lostyazilim

Makale yazarları ironi mi yapıyorlar?

29 Mesajlar 2.568 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1273
  • Beğeniler 363 / 364
  • Ticaret 170, (%100)
Makale sektöründe birisi olarak yapılan işe bakarım gerisi de hiç umrumda olmaz. Yani diyelim ki ekibimden biri burada saçma sapan hatalarla yorum yapıp yollasa ona hiçbir şekilde karışmam. Çünkü bu yorum köşesi onundur ve kimsenin de karışmaya hakkı yoktur. Forum kuralları vardır orası ayrıdır, ilgilenmesi gereken kişiler de bellidir. Adını da "moderatör" koymuşlar.

Kısacası bu kadar çok sorunumuz varken bir makale yazarının forumdaki imla kurallarına takılmak, ona göndermede bulunmak bence gereksiz bir yaklaşımdır. Hatta bazıları makale yazarlığını küçümseyici cümleler bile kurmuş. Sadece şaşıyorum...

wmaraci
reklam

ismail ismail WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Yazılım Geliştiricisi
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 582 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Eğer "En iyisi biz forumda sürekli yazım yanlışları yapalım, yazım yanlışları hakkında bir farkındalık yaratalım." gibi bir grup kurulacaksa başına ben geçebilirim arkadaşlar :D

Şaka bir yana, yazdıklarımızın referans kabul edilmesi bana biraz tuhaf geliyor. Bu tıpkı memur adamın dışardaki hayatında da memuriyetin izlerini göstermesine beklemeye benziyor. Ya da ben öyle algılıyorum. Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Bırakın forumu hazırladığım içeriklerde dahi onlarca imla hatası bulunabilir. Bunlar elbette komik hatalar değildir ancak ben dili bir iletişim aracı olarak kullanmışım ve binbir teknikle içerik oluşturmuşum. Gelip oradan arkadaşın biri "Hahahahaha şunu yanlış yazmışsın" tavrına girince kafasına somun ekmekle vurasım geliyor. Çünkü biliyorum bunu yapanların çok azı iyi niyetle yapıyor.

İşin özeti; forum başka bir dünya, kişisel hayat başka bir dünya ve iş dünyası bambaşka bir dünya.

Siz dikkatsizlikten dolayı hata yapıyorsunuz. Bizim arkadaşlar bırakın üniversiteyi, liseyi; ilk okulda öğrendiklerini reddedercesine yazılar yazıyor :) Tabii ki herkesten tamamen uyması beklenemez ama oran olarak gerçekten vahim bir durumda.

hasmer adlı üyeden alıntı

Makale sektöründe birisi olarak yapılan işe bakarım gerisi de hiç umrumda olmaz. Yani diyelim ki ekibimden biri burada saçma sapan hatalarla yorum yapıp yollasa ona hiçbir şekilde karışmam. Çünkü bu yorum köşesi onundur ve kimsenin de karışmaya hakkı yoktur. Forum kuralları vardır orası ayrıdır, ilgilenmesi gereken kişiler de bellidir. Adını da "moderatör" koymuşlar.

Kısacası bu kadar çok sorunumuz varken bir makale yazarının forumdaki imla kurallarına takılmak, ona göndermede bulunmak bence gereksiz bir yaklaşımdır. Hatta bazıları makale yazarlığını küçümseyici cümleler bile kurmuş. Sadece şaşıyorum...

Bir "makale yazarı"nın sizce de -de, -ki gibi ekleri ayrı veya birleşik yazılmasını, en azından ses olaylarını bilmesi gerekmez mi? Tabii ki bundan sanane, diyebilirsiniz. Ama forumda yazım yanlışı yapan kişilerin çoğunun makale yazarı olması çok ironik değil mi?

Dediğiniz gibi makale yazarlarını küçümseyici bir olay da yok. Aksine ben makale yazarlarını bir sanatçı olarak görüyorum. Makale okumak benim için müzik dinlemek, kitap okumaktan bir farkı yok ve bu sanatçıları ben eleştirmekte özgürüm.

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1273
  • Beğeniler 363 / 364
  • Ticaret 170, (%100)
@[İsmailKarslı](userid:38799) eğer benimle makale konusunda çalışmış olsaydın veya ekibimden biriyle konuşma fırsatın olsaydı bu tür konulardaki hassasiyetimi bilir ona göre cevap verirdin ;)

Bizim anlatmak istediğimiz nokta şu: İş dünyası ayrıdır, insanın iç dünyası ayrıdır. Eğer yoğun bir tempoda hiç makale yazmamış iseniz makale yazarlarını anlamanız biraz zordur. O kafa yorgunluğuyla kendi iç dünyasını dışarı yansıtırken bu kadar özentili, hassas, 4x4 lük yazmasına gerek var mı ? Çok vahim hatalar olmadığı sürece bir makalenin yazarının bir yorumundaki hatalarını ilgi odağı haline getirmek son derece yanlış bir yaklaşımdır.

bırakın da burda nefes alsınlar yaw :D (İroni :D )

bekirbulut bekirbulut AdSense, Blogger Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

