freelance iş ilanları

Bilgisayarın aniden kapanması ve harddisk sorunu

13 Mesajlar 6.953 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

cgrclk cgrclk Fortis Fortuna Adiuvat Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)
Arkadaşlar bilgisayar bazen aniden takılıyor ve kapanıyor, kapandıktan sonra işletim sisteminin bulunduğu harddiski anakart görmüyor, dolayısıyla windows boot edilmiyor, bir kaç resetten sonra harddiski görüyor anakart ve boot ayarını yaptıktan sonra tekrar açılabiliyor.

Daha öncede oldu harddisk tamamen sıfırlandı yeniden formatladım.

Ben sorunun elektrik yetersizliğinden kaynaklandığını düşünüyorum ama bir türlü emin olamadım çünkü arada sırada oluyor, bad sector kontrolü falan yaptım harddiskler sağlam görünüyor.

Makine eski sayılır, donanımları yazayım elektrik konusunda bir fikir verin lütfen.

CPU: Intel Core 2 Duo E8200 2,66 Ghz
GPU: Nvidia GTX 460 1GB 256bit
1 tane DDR3, 1 tane DDR2 ram
3 tane IDE harddisk var, 7200rpm.
1 tane 140'lık standart fan
CD/DVD rom yok.
1 tane çoklu kart okuyucu
1 tane modem kartı takılı
2 tane usb takılı, hoparlör, fare

Kullandığım PSU standart 350 watt lık markasız PSU lardan :)

Bir iki sitede elektrik harcamasını hesapladım donanımlara göre 430 watt falan çıkardı siteler ortalama. Aslı var mıdır bilmiyorum. Durum bu arkadaşlar, bu konuda tecrübeli arkadaşlardan öneri bekliyorum :)

wmaraci
reklam

Shrikeen Shrikeen Frontend Developer Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Front End Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 2933
  • Beğeniler 745 / 744
  • Ticaret 60, (%100)
Hocam PSU'da sorun olabilir bende de bu sorun vardı bir aralar. 600 W PSU aldım sonra sorun düzelmişti.

• Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)

Ferdi Şahin adlı üyeden alıntı

Hocam PSU'da sorun olabilir bende de bu sorun vardı bir aralar. 600 W PSU aldım sonra sorun düzelmişti.

Ben PSU kaynaklı diye düşünüyorum ama bakalım. Bir iki parça çıkarıp zorlayayım bakalım PSU dan mı değil mi öyle belli olur herhalde.

systemhack systemhack www.batuhankilinc.com Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenciyim
  • Konum Yalova
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 330
  • Beğeniler 33 / 59
  • Ticaret 4, (%100)
Birden kapanması banada psu gibi geldi. Düşük bir ihtimal anakartta olabilir. Sistem donduğunda ekran renkleri karışıyor mu acaba? Bilgisayarı toplamamı aldınız yoksa hazır sistem mi? Ve aldıktan sonra bir parça yükseltme gibi işlem yaptınız mı? Ekran kartını yükselttiyseniz ekran kartından şüpheliyim. Tükettiği güç 160w olarak görünüyor. En az psu gereksinimi 450w.

Güç kaynağınız net 350w değerinde güç mü veriyor? Çoğu zaman kaliteli olmayan güç kaynaklarının etiketinde örneğin 500w yazar fakat daha az güç verir. Bu durumda sebep olabilir.

Son zamanlarda başlayan bir problemse bad sector kaynaklı problem yaşıyor olabilirsiniz, tespitini yapmanız için;
http://www.bilisim-uzmani.com/konu-hdtune-ile-sabit-disk-hatalarini-ve-bad-sectorleri-tespit-etme-resimli-anlatim.html

buradaki adımları takip edebilirsiniz. (Not link eklemek yasaksa mesajım düzenlenip kaldırılabilir.)

www.batuhankilinc.com Kişisel blogum
wmaraci
wmaraci

digidukkan digidukkan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Meslek
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 1194
  • Beğeniler 1 / 269
  • Ticaret 5, (%100)
Bu soruna sadece PSU'nun yetersiz olması değil, PSU'daki teknik bir sorundan dolayı oluşabilecek dalgalanmalarda neden olabiliyor.

32095 32095 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)
ekran kartı : 160watt , işlemci: 65 watt , hdd: 3x10 = 10 watt , ram: 2 en az en fazla 5 watt, anakart: en az 30 en fazla 100 bence ya psu da yada anakartınızda problem var

• Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)

systemhack adlı üyeden alıntı

Birden kapanması banada psu gibi geldi. Düşük bir ihtimal anakartta olabilir. Sistem donduğunda ekran renkleri karışıyor mu acaba? Bilgisayarı toplamamı aldınız yoksa hazır sistem mi? Ve aldıktan sonra bir parça yükseltme gibi işlem yaptınız mı? Ekran kartını yükselttiyseniz ekran kartından şüpheliyim. Tükettiği güç 160w olarak görünüyor. En az psu gereksinimi 450w.

Güç kaynağınız net 350w değerinde güç mü veriyor? Çoğu zaman kaliteli olmayan güç kaynaklarının etiketinde örneğin 500w yazar fakat daha az güç verir. Bu durumda sebep olabilir.

