lostyazilim

Bedelli askerlik açıklandı!

41 Mesajlar 7.492 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)

ozdenfurkan adlı üyeden alıntı

Belki biraz milliyetçi duygular içinde yazıyor olabilirim ama askerlik tarihimizden beri sosyolojik bir algı oldu milletimiz için. Peygamber ocağı denildi. Çoğu ailede görüldüğü gibi de bir erkeğin tam olgunluğa erişebilmesi için peygamber ocağı dediğimiz askerlik kurumuna gitmesi gerekir. Eski kafalılık mı dersiniz ne derseniz diyin ben bu düşüncelere yüzde yüzümle katılıyorum.

Askere giden abilerimiz bilirler ve anlatırlarki "askeriye mantığın bittiği yerdir" & "askerlik izmarit toplamaktır".

-Eeee abi pişmanmısın, keşke gitmeseydim diyormusun?
+Hayır kardesim her erkeğin görmesi yaşaması gereken bir şey.

Gerçek budurki (istisnalar dısında) askerliğini yaptıktan sonra gördüğünüz o adam kesinlikle olgunlaşmıştır.
Bu düşünceleri kişisel gelişim için söyledim. Birde bunun devlet ayağı var.

Bence askerlik vatan sevdasıyla yapılacak bir görevdir. Avrupadaki gibi askerliğin meslek haline gelmesini isteyenlerde var. Ki bu devlet kurulurken ne Atatürk ne de vatandaş askerliği meslek olarak (para olarak) görmedi. Ruh vardı vatan sevdası vardı. Bugün askerlik mesleğe dönüştürüldüğünde profesyonellik belki artacaktır. Bence başarı da düşecektir.

Başka bir taraftan bakıncada askere gitmek istemeyen fakat o parayı verebilecek durumda olmayan vatandaş ne yapacak. Devlet bir askere 12 aylık süreçte yaklasık 30 bin lira para harcıyor. Üstünden bu yükü atmak istiyor fakat fakir vatandaş için adil davranmadıktan sonra ne yararı var kanunun.

Yazdıklarım tamamen kendi fikirlerimdir; katılmayanlar olabilir.

Çok duygusal girmişsin hocam olaya. Bedelliye karşıyım ama bunun yerine maaşlı askerlik getirilmesi taraftarıyım. Ben acemiliğimi yaptım - 3 şarjör biksi, 1 şarjör mg16 ile- sonra beni diktiler doğuda nöbet kulübesine. 4 şarjör mermi atımı ve bir ton teorik bilgiyle kaçakçıların cirit attığı bir vadide nöbet bekledik. Adamlar 500 metreden nokta atışı yaparken bizim deneyimimiz sadece birkaç şarjör atıştı. Yani kendini feda etmek gibi birşey yapıyorsun orada. Ya maaşlı sistemle askerlerimiz profesyonel olarak yetiştirilmeli yada sıcak çatışmaların olduğu bölgelere sadece özel eğitimden geçmiş kişiler gönderilmeli. Doğru dürüst silah kullanmasını bilmeyenler çatışmalarda sürünüyor, diğerleride ya ağaç başında yada bi topun başında yapacak işi olmadığından nöbet bekletiliyor. Tabii eskiden manevi duygularla, iman gücüyle göğüs göğüse çarpışılmış. Şehit olma şerefi için canını vermekten çekinmemiş kimse. Ama şimdi öyle çarpışmalar yaşanmıyor. Askerimize teknik bilgi lazım, uzman silah kullanma becerisi lazım, her türlü techizat hakkında profesyonel bilgi lazım. Yani kısacası biz nöbet beklerken teröristler bizden kat kat daha iyi silah kullanıyordu. Doğanın tüm imkanlarını kullanıyorlardı. Bubi tuzaklarında ustaydılar. Benim gibi 4 şarjör mermi atıp oraya dikilmiş bi asker ne yapabilirki.
isousluer

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

tipsychannel tipsychannel internet radyosu Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek internet işleriyle uğraşan bir yat kaptanı.
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad U** Ç**
  • Mesajlar 481
  • Beğeniler 160 / 69
  • Ticaret 8, (%88)
Zenginler kaçar, fakirler ölür gibi şeyler diyorsunuz da hep böyle değil midir hayat zaten? 21 yaşındayım daha. Üniversite'ye gitmeyi hiç düşünmemiştim ama an itibariyle sınav başvurusu yapmaya karar verdim. He, zengin biriside değilim. Hatta bu aralar çalışmıyorum bile. Sadece maşa olmak istemediğimden.

izmir şehir rehberi.

www.izmiralsancak.com

BuckBarry BuckBarry WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 972
  • Beğeniler 34 / 164
  • Ticaret 7, (%100)