Eğer "En iyisi biz forumda sürekli yazım yanlışları yapalım, yazım yanlışları hakkında bir farkındalık yaratalım." gibi bir grup kurulacaksa başına ben geçebilirim arkadaşlar :D

Şaka bir yana, yazdıklarımızın referans kabul edilmesi bana biraz tuhaf geliyor. Bu tıpkı memur adamın dışardaki hayatında da memuriyetin izlerini göstermesine beklemeye benziyor. Ya da ben öyle algılıyorum. Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Bırakın forumu hazırladığım içeriklerde dahi onlarca imla hatası bulunabilir. Bunlar elbette komik hatalar değildir ancak ben dili bir iletişim aracı olarak kullanmışım ve binbir teknikle içerik oluşturmuşum. Gelip oradan arkadaşın biri "Hahahahaha şunu yanlış yazmışsın" tavrına girince kafasına somun ekmekle vurasım geliyor. Çünkü biliyorum bunu yapanların çok azı iyi niyetle yapıyor.

İşin özeti; forum başka bir dünya, kişisel hayat başka bir dünya ve iş dünyası bambaşka bir dünya.

İyi niyetimle söylüyorum; ''dünya'', ''Dünya'' olarak yazılacak :D

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 582 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

Being adlı üyeden alıntı

bekirbulut adlı üyeden alıntı

İyi niyetimle söylüyorum; ''dünya'', ''Dünya'' olarak yazılacak :D

Yalnız oradaki "dünya" gök bilimi olarak kullanılmamış.

• Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
İsmailKarslı '' forum başka bir dünya '' derken gök cismini vurgulayacak şekilde söyleniyor. Diğer '' dünya '' kelimelerinde haklısınız.

• Üyelik 08.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad I** K**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 582 / 327
  • Ticaret 3, (%100)

hasmer adlı üyeden alıntı

İsmailKarslı eğer benimle makale konusunda çalışmış olsaydın veya ekibimden biriyle konuşma fırsatın olsaydı bu tür konulardaki hassasiyetimi bilir ona göre cevap verirdin ;)

Bizim anlatmak istediğimiz nokta şu: İş dünyası ayrıdır, insanın iç dünyası ayrıdır. Eğer yoğun bir tempoda hiç makale yazmamış iseniz makale yazarlarını anlamanız biraz zordur. O kafa yorgunluğuyla kendi iç dünyasını dışarı yansıtırken bu kadar özentili, hassas, 4x4 lük yazmasına gerek var mı ? Çok vahim hatalar olmadığı sürece bir makalenin yazarının bir yorumundaki hatalarını ilgi odağı haline getirmek son derece yanlış bir yaklaşımdır.

bırakın da burda nefes alsınlar yaw :D (İroni :D )

Ben zaten özel yaşamında illa kurallara uysun demiyorum ki :) Bir makale yazarına "yapdım","Geldimi" gibi hatalar yaptıracak kadar da çalıştırmıyorsunuzdur galiba :)

• Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad H** M**
  • Mesajlar 1273
  • Beğeniler 363 / 364
  • Ticaret 170, (%100)
İsmailKarslı yazdıklarımı ya iyi okumuyorsunuz ya da anlamıyorsunuz :) en başta belirttiğim gibi yapılan işe bakarım ondan sonrası hiç umrumda olmaz. İsterse burada en vahim yazım hataları yapsın, zaten hiçbir makale benim kontrolüm olmadan müşteriye gitmez ;) işi yapan yazarım da bunu gayet iyi bilir ve ona göre titiz bir çalışma ortaya koyar.

ona bakarsanız spikerlerin, sunucuların ne biliyim düzgün diksiyon gerektiren iş yapan insanların gerçek hayatta da aynı şekilde konuşmaları gerekir. Ancak bir insanın sürekli olarak hata yapmadan konuşması imkansızdır. Kaldı ki iş başında bile inanılmaz hatalar yapıyorlar ama kimse bu kadar ilgi odağı haline getirmiyor çünkü hata insana mahsus bir şeydir. Hoşgörü kültürümüzde de bilmem bilir misiniz;

Sevgide güneş gibi ol,

dostluk ve kardeşlikte
akarsu gibi ol,

hataları örtmede gece gibi ol,
tevazuda toprak gibi ol,

öfkede ölü gibi ol,
her ne olursan ol,

ya olduğun gibi görün,
ya göründügün gibi ol

Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz
Şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz...

Yani olayı daha fazla uzatmaya gerek yok.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
bekirbulut nerede benim somun ekmeğim, neredesin sen?

EkipNetwork ismail

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

• Üyelik 03.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek İçerik Editörü
  • Konum Yozgat
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 2319
  • Beğeniler 384 / 1212
  • Ticaret 17, (%100)
Being Hocam ne bileyim "forum başka bir dünya" derken gezegen niteliğinde yazılmış gibi bir sonuç çıkıyor. Ondan şeytiydim :D

Ek olarak; somun ekmeği az gelir, fırın küreğiyle vurabilirsiniz :D
Being EkipNetwork ismail

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 6 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 6 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al