freelance iş ilanları

Neden kaynak gösterilmez?

22 Mesajlar 3.860 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Teknobeyin Teknobeyin Teknobeyin.com Kullanıcı
  • Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Merhaba WM Aracı Üyeleri,

Maalesef ki hem kendi başımıza gelen, hem de birçok kişinin başına geldiğini tahmin ettiğim bir durum olan kaynak gösterilmeme hakkında bir kaç kelâm etmek istiyorum izniniz ile. Okuyanlara teşekkürler, okuyup bir de yorum gönderenlere daha çok teşekkürler diyerek yazıma geçiyorum. :)

Blog yazıyoruz, saatlerce makaleler hazırlıyoruz, bildiğimiz konularda bilgiler içeren yazılar yazıyoruz. Fakat maalesef ki bazı kişiler bu emeklerimizi sadece 1 saniyede kendi bloglarına geçiriyorlar. Bu çok üzücü. Üzücü olan yazılarımızın kaynak gösterilmeden alıntılanması değil, üzücü olan; kaynak göstermeden yazıları alan kişilerin başarıya ulaşacaklarını sanmalarıdır. Eğer ki bizler 2000 kelimelik makaleler, veya ter dökerek yazılar yazıyor isek sanırım bunun karşılığında bir kaynak belirtmek fazla olmasa gerek. Lâkin blog dünyasına yeni katılmış olan veyahut kısa yoldan blog dünyasında kalıcı yer edinme çabası güden birçok kişi maalesef ki bunu yapıyor ve kaynak göstermeden birçok siteden yazı alıyor. Kaldı ki bu kişilerle muhattap dahi olunmaz, sadece insan saatlerce yazdığı yazıları başka sitelerde görünce çok üzülüyor. Ve eminim buna sizler de, blog yazan herkes te üzülüyordur. Kimse kısa yoldan başarılı olamıyor. Sözün kısası budur sanırım. Ayrıca kaynak göstermeden yazı alarak, Google'da başarı yakalamayı düşünenler de çok fazla. Ne diyelim, düşünmekle her şey olsaydı herkes amacına ulaşırdı sanırım. Önemli olan düşünmek değil, düşünceleri uygulamaktır.

Sonuç olarak; kimileri hayâl kurar, kimileri de o hâyalleri gerçekleştirir. Aradaki fark tek kelime belki ama, anlam bakımından fark çok fazla. Yani saatlerce uğraşın, emek verin, böylesi hem daha tatlıdır hem de daha faydalı.

Sadece fikirlerimi, aklımdan geçenleri belirtmek istedim. Ve eminim birçok kişi, hatta herkes benimle aynı fikirdedir. Ve maalesef ki bu kaynak gösterilmeme durumunu birçok kişi yaşıyordur, bilhassa çok emek verenler.

Teknobeyin.com — Teknolojinin Beyni
wmaraci
reklam

burakisci burakisci Wordpress Tema Yapımcısı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Wordpress Tema Yapımcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** i**
  • Mesajlar 1897
  • Beğeniler 371 / 522
  • Ticaret 23, (%100)
Aynen hocam

Seomple Seomple Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek E-ticaret & Seo Danışmanlığı
  • Mesajlar 793
  • Beğeniler 33 / 240
  • Ticaret 26, (%100)
Eğitim seviyesi ile alakalı bir durum bu.Ahlak kavramının oturmamış olması ikinci bir neden.
Güzel günler uzak değildir :)

cihatnet cihatnet Rüzgara kapılmış gidiyorm Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Proje Koordinatörü
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 815
  • Beğeniler 442 / 99
  • Ticaret 14, (%100)
evet hocam.. size tamamen katılıyorum..

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Yazımı okuyup, yorum gönderen arkadaşlara teşekkürler.

DemAktas DemAktas DemAktas Kullanıcı
  • Üyelik 02.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Hentbol Hakemi
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 242
  • Beğeniler 17 / 25
  • Ticaret 0, (%0)
Teknobeyin ne desem azdır bu konuda. Çok doğru bir konuya değindin. Herkesin emeğini içeren bir makale senin ki. Ben artık korkuyorum ki bu tür makaleleri de alıp yayınlayacaklar diye. Millet gelişmek için çalıntıya bayılıyor ama üretmeye hiç hevesli değiller

LadyArch3r LadyArch3r Web Developer Kullanıcı
  • Üyelik 02.04.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 930
  • Beğeniler 60 / 102
  • Ticaret 3, (%100)
Güzel yazı olmuş.Kişinin eğitim durumu vs ama bu eğitim durumunu da çevresel konjonktür etkiler.Yani sadece eğitime atamayız suçu.

Akademik anlamda çok büyük olmasına karşın internet ortamında yaptırımı çok yok.

Yapacak bir şey de yok.

Zent Zent WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Blog Yazarı ve Web Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Z**
  • Mesajlar 267
  • Beğeniler 31 / 46
  • Ticaret 3, (%100)
Güzel yazı hazırlamışsın teşekkürler arkadaşım. Genelde bu alıntı veya kopyalama işlerini 18 yaş altı çocuklar yapıyor. Daha internet kavramını ve blogun ne olduğunu bilmeyen, blog açıp ordan burdan yazı topluyorlar. Hatta şu an wmaracın'da bile bu şahıslar mevcut.

www.zaferzent.com - blogger

deviL deviL Paylaşmak Güzeldir. Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek serbest
  • Mesajlar 645
  • Beğeniler 161 / 110
  • Ticaret 21, (%100)
Yazınıza bende katılıyorum arkadaşların vurgularınada katılıyorum...
sitenizde epeyce teknoloji haberi gördüm pekı siz neden hiç kaynak belirtmiyorsunuz ? Yazınızda başımıza gelen demişsiniz 2000 kelimelik makalelerden bahsetmişsiniz özür dilerim ama 2000 kelimelik bir makalenizin link 'ini ve onu kaynak göstermeden alan bir site örneği verirmisiniz ?

• Üyelik 29.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Entrepreneur
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** G**
  • Mesajlar 159
  • Beğeniler 0 / 41
  • Ticaret 1, (%100)

sanalzade adlı üyeden alıntı

Yazınıza bende katılıyorum arkadaşların vurgularınada katılıyorum...
sitenizde epeyce teknoloji haberi gördüm pekı siz neden hiç kaynak belirtmiyorsunuz ? Yazınızda başımıza gelen demişsiniz 2000 kelimelik makalelerden bahsetmişsiniz özür dilerim ama 2000 kelimelik bir makalenizin link 'ini ve onu kaynak göstermeden alan bir site örneği verirmisiniz ?

Merhaba,

Bu sadece bir örnektir. Yazdığımız haberler, zaten birçok teknoloji sitesinde bulunan haberler. Doğal olarak bizler Türkçe teknoloji sitelerini daha çok takip ettiğimiz için, bizler de kendimiz yorumlayarak haberleri tekrar kaleme alıyoruz. Bunun yanı sıra da elimizden geldiğince Blogger ile ilgili vs. yazılar eklemeye çalışıyoruz. Dolayısı ile bu şekilde zaten haberlerin kaynaklarını bilemiyoruz. Lâkin gerektiğinde zaten kaynak ekliyoruz.

Bunun yanı sıra bu sadece bir örnektir. Ben sadece herkesin yaşayabileceği bir durumu, kendi fikirlerim ile harmanlayarak dile getirmek istedim. Ben hangi site kaynak belirtmiyor vs. bunu takip edemem, buna vaktim yok. Belirttiğim gibi; sadece bu konu ile ilgili fikirlerimi içeren bir yazıdır.

İyi Çalışmalar

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al