freelance iş ilanları

Çapraz Link Değişimi Nedir

10 Mesajlar 1.441 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

acarnet acarnet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek İşveren
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 108
  • Beğeniler 0 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

Arama motorları artık oldukça yaygın olarak kullanılan hatta internetin sacayaklarından en büyüğünü oluşturan araçlardır. Artık insanlar internet üzerinden arayacakları her türlü konuda arama motorlarına başvurmaktadırlar. Bu nedenle de web siteleri için arama motorlarının üst sıralarında yer almak iyice önem kazanmıştır. Arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak içinse birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de link değişimi yöntemidir. Link değişimi iki sitenin, siteleri içerisinde birbirlerinin linklerine yer vermesidir. Web siteleri bu sayede arama motorlarında üst sıralara çıkmaya çalışmaktadırlar. Backlink denilen bu uygulama arama motorları tarafından sitelerin sıralanmasında kullanılmaktadır. Her ne kadar günümüzde backlink uygulaması eskisi kadar kullanılmasa da yine de önemli bir konudur. Backlink’te web siteleri, kendi sitelerinde birbirlerinin linklerini yayınlamaktadırlar. Yani burada bir link değişimi söz konusudur. Link değişimi ise arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kullanılan yöntemlerden birisidir.Link değişimi oldukça uzun bir süredir web siteleri tarafından kullanılmaktadır. Çünkü bu sayede web siteleri, arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. Link değişimi, düz link değişimi ve çapraz link değişimi olarak iki türlüdür.

Düz link değişiminde iki web sitesi birbirlerinin linklerini kendi sitelerinde yayınlamaktadırlar. Ancak düz link değişimi arama motorları tarafından tespit edildiğinde web sitelerine yaptırım uygulanmaktadır. Çünkü böyle bir durumda danışıklı dövüş anlamına gelebilecek bir durum söz konusu olabilecektir. Bu nedenle de arama motorları düz link paylaşımı yapan sitelerin bilgilerini veri tabanlarından silebilmektedirler. Böyle bir durumu bertaraf etmek içinse yapılacak şey çapraz link değişimidir. Çapraz link değişiminde bir kullanıcının iki tane web sitesi bulunmaktadır. Bu kullanıcı sizin sitenizin linkini bir web sitesinde yayınlamaktadır. Siz de sizin linkinizin yayınlanmadığı web sitesinin linkini kendi sitenizde yayınlamaktasınız. Böylelikle iki web sitesi arasında bağlantı kurulmasını engellemiş olursunuz. Arama motorları çapraz link değişimi durumunda iki site arasındaki bağı kuramadığı için herhangi bir yaptırım uygulayamamaktadır. Bu noktada da siz çapraz link değişimi sayesinde yani backlink uygulayarak arama motorlarında üst sıralara çıkabilmektesiniz.

Backlink almak son derece önemli bir konudur. Çünkü web siteleri için arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için kullanılacak her türlü yönteme özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de çapraz link değişimi yöntemiyle backlink alırken de oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Backlink’te en önemli şey link alacağınız ve sizin linkinizin yer alacağı sitenin PR değeri yüksek bir site olmasıdır. Bir web sitesinin PR değerinin yüksek olması demek o sitenin arama motorlarında üst sıralarda yer alması, popüler olması ve kaliteli olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle de çapraz link değişimi yaparken de PR değeri yüksek olan bir site ile bu işlemin gerçekleştirilmesi amaca ulaşmada son derece faydalı olacaktır. Ayrıca çapraz link değişimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır. Çapraz link değişimi yaparken link değişimi yapılacak site ile sizin sitenizin aynı konuda olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü aynı konuda çapraz link değişimi yapan sitelerin arama motorlarında üst sıralara taşınması daha kolay olmaktadır. Bu nedenle de çapraz link değişimi yaparken sizin siteniz ile aynı konuda faaliyette bulunan ve PR değeri yüksek, yani kaliteli ve çok sayıda kullanıcıya hitap eden bir site ile link değişimi yapmanız, kısa zamanda arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralara taşınmanızı sağlayacaktır. Bir web sitesinin de en önemli amaçlarından birisinin arama motorlarında üst sıralarda yer almak olduğu düşünüldüğünde çapraz link değişiminin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır.

