wmaraci reklam

Yeni nesil çok bozuk!

50 Mesajlar 6.305 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Şuan zaten genç yaşının ve tavan yapmış özgüveninin etkisiyle konuşuyorsun. Şöyle 5-10 sene sonra geriye dönüp şu yazdıklarına bir bak kendi iyiliğin için. Neden mi? Çünkü o zaman şuan eleştirdiğin kişilerin yerinde olacaksın. Tabii ki insanları kullanmaya çalışanlar var, bu bilinen ve hep olan istisnai bir durumdu ve bunun için de bu konuyu açmaya gerek olmazdı. Yarın bir gün baba olduğun zaman işten eve yorgun geldiğinde en samimi duygularınla "oğlum bana bi su getir" diyeceksin, emir vereceksin. Patron olursan da oğlun yaşındaki çalışana bunu diyeceksin. Bizim insanımız getirir misin demez, samimidir sıcakkanlıdır yardımseverdir. Bize yap denilince biz seve seve büyüklerimizin işini yaparız. O senden daha genç olduğu için daha zahmetsiz yapacaktır bunu. Bu bir döngüdür, zamanında başkasına yardım edersin, zamanı gelince başkaları sana yardım eder. Paran bol olduğu için kimseye minnet eylemezsin sen belki, kendi paranla kendi başının çaresine bakarsın ama herkesin senin gibi parası da yok. Tabiatta bu yüzden maneviyat, büyüklere saygı vs. gibi kavramlar gelişmiş. Unutma ki sen 40 yaşına geldiğinde de senin çocukların veya o zamanın genç nesli senden daha zeki olabilir. O zaman da onlar sana bu şekilde söylenir. Tabi bir de yaşlandıkça beyin fonksiyonlarının zayıflayabileceğini de göz önünde bulundur. Ben şuan 26 yaşındayım ve artık stresli bir hayattan ötürü 30-35 yaşlarında hissediyorum. 20 yaşındayken çok daha aktif, zeki, laf cambazıyken şimdi unutkanlıklarım arttı, duygusal olarak yoruldum ve eskisinden eser kalmadı. Ben de kardeşlerimi çok severim ama bütün işlerimi de onlara yaptırırım. Hatta bazen de kızarım yanlış yaparlarsa. Bu onları kullandığım anlamına gelmez. Onlara canım feda. Deneyim kazanıyor onlar da bu şekilde.
BANK

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Shooter Shooter WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Medya Uzman
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 528
  • Beğeniler 25 / 69
  • Ticaret 12, (%100)

haliluunal adlı üyeden alıntı

Yine herkes bol keseden güzel sallamış, zaten bi insan aklı varsa 20sine kadar herşeyi öğrenebilir en azından insanlar hakkında.Zaten bi insan başka bi insanın hayatına karışıyorsa o insan saygısızdır(anne baba hariç)

Bundan önceki dediklerine bir şey söylemeyeceğim haklı bulduğumdan veya haksız bulduğumdan değil bi insanın kafasını değiştirmekten bıktım. Fakat bir insan 20 sine kadar herşeyi ööğrenebilir insanlar hakkında demişsin ama şöyle bir durum kaç çeşit insan ile tanıştın da bu kanıya vardın. Ben kendim 24 yaşındayım. 40-50 yaşına gelmiş insanla birmiyim? Bilgi olarak demiyorum. Tecrübe olarak diyorum. Eğer askere gidersen bu dediklerimi net olarak anlarsın. Burada askerlik yapan bir çok kişi anlar. Bilgi ile tecrübeyi karıştırmış gibi duruyorsun. Yada bana öyle geliyor. Oturduğun yerden 4k-7k kazanıyormuşsun ne güzel senin adına sevindim. Allah daha çok versin. Fakat Allah sana sağlık vermedikten sonra sevgi vermedikten sonra o kadar para kazanman boşa bana kalırsa.
mehmet01 FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)

mehmet01 adlı üyeden alıntı

Hobi olarak insan psikolojisiyle ilgilenen biri olarak görüyorum ki bahsi geçen 'yeni nesil' tavırlarını sergiliyorsun zaten. Genel olarak yeni nesil şımarık ve sorumsuz. Ve biraz da saygısız. Veya başka bir deyişle biz eskilerden farklılar. Fakat bu farklılık olumsuz yönde. Maneviyatın olmadığı, herkesin sadece kendini düşündüğü bir yalnızlığa doğru gidiyorsunuz.

