lostyazilim

Adsense Yerleşim Önemli Soru

26 Mesajlar 3.743 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Ozzyfb Ozzyfb ozancorumlu.com Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba arkadaşlar.

Ben adsense te yeniyim. Biraz önce adsense sayfasından bir şey okudum, dikkatimi çekti. Aynen kopyalıyorum.

Yayıncılar sayfa başına birden fazla "büyük" reklam birimi yerleştiremez. "Büyük" reklam birimi, 300x600'lük biçime yakın boyuttaki herhangi bir birim olarak tanımlanır. Örneğin, bu birimlere 300x1050 ve 970x250'lik biçimler, 750x200 ve 580x400'lük bölgesel biçimler ve benzer büyüklükteki özel boyutlu tüm diğer reklamlar dahildir.

Benim tüm sayfalarımda menünün altında esnek bir reklam var. Yatay. Onun haricinde bir tane sidebara 300x250 lik, bir tane de yazı içine esnek koyuyorum.

Fakat bir sayfamda ve yeni oluşturduğum bir site içinde olacak ama php ile oluşturduğum sayfalarda bir tane gene yatay uzun esnek, solda 300x600, sağda 160x600 lük ve diğer bir sayfada da gene menünün altında yatay esnek uzun, sayfanın en sağ ve sol taraflarında da 1'er tane 160x600 lük reklam koydum.

Bu yerleşimler adsense politikalarına aykırı mı acaba ? Bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Kafam çok karışık.

Teşekkürler.

Edit: Dileyenlere incelemeleri için link verebilirim.

Aylık 150k+ Tekil Özgün Eğitim Sitesi Reklam/Tanıtım Yazısı

http://goo.gl/YZb0E2
wmaraci
reklam

mondschein mondschein WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek sd
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1206
  • Beğeniler 52 / 147
  • Ticaret 5, (%100)
Hocam 3 gorsel - metin reklam, 3 baglanti birimi kullanabilirsiniz

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

mondschein adlı üyeden alıntı

Hocam 3 gorsel - metin reklam, 3 baglanti birimi kullanabilirsiniz

Hocam onu biliyorum da yukardaki yazıyı okuyunca kafam karıştı. Google adsense in sayfasında yazıyor bu. Ayrıca bugün de bir çok yerde 300x600 lük reklam biriminin bir sayfada maksimum 1 kere kullanılabileceği yazıyordu. Bunu araştırırken detaylı google ın sayfasında bir de bunu gördüm.

Şu an sadece bir sayfamda menünün altında yatay uzun bir esnek reklam var, büyük. Bir de sidebarda 300x600 lük reklam. 2 sini bir sayfaya koymak yasak mı ikisi de büyük kategorisine girdiği için ?

Ya da bir sayfada 1 tane 720x90 lık menü altına büyük yatay reklam ve bunun yanında 2 tane 300x600 ya da 2 tane 160x600 kullanamam mı ?

Acaip karıştı kafam :S

mondschein mondschein WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek sd
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1206
  • Beğeniler 52 / 147
  • Ticaret 5, (%100)
Hocam buyuk reklamlardan 1 taneden faxla kullanamazsin. Normalde 3 metin gorsel ekleyebilirsin buyuk olunca 1 tane buyuk 2 kucuk reklam yapabilirsinix

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

mondschein adlı üyeden alıntı

Hocam buyuk reklamlardan 1 taneden faxla kullanamazsin. Normalde 3 metin gorsel ekleyebilirsin buyuk olunca 1 tane buyuk 2 kucuk reklam yapabilirsinix

Büyükten kasıt tam olarak ne peki hocam ? Özelden bir link atsam bakabilir misin 2 saniye ?

Alicevat Alicevat Falanlar, Filanlar... Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 43 / 202
  • Ticaret 1, (%100)
Selamlar.

Yayıncılar sayfa başına birden fazla "büyük" reklam birimi yerleştiremez. "Büyük" reklam birimi, 300x600'lük biçime yakın boyuttaki herhangi bir birim olarak tanımlanır. Örneğin, bu birimlere 300x1050 ve 970x250'lik biçimler, 750x200 ve 580x400'lük bölgesel biçimler ve benzer büyüklükteki özel boyutlu tüm diğer reklamlar dahildir.

Yukarıdaki açıklamada zaten büyük ölçülere yönelik çeşitli örnekler verilmiş. Anlamadığınız yer tam olarak neresidir?

Yani burada ki amaç, sayfa bazlı olarak büyük ölçülerdeki reklam birimi sayısında aşırıya kaçarak kullanıcı deneyiminin olumsuz yönde etkilenmesini engellemektir. Bu sebepten ötürü her sayfa için maksimum 1 adet büyük ölçüde reklam birimi kullanabilirsiniz.

