTELERİNİZİ SATIN ALIYORUM. PM ATABİLİRSİNİZ.

3rdi91 3rdi91 Alonebusinessman Kullanıcı
  • Üyelik 21.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yönetim Bilişim Sistemleri Uzm
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 160
  • Beğeniler 101 / 20
  • Ticaret 0, (%0)
E-ticaret gibi kişisel bilgilerin kayıt alındığı siteler dışında bütün sitelerinizde Let's encrypt kullanabilirsiniz.

http://accastay.com

• Üyelik 31.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 2548
  • Beğeniler 21 / 535
  • Ticaret 76, (%100)

YakupYLDZ adlı üyeden alıntı

Hocam bütün sitelerimde onu kullanıyorum sıkıntı yok.

3rdi91 adlı üyeden alıntı

E-ticaret gibi kişisel bilgilerin kayıt alındığı siteler dışında bütün sitelerinizde Let's encrypt kullanabilirsiniz.

Teşekkürler yorumlarınız için, kullanacağım inşallah başka sitelerimde.
YakupYLDZ

kişi bu mesajı beğendi.

PhYtOn PhYtOn InstaSiparisVER.COM Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Digital Marketing & SEO Expert
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 18 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar bir soru da ben sorayım, emin olamıyorum bu konuda çünkü, let's encrypt ssl için dedicated ip ye sahip olmamız şart mıdır?

flatcast flatcast http://www.flatcast.fr Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 48 / E
  • Meslek Havayolu iscisi
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad Y** Ç**
  • Mesajlar 1351
  • Beğeniler 86 / 354
  • Ticaret 9, (%100)
SSL sertifikasi almadan once iyi arastirmak gerekir bazi hostlar baska yerden aldigin sertifikayi kabul etmiyor.
Godady hostunda siteleriniz varsa baska yerden alinan sertifikayi kullanamiyorsun. Cunku Cpanelde SSL sertifika yukleme bolumu yok yada ben bulamadim.
Mesela ben godadynin kendi sertifikasini satinaldim bu konuda bilgim olmadigi icin tam bosyere 685tl parayi cope attim.
Ilk once godadyden 417tl ye 2 yillik 1 site icin SSl aldim ssli kurdum ve kurmus oldugum ssl sorunsuz calisti.
Aslinda benim amacim 5 site icin SSL sertifikasi kurmakti ve tekrardan 1 tane daha 1 site icin 1 yillik 268 tl ye SSL sertifikasi
aldim ve bu almis oldugum ssl li diyer alan ismine kullanmak istiyordum ama istedigim gibi olmadi. Tabiki paket hakkinda genis bir bilgi yoktu egerki sizlerde godady den SSL sertifikasi almak isterseniz
dikkat edin goodady de 1 adet ssl aldimi o ssl li sadece ana alan isminin haricinde diyer sitelerde kullanma imkani yok.
Almis oldugum ikinci SSL sertifikasida bosa almis oldum ve sonradan 5 sitede kullanmak icin godady nin 5 adetli SSL paketini 1 yillik 486 tl ye aldim ve tum sitelere sorunsuz kurdum.
Daha onceden almis oldugum 2 adet SSL paketini sildim ve vermis oldugum 417tl ve 268tl bosa gitmis oldu.
Godady ssl paketlerini satinalirken kac site icin istiyorsaniz sayisina gore alin sonradan aldiginiz paketi baska siteye kullanma imkani yok.
Diyecegim SSL Paketi almadan once herseyi arastirip sonra satinalin derim.

Degerini bilki degerin bilinsin
----------------------------------
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al