wmaraci reklam

Çok mu geç?

31 Mesajlar 3.552 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mehmethlc mehmethlc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle tüm wmaraci ailesine iyi akşamlar dilerim. :)
Bugün aslında siz değerli kardeşlerime, ağabeylerime bir sorun hakkında akıl danışmak için yazıyorum bunları.. Sonuna kadar okuyup fikrinizi belirtirseniz çok mutlu olurum.

Ben Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Geçen sene hazırlık okudum. Asıl isteğim harp okullarına girmekti ancak maalesef bazı sebeplerden ötürü 2 senedir asil olarak kazanmama rağmen kayıt yaptıramadım. Şu an 19 yaşındayım. Mezuna bırakmadan direkt bilgisayar mühendisliğine geldim. Ancak asıl isteğimin burası olmadığını az çok baştan beri biliyodum. (bunu hiçbir zaman aileme karşı dile getirmedim) Çünkü sayısal zekadan daha çok sözel zekamın olduğunu, tarih, coğrafya hakkında konuşmayı matematik problemi çözmekten daha fazla zevk aldığımı biliyorum. Ancak matematik, fizik gibi dersleri de çok çalışarak tabiri caizse it gibi çalışarak bir şeyler yapabiliyorum. Bu sene tekrar üniversite sınavına hazırlanıp eşit ağırlık 52 bin sıralama yaptım.

Şimdi asıl akıl danışmak istediğim yere geliyorum. Bu sene tekrar sınava hazırlanırsam 40 bin altına çekip hukuk kazanabileceğimi düşünüyorum. (aynı zamanda üniversiteye devam etmem gerekli) Sanırım askerlikten sonra en uygun mesleklerden biri olacak benim için.

Eğer kazanırsam iki sene mezuna kalmış biriyle aynı gibi olacağım ve 19 yaşımın bitişiyle hukuk fakültesine başlayacağım. Sizce geç mi olur? Değer mi? Siz bu durumda olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

Bu konu hakkında fikrinizi almak istiyorum. Buraya kadar okuduğunuz için sağolun. Yorumlarda görüşmek üzere :)

wmaraci
reklam

HBRyzen HBRyzen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 2 / 36
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam sen içinden geleni yap! Ama ben senin yerinde olsam Bilgisayar Mühendisliğine devam ederdim... ama bu işi yapmak istemiyorsan hiç girme bence çünkü kalpten yapmadıgın bir iş ise 1 milyon lira bile verseler sen mutlu olmadıktan sonra o paranın hiçbir değeri yok.. sen içinden geleni yap bence
mehmethlc

kişi bu mesajı beğendi.

WebmasterSozluk.com - Moderatör & Visual Basic Beginner Coder.

bjlkl bjlkl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)
Aklın hala harp okulunda ise kesinlikle tekrardan askeri okul sınavına hazırlan ve kazanırsan geçiş yap. 19 yaşındasın benden 5 yaş küçüksün. Senin zamanındayken hedefim İTÜ bilgisayar mühendisliği okumaktı ve puanım yetmediği için elektrik mühendisliğine girip daha sonra bilgisayar mühendisliği ile çap yaptım. Belki 1 sene okulu uzatmama neden oldu ama hayalimin peşinden gittim.

Demem o ki hayalin ne ise onun yolunda ilerlemelisin. İnsanlar seni yadırgasa dahi aldırma. Bizim okulda 3. sınıfta tıpı bırakıp da bilgisayar mühendilsiğine gelen de vardı. 3. sınıfta bölümü bırakıp tıpa geçen de. Demem o ki içinde varsa sen zaten gelecekte bu bahsettiklerim gibi 2 sene sonra pişman olup hayalinde meslek için tekrardan sınava gireceksin. 19 yaşında hayatın başındasın. Hiçbir şey kaybetmiş olmazsın. Hayata hiçbir zaman geriden başlamazsın. Ben hayalimin peşinden koştum ve şu an bir firmada yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorum ve her geçen gün kendi üzerime koyuyorum. Üniversite yıllarımda hayalimi kovalamasaydım bu günlere gelemezdim.

Hayatının sonuna kadar sevmediğin bir işi yapıp her güne lanet okuyup sürüneceğine harp okuluna gitmek için çabala. Çünkü senin hayalin orası ve önceliğin orası olmalı. Baktın kazanamadın, o zaman bilgisayar mühendisliğinde kalmalı mısın yoksa hukuk mu okumalısın karar verirsin. Öncelik hayalin olmalı
mehmethlc

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 13.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

bjlkl adlı üyeden alıntı

Aklın hala harp okulunda ise kesinlikle tekrardan askeri okul sınavına hazırlan ve kazanırsan geçiş yap. 19 yaşındasın benden 5 yaş küçüksün. Senin zamanındayken hedefim İTÜ bilgisayar mühendisliği okumaktı ve puanım yetmediği için elektrik mühendisliğine girip daha sonra bilgisayar mühendisliği ile çap yaptım. Belki 1 sene okulu uzatmama neden oldu ama hayalimin peşinden gittim.