Kaldı ki, reklam birimi oluştururken size tavsiye edilen ölçüleri kullanmanız, reklam gelirleriniz açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Bu reklam birimlerindeki reklam veren sayısı daha fazla olduğu için rekabet daha yüksektir. Daha fazla kazandırır.

Şayet tasarımınız bu reklam ölçülerine uygun değil ise tasarımınızı tavsiye edilen reklam birimlerini kullanabilecek şekilde optimize ediniz.

Esnek boyutlu reklamları (masa üstü) versiyonlarda kullanmayınız. Bu reklam türü mobile için dizayn edilmiştir.

Önerilen reklam birimlerinde büyük ölçülü reklam olarak sadece 300x600 bulunmaktadır. Buda demek oluyor ki şayet bu reklam birimini kullanmak isterseniz, her sayfada sadece 1 kere kullanabilirsiniz.

Tavsiye edilen reklam ölçülerindeki 300x600 haricindeki diğer birimler büyük reklam ölçüsüne girmemektedir. Yani ilgili sayfada 1 adet 300x600 ve 2 adet 728x90 reklam birimi kullanabilirsiniz veya 2 adet 160x600 ve 1 adet 728x90 kullanabilirsiniz.

Şayet siz tavsiye edilenlerin haricindeki diğer reklam ölçülerini kullanmak istiyorsanız örneğin; 970x250 gibi, bunu 300x600 ile aynı sayfada kullanamazsınız. Bu politikalara aykırı. Fakat 160x600 veya 728x90 ile birlikte kullanabilirsiniz.

Adsense de en iyi gelir sağlayan reklam ölçüleri

336x280 (300x250' de iyi gelir sağlar, fakat yeni düzenleme ile bu ölçü artık mobile cihazlar için tavsiye edilmekte olup, bu reklam birimindeki tüm envanter, 336x280 de de mevcuttur. Çünkü sistem 336x280 birimi için gösterilecek uygun bir reklam bulamadığında 300x250 envanterinden gösterim yapmaktadır.)

728x90

320x100 (Mobile, sayfa başı)

Bu da size ayrı bir tavsiye olsun. tecrübeyle sabittir.
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

AkıllıSoft Yazılım & Bilişim Teknolojileri

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Ali Cevat adlı üyeden alıntı

Selamlar.

Yukarıdaki açıklamada zaten büyük ölçülere yönelik çeşitli örnekler verilmiş. Anlamadığınız yer tam olarak neresidir?

Yani burada ki amaç, sayfa bazlı olarak büyük ölçülerdeki reklam birimi sayısında aşırıya kaçarak kullanıcı deneyiminin olumsuz yönde etkilenmesini engellemektir. Bu sebepten ötürü her sayfa için maksimum 1 adet büyük ölçüde reklam birimi kullanabilirsiniz.

Kaldı ki, reklam birimi oluştururken size tavsiye edilen ölçüleri kullanmanız, reklam gelirleriniz açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Bu reklam birimlerindeki reklam veren sayısı daha fazla olduğu için rekabet daha yüksektir. Daha fazla kazandırır.

Şayet tasarımınız bu reklam ölçülerine uygun değil ise tasarımınızı tavsiye edilen reklam birimlerini kullanabilecek şekilde optimize ediniz.

Esnek boyutlu reklamları (masa üstü) versiyonlarda kullanmayınız. Bu reklam türü mobile için dizayn edilmiştir.

Önerilen reklam birimlerinde büyük ölçülü reklam olarak sadece 300x600 bulunmaktadır. Buda demek oluyor ki şayet bu reklam birimini kullanmak isterseniz, her sayfada sadece 1 kere kullanabilirsiniz.

Tavsiye edilen reklam ölçülerindeki 300x600 haricindeki diğer birimler büyük reklam ölçüsüne girmemektedir. Yani ilgili sayfada 1 adet 300x600 ve 2 adet 728x90 reklam birimi kullanabilirsiniz veya 2 adet 160x600 ve 1 adet 728x90 kullanabilirsiniz.

Şayet siz tavsiye edilenlerin haricindeki diğer reklam ölçülerini kullanmak istiyorsanız örneğin; 970x250 gibi, bunu 300x600 ile aynı sayfada kullanamazsınız. Bu politikalara aykırı. Fakat 160x600 veya 728x90 ile birlikte kullanabilirsiniz.

Adsense de en iyi gelir sağlayan reklam ölçüleri

336x280 (300x250' de iyi gelir sağlar, fakat yeni düzenleme ile bu ölçü artık mobile cihazlar için tavsiye edilmekte olup, bu reklam birimindeki tüm envanter, 336x280 de de mevcuttur. Çünkü sistem 336x280 birimi için gösterilecek uygun bir reklam bulamadığında 300x250 envanterinden gösterim yapmaktadır.)

728x90

320x100 (Mobile, sayfa başı)

Bu da size ayrı bir tavsiye olsun. tecrübeyle sabittir.

Merhaba.

