freelance iş ilanları

Artık Bende Ubuntu Kullanıyorum!

31 Mesajlar 3.785 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

Trangormad adlı üyeden alıntı

Allah razı oksun hocam wibdows koulamıyacaj birşey değil cidden keşke ban özelden atsaydınız bu yazıyı blogta yayıblardım. Hocam bloğumda misafir yazarlık konsepti diye bieşwy yaptı incelerseniz sevinieim anasayafada sol menüde aşağıda inerken görürsünüz iyi geceler sizi dinleyeceğim elbwtte

Yazdıklarımı yayınlayabilirsiniz.

GNU/Linux sistemin herhangi bir yerinde zorlanırsanız mesaj atabilirsiniz.Temel komutları öğrenmek işinize oldukça yarayacağını düşünüyorum bir kaçını biliyorsunuzdur zaten :)

https://mertcangokgoz.com/temel-linux-komutlari/

wmaraci
reklam

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
tebrikler. fakat iş ciddiye binmezse eğer 2 ay sonra tekrardan görüşelim :D o zaman ubuntumu kurulu olcak yoksa windowsmu görürüz. :) bunu kendimden pay biçip yazıyorum, son 10 yıldır bilgisayarımda linux maximum 3 hafta durmuştur galiba. nedenide aşağıda;

linux grafik alanında, ne video nede resim düzenlemede benim ihtiyaçlarımı karşılamadığı kesin. photoshop alternatifi olarak gimp gösteriliyor, bunu anlamıyorum photoshop ile nasıl karşılaştırılıyor bu yazılım? gimp'e saydırmıyorum burda yanlış anlaşılmasın. ama gimp ile çalışan ne bir fotoğrafçı duydum nede bir grafiker gördüm, versuslara bakıldığında photoshop'un ücretli olması ve gimp'in arayüzünün basit olmasına değinilmiş sürekli. gimp ne öyle delphi 7 gibi beşi bi yerde. :) isyannn!!

bu arada kod yazıyorsan atom editor kullanabilirsin Ömer. tavsiye ederim hem linux kullanan arkadaşlar için, hemde windows kullanan arkadaşlar için;

=> https://atom.io/

birde linux'un sürekli şifre sormasına kızanlar varsa (gördüğüm kadarıylada var, buna bende dahil-dim) bence kızmasınlar. :) çünkü sistem size ne yapacaksa bunu bildirip izin istiyor, buda windows'dan ayıran başka bir özellik olsa gerek. sürekli rootta çalışmak bindiğin dalı kesmek gibi birşey olur galiba.

biraz saçma bi yazı oldu ama hem derdimi yazdım hemde öneride bulundum bildiklerim kadarıyla. :o

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

D3M1R adlı üyeden alıntı

linux grafik alanında, ne video nede resim düzenlemede benim ihtiyaçlarımı karşılamadığı kesin. photoshop alternatifi olarak gimp gösteriliyor, bunu anlamıyorum photoshop ile nasıl karşılaştırılıyor bu yazılım? gimp'e saydırmıyorum burda yanlış anlaşılmasın. ama gimp ile çalışan ne bir fotoğrafçı duydum nede bir grafiker gördüm, versuslara bakıldığında photoshop'un ücretli olması ve gimp'in arayüzünün basit olmasına değinilmiş sürekli. gimp ne öyle delphi 7 gibi beşi bi yerde. :) isyannn!!

Kesinlikle size katılmıyorum niye diyecek olursanız Ubuntu Türkiye forumunun çıkartmış olduğu Sudo dergisi tamamen GİMP + Inkscape kullanılarak hazırlanmış bir dergidir.

Arayüzleri evet karışık Adobe ürünleri kadar basit kalmıyor ama uygulamaları profesyonel olarak kullanan kişiler bir photoshop kadar bir illustrator kadar iyi çizim yapabiliyorlar. bu konuda yedirmem uygulamaları :)

Tabi grafik işlemlerini yapacak olan arkadaşa da kalkıp GNU/Linux kullan diyemeyiz.Tabi her ne kadar tercih meselesi de olsa Retina ekran bir Mac + Adobe ürünlerini kullanmak sektörel olarak gayet normal

Versuslar da GİMP in arayüzüne kolay diyenlere de ayrıca gülmek istiyorum.Tüm toolleri aynı yere toplamak basitlik anlamına gelmiyor sonuçta kullanılabilirlik her şeyin önünde gelir gimp bu konuda gerçekten patates :)

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
Mrtcn yorumunuz için teşekkürler hocam,

lakin bende arada kalmış vaziyetteyim. hani ben bile bi bakımdan kendime katılmıyorum. :) yapacak birşey yok.
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

60423 60423 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 14.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1503
  • Beğeniler 584 / 496
  • Ticaret 20, (%100)

D3M1R adlı üyeden alıntı

tebrikler. fakat iş ciddiye binmezse eğer 2 ay sonra tekrardan görüşelim :D o zaman ubuntumu kurulu olcak yoksa windowsmu görürüz. :) bunu kendimden pay biçip yazıyorum, son 10 yıldır bilgisayarımda linux maximum 3 hafta durmuştur galiba. nedenide aşağıda;

bu arada kod yazıyorsan atom editor kullanabilirsin Ömer. tavsiye ederim hem linux kullanan arkadaşlar için, hemde windows kullanan arkadaşlar için;

