lostyazilim

Eğitim Diye Bir Şey Kalmamış

23 Mesajlar 2.500 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

shateiel shateiel Biologist Kullanıcı
  • Üyelik 03.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 1703
  • Beğeniler 659 / 509
  • Ticaret 9, (%100)

Phantaso adlı üyeden alıntı

Öğretmenlik bölümlerinde öyle olmuyor hocam. Biz kesintisiz günlük 8 saat eğitim alıp sürekli alanımızla ilgili konularda donatıldık. Ders anlatılıyor, hem de oldukça iyi bir şekilde fakat sınavlar ezber üzerine.

Günde 8 saat size uzun mu geliyor? :eek: Sizi şöyle fen fakültesine alalım :D dersler 1.5 saatten sabah 8.30dan akşam 18.30'a kadar sürer.

Merak etmeyin aynı yerlerden bende geçtim. Öğretmenlik okumadım ama okuyan arkadaşımda oldu.

Tekrar ediyorum üniversite sizin bu konuyu öğrenip öğrenmemenizle ilgilenmez. İlgilenmemelidir de. Orası Fakülte. Araştırmalar yapılır projeler yapılır. Bilim üzerine çalışılır. Sizde orda bir bakıma staj yaparsınız. Bakarsınız öğrenirsiniz, sorarsınız öğrenirsiniz. Okursunuz öğrenirsiniz. Yazarsınız öğrenirsiniz.

Kimse lokmayı elleriyle ağzınıza koymaz. Şu söyledikleriniz ilkokul ve lise içinse muhakkak doğrusunuz. Lakin iş üniversiteye gelince artık her şeyin sorumlusu kendinizsiniz.

Kendi alanımdan açıklayım. "Fakülte" kelimesini aslında lisede de duymuşsunuzdur "fakültatif bakteri" "fakültatif anaerob" vb. buradaki "fakülte" kelimesi "isteğe bağlı, zorunlu olmayan" demektir. Yani "istersen yaparsın, istersen yapmazsın".

Öğrenmesen de biter o okul, öğrensen de. Çünkü dediğim gibi orası fakülte. :)

wmaraci
reklam

hmttatar46 hmttatar46 Cümleten S.a Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Halı Yıkama
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 792
  • Beğeniler 212 / 220
  • Ticaret 6, (%100)

shateiel adlı üyeden alıntı

Üniversitede hoca ders anlatmaz sen öğrenirsin. Üniversitenin altın kuralıdır bu. Karşındakiler akademisyen. Öğretmen değil. :) Üniversite mantığını çözemediğine göre sınıflardaki 2-3 kişi arasında değilsin gibime geliyor.

siz olayı çok yanlış anlamışsınız galiba

Phantaso Phantaso İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Metin Yazarı & Editörü
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 1905
  • Beğeniler 843 / 842
  • Ticaret 119, (%100)
shateiel merak etmeyin hocam bende Fen Edebiyat fakültesi okudum. Türk Dili ve Edebiyatı bölümündeydim. Bizde o kadar ağır değildi. Hele ki ikinci öğretim olunca serin serin hoca ders anlatmaya doyamıyor biz dinlemekten zevk alıyorduk :)

kolcu kolcu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Çorum
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 455
  • Beğeniler 30 / 146
  • Ticaret 21, (%100)
Adam staja gittiği okulda gördüğü öğrenci hallerinden bahsetmiş, siz üniversiteden... Yazılanı dikkatli okuyun bence...

shateiel adlı üyeden alıntı

Üniversitede hoca ders anlatmaz sen öğrenirsin. Üniversitenin altın kuralıdır bu. Karşındakiler akademisyen. Öğretmen değil. :) Üniversite mantığını çözemediğine göre sınıflardaki 2-3 kişi arasında değilsin gibime geliyor.