PHPacemisi adlı üyeden alıntı

Çok duygusal girmişsin hocam olaya. Bedelliye karşıyım ama bunun yerine maaşlı askerlik getirilmesi taraftarıyım. Ben acemiliğimi yaptım - 3 şarjör biksi, 1 şarjör mg16 ile- sonra beni diktiler doğuda nöbet kulübesine. 4 şarjör mermi atımı ve bir ton teorik bilgiyle kaçakçıların cirit attığı bir vadide nöbet bekledik. Adamlar 500 metreden nokta atışı yaparken bizim deneyimimiz sadece birkaç şarjör atıştı. Yani kendini feda etmek gibi birşey yapıyorsun orada. Ya maaşlı sistemle askerlerimiz profesyonel olarak yetiştirilmeli yada sıcak çatışmaların olduğu bölgelere sadece özel eğitimden geçmiş kişiler gönderilmeli. Doğru dürüst silah kullanmasını bilmeyenler çatışmalarda sürünüyor, diğerleride ya ağaç başında yada bi topun başında yapacak işi olmadığından nöbet bekletiliyor. Tabii eskiden manevi duygularla, iman gücüyle göğüs göğüse çarpışılmış. Şehit olma şerefi için canını vermekten çekinmemiş kimse. Ama şimdi öyle çarpışmalar yaşanmıyor. Askerimize teknik bilgi lazım, uzman silah kullanma becerisi lazım, her türlü techizat hakkında profesyonel bilgi lazım. Yani kısacası biz nöbet beklerken teröristler bizden kat kat daha iyi silah kullanıyordu. Doğanın tüm imkanlarını kullanıyorlardı. Bubi tuzaklarında ustaydılar. Benim gibi 4 şarjör mermi atıp oraya dikilmiş bi asker ne yapabilirki.

size hak veriyorum ama bence hala vatan sevgisiyle yapılması gereken bir iştir. örnek veriyorum çok değil kore harbinde amerikanın timleri paralı askerlerdi. ordaki halk amerikalılara değil türklere kardeş ülke kardeş insan derler. bunun sebeni sizce nedir?

tabi askerliğini yapmamıs biri olarak konusuyorum kolayıma geliyo belkide

FOMOCO FOMOCO WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Nakliyat
  • Mesajlar 417
  • Beğeniler 184 / 76
  • Ticaret 1, (%100)
yazıklar olsun diyorum.....

wmaraci
wmaraci

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)

AKDNZ adlı üyeden alıntı

Yıl: 2013 Yer: Hakkari/Mor Dağlar.

Askerliği ben de Hakkari'de yaptım yakın bir senede, ancak ne böyle bir fotoğrafı çekebilecek ekipman kullanabildik, ne de böyle bir rahatlık görebildik; tebrik ediyorum.

Öyle ya da böyle bedelli askerlik bekleyenlere hayırlı olsun. Bir kere daha oldu. Ama garibanlar çeker bu dünyanın kahrını lafına katılmadan da edemiyorum.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

yakupqqq yakupqqq Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek üniversite öğrencisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 963
  • Beğeniler 33 / 285
  • Ticaret 11, (%100)
18.000/12= 1500tl yani ayda 1500 tl lik bi iş bulsan askerlikten yırtarsın. bazı insanlar askerlikten korkuyor. yapacak bişey yok. asker kaçağı olacaklarına versinler parasını en azından ekonomiye katkıları olur. gitmek için gün sayan insana bedelli bedava oldu deseniz yine gider. ben üniversiteden dolayı hünüz askerlik yapmadım ama bedellide düşünmem.

HknCOLAK HknCOLAK www.hakancolak.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Muhasebe, Blogger
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Ç**
  • Mesajlar 874
  • Beğeniler 84 / 394
  • Ticaret 0, (%0)
Korkaklıktan başka bir şey değil + milleti borçlandırmanın bir başka yolu oldu. Bunun zenginlikle/fakirlikle bir alakası yok. Şu ülke de 18.000 TL borç alamayacak insan sayısı kaçta kaçtır ki? Bankalar tabiri caizse "Nefes alsın yeter.." mantığıyla insanları borçlandırmaya hevesli zaten. Anında verir krediyi. Sağlık problemi olanları ayrı tutuyorum ama onun dışında bu olaydan yararlananlara korkak denir. Başka bir tanımı yoktur. "Ben korkağım arkadaş. Sanane?" diyene de zerre lafım yoktur. Herkeste bu tür duygular olmayabilir. Bazıları güçlüdür, bazıları güçsüz.

Ben gurur duyuyorum askerlik hizmetimle. Yarın çağırsınlar yine giderim.
Ogulcan Agora AKDNZ

kişi bu mesajı beğendi.

www.hakancolak.com

AKDNZ AKDNZ #Sunucu Kurulumu Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Ağ Yöneticisi
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 1668
  • Beğeniler 645 / 524
  • Ticaret 51, (%100)

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Askerliği ben de Hakkari'de yaptım yakın bir senede, ancak ne böyle bir fotoğrafı çekebilecek ekipman kullanabildik, ne de böyle bir rahatlık görebildik; tebrik ediyorum.

Öyle ya da böyle bedelli askerlik bekleyenlere hayırlı olsun. Bir kere daha oldu. Ama garibanlar çeker bu dünyanın kahrını lafına katılmadan da edemiyorum.

Vatani görevinizi hangi statüde ve nerede yaptınız? Böyle ekipman kullanmak her askere nasip olmaz zaten.

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Ekipmandan kastım fotoğraf makinesi veya telefondu ve tabi ki bunları kullanabilecek rahatlık. Yoksa birçok teçhizat ile vakit geçirme şansım oldu ;)

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

AKDNZ AKDNZ #Sunucu Kurulumu Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Ağ Yöneticisi
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 1668
  • Beğeniler 645 / 524
  • Ticaret 51, (%100)

CenkOnsoy adlı üyeden alıntı

Ekipmandan kastım fotoğraf makinesi veya telefondu ve tabi ki bunları kullanabilecek rahatlık. Yoksa birçok teçhizat ile vakit geçirme şansım oldu ;)

Ordu içerisinde telefon bilgisayar fotoğraf makinesi vs. kullanmayan tek bir subay gösterebilir misiniz? ki Ben askerlerimin de kullanmasına izin veriyordum, kimseyi kısıtlamıyordum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al