Son zamanlarda başlayan bir problemse bad sector kaynaklı problem yaşıyor olabilirsiniz, tespitini yapmanız için;
http://www.bilisim-uzmani.com/konu-hdtune-ile-sabit-disk-hatalarini-ve-bad-sectorleri-tespit-etme-resimli-anlatim.html

buradaki adımları takip edebilirsiniz. (Not link eklemek yasaksa mesajım düzenlenip kaldırılabilir.)

Ekran kartını yükselttim, sonradan 1 harddisk daha taktım, ondan sonra takılmalar artmaya başladı. Bilgisayar takıldığında bazen mavi ekran hatası alıyorum bazen çat diye kapanıyor bilgisayar. Bad sector taraması yaptım harddiskler sağlam.

digi dükkan adlı üyeden alıntı

Bu soruna sadece PSU'nun yetersiz olması değil, PSU'daki teknik bir sorundan dolayı oluşabilecek dalgalanmalarda neden olabiliyor.

O da olabilir çünkü PSU baya eski.

darkthepro adlı üyeden alıntı

ekran kartı : 160watt , işlemci: 65 watt , hdd: 3x10 = 10 watt , ram: 2 en az en fazla 5 watt, anakart: en az 30 en fazla 100 bence ya psu da yada anakartınızda problem var

Anakartta nasıl bir problem olabilir acaba? Daha önce yağmurlu bir günde fazla voltaj gelmişti PSU ve modem girişi yanmıştı, yeni PSU almıştık, yeni bir modem kartı ile de modem sorununu halletmiştik. Ama bu dediğim en az iki sene önceydi, sorunsuz çalışıyordu, bu sorun ekran kartı ve harddiskten sonra başladı.

• Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)

cgrclk adlı üyeden alıntı

Ekran kartını yükselttim, sonradan 1 harddisk daha taktım, ondan sonra takılmalar artmaya başladı. Bilgisayar takıldığında bazen mavi ekran hatası alıyorum bazen çat diye kapanıyor bilgisayar. Bad sector taraması yaptım harddiskler sağlam.

O da olabilir çünkü PSU baya eski.

Anakartta nasıl bir problem olabilir acaba? Daha önce yağmurlu bir günde fazla voltaj gelmişti PSU ve modem girişi yanmıştı, yeni PSU almıştık, yeni bir modem kartı ile de modem sorununu halletmiştik. Ama bu dediğim en az iki sene önceydi, sorunsuz çalışıyordu, bu sorun ekran kartı ve harddiskten sonra başladı.

ani voltaj yükselmeleri yada düşmelerinde anakartınız hasar görmüş olabilir , psu yetmemiş olursa ana kartınızda kısa devre meydana getirebilir buda hardisklerin okunmaması yada kapanma problemleri ile karşılaşabilirsiniz, daha önce arkadaşımın başına geldi düşük psu almıştı 500 tl anakart almış pc sürekli kapanıyordu teknik servise götürdüğünde anakartın bozulduğu ortaya çıktı psu ve anakart değiştirdi sorun kalktı regülatör yada güç kaynağı kullanırsanız pc zor durumlarda yada voltaj dengesizliğinde zarar görmez hatta şöyle diyim modemimin bile güç kaynağı mevcut daha öncesinde voltaj dalgalanmasında modeminim işlemcisi yandı ve ücretsiz yeni modem aldım regülator taktıktan sonra sorunsuz kullanıyorum

• Üyelik 18.11.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 3270
  • Beğeniler 1014 / 1983
  • Ticaret 53, (%100)

darkthepro adlı üyeden alıntı

ani voltaj yükselmeleri yada düşmelerinde anakartınız hasar görmüş olabilir , psu yetmemiş olursa ana kartınızda kısa devre meydana getirebilir buda hardisklerin okunmaması yada kapanma problemleri ile karşılaşabilirsiniz, daha önce arkadaşımın başına geldi düşük psu almıştı 500 tl anakart almış pc sürekli kapanıyordu teknik servise götürdüğünde anakartın bozulduğu ortaya çıktı psu ve anakart değiştirdi sorun kalktı regülatör yada güç kaynağı kullanırsanız pc zor durumlarda yada voltaj dengesizliğinde zarar görmez

Ben en iyisi bi yerden 500 watt'lık bir PSU bulup deneme yapayım. O zaman belli olur sanırım anakartta mı sorun yoksa PSU'da mı. Bilgisayarı toptan yenilemek lazım gerçi ama az daha idare etsin istiyorum :)

• Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1809
  • Beğeniler 2 / 459
  • Ticaret 5, (%100)

cgrclk adlı üyeden alıntı

Ben en iyisi bi yerden 500 watt'lık bir PSU bulup deneme yapayım. O zaman belli olur sanırım anakartta mı sorun yoksa PSU'da mı. Bilgisayarı toptan yenilemek lazım gerçi ama az daha idare etsin istiyorum :)

öyle deneyin olmazsa dediğim gibi voltaj dengesizliğinden anakartınız tahtalı köye bilet kazanmış olabilir , burası Türkiye yıl 2015 ve hala elektrik kesiliyor ve voltaj dengesizliği ortaya çıkıyor

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al