Öncelikle çok detaylı açıklama yapmışsınız. Zaman harcamışsınız. Çok teşekkür ederim gerçekten.

Anlamadığım yer şuydu. Google ın sayfasında önerilen reklamlar harici diye bir ibare yok. 300x600 lük alana da büyük reklam deyince ve bir kaç örnek de verince 728x90 da büyüktür 160x600 de büyüktür heralde diye düşünmüştüm.

Ayrıca masaüstü için esnek reklam kullanmayın demişsiniz. Tam olarak nedenini ve sakıncalarını öğrenebilir miyim acaba ?

Sitem responsive ve mobil uyumlu fakat ben bu işlerden anlamadığım için reklamları da koyunca mobil rezalet durumda şu an. Üste banner olarak esnek koydum ama mobilde gene sağa doğru taşıyor reklam. Sizin tavsiyeniz üzerine 728x90 lık reklam koydum menü altına şu an fakat gene mobilde büyük çıkıyor. Acaba bu konuda bana yardımda bulunabilir misiniz ?

Teşekkürler.

Bir de ben genel anlamda üstte 728x90, sidebar da 300x250 ve bir tane de yazı içinde esnek reklam kullanıyorum. Şimdi boyutuna baktım, 620x60 mış boyutu. Bu büyük reklama girmez sanırım değil mi?

• Üyelik 27.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 43 / 202
  • Ticaret 1, (%100)
Şu an için kafanızı fazla karıştırmayın. Zamanla detayları öğrenirsiniz.

Masa üstü versiyonunuzda;

728x90
336x280

reklam birimlerini kullanın.

Mobile versiyonunuzda;

320x100
300x50
300x250

Responsive tasarıma gelince, cihaz tespiti yapıp gösterilecek reklam birimini ayarlamanız gerekiyor.

Evet responsive tasarımlar yönetim açısından gayet kullanışlıdır fakat bir çok konuda web masterları sıkıntıya sokmaktadır. Bu sebepten ötürü mobile sitesinin farklı bir klasör veya subdomain den harici bir site gibi yayınlanması taraftarıyım. Çok daha rahat çalışabiliyorsunuz.

Esnek reklam birimi, masa üstünden ziyade mobile için dizayn edilmiştir. Farklı ekran ölçülerine sahip Mobile cihazlarda aynı zamanda dikey ve yatay olarak görüntüleme olduğu için reklam biriminin ekrana sığdırılması amacını taşımaktadır. Fakat çoğu zaman işe yaramamaktadır. (Google tarafından yapılacak iyileştirmeler ile ileride kullanılabilir bir reklam birimi olabilir.)

• Üyelik 05.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 1121
  • Beğeniler 277 / 210
  • Ticaret 2, (%100)

Ali Cevat adlı üyeden alıntı

Şu an için kafanızı fazla karıştırmayın. Zamanla detayları öğrenirsiniz.

Masa üstü versiyonunuzda;

728x90
336x280

Mobile versiyonunuzda;

320x100
300x50
300x250

Responsive tasarıma gelince, cihaz tespiti yapıp gösterilecek reklam birimini ayarlamanız gerekiyor.

Evet responsive tasarımlar yönetim açısından gayet kullanışlıdır fakat bir çok konuda web masterları sıkıntıya sokmaktadır. Bu sebepten ötürü mobile sitesinin farklı bir klasör veya subdomain den harici bir site gibi yayınlanması taraftarıyım. Çok daha rahat çalışabiliyorsunuz.

Esnek reklam birimi, masa üstünden ziyade mobile için dizayn edilmiştir. Farklı ekran ölçülerine sahip Mobile cihazlarda aynı zamanda dikey ve yatay olarak görüntüleme olduğu için reklam biriminin ekrana sığdırılması amacını taşımaktadır.

Biliyorum çok fazla soru sordum fakat bir şey daha danışmak istiyorum.

Mobil önerileriniz için teşekkür ederim fakat Sahifa teması kullanmaktayım. Detaylı da bir tema. Fakat panelinde mobil için ayrı bir yer bulamadım reklamları koymak için. Yani mobil reklam boyutları nerede, nasıl belirleyebilirim ki bu şartlarda :S

Temamın panelinde şu şekilde 2 seçenek sunmuş. Custom code bölümüne reklam kodunu koyunca reklam çıkıyor, sorun yok. Fakat Responsive Google Adsense ne işe yarıyor, nasıl çalışıyor çözemedim :S

• Üyelik 27.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 43 / 202
  • Ticaret 1, (%100)
Panel size bu imkanı sağlamış zaten.

Responsive Google Adsense kısmı, mobile de göstermek istediğiniz reklamları gireceğiniz kısım.

Adsense panelinde reklam birimi oluştururken, reklam ölçülerinin yanında mobile iconu var ise, ilgili ölçü mobile için tavsiye ediliyor anlamına gelmektedir.

wmaraci
Konuyu toplam 8 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 8 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al