=> https://atom.io/

birde linux'un sürekli şifre sormasına kızanlar varsa (gördüğüm kadarıylada var, buna bende dahil-dim) bence kızmasınlar. :) çünkü sistem size ne yapacaksa bunu bildirip izin istiyor, buda windows'dan ayıran başka bir özellik olsa gerek. sürekli rootta çalışmak bindiğin dalı kesmek gibi birşey olur galiba.

biraz saçma bi yazı oldu ama hem derdimi yazdım hemde öneride bulundum bildiklerim kadarıyla. :o

Hocam windowsta virüsler açılıyor ama soemuyorda ne oluyor :D sağolun önerileriniz için ancak ben şahsen sevdim ubuntuyu dertleriizi aitemde yorum yaparak giderebilirsiniz bence tabi size kalmıl hocam

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Kesinlikle size katılmıyorum niye diyecek olursanız Ubuntu Türkiye forumunun çıkartmış olduğu Sudo dergisi tamamen GİMP + Inkscape kullanılarak hazırlanmış bir dergidir.

Arayüzleri evet karışık Adobe ürünleri kadar basit kalmıyor ama uygulamaları profesyonel olarak kullanan kişiler bir photoshop kadar bir illustrator kadar iyi çizim yapabiliyorlar. bu konuda yedirmem uygulamaları :)

Tabi grafik işlemlerini yapacak olan arkadaşa da kalkıp GNU/Linux kullan diyemeyiz.Tabi her ne kadar tercih meselesi de olsa Retina ekran bir Mac + Adobe ürünlerini kullanmak sektörel olarak gayet normal

Versuslar da GİMP in arayüzüne kolay diyenlere de ayrıca gülmek istiyorum.Tüm toolleri aynı yere toplamak basitlik anlamına gelmiyor sonuçta kullanılabilirlik her şeyin önünde gelir gimp bu konuda gerçekten patates :)

Bunca yıldır ubuntuyu sizin kadar savunan bir tek sizi gördüm hocam. Sjype eklemeniz mümkünmü acaba: skype: ocaydinoglu

D3M1R adlı üyeden alıntı

Mrtcn yorumunuz için teşekkürler hocam,

lakin bende arada kalmış vaziyetteyim. hani ben bile bi bakımdan kendime katılmıyorum. :) yapacak birşey yok.

Hocam ubuntu ile ilgili makalelerim olacak takipte kalırsanız size ubuntuyu sevdirebileveğimi düşünüyorum.

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

Bunca yıldır ubuntuyu sizin kadar savunan bir tek sizi gördüm hocam. Sjype eklemeniz mümkünmü acaba: skype: ocaydinoglu

Sadece Ubuntu üzerinde çalışan toollar değil bunlar tirilyon tane dağıtım var yazdığımdan bunu çıkartmanıza üzüldüm doğrusu

Skype kullanmıyorum.

• Üyelik 14.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1503
  • Beğeniler 584 / 496
  • Ticaret 20, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Sadece Ubuntu üzerinde çalışan toollar değil bunlar tirilyon tane dağıtım var yazdığımdan bunu çıkartmanıza üzüldüm doğrusu

Skype kullanmıyorum.

anladım hocam siz genel olarak Linux u savunuyorsunuz peki hocam hangi dağıtım sizce en iyisi? yani orjinal linux kullanmalımızyız? çöp bir bilgisayara kurup?

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Ubuntu sağde görünür ama asla Linux sade bir işletim sistemi değildir. SSH (Terminal) ile yönetmeyi öğrenirsen çok zevkli.

ctrl+alt+t ile açıp.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

ile paketlerini güncelle.
60423

kişi bu mesajı beğendi.

cagdaskorkmaz.com.tr

• Üyelik 14.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1503
  • Beğeniler 584 / 496
  • Ticaret 20, (%100)

Korkmaz adlı üyeden alıntı

Ubuntu sağde görünür ama asla Linux sade bir işletim sistemi değildir. SSH (Terminal) ile yönetmeyi öğrenirsen çok zevkli.

ctrl+alt+t ile açıp.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

ile paketlerini güncelle.

aynen hocam maa basit gibi geliyor nedense gimp'e de el atacağım yıllardır ps kullanırım ama bu gimp'ide pro gibi birşey olmak istiyorum bakalım pscilere kafa tutacbilecekmiyim :D

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

anladım hocam siz genel olarak Linux u savunuyorsunuz peki hocam hangi dağıtım sizce en iyisi? yani orjinal linux kullanmalımızyız? çöp bir bilgisayara kurup?

GNU/Linux sistem kullananlar ve genelde uzun yıllar uğraşmış olanlar ev ortamında kullanmak için genelde size şunu söyleyeceklerdir tabi bazıları aynı görüşte olmayabilir gayet tabi

Ben Debian kullanılmasından yanayım Debian 6 dan beri çökmemiş bir pentium 4 bilgisayara sahibim hatta :)

Bunun yanında Arch tabanlı bir sistemde seçilebilir tabi yeni başlayanlara önermiyorum Manjaro kullanabilirler.

Suse de kullanabilirsiniz eski ve oldukça güzel bir sistemdir.Ama çöp bir bilgisayara kurup sıkıntı çekmeden kullanmak için Debian işinizi her türlü görecektir.

Kendinizi geliştirdikten sonra yavaş yavaş farklı sistemleri deneyebilirsiniz.
60423

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al