Konuya gelirsek, toplum her yönüyle büyük bir çöküş içinde. Yıllar geçtikçe daha net ortaya çıkacak. Yazık oldu bu güzel ülkeye...
Ygtgnn

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

Korkmaz Korkmaz cagdaskorkmaz Kullanıcı
  • Üyelik 03.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek SARUHAN HOLDING - Fakir Elektr
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ç** K**
  • Mesajlar 3537
  • Beğeniler 253 / 1236
  • Ticaret 8, (%100)
Arkadaşımda Öğretmen oda aynı şeyleri söylüyor. Müdürler çok çocuk bıraktınız geçirin onları diyorlarmış.

cagdaskorkmaz.com.tr

alperenyld alperenyld Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 1302
  • Beğeniler 331 / 227
  • Ticaret 34, (%97)
En iyisi OSMANLI'daki gibi medrese usulü eğitim .
HimmetYzc

kişi bu mesajı beğendi.

Snotrau Snotrau WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek S.E.M & S.E.O Expert
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 31 / 31
  • Ticaret 4, (%100)
Bunları bu çocuklara biz yaptık , ehühehehe diye gülerek anlattığımız lise anılarından hallice.

Olmayacak diye birşey yoktur.

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2772
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
Eğitim fakültesi okuyan bir öğretmen 4 yıl boyunca eğitim bilimleri dersini ayrıntılı bir şekilde alıp öğretmen oluyorken neden siz formasyonu bir kaç ayda alıyorsunuz. Öğretmen olmak bu kadar kolay mı yani. Biraz da bunu konuşalım.
RecepDemirel

kişi bu mesajı beğendi.

hmttatar46 hmttatar46 Cümleten S.a Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Halı Yıkama
  • Konum Kahramanmaraş
  • Ad Soyad H** T**
  • Mesajlar 792
  • Beğeniler 212 / 220
  • Ticaret 6, (%100)
bilimokur tabi ki hocam
öncelikle 1 sene boyunca eğitim öğrencilerinin aldığı tüm dersleri alıyoruz (staj harici)
1 dönem boyunca da staj görüyoruz,
eğitim fakültesi öğrencilerinden bir farkımız kalmıyor öğretmenlik konusunda, bunun dışında eğitim fakültesi öğrencileri çok rahat bir şekilde dersi geçerken fen edebiyat fakültesinde işler öyle yürümüyor, "bilim adamı" sıfatında yetiştirildiğimiz için tarih bilgisini daha derinlemesine alıyoruz, bunu da formasyon (öğretmenlik) ile birleştirerek tam donanımlı olarak öğrencilerin karşısına çıkıyoruz

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2772
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
Tarihi bilmekle tarihi sevdirerek öğretmek farklı şeylerdir. Bizim kavrayamadığımız şeylerden birisi de bu. İlkokul öğrencilerine anlattığınız tarihi lise mezunu birisi de bilibelir. Siz onlara "bilim adamı" seviyesinde tarih anlatmayacaksınız :) Anlayış bu olduğu için öğretmenler sınıfa girip sadece bildiklerini anlatıp çıkıyor. Fakat olması gereken dersi sevdirici etkinlikler materyaller hazırlayarak konuyu öğrencilere akılda kalıcı bir şekilde anlatmaktır. Ayrıca eğitim fakültesinde 4 yıl boyunca alınan dersleri 1 yılda almak arasında en basit hesapla 4 kat fark var. Staj konusuna gelince 1 yıllık stajda toplam girilen ders sayısı 2 elin parmağını anca geçer. Yani özetle siz "bilim adamı" da olsanız prof da olsanız karşınızdaki kişi hiçbir şey bilmeyen bir çocuk! Sizin tarihten çok nasıl öğretmeyi bilmeniz gerkiyor. Siz o bölümü bitirerek tarihçi oluyorsunuz. Eğitimci değil. Kendinizi kandırmayın. Devletin iş olanakları kısıtlı diye uydurulan formasyon düzmecesi ile eğitimde geldiğimiz maksimum nokta bu. Meb de 40 yaş üstü öğretmenlerin büyük bir kısmı kendi alanlarınının uzmanı değil. Bu sayı sizin okuduğunuz sistemle giderek artıyor malesef.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al