Gerçekten kötü bir toplum olduk. Öyle ki herşey güç ve para üstüne odaklanmış. Samimiyet, sohbet, muhabbet, sevgi, saygı bu kavramlar neredeyse yok olmuş. Robotlaşıyoruz resmen..

Hani maksat kesinlikle para olmamalı. Para denilen şey her türlü kazanılır. Bir ayda 30.000 kazandığımda oldu, aylarca aç gezdiğimde. Bir ekip oluşturup sağlam bir projeyle çok güzel paralar kazanılabilir. Açıkçası gerek duymuyorum. Para cidden mutluluk sağlamıyor. Maddiyatıda, maddiyatsızlığıda tatmış birisi olarak..

Ayriyetten arkadaşların verdiği örnek saçma olmuş ama. Hepimiz biliyoruz ki internet platformu bitmeyecek, aksine kat kat artacaktır. Bir berber veya bir çalışan ellerini kaybetse ne yapacak ? Hicbirseyin garantisi yok.

Hedeflenen en güzel arabalara binmek, en güzel evlerde oturmak olmamalı. Bu şekilde olan yaşamsal hedefler, tamamen hırs ve psikolojik bir rahatsızlıktır bence. (Konu sahibi arkadaşa değil bu sözlerim, genelleme olarak suanki toplumumuz için) Standart bir evde kuru ekmekle karnımı doyursam, mutluysam bana kat kat yeter bu.

Gerçekten eski zamanlarda yaşamak isterdim. Geleceğin daha iyi olacağını hiç düşünmüyorum.

Şu anki hüküm: Güç & Para.
mehmet01 Glsm Yeninesil44

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Artık pek sık duyulmayan ama eskiden insanların kullandığı "Ahmet abim sağolsun herşeyi ondan öğrendim. Ne öğrendiysem ustamdan öğrendim. Onların hakkını nasıl öderim" gibi laflar var. İnsanlar bugüne kadar hep birbirinden öğrendi hayatı. Şimdi siz yeni nesil doğduğunuz ilk gün facebook hesabınız açılıp elinize telefon veriliyor. Her şey internette elinizin altında. Ustalarınızdan, büyüklerinizden öğrenmeniz gereken hayatı daha hızlı bir şekilde google amcadan öğreniyorsunuz. Haliyle insanlara karşı bir vefa borcunuz kalmıyor, kimseye minnet eylemiyor kimseyi umursamıyorsunuz. Fakat eskiden hiç olmayan psikolojik ve yalnızlık sorunlarını çıkardınız kendinize. Parası olanınız güzel bir gençlik yaşayıp yalnız bir şekilde ölüyor. Parası olmayanınız da zaten ya intihar ediyor ya da uyuşturucu batağına düşüyor.

Malesef eğer genel konuşmak gerekirse benim söyleyeceklerim bunlar -ki herkes hemen hemen bu konuda hemfikir-. Yok eğer sen sadece kendini kast ediyorsan ve genelden bahsetmiyorsan o zaman zaten konuyu açmanın gereği yoktu. İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ ÇÜNKÜ!

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

carasar carasar All ızz well... Kullanıcı
  • Üyelik 29.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Konya
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1116
  • Beğeniler 499 / 498
  • Ticaret 16, (%100)
Herşeye karışan insanlara bende karşıyım. Ama birazcık empati kur. Tecrübe hayatın insana attığı kazıklardır. Sana bir şey söyleyen insanin söylediği sey hakkında daha önce hayattan kazık yiyip-yemediğine bak. Belki seni o kazıtan kurtarmaya çalışıyordur. Amerika keşfedilmiş. Bir daha keşfetmenin anlamı yok.