wmaraci
reklam

terzi312 terzi312 Wordpress PERFORMANS Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Çapraz link değişimi tozlu raflara kalkmış bir tekniktir. Çapraz mış, paralel miş, düzmüş bu çeşit link değişimleri Google gözünden kaçmıyor artık. Link değişimi yaparsanız Google tarafından yaptırıma mağruz kalırsınız.Sanırım böyle bir yaptırımıda deneyim etmek istemezsiniz.

uzayperformans.com

AaReLie AaReLie Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek WebMaster Uzmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 0 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Konu güzel SEO ' nun Gündemi Bu Yönde Şuanda. Çapraz Linkin ÖNEMİNİ ve BİLGİSİNİ BİLEN SEO ' Cular Dahilinde İşe Yarar Gerisi Boş Yorum Atar.

Durotan Durotan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek 3D Sanatçı
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad F** T**
  • Mesajlar 1676
  • Beğeniler 204 / 340
  • Ticaret 2, (%100)
Benim merak ettiğim bir şey var. Çapraz/düz link değişimi artık Google için tehlikeli gibi yorumlar söyleniyor.

Peki sitelere alınan reklamlar da aynı şekilde tehlike arz etmez mi? Sonuçta her iki türlü linke tıklanıyor, başka bir siteye geçiş yapılıyor.

Ayrıca ben sitemde yayınladığım bazı Türkçe çeviri içeren konularda ilgili oyun firmasının sitesine kaynak linki veriyorum. Bunlar tehlike mi yaratır sitem için?

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Durotan adlı üyeden alıntı

Benim merak ettiğim bir şey var. Çapraz/düz link değişimi artık Google için tehlikeli gibi yorumlar söyleniyor.

Peki sitelere alınan reklamlar da aynı şekilde tehlike arz etmez mi? Sonuçta her iki türlü linke tıklanıyor, başka bir siteye geçiş yapılıyor.

Ayrıca ben sitemde yayınladığım bazı Türkçe çeviri içeren konularda ilgili oyun firmasının sitesine kaynak linki veriyorum. Bunlar tehlike mi yaratır sitem için?

Bak dostum şöyle anlatayım:
Ben senin bir sitene link verirsem. Sıkıntı olmaz.
Fakat sende aynı zamanda bana link verirsen, bu link değişimi olur. Sıkıntı burada başlar.
Korkma, 1-2 link değişiminden siten filtre yemez fakat bu sayı çok asgari şekilde bile artarsa link değişimi sonucu siten yaptırıma mağruz kalır.

Reklamın link değişimi ile alakası yoktur. Reklamlarda tek taraflı link verilir.
Durotan

kişi bu mesajı beğendi.

uzayperformans.com

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)

terzi312 adlı üyeden alıntı

Bak dostum şöyle anlatayım:
Ben senin bir sitene link verirsem. Sıkıntı olmaz.
Fakat sende aynı zamanda bana link verirsen, bu link değişimi olur. Sıkıntı burada başlar.
Korkma, 1-2 link değişiminden siten filtre yemez fakat bu sayı çok asgari şekilde bile artarsa link değişimi sonucu siten yaptırıma mağruz kalır.

Reklamın link değişimi ile alakası yoktur. Reklamlarda tek taraflı link verilir.

Sıkıntı Orada Başlamaz. Sıkıntı, Aynı şeyleri, Aynı şekilde tekrarlamakla Başlar.
1 Site düşünün 20 tane link çıkmış. Siz olsanız bu site hakkında ve sitede ki linkler hakkında ne düşünürsünüz ?

1 Site düşünün 5 tane ayrı siteden , Aynı kelimede link almış Siz bu site hakkında ne düşünürsünüz ?

1 Site düşünün 5 Ayrı siteden, 5 Ayrı sayfasına, Farklı kelimelerde link almış. Bu konuda ne düşünürsünüz.

Google de aynı sizin gibi düşünecektir ( Tabi düşünürken google kadar dürüst olabiliyorsanız )

Ek Olarak:

Durotan adlı üyeden alıntı

Bahsettiğiniz reklamlar Banner reklam ise, Aynı mantıktır. Ancak Achor olmadıgı için risk daha düşüktür.