Demem o ki hayalin ne ise onun yolunda ilerlemelisin. İnsanlar seni yadırgasa dahi aldırma. Bizim okulda 3. sınıfta tıpı bırakıp da bilgisayar mühendilsiğine gelen de vardı. 3. sınıfta bölümü bırakıp tıpa geçen de. Demem o ki içinde varsa sen zaten gelecekte bu bahsettiklerim gibi 2 sene sonra pişman olup hayalinde meslek için tekrardan sınava gireceksin. 19 yaşında hayatın başındasın. Hiçbir şey kaybetmiş olmazsın. Hayata hiçbir zaman geriden başlamazsın. Ben hayalimin peşinden koştum ve şu an bir firmada yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorum ve her geçen gün kendi üzerime koyuyorum. Üniversite yıllarımda hayalimi kovalamasaydım bu günlere gelemezdim.

Hayatının sonuna kadar sevmediğin bir işi yapıp her güne lanet okuyup sürüneceğine harp okuluna gitmek için çabala. Çünkü senin hayalin orası ve önceliğin orası olmalı. Baktın kazanamadın, o zaman bilgisayar mühendisliğinde kalmalı mısın yoksa hukuk mu okumalısın karar verirsin. Öncelik hayalin olmalı

Hocam harp okulu meselesi çok karışık benim. 2 senedir Jandarma Akademilerle birlikte 4 kez deneyip dört sefer de sağlık raporu alamadığım için kayıt olamadım :) Her seferinde farklı sebepler işte bilirsiniz duymuşsunuzdur bazı dönen saçma sapan işleri. Ben iki senedir buna yakından şahit oldum ve ciddi anlamda maddi ve manevi yıprandım. Hukuk düşüncesi de aslında bundan dolayı geliyor. Eğer yeniden askeriye olmazsa hukuk okuyup daha üste geçme düşüncesi benimkisi. Belki hırs oldu bilmiyorum. Değerli yorumunuz için teşekkürler. :)

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 13.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

HBRyzen adlı üyeden alıntı

Hocam sen içinden geleni yap! Ama ben senin yerinde olsam Bilgisayar Mühendisliğine devam ederdim... ama bu işi yapmak istemiyorsan hiç girme bence çünkü kalpten yapmadıgın bir iş ise 1 milyon lira bile verseler sen mutlu olmadıktan sonra o paranın hiçbir değeri yok.. sen içinden geleni yap bence

Çok sağolun hocam. Bölüme ısınmaya çalışsam da ortalama bir mühendis olmaktan daha ileriye gidemeyeceğim düşüncesindeyim. Daha iyi işler yapmak için gerçekten sevmek gerekiyor.

mert29 mert29 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 532
  • Beğeniler 133 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
Hiç geç değil benim okudiğum bölüm farklıydı ama bizim sınıfta 45 yasında birisi ve 30 lu yaslarda bir cok kisi okulu bitirmek icin okuyordu

bjlkl bjlkl WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** C**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 269 / 263
  • Ticaret 1, (%100)

mehmethlc adlı üyeden alıntı

Hocam harp okulu meselesi çok karışık benim. 2 senedir Jandarma Akademilerle birlikte 4 kez deneyip dört sefer de sağlık raporu alamadığım için kayıt olamadım :) Her seferinde farklı sebepler işte bilirsiniz duymuşsunuzdur bazı dönen saçma sapan işleri. Ben iki senedir buna yakından şahit oldum ve ciddi anlamda maddi ve manevi yıprandım. Hukuk düşüncesi de aslında bundan dolayı geliyor. Eğer yeniden askeriye olmazsa hukuk okuyup daha üste geçme düşüncesi benimkisi. Belki hırs oldu bilmiyorum. Değerli yorumunuz için teşekkürler. :)

bir takım dertler oluyor kayıt yaparken. ama siz yine de deneyin. En azından pişman olmazsınız. Baktınız bir daha sonuç hüsran, o zaman hukuk okuyun derim

SenolK SenolK WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Konum ABD
  • Ad Soyad Ş** K**
  • Mesajlar 918
  • Beğeniler 362 / 281
  • Ticaret 11, (%100)
Hukuk da aynı şu an okuduğun da aynı.
Sonuç: ayda 300 dolar maaş. Bence çok fark etmez sevsen de sevmesen de büyük ihtimal okuduğun alanda çalışamayacaksın.

• Üyelik 13.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

ŞenolK adlı üyeden alıntı

Hukuk da aynı şu an okuduğun da aynı.
Sonuç: ayda 300 dolar maaş. Bence çok fark etmez sevsen de sevmesen de büyük ihtimal okuduğun alanda çalışamayacaksın.

Bu da değişik bir bakış açısı oldu :)

• Üyelik 13.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad M** H**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 5 / 3
  • Ticaret 0, (%0)

mert29 adlı üyeden alıntı

Hiç geç değil benim okudiğum bölüm farklıydı ama bizim sınıfta 45 yasında birisi ve 30 lu yaslarda bir cok kisi okulu bitirmek icin okuyordu

teşekkür ederim hocam :) Bizim ünide de var 35 yaşlarında okuyan. Ancak ben ailenin tek erkek evladıyım. İki küçük kız kardeşim var. Bu yüzden biran önce geleceğimi garanti altına alıp aileme yük olmaktan çıkmayı düşündüğüm için de bu kadar kararsızım aslında
mert29

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al