Farklı konularda çığır açmak istiyorsan sonuna kadar destekliyorum. Ama bu nesil özgün değil. Ürünlerin bile çakmasını kullanarak özgünmüs havasını yaşıyor. Hep birilerine özentilik.

Bir eğitimci olarak size tavsiyem her şeyi, herkesi dinleyin. Bunu kendi akıl süzgecinizden geçirin.(19 yaşında bir insan sağlıklı düşünmeye başlamıştır. ) Hayata bundan sonra uygulayın. Başkalarının anlattığı hataları yapmayın işinizde, başarılı oldukları zaman arkalarında gücü hissedin.

Son kelimdan önce bir aptaldan bile öğreneceğimiz çok şeyler var.
Mevlana Celaleddin Rumi ne diyor?
" Edebi edepsizlerden öğrendim."
Siz de işinizi o işte başarılı olamayanlardan öğrenebilirsiniz. Tarih tekerrürden ibarettir. Ayni hatalar ayni sonucu doğurur.

Selametle...
mehmet01 Glsm Yeninesil44

kişi bu mesajı beğendi.

Escalous Escalous Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek (.*?)
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** Ş**
  • Mesajlar 1392
  • Beğeniler 421 / 799
  • Ticaret 4, (%100)

mehmet01 adlı üyeden alıntı

Şuan zaten genç yaşının ve tavan yapmış özgüveninin etkisiyle konuşuyorsun. Şöyle 5-10 sene sonra geriye dönüp şu yazdıklarına bir bak kendi iyiliğin için. Neden mi? Çünkü o zaman şuan eleştirdiğin kişilerin yerinde olacaksın. Tabii ki insanları kullanmaya çalışanlar var, bu bilinen ve hep olan istisnai bir durumdu ve bunun için de bu konuyu açmaya gerek olmazdı. Yarın bir gün baba olduğun zaman işten eve yorgun geldiğinde en samimi duygularınla "oğlum bana bi su getir" diyeceksin, emir vereceksin. Patron olursan da oğlun yaşındaki çalışana bunu diyeceksin. Bizim insanımız getirir misin demez, samimidir sıcakkanlıdır yardımseverdir. Bize yap denilince biz seve seve büyüklerimizin işini yaparız. O senden daha genç olduğu için daha zahmetsiz yapacaktır bunu. Bu bir döngüdür, zamanında başkasına yardım edersin, zamanı gelince başkaları sana yardım eder. Paran bol olduğu için kimseye minnet eylemezsin sen belki, kendi paranla kendi başının çaresine bakarsın ama herkesin senin gibi parası da yok. Tabiatta bu yüzden maneviyat, büyüklere saygı vs. gibi kavramlar gelişmiş. Unutma ki sen 40 yaşına geldiğinde de senin çocukların veya o zamanın genç nesli senden daha zeki olabilir. O zaman da onlar sana bu şekilde söylenir. Tabi bir de yaşlandıkça beyin fonksiyonlarının zayıflayabileceğini de göz önünde bulundur. Ben şuan 26 yaşındayım ve artık stresli bir hayattan ötürü 30-35 yaşlarında hissediyorum. 20 yaşındayken çok daha aktif, zeki, laf cambazıyken şimdi unutkanlıklarım arttı, duygusal olarak yoruldum ve eskisinden eser kalmadı. Ben de kardeşlerimi çok severim ama bütün işlerimi de onlara yaptırırım. Hatta bazen de kızarım yanlış yaparlarsa. Bu onları kullandığım anlamına gelmez. Onlara canım feda. Deneyim kazanıyor onlar da bu şekilde.