Gösterilen kaynaklar, hem kaynağı gösteren site açısından olumlu olmakta hemde, Kaynak niteliği taşıyan site için iyi olmaktadır.

Googlenin link ağına bakış açısı, tıpkı dışarıda birinin size bir iş için kefil olması gibidir.

Örneğin ; Siz forumda E-ticaret ile ilgili bir konu açtınız. ilk baktıgımız şey tradeler ( Google için Linkler) dimi ? Ancak siz Tradeleri kimin verdiğini görmüyorsunuz. Trade veren kişi, ticaretine talip olan kişinin arkadaşları da olabilir ( Aslında güvenilir değil, arkadasının tradesi ile güvenli görünmeye çalşıyor ). Google ise, bir siteye hangi sitenin kefil oldugunu da görüyor. Site 10 tane siteye kefil olmuşsa, demek ki bu herkese kefil oluyor ( Yandaş, Şike. Yani Rüşvet yiyor). Ama Bakıyor Kefil olan siteler sağlam, Diyor ki demek ki bu adam sağlam ki, Böylesine kaliteli sağlam sitelerde buna kefil oluyor..

Umarım anlatabildim :P

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

Sıkıntı Orada Başlamaz. Sıkıntı, Aynı şeyleri, Aynı şekilde tekrarlamakla Başlar.
1 Site düşünün 20 tane link çıkmış. Siz olsanız bu site hakkında ve sitede ki linkler hakkında ne düşünürsünüz ?

1 Site düşünün 5 tane ayrı siteden , Aynı kelimede link almış Siz bu site hakkında ne düşünürsünüz ?

1 Site düşünün 5 Ayrı siteden, 5 Ayrı sayfasına, Farklı kelimelerde link almış. Bu konuda ne düşünürsünüz.

Google de aynı sizin gibi düşünecektir ( Tabi düşünürken google kadar dürüst olabiliyorsanız )

-1 site düşündüm 20 link çıkmış.

+Çıkabilir, olabilir, oldu da sıkıntı yok.Alıntıladığı herşeyin sonuna kaynağını yazan ve yüzlerce, belki binlerce link çıkışı yapan site var hiçbir sıkıntı olmaz.

-1 site düşündüm 5 ayrı siteden aynı kelimeye link çıkılmış.
+Neden olmasın? Örn: bir "2. el telefon" anahtar kelimesine niye siteler farklı farklı link çıksın ki? Birisi "2.el telefon" yazarken, diğeri "0 olmayan mobil cihaz" mı yazmalı?

-1 site düşündüm o söylediklerinden olmuş olsun.
+Anladığım kadarıyla link dağılımını dengeli yapmış demeye kalkışmıssın.

E tamamda güzel kardeşim, bunların link değişimi ile ne alakası var?

Verdiğin örnek link dağılımı ile alakalı yanlış anlamadıysam. Fakat link verme konusu ve link değişimi - link takası konusu başka bir konu.

Senin sıkıntın taaa en başından başlamış, bir gözden geçir sonra yorum yap.

Umarım anlamışsındır.

uzayperformans.com

• Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)

+Çıkabilir, olabilir, oldu da sıkıntı yok.Alıntıladığı herşeyin sonuna kaynağını yazan ve yüzlerce, belki binlerce link çıkışı yapan site var hiçbir sıkıntı olmaz.

Link değişimi dediğiniz olay footerden yapılandır. Kaynak gösterimi ile link alan veya link çıkışı yapan sitelerde ki linklerin genel adı Tanıtım Yazısı'dır. Bunların ikisi Apayrı şeylerdir Hocam. Bunalrı birbirine karıştırmayın.

+Neden olmasın? Örn: bir "2. el telefon" anahtar kelimesine niye siteler farklı farklı link çıksın ki? Birisi "2.el telefon" yazarken, diğeri "0 olmayan mobil cihaz" mı yazmalı?

içerik olarak 2. El Ceptelefonları barındıran bir site'de, tüm linkleri 2. El Telefon kelimesinden alırsanız Spam Yapmış olursunuz. Amacınız Spam değilse, 2. El Nokia Cep telefonu, 2. El Samsung Cep telefonu gibi kelimelerle link almak doğru olandır. Dikkat ederseniz yazdıgım kelimelerin ikisinde de 2. El Cep telefonu kelimeleri geçmektedir.

-1 site düşündüm o söylediklerinden olmuş olsun.
+Anladığım kadarıyla link dağılımını dengeli yapmış demeye kalkışmıssın.

Aşağıda kendi yazdıgını okursan hocam, ikisinde de Link'ten bahsettiğini kendin gösreceksin

E tamamda güzel kardeşim, bunların link değişimi ile ne alakası var?

Verdiğin örnek link dağılımı ile alakalı yanlış anlamadıysam. Fakat link verme konusu ve link değişimi - link takası konusu başka bir konu.

Senin sıkıntın taaa en başından başlamış, bir gözden geçir sonra yorum yap.

Umarım anlamışsındır.

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Mağara Adamı adlı üyeden alıntı

Link değişimi dediğiniz olay footerden yapılandır. Kaynak gösterimi ile link alan veya link çıkışı yapan sitelerde ki linklerin genel adı Tanıtım Yazısı'dır. Bunların ikisi Apayrı şeylerdir Hocam. Bunalrı birbirine karıştırmayın.

içerik olarak 2. El Ceptelefonları barındıran bir site'de, tüm linkleri 2. El Telefon kelimesinden alırsanız Spam Yapmış olursunuz. Amacınız Spam değilse, 2. El Nokia Cep telefonu, 2. El Samsung Cep telefonu gibi kelimelerle link almak doğru olandır. Dikkat ederseniz yazdıgım kelimelerin ikisinde de 2. El Cep telefonu kelimeleri geçmektedir.

Aşağıda kendi yazdıgını okursan hocam, ikisinde de Link'ten bahsettiğini kendin gösreceksin

Kardeş valla son sözlerim bitiriyorum. Bence fazla kasma geniş düşünemiyor daracık alanda eskiv yapmaya çalışıyorsun boşuna yorma ellerini.

Link değişimi footer üzerinden yapılıyor?
İşte ne kadar dar düşündüğünün ufak bir göstergesi.
Sağdan soldan footer link değişimi yapan insanlar görüp de link değişimi tam anlamıyla budur diyecek kadar ezberci bir zihniyetin ürünüsün işte.

Sen ve ben birbirimize durmadan tanıtım yazısı yazarsak bu link değişimi değilde nedir?

Yani ben sana link veriyorsam, bu tanıtımda olsa, footerde olsa, sende bana link vermeye başladığın an bir nebze link değişimi olur ve bu böyle devam ederse yaptırımı yersin.

Gerisini zaten cevaplamıyorum. Hem arkadaşın başlığı ile alakası yok, yani link değişimiyle. Hemde kendi sözlerinle çelişiyor olmana müsaade eder, vaktimi böylesi bir tartışmanın devamından ziyade, ezberci olmaman öğüdünü verir ve amaçladığın bu gövde gösterisinden çekilirim.

Hadi hayırlı akşamlar.

uzayperformans.com

• Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
Bilen bilir, Bilmeyen Nasıl Oluyor der..

Anlayan anladı Ne demek istediğimi. Herkesin tarzı farklıdır. Size de hayırı akşamlar.

Kardeş valla son sözlerim bitiriyorum. Bence fazla kasma geniş düşünemiyor daracık alanda eskiv yapmaya çalışıyorsun boşuna yorma ellerini.

Link değişimi footer üzerinden yapılıyor?
İşte ne kadar dar düşündüğünün ufak bir göstergesi.
Sağdan soldan footer link değişimi yapan insanlar görüp de link değişimi tam anlamıyla budur diyecek kadar ezberci bir zihniyetin ürünüsün işte.

Sen ve ben birbirimize durmadan tanıtım yazısı yazarsak bu link değişimi değilde nedir?

Yani ben sana link veriyorsam, bu tanıtımda olsa, footerde olsa, sende bana link vermeye başladığın an bir nebze link değişimi olur ve bu böyle devam ederse yaptırımı yersin.

Gerisini zaten cevaplamıyorum. Hem arkadaşın başlığı ile alakası yok, yani link değişimiyle. Hemde kendi sözlerinle çelişiyor olmana müsaade eder, vaktimi böylesi bir tartışmanın devamından ziyade, ezberci olmaman öğüdünü verir ve amaçladığın bu gövde gösterisinden çekilirim.

Hadi hayırlı akşamlar.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al