Bu örnek çok saçma olmuş. Sürü psikolojisi benzetmesi olmuş. Bir insan bir insanın hizmetciligini yapmak zorundaymış gibi bir yazı var ortada, bu saygıyla karıştırılmamalı.

Şu hikayeyi bilir misiniz?;

Bir kafese bir maymunu dövüp koyuyorlar. Sonra bu maymun bu kafeste bir kaç hafta zaman geçiriyor tek başına. Ardından bu kafese başka bir maymunu dövmeden direkt olarak koyuyorlar. Ardından dayak yiyen maymun bu yeni gelen maymunu dövüyor. Aradan bir hafta zaman geçiyor ve başka bir maymunu koyuyorlar. Bu sefer 2. Maymun bu yeni geleni dövüyor.

Yapılan bir yanlışın herkes tarafından yapılması bunu doğru kılmaz. Toplumumuzda kabul görmüş bir çok yanlış var.
Verdiğiniz örnek buna benzemiş.
mehmet01

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Bir insan 20 yaşına kadar her şeyi öğrenir demişsin. Gözümden kaçmiş, yeni gördüm.
Bu sözü nasıl bir hata olduğunu 21 yaşında anlaman dileğiyle... 20 yaşından büyük olan 100 kişi bul ve bu soruyu sor. Hayattan öğrenmen gereken her şeyi 25 yaşına kadar öğrendin mi diye? Birçoğu söyleyecektir "20 yaşına gelene kadar her şeyi en iyi kendim bildiğimi sanıyordum" diye. Fakat ondan sonra anlarsın ki 50 yaşına da gelsen hala öğrenmen gereken koca bir hayat var. Sana bir abi tavsiyesi, 20 yaşını geçmeden insanlar 20 yaşına kadar her şeyi öğrenir deme sakın. Bunun deneyimsizce bir söz olduğunu sadece sen ve senin yaşıtların anlamaz. (akıl vermiyorum bak, kendi deneyimlerimi paylaşıyorum. Sana akıl vermek ne haddime)
FurkanCanoz

kişi bu mesajı beğendi.

BANK BANK Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 118 / 14
  • Ticaret 0, (%0)

• Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)

Escalous adlı üyeden alıntı

Bu örnek çok saçma olmuş. Sürü psikolojisi benzetmesi olmuş. Bir insan bir insanın hizmetciligini yapmak zorundaymış gibi bir yazı var ortada, bu saygıyla karıştırılmamalı.

Şu hikayeyi bilir misiniz?;

Bir kafese bir maymunu dövüp koyuyorlar. Sonra bu maymun bu kafeste bir kaç hafta zaman geçiriyor tek başına. Ardından bu kafese başka bir maymunu dövmeden direkt olarak koyuyorlar. Ardından dayak yiyen maymun bu yeni gelen maymunu dövüyor. Aradan bir hafta zaman geçiyor ve başka bir maymunu koyuyorlar. Bu sefer 2. Maymun bu yeni geleni dövüyor.

Yapılan bir yanlışın herkes tarafından yapılması bunu doğru kılmaz. Toplumumuzda kabul görmüş bir çok yanlış var.
Verdiğiniz örnek buna benzemiş.

Olabilir o konuda haklısınız. Ben kendime göre örnek verdim doğulu biri olarak. Kendimce kendi deneyimlerimi "kendi yaşantım üzerinden gördüklerimle" aktarmaya çalıştım. Tabii ki söylediğim her şey herkes için doğru olacak veya %100 doğru olacak diye bir şey yok. Bu yüzden asıl kast ettiğim (anlatılmak istenen) şeyin anlaşılmasını umuyor ve ufak tefek mantık hatalarımın dikkate alınmamasını rica ediyorum. Tamamen iyi niyetle yazdım tüm yorumlarımı. Okuyup ilgilendiğiniz için teşekkür ederim... :)
Escalous

kişi bu mesajı beğendi.

Kjm Kjm WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad L** K**
  • Mesajlar 2
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 1, (%100)
Çok haklısınız.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al